Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 20. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 toob suured edasiminekud :: Digitest

Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 toob suured edasiminekud võrreldes eelkäijaga
Oskari Värä

Ülipopulaarne ning taskukohane Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD on saanud endale vahepeal järglase koodnimetusega G2, mis tähendab Generation 2 ehk teine generatsioon. Kui üldiselt ollakse objektiivide uusversioonidega üpris konservatiivsed ning väga suuri muutusi ei tehta, on Tamron lähenenud asjale teisiti. Esiteks on Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 objektiivis kasutusel uus fluoriinvääristus, kiirem autofookus, parendatud VC pildistabilisaator ning uhiuus Flex Zoom Lock süsteem. Lisaks on ka uuendatud objektiivi välist disaini, mis loob üldiselt kallima hinnaklassi objektiivi mulje.

Esimene Tamron 150-600 f/5.0-6.3 DI VC USD nägi ilmavalgust nüüdseks juba rohkem kui kolm aastat tagasi ning senini pole kellelgi peale Sigma panna sellele samas hinnaklassis konkurenti. Samuti on Tamron praegu ainus, kes on toonud objektiivist välja ka uusversiooni. Kuidas aga need muutused reaalses elus toimivad ning kas objektiiv on väärt seda kallimat hinnalipikut võrreldes eelkäijaga, hakkangi siin ülevaates lahkama. Kindlasti pean vajalikuks mainida, et tegu on siiski soodsama hinnaklassi super telesuum objektiiviga ning kaks korda kallimate objektiividega siin võrdlust ei toimu.

 

Disain ning kasutusmugavus

Nagu juba öeldud, on objektiivi uusversioon saanud uuendatud optilise konstruktsiooni – 21 elementi 13-s grupis, millest kolm on LD (madala dispersiooniga) elementi elimineerimaks kromaatilist aberratsiooni. Esimene element on saanud uue fluoriinvääristuse, mis on vett- ning õlihülgav, tehes ka puhastamise lihtsamaks. Endiselt on juba eelkäijalt tuntud eBAND vääristus, mis hoiab sisepeegeldused kontrolli all koostöös BBAR peegeldumisvastase vääristusega. Mis veel on suur uuendus – lähim teravustamiskaugus on 270 cm asemel uuel objektiivil 220 cm. 50 cm on tegelikult väga suur vahe, eriti selliste fookuskauguste juures.

Füüsiliselt on objektiiv võrreldes eelkäijaga pikem kuid seda vaid 3 mm võrra ning kaalu on lisandunud 59 grammi. Isegi vähe kuna uue objektiivi metallist korpus oleks võinud tuua suurema kaalulisa. Seega füüsiliselt pole mõõtudes suurt muutust tulnud.

Objektiivi esimest korda kätte võttes jätab see koheselt mulje, et tegu on kvaliteetsest materjalist kokku pandud seadmega. Kui varasemalt jätsid Tamronid mulje, et tegu on odavast plastikust tehtud objektiividega, siis selle parandamisega on tegeletud ning uute SP-seeria objektiivide välimine kest on metallist. Üldmulje jääb rohkem premium-klassi objektiivile omane, mis tekitab kohe julgema tunde objektiiviga pildistamisel ning hirm selle ees, et kohe midagi läheb katki, kaob. Samuti on pealispind kaetud vetthülgava kattega, tehes esiteks objektiivi puhastamise lihtsamaks ning tolm, niiskus või muu mustus tekitab vähem kosmeetilist kahju. Loomulikult on objektiiv ka ilmastikukindel – kõik liikuvad osad on korralikult tihendatud.

Ka objektiivil asuvad nupud on saanud uuenduse. Nupu liiguvad konkreetse käiguga ning väga lihtne on asendit muuta.


Objektiivi peal on loomulikult ka teravustamisskaala, mis on suureks abiks hämarates valgusoludes fokusseerimisel.

Uus statiivikinnitus ühildub nüüd ka Arca-Swiss süsteemi kasutavate statiivipeadega, tehes selle veidi universaalsemaks süsteemiks ning alati ei pea kasutama spetsiaalselt kiirkinnitusplaati. Kaalu alandamiseks on objektiivikrae tehtud kergest kuid vastupidavast magneesiumisulamist. Statiivikraet pole küll võimalik eemaldada, kuid selle nurka on võimalik muuta.

Esimene küsimus selle objektiivi puhul on loomulikult selle raskus. Ning raske ta on. Käest pildistamisel väsivad käed üpris kiirelt ära (või siis tuleb iga päev treenida end sellega pildistades) ning puhkehetki on tarvis. Kui pidevalt pildistada käest ning kaamerat üles alla tõsta, väsivad käed ning see tekitab pildistades suuremat kaameravärinat, mida on väga hästi märgata vaadates läbi pildiotsija. Samas kui objektiiv on koos muu varustusega seljakotis, ei teki mingit probleemi seda kas või terve päev kaasas kanda.

