Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

5 kommentaari

HP Compaq Mini 311c sülearvuti – monopolid on pahad, elagu Nvidia ION :: Digitest

arvuti-hp-compaq-netbook-2Proovisin arvutit, mida võib pidada netbook’iks, kuid mille graafika võimsus ületab tunduvalt kõiki seniseid pisisülearvuteid – tegu on Nvidia Ion LE kiibistikul põhineva HP Compaq Mini 311c mudeliga.

Intel Atomi diktatuur

Jah, tõepoolest, kõigi poolt austatud Inteli hinnakujundus võib nautida turul head positsiooni, jõudu näidata ning samas leida väga palju ostjaid. Viimased poolteist aastat on ostjaid hullutanud pisisülearvutid ning nende sisse on tee leidnud just Inteli Atom-protsessorid, millele vaid vähest konkurentsi on pakkunud VIA kiibid.

intel-atom-dualcore1Intel on aga oma positsiooni jõuliselt kasutanud ning nõudnud pisikeste protsessorite ümber mineva muu raua kammitsemist. Kuni viimase ajani on kõikides pisirüperaalides lisaks Inteli protsessorile ka Inteli kiibistik ning selle küljes graafika, mis Intelile omaselt pole suurem asi.

Pisikese 1024×600 (fotohuvilise jaoks 0,6144 megapikslit) ekraaniresolutsiooni jaoks suudab see Inteli graafikakivi küll midagi pakkuda, video mängitakse maha. Inteli ja graafikakivi nõrkuse survel pole seetõttu 10-tollisele ekraanile rohkem piksleid suruda üritatud ega ka eriti suuremaid ekraane (ligi 12 tolli) kasutatud. Viimasest siiski paar näidet on, ent vaid mõned üksikud – kuuldavasti olla Intel (tunduvalt) üle 10-tolliste ekraanidega ning samas Atom-protsessoritega masinate valmistajatele hinnaga trahvi teinud, s.t. nõudnud protsessorite ostu eest suuremaid summasid kui 10-tollistesse masinatesse minevate samade kivide eest.

Compaq Mini 311c

Mida teha? Graafikahiiul Nvidial oli teine mõte. Nii sündis Ion ja nüüd jõudis see ka minu kätte.

arvuti-hp-compaq-netbook-8

Vormi valas toote HP ning nimeks sai Compaq Mini 311c. Sisuks siis sama tuttav juba vanem Intel Atom N270 1600 MHz protsessor, mis pea kõigis asjalikes netbook’ides. Mälu on 1 GB, kuid erinevalt levinud püsirüperaalidest on see DDR3 marki.

Arvutis on sees üks vaba mälupesa ka, seega saab lihtsalt masinat kiirendada ja kasutada kuni 3 GB mälu. Graafikakaart kasutab süsteemi põhimälu, vaikimisi suisa 128 MB, seega on mälu uuendamise võimalus hädatarvilik.

Arvuti komponentidele pääseb ligi arvuti all ühest suurest luugist, mis on kinnitatud ühest servast kruvidega. Luugi all on kõvaketas, mälupesa ja pisike WiFi-kaart ning selle kõrval on pesa ka 3G-võrkudega ühendumist lubava kaardi jaoks. Aku all on ka spetsiaalne SIM-kaardi pesa.

Ekraan

arvuti-hp-compaq-netbook-12

Arvuti ekraani resolutsioon on muljetavaldav: kõrglahutus 1366×768 (fotograafia keeles vastaks sellele umbes 1 megapiksel). Ekraani diagonaal on 11,6 tolli. Compaq Mini kuvasuhe on 16:9, mis on mõnevõrra laiem kui laia ekraaniga sülearvutite enam levinud 16:10. 1280×800, 1440×900 ja 1680×1050 jäävad kõik 16:10 suhtesse, kuid enamiku netbook’ide 1024×600 on hallil alal 16:9 ja 16:10 kuvasuhete vahel ja Lenovo S10e 1024×576 16:9 mõõdus. Kui nüüd teha oma arvutused, siis see 11,6-tolline ekraan mahutab tolli kohta mõnevõrra enam piksleid kui analoogne 10,1-tolline ekraan mõnel pisisülearvutil. Diagonaali ühe tolli kohta tuleb arvutuslikult näiteks 135 pikslit tavaliste netbook’ide 117 piksli vastu.

