Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Stuudiovälkude komplekt Elinchrom D-lite-it 4 :: Digitest

Valle Kapstas
 • Avaldatud 6. mai 2010
 • http://foto.vallekapstas.com
D-Lite-it 4 välgupea

D-Lite-it 4 välgupea

Kõik vähegi tõsisemad fotograafiahuvilised jõuavad oma õppeteel tõenäoliselt varem või hiljem ka stuudiofotograafia juurde. Algajale fotoamatöörile võib see tunduda täiesti müstiline ja kättesaamatu maailm. Läheks stuudiosse proovima-õppima? Kursused on kallid ja isegi kui need läbi käia siis hiljem stuudiot kasutamiseks rentida pole sugugi väga odav.

Lahenduseks oleks osta endale päris oma stuudiovälkude komplekt. Ka see pole just odav lõbu aga üks korralik komplekt pakub selle raha eest juba väga palju võimalusi. Üheks asjalikumaks ja optimaalsemaks lahenduseks on Elinchromi D-Lite tooteseeria.

Proovin lähemalt Elinchrom D-Lite-it 4 To Go Setvälgukomplekti ja vaatan, mida sellega teha annab.

Kuna muudatused uuenenud komplekti puhul pole päris mäekõrgused, on see ülevaade tehtud sama komplekti vanema variandi ülevaate põhjal, mida saab lugeda siit. Tootepildid on uued. Näidispildid pärinevad vanema komplekti ülevaatest.

Miks stuudiovälgud?

 

D-Lite-it 4 välgukomplekti pead (puudu on pilootpirnid)

 

Mul on olemas normaalne kaamera peale käiv välk – Metz 48 AF-1 Digital Nikonile. Tegemist on küll hea välguga, aga vaikselt tuleb ka arusaam, et korralikum pildistamine nõuab tihtipeale ka keerulisemaid valguslahendusi.

Olen hankinud endale terve hunniku vahendeid välgu kaamerast eemale viimiseks. Lisaks Nikoni enda Creative Lighting Systemi`le, mis lubab ilma mingite lisavidinateta välku kaamerast kaugemal tarvitada, olen soetanud raadio teel toimiva saatja-vastuvõtja olukordadeks, mil välk ei taha hästi signaali kätte saada (nt õues). Võimalusi stseeni muudest suundadest valgustada tekib kohe hulgi.

Kaamera välgule ei saa aga kinnitada väga suuri ja efektiivseid hajuteid. Seda esiteks seetõttu, et kaamera peale käiv välk on stuudiovälkudega võrreldes väga nõrk ja üldiselt pole selle jaoks mõeldud hajutid ka väga suured. Sisetingimustes kaamera peale käivate välkude tarvis akude laadimine on ka üsna tüütu tegevus. Kuigi stuudiovälgud tuleb sabapidi seina pista, on nendega palju-palju parem stseeni valgustada.

Võtmesõnaks on ka valguse kontrollitavus ehk kui riputada üles mingi taust (kas paberist spetsiaalne, tekstiilist raamis või kasvõi mõni kodukootud riidest) ja tekitada oma väikene stuudio, on valgus just täpselt selline nagu SINA tahad. Välgudki saab tegelikult aku külge pookida, kui õues pilti teha tahad. Stuudiovälkude akud on muidugi kallid…

D-Lite

Minu järele proovitud komplektis on kaks välgupead. Lausa 400 Ws võimsusega. See on piisav, et koduses stuudios pildistatav korralikult ära valgustada ja veel ava ka takkapihta kinni keerata. Nii on kõik ilusasti terav. Muidugi on suured ja kallid professionaalsed stuudiovälgud tükk maad võimsamad. Näiteks 600 Ws kuni 1200 Ws (ja rohkemgi). Aga ega kaasa tulevad softboksid on ka pisemad ja seega ei võta välkudelt jõudu üleliia ära. Valguse teevad siiski aga pehmemaks.

