Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Fitbit Charge 5 aktiivsusmonitor on Sinu igapäevane inspireerija

Fitbit Charge 5 aktiivsusmonitor on Sinu igapäevane inspireerija
Kadi Huizinga

Fitbit Charge 5 on eelmise põlvkonna Charge 4 nutivõruga võrreldes saanud põhjaliku ümberlihvi – sõna otseses mõttes on varemalt nurgeline disain lihvitud hoopis ümaramaks ja voolujoonelisemaks. 1000 dollar loan online. Charge 5 sobib endiselt hästi neile, kelle jaoks suur nutikell või spordikell tundub randmel üleliigsena. Kahtlemata pole see küll niivõrd elegantse välimusega kui Fitbit Luxe, kuid sobib siiski hästi nii naise kui mehe käele.

Muidu minimalistliku disainiga Charge 5 võru kroonib erk AMOLED puuteekraan, aga pärleid leidub ka võru sees põhjaliku tervisejälgimise ja kauakestva aku näol.

 

Disain

Fitbit Charge 5

Charge 5 korpus on valmistatud alumiiniumist ning tuleb kolmes valikus: kuldne, hõbedane ja must. Käerihm on seejuures vahetatav ja klõpsab ekraanimooduli küljest hõlpsalt kinni ja lahti, nii et saad vastavalt tujule või riietusele ka aktiivsusmonitori ilmet muuta.

Fitbit Charge 5

Võrul on ergas AMOLED ekraan, mis on nii selge ja värviline, et igasugu andmeid on ekraanilt väga mugav lugeda. Tegemist on puuteekraaniga ja see on ka ainus viis võru menüüs liikumiseks. Charge 5 pole ühtki füüsilist nuppu, kuigi natuke tekkis selle järele igatsus küll. Võru ekraan on üsna tundlik ja reageerib puutele enamjaolt viibeteta, kuid vahel võib juhtuda, et ekraan käe tõstmise peale koheselt ei ärka ja siis oleks hea just nuppu vajutada.

Samas on Charge 5 ekraani võimalik seadistada ka alati aktiivne olema, nii et kellaaja nägemiseks ei pea kätt üles tõstmagi. See muidugi vähendab akukestvust.

Kirjade järgi lubab Fitbit, et Charge 5 aku kestab tervelt nädal aega järjest. Tagasihoidlikul kasutamisel on see kindlasti ka võimalik, aga kui kasutad aktiivselt nutiteavitusi ja teed GPSiga trenni, siis on tõenäolisem, et võru peab vastu umbes 4 päeva, enne kui taas laadimist nõuab.

Ekraan Värviline 1,04″ AMOLED
Puutetundlik
Taustvalgustus
Corning Gorilla Glass 3
Sensorid Optiline pulsiandur
Elekrilised sensorid (ECG & EDA)
Asendisensor
Kiirendusmõõtja
Temperatuurisensor
Valgussensor
Vibratsioonimootor
Integreeritud GPS
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Sammud
Tunni aktiivsus
Nädala treeningud
Une kestus
Sleep Score
Põletatud kalorid
Päeva eesmärgid
Aktiivse tsooni minutid
Läbitud vahemaa
Pulss (hetkepulss, puhkeasendi pulss)
Menstruaaltsükkel
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Aktiivsed minutid
Unekvaliteet
Stressitase
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 
Ilmastikukindel 5 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumpolümeeraku
Kestab kuni 7 päeva
Mõõtmed 36,7 × 22,7 × 11,2 mm
Kaal 28 grammi
Rihma pikkus Komplektis kaks suurust:
130–170 mm
170–210 mm
Värvivariandid Black/graphite
Lunar white/soft gold
Steel blue/platinum

Fitbit Charge 5 Fitbit Charge 5 Fitbit Charge 5 Fitbit Charge 5  Fitbit Charge 5Fitbit Charge 5 

Aktiivsuse jälgimine ja tervis

Fitbit Charge 5 on tõeline aktiivsuse- ja tervisejälgimise meister. See on varustatud kõigi Fitbit Sense tervisekella funktsioonidega, aga kõik see on pakitud palju kompaktsemasse ja rahakotisõbralikuma hinnaga võrusse.

Fitbit Charge 5

Nagu aktiivsusmonitorile kohustuseks loeb Fitbit Charge 5 üles kõik astutud sammud, põletatud kalorid, läbitud vahemaa, ronitud trepiastmed ja jälgib südametööd nii trennis kui puhkehetkel. Samuti mõõdab see ka seda, kui palju aktiivseid minuteid kogud, mis võib olla isegi parem aktiivsuse mõõdik, kui pelgalt sammud. Nimelt näitavad aktiivse tsooni minutid seda, kas Sa ka natuke pingutasid – esimesed minutid võid kätte saada juba hoogsama jalutuse eest ja topelt saad neid juba siis, kui pingutad piisavalt, et higi välja võtab.