Rohkem piksleid tähendab teadagi rohkem infot ja vähem suurte värviruutude jõllitamist (kui teil on head silmad). Sellel on nii omad head kui vead – HP Compaq Mini puhul tähendab see seda, et loodetavasti on teil teravad kullisilmad. Kui ei, siis saab teksti suuremaks kruttida, aga heade silmade korral on sellest ekraanist koostöös võimeka Ion LE kiibistikuga tõesti hulga kasu – ekraanile mahub rohkem teksti, Exceli tabeleid või pilte – kuidas soovite. Kui netbookide ekraanikõrgus 600 või 576 pikslit polnud pikka aega veebimeistrite ja programmidisainerite poolt kontrollitav kõrgus, mille korral pilt ilus jääks, siis 768 piksli kõrgusel ekraanil peavad kõik oma asju testima – tänini on ju 1024×768 veel väga tugevat kasutajaskonda omav resolutsioon. Mulle igatahes rohkem infot ekraanil sobib!

Muide, kõrvalepõikena olgu öeldud, et Nvidial on viimasel ajal Inteliga kana kitkuda ka Mac’i teemadel – nimelt Apple läks ATI graafikakividelt üle Nvidia peale, kuigi Intel lootis noosi endale. Viimati kiitis suisa Nvidia tippjuht Apple’i tootevalikut ja tunnistas, et kasutab seda ise.

Ühendused

Compaq Mini vasaku külje esiservas on veidi tühja ruumi, seejärel tulevad HDMI- ja USB-pesad, jahutusava ning tagaservas toitekaabli ava ning Kensingtoni luku auk. Arvuti tagumisele küljele liigub ette ekraani alumine serv, parema külje tagaotsas on võrgukaabli pesa, eespool RGB-monitori väljund, kaks USB-pesa ning ühine pesa kõrvaklappidele ja mikrofonile.

[nggallery id=32]

Kokku kolme USB-pesa omamine on äärmiselt meeldiv, seega saab see masin toidetud ka kahte USB-porti vajavad väiksed kõvakettad – kaks porti on ühel küljel ja lähestikku. Parema serva esiotsas on mälukaardipesa. Arvuti profiil ei ole üliõhuke, see on kiilukujuline – esiserv on õhuke ja võiks kandideerida Asuse Seashell’iga küll, kuid tagant on korpus omajagu paksem.

Klahvistik

Compaq Mini klahvistik on küllaltki omapärane ja meeldivalt suur. Klahvid on keskelt madalamad, nõgusad – tõusevad veidi kõrgemale eest ja tagant. Ka sellel masinal on loobutud traditsioonilisest “lõigatud püramiidi” klahvikujust täiesti, klahvid on siledad, vahed kitsad, kuju teravalt kandiline. Klaviatuuri enda üldkujul on nurgad ümardatud – Esc, Delete, kursor paremale ja vasak Ctrl on seetõttu veidi ümara nurgaga.

[nggallery id=33]

Kursoriklahvid on taas ebameeldivalt poole kõrgusega, kuid puuteplaat on sobivalt suur. Klahvistiku servad vasakul ja paremal on laiemad kui mõnel teisel masinal, kuid ei võta ruumi liiga häirivalt. Arvuti klahvistik ja seda ümbritsev korpus on hõbedasest siledast materjalist, kisub suisa veidi libedaks ja ähvardab sõrmejälgi jäädvustada, kuid seda siiski vaid mõõdukalt. Korpuse muud osad on sõrmejälgedele palju altimad, jäädvustavad kõik puudutused – mitte ainult rasvaste pitsasõrmede omad.

Nvidia ION ja arvuti jõudlus

arvuti-hp-compaq-netbook-thumb-ionAga nüüd kõige magusama kallale – mida siis Nvidia Ion pakkuda suudab võrreldes tavalise Inteli kiibistikuga?

