Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 29. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Rafineeritud rüperaal – Samsung Series 7 Chronos :: Digitest

Sülearvutimaailm sügeleb parasjagu uute asjade puuduse käes. Netbookide vaimustus hakkab tahvelarvutite võidukäigu valguses raugema. Hetkel paistavad läpakatootjad rõhku asetavat ultrabookidele – stiilse välimusega õhukestele, kergetele ja võimastele premium-klassi süleritele. Need aga on on kallima ja seega kitsama turu seadmed. Aga ega Bugattide tootmine Wolkswagen Gruppi rikkaks ei tee, vaid ikka vanade heade odavate Golfide tootmine. Seega – kuidas oleks arvuti, mis on justkui nagu ultrabook, aga siiski rohkem nagu tavaline läpakas, ja ei jääks hinnalt kah kuskile kahe vahele? Palun väga, Samsung Series 7 Chronos on teie ees.

Ei ole kahtlust – tegemist on stiilse välimusega masinaga. Esipaneel on harjatud metallist, Samsungi logo stiilselt ja minimalistlikult külje peal. arvuti on tuntavalt õhuke, aga mitte nii palju kergem, kui oleks oodanud. Ühelt poolt lisab see siiski usaldusväärsust – metall on metall. Samsung on juurutanud hunniku teste, mis nende arvutid läbima peavad, nagu 20 000 kaane kinni-lahti tegemist, paar nädalat külmas, paar nädalat kuumas. Füüsilise vastupidavuse suhtes meeldiks mulle isiklikult natuke robustsem ehitus, aga arvestades arvuti saledat disaini, ei saa väga nuriseda.

Nagu õhukeste ja kompaktsust hindavate arvutite puhul tavaks, ei leia arvuti tagant midagi kasulikku, kuna arvuti lahti tehes keerab ekraani serv ennast lauani välja. külje pealt hargnevad juhtmed ei pruugi nii esteetilised välja paista, ent juhtmete ühendamiseks on kõik-pesad-külje-peal lahendus igal juhul mugavam.

Lõviosa laienduspesasid  resideeruvad vasakul tiival. Alustades tagantpoolt – Kensingtoni turvaluku pesa, vooluadapteri pesa, täismõõdus HDMI, võrgukaabli pesa, kaks USB 3 pesa, tilluke pistik VGA jaoks ning 3,5mm peakomplekti pesa.

Mõned neist pesadest väärivad eraldi tähelepanu. Esiteks kohtvõrgu RJ45 pesa. Kuna õhukesele korpusele ei mahuks selline pesa ära, tuli midagi varrukast välja tõmmata, ja saadud lahendus on üpriski leidlik. Kuna võrgukaabli otsikul on kõik kontaktid ühel küljel reas ja teine külg on vajalik ainult pistiku fikseerimiseks, siis on see fikseeriv pool tehtud liikuv. Kui kaablit ei ole, siis on pesa kokku pakitud, kui tahad kaablit ühendada, lükkad fikseeriva poole korpusest välja, andes pesale õige kuju.

Väliste pildinäitajate ühendamisega käib alatasa kaasas igavene kemplemine. Kui arvutil on ainult HDMI, siis on projektoril ainult VGA ja kui arvutil on vaid VGA, siis nõuab uus televiisor vaid digitaalseid sisendeid. Sageli lubatakse arvutile vaid üks videoväljund, kusjuures viimase aja trend kipub rääkima VGA kui sureva standardi kahjuks.

Samsung on aga võtnud vaevaks raugast ühenduspesa oma minimalistlikule korpusele koos HDMIga ära mahutada. selleks on loodud tibatilluke pesa, kuhu saab pista arvutiga kaasa tuleva adapteri, millest omakorda paistab välja vana hea täismõõdus VGA.

Nende kahe hea uudise otsa tuleb aga väike tujurikkuja – 3,5mm pistikuid heli jaoks on vaid üks. See tähendab, et korraga sisendi kui väljundi kasutamiseks peab olema üks seade, mis täidab mõlemat otstarvet ja kasutab selleks üht ja sama pesa – pistikul on siis traditsioonilise kolme kontakti asemel reas neli kontakti. Kui väga üksikuid selliseid peakomplekte turul liigub, siis väliste kõlarite kasutamisel võib välise mikrofoni põhimõtteliselt ära unustada.

Paremalt tiivalt leiame optilise seadme, mis on ruumi kokku hoiu tarbeks  windowsiga arvutitel harva nähtud slot-in tüüpi. välja sõitvat sahtlit ei ole, vaid lihtsalt lükkad plaadi pilust sisse. käivitumisel tegi lugeja uudseid robotlikke hääli, aga kui plaat hoo sisse sai, siis oli ta üpriski vaikne. Siin on veel üks USB pesa, seekord vanemat 2.1 tüüpi.

arvuti esipaneelil on SD kaardi lugeja, mille pesas kaitse ja ilu pärast mängu-mälukaart ees on.