Kahe välgupeaga on komplektis kaasas ka kaks softboksi. Üks kumbalegi välgule. Uuenenud D-Lite-it komplektil on nüüd mõlemad softboksid suured 25,5″ ehk 66 x 66 cm. Üht välgupead kaitseb vastav kate, teise küljes on uuel komplektil hoopiski üks reflektor. Samuti on kaasas kvaliteetsed Manfrotto valgusstatiivid, mis on piisavalt kõrged ühes tavalises kodus välgu lae alla tõstmiseks. Kuigi endiselt on kaasas üks sünkrokaabel (vanemal komplektil oli kaks), on nüüd põhirõhk uuel süsteemil: välgupeadesse sisse ehitatud EL-Skyport vastuvõtjatel. Kaasa tuleb kaamera peale välgupessa käiv saatja. Nii on välke oluliselt mõnusam tarvitada. Samuti kaob vajadus näiteks ühe sünkrokaabliga ühe välgupea kaameraga ühendamise puhul teine orjasilma abil lahti päästa – kaasas olev saatja päästab mõlemad välgupead lahti.  Kaasas on välgupeade jaoks loomulikult ka toitejuhtmed, mis on üsna pikad, aga soovitan pikendusjuhtmed ka käepärast hoida.

[nggallery id=73]

Väiksemate-odavamate peegelkaamerate omanikud, kel lisavälgu jaoks hot-shoe pesa pole, võivad kasutada orjasilma, millele nüüd on lisandunud ka automaatfunktsioon, mis on võimeline arvesse võtma igasuguseid eelvälke (näiteks punaste silmade vähendamise eelvälgud jne). Samuti on võimalik orjasilma programmeerida manuaalselt ignoreerima soovitud arvu eelvälke. Proovisin järele, ning automaatne režiim oli võimeline minu peegelkaamera enda välgu punaste silmade vähendamise seadega hakkama saama ning samuti suutsin välgud edukalt lahti päästa ka Pentax Optio I-10 kompaktkaameraga (tõsi küll, pildi valgustas üle kuna üheks eeltingimuseks stuudiovälgudega pildistamise juures on manuaalrežiimi olemasolu, kuna vajalik on täielik kontroll kaamera ava, säri jm seadete üle). Keda uue D-Lite-it välgupea funktsioonid rohkem huvitavad, siis lähemalt saab uurida siit.

Profid kasutavad stuudiotes õige säri määramiseks valgusmõõdikuid (stuudiovälkudega pildistamine käib täismanuaalselt ning kaamera särimõõdikuga pole siinkohal miskit peale hakata) aga kodukasutaja võib ka silma järgi välke sättida või täpsemaks värvide ja säri määramiseks kasutada hallkaarti (papist kaardid ja kokkupandav tekstiilist).

[nggallery id=74]

Kogu komplekti kokku panemiseks ja mõnusalt kaasa võtmiseks on kaasas kaks kotti. Välgupead ja toitejuhtmed käivad tugevasse vormi hoidvasse vutlarisse ning statiivid ja softboksid mõnusasse kandekotti. Pole küll nii kerged kui kaamera peale käiv välk kaasa võtta, aga niimoodi saab juba täiesti funktsionaalse stuudiokomplekti tarida kuhu aga vaja.

Elinchrom uuendas oma D-Lite soodsama välguseeria lipulaeva, mis sai nimeks D-Lite-it 4 To Go Set (20805).

Mis on uut?

 • Uus korpus ja viimistlus koos praktilise suurema käepidemega ja kohaga varukaitsele. Välgupea kinnitus- ja kallutusmehhanism omab keskmestatud 7 mm vihmavarjukinnitust koos eraldi lisakinnitusega suurematele varjudele.
 • Sisseehitatud EL-Skyport raadio teel töötavad vastuvõtjad välgupeades koos uue ECO-saatjaga (komplekt ühildub ka seniste EL-Skyport süsteemidega, kust tuleneb ka Elinchromi “Mis uut?” lehel kirjeldatav SPEED-saatja, mis sisaldub EL-Skyport komplektides). Valida saab erinevaid sagedusi.
 • EL-Skyport ECO-süsteemil valitavad sageduskanalid ja programmeeritav tavaline sünkroreziim säriajaga kuni 1/160 sekundit ning kiire sünkorežiim säriajaga kuni 1/250 sekundit.
 • Uus orjasilm on automaat- ja manuaalrežiimiga ning suudab arvestada ka kaamerate eelvälkudega (ehk näiteks punasilmsuse vähendamise režiim). See on kasulik eriti soodsamate kaamerate omanikele, kelle kaamerad tihti ei võimalda välku manuaalrežiimi sundida (loe: eelvälke ei saa välja lülitada).
 • Reset ehk võimalus tehase algseaded taastada.
 • Temperatuurianduriga jahutussüsteem. Ventilaator lülitatakse tööle, kui välgupea temperatuur on suurem ning tekib tarvidus jahutuse järele. Kui ventilaator ei tööta, annab välk veateate E8.
 • Kaasa tuleb ka üks reflektor ühe kaitsekatte asemel.

