Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Speedlink Manejo on nagu parema randme ravihiir :: Digitest

Speedlink Manejo on nagu parema randme ravihiir
Erki Oras

Inimfantaasia koos tootearendusega on lühikesepoolse arvutiajaloo jooksul andnud arvutihiirele kõige kummalisemaid kujusid. Piisab kui guugeldada näiteks “unusual computer mouse design” ning kuklakratsimist jätkub kauemaks. Minu lauale maandunud Speedlink Manejo oleks ilmselt üks tagasihoidlikumaid ja maalähedasemaid mudeleid, ehkki oma väliskujult eristub see nö klassikalisest hiirest üpris radikaalselt. Tegu on ergonoomilise hiirega, mis tähendab, et see peaks muutma mugavaks ka pikemaajalised kasutusperioodid. Olgu siis mängides või tööd rügades. Aga vaatame siis lähemalt.

 

Pakend ja välimus

speedlink-manejo-007

Speedlink Manejo jõuab minuni Speedlinki klassikaliselt malbes punavalges plast-papppakendis. Pakendi välimus ei reeda miskitmoodi tavalisest erinevat sisu. Selgus saabub alles hiirt kätte võttes või õigemini kätt hiirele asetades. Manejo meenutab oma välimuselt haiuime st hiir on erinevalt tavalistest hiirtest lauaga praktiliselt vertikaalses asendis. Tähendab täisnurga alla jääb hiire vasem külg, parem jääb umbes 60-kraadise nurga alla. Mõlemad hiireklahvid ning rullik asuvad hiire paremal küljel, jättes pöidla kasutult kahte sinakalt kumavat valguskaart kompama. Sinakat valgus jagub siiski ka hiire paremale küljele, mida samuti ehib spartalik sinakas valguskaar. Sinakad valguskiired-kaared jätavad koos hiire mustjamati värviga igati soliidse ja oma hinnast kallima mulje.

speedlink-manejo-005

speedlink-manejo-010

Tänu oma ergonoomilisele kujule peab Manejo paratamatult eelistama ühte kätt ning antud juhul on selleks parem käsi, kui vaieldamatult enimkasutatu. Vasakukäelised peavad paraku oma ravihiirt otsima mujalt.

speedlink-manejo-011

Minu kätte sattunud Speedlink Manejo’l oli pikk ja plastine saba ehk kaabel. Samast mudelist on saadaval ka juhtmevaba versioon, mis on umbes kümme euroraha võrra kallim.
Sinavatest valgustatud ilukaartest hoolimata jätab hiir suhteliselt kompaktse ja kvaliteetse mulje. Ütleksin, et selline tihke tükk.

 

Kasutamine

Manejo on suhteliselt minimalistlik hiir. Täielikust minimalismist st kaks klahvi ja rullik eraldab teda ekstra nupp DPI muutmiseks. Ehkki ka siin pakub ta mänguritele parajat spartalikkust vaid 1600 DPI-ga maksimaalselt. Edasijõudnud mängurile on see muidugi vähevõitu, kuid pühapäevamängurile on see ilmselt täiesti piisav.

speedlink-manejo-009

Pühapäevamänguri seisukohast polegi Speedlink Manejo’le ühtegi etteheidet. Veidravõitu välimusega näriline liikus mu Roccat Sense hiirepadjal sujuvalt nagu klimp rasvasel taldrikul. Hoolimata harjumatust asendist leidsid näpud kohe üles klahvid ning rulliku, ainult pöial jäi ebalevalt logelema hiire vasakule küljele. Ehk oleks Speedlink võinud ka sellele mingi lihtsama ameti leida? Ruumi on selleks igatahes enam kui piisavalt nii hiire pindalalt, kui ruumalalt.
Manejo suurimaks trumbiks on mõistagi tema eriline ergonoomiline kuju ning siin tuleb tunnistada, et Speedlink on siin olnud õigel teel. See tähendab käe asend hiire kasutamisel on tõepoolest märgatavalt pingevabam ja loomulikum. Tõenäoliselt on tegu asendamatu abivahendiga inimesele, kellel on karpaalkanali sündroom või kelle käsi kipub hiirega tööd tehes keskmiselt kiiremini väsima. Või siis mängurile, kes on sunnitud pikki tunde reididel kolle kolkima. Need, keda antud probleemid ei piina, võivad rahumeeli leppida märksa vaoshoituma välimusega hiirega.

Ometi pole Manejo päris leplik ’loomake’, vaid kippus kapriisitsema. Nimelt ei meeldinud talle mitte põrmugi minu Roccat Sense randmetugi. Peale juba paariminutist kasutamist hakkas see mu randmele või käeluule ebameeldivat survet avaldama. Kahtlustan, et sama võib juhtuda ka teiste kasutajatega, mistõttu võib Manejo omanik oma varasema randmetoe ilmselt puhkusele saata. Seda enam, et uue hiire puhul kaotab randmetugi nii ehk teisiti oma funktsiooni.

speedlink-manejo-002

 

Kokkuvõtteks

Speedlink Manejo on üks üpris eriline või õigemini spetsiifiline hiir tänu oma väliskujule. Kuigi see ei hiilga ei nuppude/funktsioonide arvuga, selle DPI on üpris tagasihoidlik tänapäevaste standardite järgi, võib see olla täiesti asendamatu arvutiaksessuaar rohkematele inimestele, kui me arvatagi võime. Kerge on hiire kentsakat kuju arvustada seni, kuni ise pinge probleemidega käes või karpaalkanali sündroomiga kokku ei puutu.

speedlink-manejo-012

Tänu oma tagasihoidlikele tehnilistele näitajatele pole Manejo kirgliku mängija jaoks just parim valik. Terve parema käe randmega mängurile see tähendab. Küll aga pakub hiir kauaoodatud kergendust nõrgarandmelistele, kes on sunnitud tunde arvuti taga veetma. Omalt poolt soovitaksin kindlasti juba esimeste randmeprobleemide korral oma vana hiir välja vahetada ergonoomilisema vastu, sest hädadel on omadus aja jooksul süveneda, kui neile piisavalt tähelepanu ei pöörata.

Keskmisest kõrgema mänguhimu korral aga võib ja alati Manejo kõrvale soetada mõne asisema ja paremate näitajatega närilise. Seda enam, et mingit eraldi tarkvara Manejo jaoks vaja ei olegi.

Ülevaade numbrites

Tehnika
6
Disain
7.5
Kasutusmugavus
9
Koostekvaliteet
7.5
Hind
0
6

Väga randmesõbralik

See hiir täidab oma esmase ülesande ehk arvuti sisendseadme / kursoriliigutaja rolli ideaalselt. Mis veel olulisem, pakub ergonoomilist ja randmesõbralikku igapäevakasutust, tehes sellega elu lihtsamaks ja mugavamaks.