Suumirõngas on lai ning seda ümbritsev kummirõngas teeb selle keeramise väga lihtsaks. Kui eelkäijal polnud suumirõnga käik täiesti sujuv ning mingis vahemikus oli tunda kerget nõksu, siis G2 versioonil seda enam pole. Suumimine toimub väga lihtsalt ning täpselt. Sellegi poolest ei ole kõik täiesti roosiline. Statiivikrae segab üpris tugevalt sujuvat suumimist ning pikemaks suumimiseks peab käe asendit muutma. Käest pildistades ei teki probleemi – statiivikrae saab ülimalt lihtsasti pöörata teise asendisse kuid statiivilt pildistades pole see võimalik.

Teravustamisrõngas on võrreldes suumirõngaga oluliselt kitsam ning seda on võimalik pöörata vaid pealt poolt, mis sunnib kätt veidi ebaloomulikku asendisse. Samas selle leidmine on ülimalt lihtne isegi kui silm vaatab parajasti läbi pildiotsija.

Täiesti uue funktsioonina on objektiivil Flex Zoom Lock süsteem. Nii raske ning pika suumivahemikuga objektiivil on paratamatult tarvis lukustussüsteemi, et objektiiv ei vajuks lahti ning üldiselt on lukk kasutatav vaid transpordiasendis. Kõne all oleval läätsel on võimalik suumikäiku lukustada aga ükskõik, millises asendis – väga kasulik kui pildistada suunaga alla poole või kaamerat kaasas kandes objektiiv alla poole. Piisab ühest korrast kuskile vastu minemisest kui see liigutus saab automaatseks sest suunaga alla poole olles vajub objektiiv kindlasti välja. Liigutus ise on ülimalt lihtne – pole vaja mitte midagi muud teha, kui vaid nihutada suumirõngast nõksu võrra ettepoole, mis on palju lihtsam ja automaatsem tegevus kui lüliti vajutamine (Jah, ma saan irooniast aru aga nii on).

 

Tehnilised andmed numbrites
Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD
Fookuskaugus 150 – 600 mm
225 – 900 mm (APS-C)
150 – 600 mm
225 – 900 mm (APS-C)
Maksimaalne ava f/5.0 – 6.3 f/5.0 – 6.3
Minimaalne ava f/32 – 40 f/32 – 40
Optiline konstruktsioon 21 elementi 13 grupis 20 elementi 13 grupis
Vaatenurk 16° 25′ – 4° 8′ 16° 25′ – 4° 8′
Lähim teravustamiskaugus 220 cm 270 cm
Maksimaalne suurendus 0,20× (1:5 ülekanne) 0,20× (1:5 ülekanne)
Diafragma labade arv 9 (ümar ava) 9 (ümar ava)
Teravustamismootor USD (Ultrasonic Silent Drive) mootor USD (Ultrasonic Silent Drive) mootor
Pildistabilisaator Kuni 4,5 stoppi Kuni 4 stoppi
Filtrikeere 95 mm 95 mm
Mõõdud ø105,6 × 258,1 mm ø105,6 × 257,8 mm
Kaal 2010 g 1951 g
Sobivus* Nikon F
Canon EF
Sony A**
Nikon F
Canon EF
Sony A
Komplekti sisu Objektiiv
Päikesevarjuk (HA022)
Eesmine objektiivikork
Tagumine objektiivikork
Statiivikinnitus
Objektiiv
Päikesevarjuk (HA011)
Eesmine objektiivikork
Tagumine objektiivikork
Statiivikinnitus

* Sobib kasutamiseks nii täis- kui poolkaadersensoriga kaamerate ees. Sony versioon on pildistabilisaatorita.
** Saabub hiljem

 

Autofookus

Tamron on täiustanud objektiivi USD väga vaikset teravustamissüsteemi ning seda on ka tunda. Isegi 600 mm asendis, kus ava on f/6.3, suudab objektiiv suurepäraselt teravustada tänu Tamroni objektiivi autofookusmootorisse integreeritud maagiale – seda ka vaid ühe punkti teravustamisega. Mõningas olukorras võtab see veidi aega, kuid olukorda arvestades ei saa ühtegi halba sõna öelda. Ka lendava linnu või peenikese kõrre saab väga kiiresti teravaks, see vajab vaid omajagu valgust – meeles peab pidama ka seada autofookuse distantsi nupp vastavasse asendisse. Asendinupust veel – kui eelmisel mudelil oli see piiratud 15 meetrit kuni lõpmatus või terves ulatuses, siis uus mudel toob kolm erinevat seadistust: esimene neist otsib fookust täies ulatuses, teine otsib fookust 2,2 meetrit kuni 10 meetrit vahemikus ning kolmas 10 meetrit kuni lõpmatus. Nende vahel vahetamine vastavalt olukorrale kiirendab teravustamise protsessi.

Igal juhul on igasugused jutud kolmandate osapoolte objektiivide autofookuse aegluse kohta purustatud. Vähemalt võrdses hinnaklassis olevate objektiivide puhul ning väga pikka juttu selle kohta ei olegi vaja kirjutada. Teravustamine on kiire, vaikne ning täpne ka liikuvate subjektide fokusseerimisel.