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Ilmselt põnevaim funktsioon selle 179 € võru juures on selle võimekus EKG-d mõõta, aga.. kahjuks pole see veel Eestis saadaval ja nii see minu poolt testimata jäi. Samamoodi polnud testimise hetkel veel saadaval ka Daily Readiness hinnang. Aga nad tulevad ja küllap on ka ootamist väärt.

Kuni kõik funktsioonid saadavale ilmuvad, on võrul terve müriaad teisigi tervisefunktsioone. See hoiab silma peal Su stressitasemel, naha temperatuuril, vere hapnikusisaldusel, südametööl ja unekvaliteedil. Selleks on võrul rohkelt erinevaid sensoreid, et iga viimne parameeter üles mõõta.

Temperatuur

Kanna Fitbit Charge 5 vähemalt kolm päeva järjest ning kell õpib tundma, mis on Sinu keha jaoks normaalne temperatuur ning oskab selle järgi tuvastada, kui Su kehatemperatuur läheb normist väljapoole. Nii võib kell enne Sind ennastki märgata, et Sul palavik kallale tikkumas on.

Uni

Fitbiti võimekus unestaadiume eristada ja kvaliteeti analüüsida on teadaolevalt üks parimaid. Une kestus, unefaasid, pulss uneajal, hingamine ja verehapniku muutused – Charge 5 hoiab sel kõigel pilku peal. Võru on uneajal nii tundlik, et tuvastab ära ka kõige kergemad ärkamised, mida Sa ehk ise ei mäletagi. Kahtlemata on see tundlikum, kui ükski teine Garmini aktiivsusseade, mida kasutanud olen (ja neid on olnud palju..). Kogu uneinfo salvestub Fitbiti rakendusse ning pikema aja kestel saad põhjaliku ülevaate oma unekvaliteedist ning vajadusel võtta ette samme, et seda parandada.

Fitbit Charge 5

Koos Fitbit Premium teenusega saab unest väga põhjaliku ülevaate ning kogu öise info seob Fitbit ühte hinnangusse nimega Sleep Score. Mida kauem ja rahulikumalt magad, seda kõrgem on ka unehinnang. Sleep Score võib parandada näiteks see, kui lähed varem magama, ei tarbi enne ööund alkoholi ning paned nutiseadme varem käest, et end sotsiaalmeedias ja uudistes toimuvaga mitte närvi ajada.

Fitbit Charge 5  

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Stress

Charge 5 hoiab kiivalt pilku peal ka Su stressitasemel. Südametöö põhjal annab võru igale päevale stressihinnangu (Stress Score) ning samuti saab võruga stressi mõõta spetsiaalse EDA rakenduse kaudu.

Fitbit Charge 5

Stressi mõõtmisel saad Stress Score hinnangu, mis võtab arvesse kolme bioloogilist signaali: südame tundlikkus (heart responsiveness – jälgib pulsisignaale), pingutuse tasakaal (exertion balance – jälgib, kas oled piisavalt palju, aga ka mitte liiga palju liigutanud) ning unemustreid. Stressihinnang ei pruugi viidata sellele, et oled mentaalselt läbipõlemise veerel, vaid annab märku, kui Su keha on stressis. Ehk oled liiga palju treeninud, liiga hoogsalt pidutsenud või lihtsalt igapäevatoimetustest väsinud.

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Samuti saad oma stressi suvalistel hetkedel hinnata EDA rakendusega testi tehes. Ava EDA Scan rakendus kella ekraanil ning haara sõrmedega kella servadest – kell mõõdab seejärel kahe minuti jooksul Su stressitaset. Testi lõpus saad ülevaate, kuidas Su pulss testi käigus muutus ja kui mitu EDA vastust kell sai – mida rohkem vastuseid, seda rohkem stressis võid olla.

Fitbit Charge 5

Pingelistel hetkedel aja maha võtmiseks saab võru abil teha ka juhendatud hingamisharjutusi. Selleks jälgi vaid ekraani ja võru ütleb Sulle, millal sisse ja välja hingata.

Health Metrics

Health Metrics lehekülg on tervise osas ilmselt kõige olulisem osa Fitbiti rakenduset. See kogub kokku kogu terviseinfo nädala või kuu graafikutesse, mis kuvavad selgelt, kuidas Su hingamissagedus, vere hapnikusisaldus, naha temperatuur, südametöö varieeruvus ja puhkeasendi pulss. Tänu sellele saad ühes kohas kogu infol silma peal hoida. Tõusud või langused võivad olla märk sellest, et oled haigeks jäämas haigeks või peaksid jõusaalist vaba päeva võtma.

