Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Speedlink Libera klaviatuur – sinihambuline hübriid Windowsile :: Digitest

Speedlink Libera klaviatuur – sinihambuline hübriid Windowsile
Erki Oras

Kui ilus ema ja töökas isa saavad lapse, siis tavaliselt pole vanemaid iseloomustavad jooned tema juures esindatud vanematega võrdsel määral. Küll aga võivad tema juures ilmneda hoopis uued väärtused.

Kuigi Speedlinki Libera klaviatuur tundub olevat identne Apple’i sinihambaga varustatud klaviatuuriga, siis lähemal silmitsemisel selgub, et tegu pole siiski päris tõupuhta isendiga. Selles mõttes, et Apple’i toodanguga. Mida see ju tõepoolest ei olegi. Aga esmapilgul petab ära küll.

 

Välimus

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-3

 

Välimus on selle klaviatuuri juures kindlasti kõige olulisem müügi- ja ostuargument. Valged klahvid alumiiniumist taustal jätavad stiilse ja väljapeetud mulje. Täpselt nagu Apple’i klaviatuuri puhul. Sarnasus on ilmselgelt taotluslik. Sellest räägivad ka klaviatuuri mõõdud – pikkus on täpselt sama, mis Apple’i klaveril, laius vaid pool sentimeetrit suurem. Nii et peaaegu nagu iToode. Peaaegu.

Ometi eristab Speedlink Liberat ’originaalist’ mitu detaili. Nii pole sümbolid klahvidele mitte graveeritud, vaid kasutatud on kleebiseid. Samuti ei istu klahvid nii täpselt oma pesades, vaid väikese (aga premium-klassi toote jaoks liiga suure) varuga.

Täisalumiiniumist raami asemel on plastraam kaetud õhukese alumiiniumplekiga. Plast iseenesest on kvaliteetne, kuid Apple’i toodangule jääb paraku siiski kraadi võrra alla. Mis aga ei tähenda nagu oleks tegu madala kvaliteediga. Mitte mingil juhul. Lihtsalt tippkvaliteedist jääb õige natuke puudu.

Libera ilmselt kõige suuremaks erinevuseks iKlaviatuuriga on aga ilmselgelt… spetsiaalne Windows-klahv.

 

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-1

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-2

Kasutamine

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-13

 

Kõik on väga lihtne nagu lubab ka kiri karbil. Mitte mingit tarkvara, mitte mingeid draivereid. Kasutamiseks tuleb klaviatuur esmalt klaviatuuri põhjal asuvast nupust sisse lülitada ning vajutada sealsamas asuvale teisele nupule ’Connect’.

iPad leiab klaviatuuri üles esimesel katsel ning küllalt kiiresti st paari sekundi jooksul. Peaaegu sama kiiresti leiab klaviatuuri üles ka HTC Wildfire S telefon st Android. Paaritumine küll ei õnnestu, aga selles tundub olevat süü telefonil ehk siis Androidil, mitte klaveril. Kasutamisel saab aga selgeks, et täisfunktsionaalsuse saab see klaviatuur siiski just Windowsiga lauaarvutit, tahvlit või kasvõi telefoni kasutades. Spetsiaalsed klahvid interneti ja meili jaoks ei anna nt iPadiga mingit reaktsiooni. Sama kasutud nagu Windowsi enda klahv. Küll aga funktsioneerivad meedianupud sujuvalt ka iOS-iga.

Kasutamisel saab aga selgeks, et täisfunktsionaalsuse saab see klaviatuur siiski just Windowsiga lauaarvutit, tahvlit või kasvõi telefoni kasutades.

Kirjutamine, mis peaks tegelikult ju klaviatuuri põhifunktsioon olema, sujub iPadiga samuti igati kenasti. Klahvid on küll mõnevõrra häälekamad, kuid kirjutamine läheb sama libedalt nagu originaali so Apple’i enda tootega.

Ainukese mikroskoopilise ebakohana võib välja tuua vaid logisema kippuva patareihoidiku kaane. See ei vähendanud mitte mingilgi määral klaviatuuri funktsionaalsust, lihtsalt klaviatuuri transportimisel punktist A punkti B tekitas selle klobin kerget ebakindlustunnet toote kvaliteedi suhtes.

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-5

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-6

 

 

Kokkuvõtteks

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-7

 

Esimesest pilgust Libera klaviatuurile on selge, et Speedlink panustab siin disainile. Ning mitte lihtsalt uuenduslikule välimusele, vaid garanteeritud ja edukalt läbillöönud välimusele. Ning kopeerides Apple’i toodete disaini jääb ära endapoolne kulukas uurimis- ja arendustöö. Lisaks sellele pole PC-de aksessuaarid (klaviatuurid, hiired jms) kunagi olnud kuulsad oma välimuse poolest. Pigem on disainiteadlikumad kodanikud olnud sunnitud oma rahakotis rüüstamistööd tegema ning valima Apple’i raudvara.

Seega on Speedlink Libera klaviatuur mõeldud eeskätt ilumeelega PC kasutajatele. Või neile PC kasutajatele, kelle jaoks on oluline jätta endast mulje kui esteedist ja maitsekast inimesest. Tänu suhteliselt väikestele mõõdetele peaks klaviatuur olema üsnagi mobiilne. Tegelikult  pidasingi seda alguses just mobiilsete seadmete jaoks mõeldud olevaks. Ilmselt seetõttu, et klaviatuuril puudub PC klaviatuuridele omane eraldi numbrilaud.

Head asjad aga ei tule kunagi odavalt kätte ning kuigi Apple’i toodetel on enamasti ülehinnatud maitse juures, siis Libera on tervelt kolmandiku võrra odavam kui Apple’i analoogiline toode.  Samas aga maksavad näiteks Logitech’i nö disainklaviatuurid märgatavalt enam. Väiksemate ja eksklusiivsemate firmade toodangust rääkimata.

Speedlink Libera sobib suurepäraselt moodsasse ja minimalistlikku keskkonda, olgu tegu siis kodu või kontoriga. Kerge kaal teeb sellest klaviatuurist ka mugava reisikaaslase kui näiteks lennukis või rongis on vaja kärmesti oma mõtteid üles tähendada või ka pikemaid tekste edastada. Kuigi funktsioone pole tal just paljuvõitu, siis kirjutamine selle abil käib ladusalt. Klaviatuur on mugavalt madal ning selle asendit laual muuta ei saa.

Libera on kindlasti suureks ahvatluseks ka neile, kes erinevatel (tavaliselt valdavalt finantsilistel) põhjustel endale Mac-i raudvara soetada ei saa. Seda ename, et Apple’i enda juhtmevaba klaviatuuri funktsionaalsus jätab PC-ga kasutamisel mõnevõrra soovida. Erinevalt Speedlink Libera’st.

Kindlasti leidub selle arvustuse lugejate hulgas neid, kes võivad ühel või teisel põhjusel suhtuda kriitiliselt Libera lakkamatutesse võrdluste Apple’i toodanguga. spetsiaalselt nende jaoks kordan üle, et see on taotluslik ning põhjustatud Speedlinki enda soovist, et nende toode oleks võimalikult sarnane õunafirma loomingule.

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-9

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-8

Speedlink-libera-bluetooth-klaviatuur-juhtmevaba-10