Paneme asjad üles

Kogu komplekti kokku panemine ja lahti võtmine võtab veidi aega. Statiivid-välgupead-juhtmed üles sättimine käib üks-kaks-kolm aga softboksidega läheb pisut enam aega. Kui juurde soetada mõned vihmavarjud (stuudios on softboksid valguse tunduvalt parema kontrollitavuse tõttu siiski etemad) või näiteks softboksid kokkupandult autosse visata saaks ka kiiremini…

Esimese hooga võib softbokside kokku panemine ära kohutada, kuna natukene on vaja rakendada ka jõudu. Kui asja aga mõistusega võtta ja rahulikult toimetada pole siin midagi hirmsat. Pisut jõudu rakendama peabki, kuna softboksid peavad ju ka vormi hoidma. Lohutuseks võin öelda, et olen kokku pannud ka softboksi, mida ilma mitme inimese abita kokku ei saanudki…

[nggallery id=75]

Kaasas on ka piisavalt mahukas DVD koos filmikestega kuidas komplekti kokku panna ja kuidas seda ka mingites situatsioonides kasutada. mitte, et seda nüüd väga keeruline ilma õpetuseta teha oleks, aga on hea teada, et vajadusel on abimees plaadilt võtta. Harjutamine teeb meistriks ja õige pea käib kogu sättimine juba kiiremini.

[nggallery id=76]

Pildistama!

Katsetasin välgukomplekti mitmes erinevas situatsioonis. Väiksest kodusest toakesest (esik jms) kuni väiksema saalini (võib arvestada suurema stuudio suurusega).

Pisikeses toas hakkab natukene muidugi segama see, et välkude minimaalne võimsus on ikkagi küllaltki suur ja ava tuleb üsna kinni keerata. See segab näiteks juhul kui tahaks ühte välku võimsamalt rakendada ja teist nõrgemalt täiteks lasta. Samuti on välkude meelepäraseks sättimiseks vaja siiski ruumi. Ühes normaalsema suurusega toas on asi juba lahedam ning enamikes kodudes saab välkudega vabalt hakkama (kui vajadusel ka natukene ruumi tekitada).

Saali tingimustes sai välke juba igasse meelepärasesse nurka liigutada ilma mingite piiranguteta ja näiteks modelli õhku hüppama panna, et ta sinna pildil “naelutada”. Natukene hakkas lae kõrgus piirama muidugi (kuigi tegemist oli 3-3,5m laega). Võimsusest on küll ja veel, et tumedamas rõivas inimest pildistada ning ava saab ikka f/8-ni kinni keerata. Mina kasutasin pildistamiseks enamjaolt 50mm f/1,8 fiksi mis on väga terav juba ka lahtisema avaga aga kui tavalisel 18-55 f/3,5-5,6 kit-objektiivil pisut ava kinni keerata (nt f/5,6-8), on mänguruumi juba piisavalt.

Taustadeks kasutasin tavalist sinist kangast ja suuremaks taustaks paarist tükist kokku õmmeldud musta sametit. Kui on ilusat-huvitavat interjööri käepärast, pole tausta tarviski. Saatja kaamera peale ja ka välgud on kohe ühendatud! Softboksid pakuvad kontrollitud valguskeskkonda ning tulemused saavad üsna lihtsalt päris head. Laadimine toimub ka täisvõimsusel väga kiiresti ning eriti oodata tarvis ei ole. Helisignaal annab mugavalt märku, kui välk järgmiseks pildiks valmis on.

Modelleerimisvalgus (tavalise pirni näol tekkiv püsivalgus) pakub võimalust stuudiot valgustada ning kohe ära näha kuhu varjud langevad. Võimalik on kasutada erinevaid tugevusastmeid ning ise vastavalt välgu võimsusastmele seadistuvat varianti.

[nggallery id=64]

Pildid on tehtud D-Lite 4 To-Go-Set vanema välgukomplektiga. Uue komplekti puhul on visuaale mõjutav erinevus vaid see, et mõlemad softboksid on suuremad. Seega on vahed väikesed. Erinevused oleksid suuremad reflektori puhul, mida siinkohal kasutatud ei ole. Reflektor võimaldab tekitada tugevamat ja teravamat valgust.