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Peab ka mainima, et nii Health Metrics lehekülg kui nii mõnedki detailsemad uneanalüüsi ja stressimõõdikud on saadaval vaid Fitbit Premium teenuse kasutajatele. Fitbit Charge 5 soetades saab Premium kontot esialgu kuus kuud tasuta kasutada, kuid edaspidi maksab see teenus 9,99 € kuus.

 

Treening

Lisaks aktiivsuse ja tervise jälgimisele pakub Charge 5 ka mitmeid treeningrežiime – jooksmine, ujumine, rattasõit, jooksutrenažöör jm. Üheaegselt mahub kella ekraanile kuus erinevat režiimi, täpsemalt saab neid seadistada Fitbit nutitelefoni rakenduses.

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Alates eelmisest põlvkonnast on Charge seeria õnnistatud ka integreeritud GPSiga. Ei mingit Connected GPSiga jagelemist enam. Tänu integreeritud GPSile pole tarvis telefoni jooksma minnes kaasa võtta ning välitreeningute kestel kogutud distantsi ja tempo infot saab kindlama südamega usaldada.

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Lisaks asukohale salvestub trenni ajal ka iga südametukse. Charge 5 kasutab kõige uuemaid Fitbiti sensoreid ja algoritme, mis aitavad Sul südame järgi treenida. Suurt läbimurret siin Fitbit küll teinud ei ole – nagu optiliste sensoritega ikka, ei saa seda siiski pulsivöö tööga võrdväärseks pidada. Kui Sa just tõsine sportlane pole, siis see aga otsustav ei tohiks olla.

 

Nutifunktsioonid

Fitbit Charge 5 on kindlasti alternatiiv nutikellale – see toob randmele kõigi rakenduste teavitused, mida soovid ning jätab teavitamata neist, mida Sa randmel näha ei taha. Näiteks võid lubada kõiki WhatsApp või Messengeri sõnumeid, aga ei pea taluma mängude või suvaliste rakenduste üleskutseid.

WhatsAppi sõnumeid on Charge 5 ekraanil lihtne lugeda – ekraanil kuvatakse piisavalt teksti, et kiirelt aru saada aru, kas tasub telefoni järele haarata, et kohe sõnumile vastata.

Samuti jõuavad randmele ka kõnede ja kalendrisündmuste teavitused ning Android telefonide kasutajatele on saadaval ka eriti mugav sõnumite kiirvastuste funktsioon – kui kellale tuleb sõnumiteavitus, siis saad sellele otse kellalt vastata. Eelseadistatud vastuseid saab seejuures telefonirakenduses ise seadistada ning kasutada ka emotikone. (iOS kasutajad sellest funktsioonist endiselt osa ei saa.)

Samuti saab Charge 5-ga kasutada nutikat vaisket äratust, mis kohutava kellaplärina asemel äratab Sind õrna vibratsiooniga. Samas saad ka määrata kindla ärkamisakna, nii et võru äratab Sind isegi enne äratust, kui tuvastab, et oled pindmise une faasis.

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5 toetab ka Fitbit Pay kontaktivabasid makseid. Lisa oma pangakaardi andmed Fitbit rakenduses ning saad kassajärjekorrast kiirelt läbi vuhiseda ning rahakoti järele haaramata hoopis kellaga viibates maksta. Turvalisuse tagamiseks peab enne makse tegemist ka Sinu seatud PIN-koodi kella ekraanil sisse toksima, nii et päris igaüks ei saa Sinu kellaga poodides pööraseks minna.

 

Kokkuvõte

Fitbit Charge 5 aktiivsusmonitor näeb hea välja ja pakib enda sisse parima, mida Fitbitil pakkuda on, kuid seda hoopis kompaktsema võru sisse. See on ideaalne valik neile, kelle jaoks suur nutikell või spordikell tundub randmel üleliigsena.

Charge 5 hoiab kiivalt pilku peal erinevatel terviseparameetritel, nii et see on truu kaaslane, kui huvitud erinevatest nüanssidest, mis Su tervist ja heaolu mõjutavad. Samas ei puudu sellest ka nutifunktsioonid ega treeningrežiimid koos integreeritud GPSiga. Kahju on ehk vaid sellest, et mõned tervisefunktsioonid ei ole tänasel päeval veel saadaval ja detailsem analüüs on saadaval vaid Fitbit Premium teenuse kasutajatele.

+ Ilus, minimalistlik mugava rihmaga disain
+ Erk ja selge AMOLED ekraan
+ Suur sensoripagas põhjalikuks tervisejälgimiseks

– Mõned funktsioonid tasulise Fitbit Premium teenuse taga
– Kõik funktsioonid pole Eestis saadaval
– Võru ekraanilt ei saa muusikat juhtida

 

Fitbit Charge 5 aktiivsusmonitori leiad Photopointist ››