Teine element mis esiservalt leida võib, on pilu, kust saab kaant lahti kangutada. See disainielement on kujult huvitavalt sarnane MacBookidel nähtuga, mis vihjab ka pisut seda, millise kliendigrupi poole Samsung oma toodet sihib.

Põhja alt midagi väga huvitavat ei leia. Kummijalad, Windowsi litsentsikleeps ja üksainumas lahti keeratav luuk. Et teada saada, mis selle luugi all on, ei pea olema just arvutitehnik, sest luugile on juba peale kirjutatud “Memory”. Arvutil on 4GB mälu küpsetatud emaplaadi külge, ja selle luugi alt sai antud konfiguratsiooni puhul ligi 2GB vahetatavale moodulile – ühtekokku oli tal seega 6GB mälu. Ebatraditsiooniliselt ei saa akut ühe lihtsa liigutusega arvuti põhja alt kätte. See võib tekitada kõhklusi võimalike aku tõrgetega seotud probleemide suhtes, aga Samsung õigustab otsust uue tehnoloogiaga, mis lubab, et ka peale 1500 laadimist on aku mahtuvus veel 70% algsest.

Arvuti kaas käib lahti üpriski raskelt, mis on hea. Ekraan ulatub korpuses päris serva lähedale, jättes kitsa raami, ja on väga hea resolutsiooniga, matt ja ere. Nüüd võiks Windows oma graafikat ekraani mõõdu järgi automaatselt seadistada osata, nagu Android. Ikoonide ja teksti suurust saab küll käsitsi üles kruttida aga mõned muud elemendid jäävadki kribuks. Vaatenurk on ok, alla-üles suunas tuleb moonutusi kergemini sisse aga selle jaoks saab ju ekraani kallutada. Ekraani ülal on ka lihtne veebikaamera. Ekraani korpus on üsna õhuke, ja ekraani servast arvutit eriti tõsta ei julgeks. painutamisel annab ekraan mõõdukalt järgi.

Chronosel on hiiglaslik touchpad. Et teda veel suuremaks teha, on hiireklahvid kolinud touchpadi alla – et neid kasutada tuleb muljuda touchpadi alumistele nurkadele. Idee on iseenesest leidlik, aga kursori liikumise vastavus padil tehtud liigutustega on kohati kuidagi ebamäärane, ja kuna hiirenupud on ka sisuliselt puutetundlikud, siis võib klikkimisel tekitada kursori soovimatuid liikumisi. Touchpadil on multitouch funktsioon, saab salvestada erinevaid žeste. Üldjoontes on kogu touchpad veel üks featuur, mis on oma olemuselt üsna mac’ilik.

Klaviatuur on island-tüüpi, ma julgen oletada, et see paks tähendama seda, et klahvid on nagu saarekesed oma alusplaadi peal. Trükkida on üldjoontes mugav ja väga tänuväärselt on olemas ka eraldi numbriplokk, klaviatuuril on peenhäälestatava tugevusega tagantvalgustus.

Külma valgust kumab ka USB3 pesadest, rõhutades tahtmatult veel selle standardi moodsust. Nooleklahvid on 2x kitsamad kui teised, mis peaks muutma nad käsikaudu äratuntavamaks, aga et üles ja alla klahv okupeerivad sama ruumi mis muidu üks klahv, vajab pisut harjumist. Erinevaid funktsioone sisse-välja lülitavatel nuppudel on nupu nurga peal tilluke tuluke, mis näitab, kas antud funktsioon on sees.

Voolunupp on väga šikk ja tema kõrval on komplekt harilikke indikaatortulukesi. Vasakul pool klaviatuuri all on tilluke auk, mille all peidab end mikrofon. Ma siiani ei saa aru, miks see peaks hea koht olema, sest seal ju nühitakse klaiatuuri kasutades randmega peal ja kõik arvuti sisesed helid kui ka klaviatuuriklõbin kostavad sisse. ekraani serval koos veebikaameraga tundub palju loogilisem koht.

Arvuti komponentide komplekt on üldjoontes hästi tasakaalus ja vägagi suutlik. i5 seeria korralikum protsessor, 6gb mälu, 1GB mäluga eraldiseisev graafikakaart. Kõvaketas on klassikaline, vindiga, aga lisaks on kasutusel Express Cache. See on 8GB suurune flash mälu opsüsteemi operatsioonide kiirendamiseks. See ei ole sama, kui eraldi SSD ketas ja op süsteem ise on majutatud siiski vintkettale, aga Express Cache’st tulenev kiiruse vahe kasvõi näiteks arvuti käivitamisel on siiski märgata. Arvuti töötab üpriski vaikselt.

