Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 17. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Tamroni 10-24mm lainurkobjektiiv – lõikuvad paralleelid :: Digitest

t10-241Ütlete, et paralleelid ei saa lõikuda… hästi , aga kuidas siis suhtuda kõveratesse sirgjoontesse? Kusjuures mina suhtun täiesti normaalselt, eriti peale lähemat tutvust uue ülilainurkvarioobjektiiviga Tamron SP AF 10-24mm F3.5-4.5 Di II LD Aspherical (IF).

Eritehnoloogiate paraad

Alles hiljuti olime ülirõõmsad, kui objektiivi fookuskauguse alumine piir (APS-C sensoriga kaamerate puhul) küündis 15 millimeetrini. Arvestades, kuivõrd palju mõjutab lainurkobjektiivi vaatenurka iga mahaviilitud millimeeter, on 10 ja 15 täiesti erinevast ooperist pärit tegelased. Seda ka nene loomise tehniliselt keerukuselt – kui 15mm fookuskauguse saavutamiseks tuli arvutusmasinal veel üsna mõõdukalt uriseda lasta, siis vaatamist kannatava pildiga 10mm objektiivi ehitus on juba paras täheteadus.

Tamroni 10-24mm objektiivi ankeet ongi üpris aukartustäratav – selles sisaldub uue tehnoloogilise võttega üheks tükiks valatud asfääriline liitelement, lisaks kolm hübriidset asfäärilist, kaks madala dispersiooniteguriga ja üks ülisuure murdumisnäitajaga läätseplokk. Kokku on kasutusel 12 läätse 9 optilise elemendina, ehk lihtne arvutus näitab, et nö. tavalist klaasi on selles varios juba vähem kui kõrgtehnoloogilist. Mäletate veel aegu, kui mõne objektiivi reklaamis kõneldi erutusevärinal ühe asfäärilise või ED-klaasist läätse kasutamisest?

Objektiivi kujundus järgib Tamroni klassikalisi disainireegleid (s.t. veidi igav kuid laitmatult soliidne) ning see tundub käes meeldivalt monoliitne. Fookuskauguse muutmisel pikeneb/lüheneb objektiiv 10 mm võrra, teravustamine on aga sisemine, s.t. väliselt midagi ei liigu ega pöörle.

Filtrikeermeks on 77 mm ning kasutada tuleb kindlasti kitsa raamiga filtreid – tavaline lai raam kipub ca. 10-12mm fookuskaugusel kaadri nurki varjama. Päikesevarjuki otsimise pärast ei pea muretsema – see on komplektis. Teie ülesandeks jääb sellele üpris suure läbimõõduga rõngale vaid oma fotokotis sobiv koht leida.

t10_24_r10mm-2Fookuskaugus: 10 mm

t10_24_r24mm-2Fookuskaugus: 24 mm

Kui laia pildinurga see 10 mm siis ikkagi annab? Aga palun – siin on võrdluseks 10 ja 24 mm fookuskaugusega tehtud kaadrid samast stseenist. (f/8, 1/400s)

Omadused

Teravustamisega tegeleb tavapärane mikromootor, kuid nii laia vaatenurgaga optika puhul pole see probleemiks – fokuseeriva optikaploki käigumaa on üpris lühike. Nii polegi teravustamise kiirusele midagi ette heita. Selle täpsus sõltub suuresti kaamerast, kuid vähemalt mina küll „mööda tulistatud” piltide üle kurta ei saanud.

Suurim ava jääb vahemikku f/3.5-f/4.5, mis on nii lühikese fookuskauguse jaoks praktikas igati küllaldane. Siiski ei saa suurte avade kasutamist selle objektiiviga kuigivõrd propageerida – väga head ja teravat pilti nii ei saa. Kõige udusem on kujutis täisaval ca. 15 mm fookuskaugusel, kuid vähemalt kaadri nurkade pehmus on garanteeritud kogu suumi vahemikus. Mida siis teha? Ava vähendada loomulikult! f/5.6 juures on pilt juba hoopis parem ning avaga f/8 võib üsna rahuliku südamega pildistada ükskõik kui detailset stseeni. Vaid 24 mm fookuskaugusel tuleb kompositsiooni seadmisel arvestada, et pildi nurgad võivad endiselt pisut udused jääda.