 

Stabilisaator

Mida siin ikka keerutada – stabilisaator on väga efektiivne. Tamroni sõnul on stabilisaator niivõrd parendatud, et pakub poole astme võrra paremat stabiliseerimist kui eelkäija. Erinevad kasutajad loomulikult saavad veidi erinevaid tulemusi, kuid 600 mm asendis ei tekkinud mitte mingit probleemi pildistada säriajaga 1/60 sekundit. Nagu mainitud varasemalt, võib probleeme hakata tekkima kui hoida kaamerat liiga kaua pildistamisasendis ning kätes väsimuse tekkides.

Stabilisaator on saanud suure uuenduse ka erinevate režiimide näol. Mode 1 on tavapärane stabilisaatorirežiim, mis töötab siis kui kaamera on sisse lülitatud. Teine režiim on pildistamiseks liikuvaid subjekte, ehk kaasavedamiseks. Selle puhul on töös korraga vaid ühe teljeline stabiliseerimine, andes efektiivsema tulemuse. Kolmandas asendis aga stabilisaator töötab vaid hetkel kui vajutada päästikunuppu. Tamroni sõnul töötab stabilisaator selles asendis kõige tõhusamalt kuid mina ei suutnud vahet tekitada. Seevastu aga aku vastupidavusele on sel oluline mõju – kui stabilisaator pole pidevas töös, kasutatakse ka vähem energiat.

Pildistatud 600mm asendis säriajaga 1/60 ning mingit liikumisest tulenevat udusust ei ole. Korrektse tehnikaga ning hinge kinni hoides on võimalik ka paremaid tulemusi välja pigistada.

 

Pildikvaliteet

Asume siis tähtsa juurde ehk räägime objektiivi optilisest kvaliteedist. Kuna eelkäija juba pakkus väga head hinna ning kvaliteedi suhet, siis sama liini jätkab ka käesoleva ülevaate subjekt. Vinjeteerumist esineb enim 150 mm peal ning järk-järgult jääb vähemaks kui sisse suumida. Seevastu aga kromaatilist aberratsiooni ei teki pea üldse, mis on väga positiivne. Samas nagunii see, kes sellise objektiivi endale ostab, pildistab RAW-formaati ning kõik objektiivi vead parandab ära pilditöötlusprogrammis profiilikorrektsiooni kasutamine.

Lahutusvõime seevastu on asi, mida enam nii lihtsalt ei paranda. 150 mm peal on pilt nõelterav. Kuni ca 500 mm ei tohiks kellelgi, kes oskab arvestada objektiivi hinda, tekkida vähimatki etteheidet. Kuigi servades on märgata väikest teravuse vähenemist, siis see on niivõrd marginaalne, et ei tekita mingit probleemi. 600 mm peal pildistades on märgata väikest detailikadu kuid võrreldes eelkäijaga on edasiminek vägagi tuntav. Sellegi poolest soovitused, et pildistada 500 mm asendis ning seejärel lõigata järeltöötluses sisse, ei pea enam uue objektiivi puhul paika. Lahutusvõime on täiesti piisav ka 600 mm asendis pildistades.

100% vaade kaadri keskosast 150mm asendis pildistades f/6.3 avaga. Pildil pole tehtud mitte mingit järeltöötlust, isegi profiilikorrektsiooni olen jätnud puutumata.

Sama kaader kuid 100% väljalõige vasakust servast. Teravuse erilist ära kukkumist ei saa täheldada.

160mm @ f/6.3. ISO 400 1/1000 sek

Sama kaader 100% suurendusega.

600mm @ f/6.3. ISO400 1/250 sek

600mm 100% suurendus. Võrreldes 160mm asendis pildistatud kaadriga on teravuse kadu küll märgatav, kuid mitte midagi päästmatut.

 

Näidispildid


Kokkuvõte

Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 on objektiiv pildistajale. Kes naudib elu DxoMark numbreid analüüsides, sellest objektiivist tõenäoliselt väga ei pea ning vajakajäämisi on ka neile, kes pildistavad kiirelt liikuvaid objekte mitte ideaalsetes valgusoludes. Kõigile ülejäänutele, kes loodusfotograafia tipus ei ole ning vajavad selliseid fookuskauguseid, ei tohiks tekkida mingit kahtlust selle objektiivi soetamisel. Kuigi hind on võrreldes eelkäijaga tõusnud, siis edasiareng on veel suurem nii pildikvaliteedis, stabilisaatoris, autofookuses kui ka ehituskvaliteedis.

• Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 teleobjektiivid Photopointis »

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
8.5
Kasutamismugavus
8
Koostekvaliteet
10
Stabilisaator
9.5
Autofookus
9
9

Suur edasiminek

Hinna ning kvaliteedi suhe selle objektiivi puhul ei ole paigas. Nimelt on kvaliteeti selle hinna eest rohkem kui oskaks oodata ning edasiminek võrreldes eelkäijaga on tohutu. Suurepärane stabilisaator, pildikvaliteet ning koostekvaliteet teevad sellest objektiivist ainuõige valiku igale fotograafile, kes soovib pika suumivahemikuga telesuumobjektiivi.