Tooted

Natukene katsetasin ka tootepildistamist. See on küll juba omaette ooper, aga kui osta endale tootepildistusboks (mina kasutasin sellist) siis on asi üsna lihtne. Meistrimehed võivad endale boksi ka ise ehitada. Pääseb odavamalt aga kokku pakkida ja kaasa võtta pole nii lihtne.

Softboksid jätsin D-lite välklampidele ette ning nende ja pildistusboksiga koos toiminud hajutus andis väga ühtlase ja mõnusa tulemuse. Välgud sättisin kummalegi poole tooteboksi ning keerasin mõlemad maksimumvõimsusele (ehk samale tugevusele). Tulemuseks väga hea ja ühtlane valgus ning võimalus ava f/11 ja isegi f/16-ni kinni keerata. See on juba iseenesest tohutu pluss kuna nii on teravussügavus mõnusalt suur (lahtisema ava puhul ei pruugi kõik oluline toote puhul teravaks jääda aga nõrgema valgusega on see paratamatu).

[nggallery id=65]

Pildid on tehtud D-Lite 4 To-Go-Set vanema välgukomplektiga. Uue komplekti puhul on visuaale mõjutav erinevus vaid see, et mõlemad softboksid on suuremad. Seega on vahed väikesed. Erinevused oleksid suuremad reflektori puhul, mida siinkohal kasutatud ei ole. Reflektor võimaldab tekitada tugevamat ja teravamat valgust.

Plussid:

 • Piisav võimsus ka suurema ruumi tarbeks;
 • Kokku pandult kompaktne – hea kaasa võtta;
 • Kvaliteetne ja vastupidav;
 • Vutlar välgupeadele pakub head kaitset;
 • Eraldi kott statiivide jaoks ja sinna sisse omakorda softbokside tarvis;
 • Terve rida sobivaid tarvikuid (softboksid, vihmavarjud, reflektorid jne);
 • Peale modelleerimisvalguse pirni on ise vahetatav ka välgu pirn;
 • Valgustatiivid enamikeks olukordadeks piisavalt kõrged ja stabiilsed;
 • Jahutus tagab kaitse ülekuumenemise vastu ka intensiivsemal pildistamisel;
 • Orjasilm suudab arvestada eelvälkudega;
 • Kaasas on ka üks reflektor;
 • Välgupeadesse sisseehitatud EL-Skyport raadiopäästikute süsteem koos saatjaga;
 • Uuenenud komplekt võimaldab kasutada ka teiste firmade vihmavarje;

Miinused:

 • Softbokside lahti-kokku pakkimine võiks mugavuse ja kiiruse huvides lihtsam olla;
 • Valgusstatiivid ilma õhkamordita (odavama otsa puhul tavaline aga klambri avanemisel võib välgu lõhkuda);
 • Minimaalne võimsus võiks olla reguleeritav natukene veel madalamaks;
 • Bajonetiga hajutustarvikud sobivad ainult Elinchromi omad (nende kvaliteet on siiski väga hea, nuriseda pole midagi!);
 • Uuele komplektile lisatud reflektor on ühe välgupea kaitsekatte arvelt;

Kokkuvõtteks

Tegemist on väga hea komplektiga. Uuenenud komplekti sisseehitatud raadiopäästikute süsteem on tohutu pluss ja tõstab kasutusmugavuse hoopis uuele tasandile. Samuti on väga tore, et mõlemad softboksid nüüd suured on. Komplektile lisatud reflektor lubab ka nüüd veidi rohkem valguslahenduste kombinatsioone tekitada. On olemas ka odavamaid komplekte aga Elinchrom D-Lite-it 4 To Go Set pakub selle raha eest väga head kvaliteeti, võimsust ja kasutusmugavust. Raadiopäästikud kohe komplektiga kaasa saada on äärmiselt teretulnud uuendus. Eelpool loetletud miinusedki on pisut otsitud maiguga. Plussid aga justkui panid end ise kirja. Selle kõige tõttu on D-Lite näol tegemist ka äärmiselt populaarse tooteseeriaga. Paljud Eesti fotostuudiod kasutavad samuti Elinchromi tehnikat. Soovitan soojalt!

Elinchrom D-Lite-it 4 To Go Set välgukomplekt Photopointis: 11 999 .-

Ingliskeelne Elinchromi infoleht uuenenud komplekti kohta