Ülilainurkade puhul on tavaliselt kehvast teravusest hoopis suuremaks probleemiks vinjeteerumine (kaadri nurkade tumenemine). Sellest hädast päris vaba pole ükski objektiiv ning erandiks pole ka Tamroni 10-24mm „toru”. Lühematel fookuskaugustel (10-15mm) muutuvad nurgad nähtavalt tumedamaks ükskõik millise avaga pildistades ning vähemalt 10mm fookuskauguse ja f/3.5…f/5.6 ava kombinatsiooni tasuks igal juhul vältida. 15-24mm juures vinjett enam olulisel määral muret ei häiri.

Geomeetriliste moonutustega on aga asjalood hoopis kummalised – neid nagu polekski! Nii laia vaatenurgaga objektiivilt ootaks ju pea lõngakeraks kõverdunud pilti? Aga ei midagi, pealkirjaski mainitud sirgjooned on küll õige pisut kaardus, kuid mingiks probleemiks seda pidada ei saa. Isegi võimalikult lähedalt pildistatud (lühim teravustuskaugus on 24cm) kaadreid uurides ütleksin ma, et paljudel (kui mitte enamusel) „normaalzoomidel” on kujutise geomeetria isegi tavapärastel teravustuskaugustel oluliselt rohkem sassis.

t10_24_10mm

Rongil rattad lopergused… ok, olgem ausad, sellise nurga alt veduri pildistamine pole ehk ka kõige parem idee. Siiski tuleb tunnistada, et pole need rattad nii lopergused ühti, kui 10 mm fookuskaugusega objektiivist võiks arvata. (f=10mm, f/4.5, 1/30s)

Pole ka sugugi vähetähtis, et selle Tamroni interpretatsioonis muutuvad sirged ühtlase raadiusega kõveraiks, mistõttu nende hilisem sirgeksvenitamine Photoshopi või mõne muu tarkvaraga on üsna lihtne. Värvivead (CA) on suures osas nö. rauas korrigeeritud. See toob endaga kaasa raskusi vaid juhul, kui hiljem soovitakse tarkvaraga pilti veelgi parandada – kujutise keskosas ja servades-nurkades järele jäänud moonutused on erineva iseloomuga.

Vastu valgust pildistamisega üldjuhul mingit muret pole – kujutise kontrastsus oluliselt ei lange. Jälgida tuleks vaid kaadri servaalasid, et sinna ei roniks üks kaval lillakaspunane kaarekujuline halo.

t10_24_15mm-halo

Pöörake tähelepanu kaadri keskmest veidi ülespoole jäävale lillakaspunasele kaarele. Sellega karistab Tamronilainurkvario hooletuid fotomaane, kes ei viitsi kaadrist välja jääva päikese asendile küllaldast tähelepanu pöörata. (f=15mm, f/8, 1/400s)

Kokkuvõtteks

Isegi minu jaoks (kes ma ikka nii mõndagi objektiivi oma elus olen näinud ja näppinud) on üllatav, kuivõrd madalate moonutustega lainurkobjektiive on tänapäeval võimalik toota. Ja vähe sellest, et fiksobjektiive, ka variod on igati tasemel. Ja vähe sellest, et kallid, ka üsna soodsa hinnaga saab kätte väga viisaka töö- või hobivahendi. Ma olen proovinud ka analoogsete parameetritega, kuid poole kallimat Nikkorit ning piltide võrdlemisel tuleb tunnistada, et kvaliteedivahe praktiliselt olematu. Pildid, mis mul õnnestus umbes kolme nädala jooksul üsna erinevates oludes teha, on igati kenad – teravad, kontrastsed ja tõepoolest üllatavalt väikeste geomeetriamoonutustega. Nende põhjal võin küll julgelt kõikidele, kel tekkinud plaan lainurk(vario)objektiivi hankimiseks, soovitada Tamron SP AF 10-24mm F3.5-4.5 Di II LD Aspherical (IF) kindlasti järele proovida. Ma usun, et te ei kahetse!

Tehnilised põhiandmed:

Tamron SP AF 10-24mm F3.5-4.5 Di II LD Aspherical (IF).

  • Fookuskaugus: 10-24mm
  • Vaatenurk: ca. 109… 60 kraadi
  • Optiline valem: 12 elementi 9 grupis
  • Avade valik: f/3.5 (f/4.5) …f/22 (f/29)
  • Lähim teravustuskaugus: 0.24m
  • Avalamellide arv: 7, ümardatud servaga
  • Varjuk: AB0001, komplektis
  • Mõõtmed: 84…94 x 83 mm (varjukita)
  • Filtrikeere: 77 mm
  • Kaal: 406 grammi
  • Hind: 7499 krooni
  • Saadavus: Nikoni, Canoni ja Pentaxi APS-C mõõdus sensoriga digipeegelkaameratele.