Samsung on lisanud tarkvara poolest hüpikakna, mis soovitab tungivalt opsüsteemi taastamise plaadi teha, kuigi arvutiga on opsüsteemi plaat kaasas, ja rakenduse pealkirjaga Easy Settings. Viimane on saanud ka oma funktsiooniklahvi kombinatsiooni. Rakendus pakub seda mida ta nimi väidab end tegevat – pakub lihtsaid seadistusvõimalusi, kus valdavalt ei muuda seadistused ühte konkreetset arvuti funktsiooni, vaid mingit funktsioonide kogumikku, et saavutada teatud üldkasutatavas keeles arusaadav eesmärk. Siia on koondatud ka windowsi visuaalsed seadistused. Siit saab pisut infot ka arvuti hetkeoleku kohta, kusjuures ka seda, kui palju CO2 arvuti parajasti tekitab. Ma julgen oletada, et see CO2 ei immitse arvuti ventilatsiooniavadest minu tuppa, vaid tegemist on spekulatiivse CO2 kogusega, mida Narva Soojuselektrijaam taeva poole köhib, et arvutile voolu pakkuda.

Chronos on aja ja kiiruse jumal, ja kiiruse peale on see arvuti ehitatud – korralikul tasemel põhinäitajad, Express Cache funktsioon, õhuke ja pisut kergem disain kiireks kotti toppimiseks, kui hiljaks hakkad jääma. Lisaks ei jäta arvuti sind häbisse, kui viisakas välimus on küsimuseks. Arvuti hinda vaadates ei saa öelda et tegemist oleks eriliselt soodsa diiliga, aga arvuti on oma hinda väärt kui tasakaalustatud tervik. Masina puudused on üksikud ja konkreetsed pisiasjad, mitte midagi eriti põhjapanevat.

Tehnoandmed:

Processor
Processor clock speed 2500 MHz
Processor family Intel Core i5
Processor model i5-2450M
Turbo frequency (max) 3100 MHz
System bus 5 GT/s
L3 cache 3 MB
Motherboard chipset Intel HM65 Express
Memory
Internal memory 6144 MB
Internal memory type DDR3-SDRAM
Memory clock speed 1333 MHz
Memory slots 2x SO-DIMM
Maximum internal memory 8 GB
Disk drive
Total storage capacity 1000 GB
Storage media type HDD
Hard drive capacity 1000 GB
Hard drive rotational speed 5400 RPM
Storage media
Card reader integrated N
Compatible memory cards Memory Stick (MS),MMC,MS PRO,SD,xD
Display
Display diagonal 15.6 “
Display resolution 1600 x 900 pixels
LED backlight Y
Aspect ratio 16:9
Display brightness 300 cd/m²
Display LCD
Video
Graphics adapter family Intel
On-board graphics adapter model HD Graphics 3000
Discrete graphics adapter model AMD HD6750 M 1GB
Optical drive
Optical drive type DVD±RW
LightScribe N
Audio
Audio system HDA
Number of built-in speakers 2
Built-in microphone Y
Camera
Built-in camera Y
Megapixel 1.3 MP
Networking
Wireless LAN connection Y
Wireless LAN type 802.11b,802.11g,802.11n
Ethernet LAN connection Y
Bluetooth Y
3G network access module N
Connectivity
USB 2.0 ports quantity 1
USB 3.0 ports quantity 2
eSATA/USB 2.0 ports quantity 0
eSATA/USB 3.0 ports quantity 0
eSATA ports quantity 0
VGA (D-Sub) ports quantity 1
HDMI ports quantity 1
DisplayPorts quantity 0
DVI port N
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity 1
IEEE 1394/Firewire ports quantity 0
Thunderbolt ports quantity 0
Speaker/ headphone/ line-out jack 1
Microphone, line-in jack Y
S/PDIF out port N
TV out port HDMI
Infrared data port N
Docking connector N
DC-in jack Y
Mini DisplayPort quantity 0
Micro HDMI ports quantity 0
Mini VGA ports quantity 0
Parallel ports quantity 0
Serial ports quantity 0
Expansion slots
ExpressCard slot N
CardBus PCMCIA slots quantity 0
CardBus PCMCIA slot type N
SmartCard slot N
Keyboard
Pointing device Touchpad
Numeric keypad Y
Operating system/software
Operating system provided Windows 7 Home Premium
Operating system architecture 64-bit
Battery
Battery technology Lithium-Ion
Number of battery cells 6 pcs
Security
Cable lock slot Kensington
Special features
Intel My WiFi Technology Y
Intel Anti-Theft Technology Y
Intel visual technologies Intel Clear Video HD,Intel Insider,Intel InTru 3D,Intel Quick Sync Video
Intel Hyper-Threading Technology Y
Intel Turbo Boost Technology Y
Weight & dimensions
Weight 2290 g
Width 362 mm
Depth 238.5 mm
Height 23.9 mm
Other features

Samsung Series 7 Chronos Samsungi veebilehel