Ioni kiibistikul on GeForce 9400M graafikakivi varuks, Ion LE versioonil DirectX 10 toetust küll pole, kuid muud vahet ei ole. Veebis käivad jutud, et häkkeritel on õnnestunud isegi Ion LE piirang maha võtta ja näpuotsatäie kiiruses võita.

PCMark05 teeb arvuti üldise jõudluse skooriks 1711 punkti, 3DMark2001 SE (versioon 330) 6197 punkti. Ega see nüüd midagi imelist ole – tavaline Inteli graafika annab skooriks 2902 punkti (ViewSonic VNB101, Atom N280) ehk Nvidia Ion on lihtsalt kaks korda võimekam.

Vana Tirtaniumi graafikajõudluse mõõtja annab kõigis testides 53-60 kaadrit sekundis, sealjuures väga stabiilselt. Inteli graafikaga teised pisisülearvutid jäävad vähemalt 10 kaadri võrra sekundis maha, tihti rohkemgi.

3DMark06 skoor tuli 1323 punkti. See peaks olema lähedane ATI Radeon Mobile X1600 tulemusele ja veidi alla jääma GeForce 7300 GT skoorile. Seega midagi väga head see kaart väikemasinas siiski ei suuda, aga on ikkagi kaks korda parem kui Inteli pakutu ja seda suurema hulga infoga.

arvuti-hp-compaq-netbook-16

Praegu on masin saadaval küll vaid Windows XP opsüsteemiga, sellest ka DirectX 10 toetuse puudumine – XP ei toeta ametlikult DirectX 10. Nüüd kui Windows 7 on väljas võib aga loota ka masinast mitte LE versiooni uusima opsüsteemiga. Internetis käivad jutud, et häkkeritel on õnnestunud ka Ion LE piirangust masinaid vabastada ja täielikku DirectX 10 toetust kasutada, kuid üht või teist pidi – kuuldavasti pidi Ion ja Ion LE kiibistikul graafikakiiruse vahe väga väike olema.

HD-videot esitades ei ole tarvis tänu Ion kiibistikule protsessorit survestada, selle töö võib üle võtta graafika. Uusimad Adobe Photoshop’i versioonid ja Adobe Flash 10.1 suudavad samuti kasutada graafikakaarti selleks, et sisu töötlemist kiirendada. Ka on masinal HDMI-väljund, millest on kasu suurema resolutsiooniga monitoride puhul.

Mõistagi jääb pudelikaelaks siiski Intel Atom N270 protsessor, Ion koostöös mõne kallima CULV-seeria protsessori või kahetuumalise Atomiga võiks olla mõnevõrra etem valik.

Aku

Kuuldavasti võtab Mini 311c kuni 17,5 vatti energiat; ooterežiimis, kui energiasääst on välja lülitatud ning ekraan maksimaalselt hele, läheb tarvis 12,5 vatti. Arvuti jahutussüsteem on küllaltki lärmakas ja kipub arvuti kasutamise ajal pidevalt õhku peale puhuma.

Mõõtmed ja kaal

Ah jaa, arvutil on ka miinuseid. Üheks neist on kaal – masin ei suuda pisisülearvutite kaalujälgimisvõistlusel mitmetele mudelitele järgi jõuda ja võtab tervelt 1,46 kilo seljakoti/käekoti vedamise rammu.

[nggallery id=34]

Mõistagi on ka mõõtmed parajalt suured – 29 x 21 cm. Paksus ei jõua Macbook Air’ile järgi – eest on masin küll suletult alla 2 cm paks, kuid tagaservas on paksust 3 cm. Samas on profiil hea – esiservast madalamal sülearvutil on mugavam klõbistada kui eest kõrgel.

Kokkuvõte

Compaq Mini 311c näol on tegu arvutiga suurte sülearvutite ja väikeste masinate hägusel vahealal. Siiski magusas hinna- ja mugavuspunktis, sest arvuti aku on üpris mahukas – kuue elemendiga. Tõeliselt veetlev on aga arvuti graafikavõimekus ja see on tõeline masina trumpäss!

HP Compaq Mini 311c Photopointis: 6999.-

[nggallery id=31]