Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

ViewSonic VNB-101: eriline, soodne ja hea jõudlusega minisülearvuti :: Digitest

Madis
  • Avaldatud 14. nov. 2009
  • http://kiibiuudised.wordpess.com

Kui keegi ütleb, et tal on ViewSonic, siis teame, mis tal on – suur lauamonitor. Olgu ta siis vana 15 tolline, mõni kuldses keskeas 17 tolline või uuem 22 tolline. Aga ei, võib saada ka 10-tollise ViewSonicu, kuid see pole monitor, vaid hoopis pisirüperaal – netbook.

arvuti-view-sonic-15

Hiljuti jõudis ka Eestis müüki ViewSonic VNB101. See on väga soodne, mõõtmetelt mugav ja uuema Intel Atom N280 protsessoriga pisisülearvuti. Kuigi olen testinud hulgem väikseid teekaaslasi (Asus HA1008 Seashell, Lenovo S10e, mitmeid Aceri masinaid ja lühemalt pea kõiki Eestis müüdavaid mudeleid), siis alles teist korda sattus minu kätte N280 protsessoriga masin.

Müügil on neid lausa kolme erineva korpusega: must, beež ning punane. Igatahes kehtib ka ViewSonicu kohta reegel, et 7-Zip lahtipakkimise testis teeb see Atom N270 protsessoritega masinatele ära: 17 MB andmeid 16 MB vastu.

arvuti-view-sonic-3

Klaviatuur

ViewSonicu pisisülearvuti on sentimeetri võrra laiem kui Lenovo S10, kaas ja pealmine viimistlus on ilus läikiv ning küllalt näpujälgi ligitõmbav. Klaviatuuri servad on kitsad ja seega kogu klaviatuur Lenovo mudelist suurem ning mugavam.

[nggallery id=27]

Eestis müügil masinal on ilmselt Suurbritannia klaviatuur, seega vasaku Shifti ja Z vahel on klahv ka ¦, < ja > märkide jaoks. Muidu on klahvistik üsna traditsiooniline, klahvivahed väiksed ja midagi sinna vahele ei lähe. Puuteplaat on pisimasina kohta tõsiselt suur, Lenovo pinda tundub löövat silma järgi kahekordselt. Muidugi on S10e üks väikseima puuteplaadiga mudel ka.

Ekraan

Ekraani raam on küllalt lai – veidi suurem kuvapaneel tunduks silma järgi sinna ära mahtuvat, iseasi, et kahjuks selles mõõdus TFT paneele ilmselt ei toodeta – pea kõik on 10,2 tollised. Kogu ekraan on oma raamiga ühetasane, samas pole ebameeldivalt klaasitaga või süvistunud. Taustavalgustuse tagavad LEDid.

Aku

Arvuti all on luugid mälu ja veel millegi tarbeks (äkki USB Wifi adapter?). Kõvaketast vahetada on keeruline, sest selleks peab eemaldama ilmselt põhjaplaadi. Kõige kummalisem on arvuti puhul aku ja ühendusportide asetused. Nimelt asub aku arvuti alumise külje eesservas, seega ei ole võimalik sellele mudelile toota füüsiliselt suuremaid akusid, millel jaguks rohkem elumahla.

[nggallery id=28]

Praegune 3-rakuline aku peab ekstreemsemates testides vastu vaid veidi alla 2 tunni. Samas tegu on liitium-polümeer akuga – täna enamasti müüakse veel liitiumioon akudega masinaid ning liitiumpolümeerid on enamasti korpustesse sisseehitatud, ViewSonicu aku saab aga lihtsalt eemaldada ja vahetada. Kerge aku ja lihtne disain lubavad masinal olla väga kerge – vaid 1,1 kg ja seda on tõepoolest märgata, võrreldes näiteks Lenovo S10e klassikalise netbookiga.

Toide ja laadimine

Arvuti toiteadapter on pisem kui suurtel sülearvutitel, aga pisirüperaalide keskmine. Huvitaval kombel sööb masin vaid 12 tollist toitepinget, seega on seda keskmisest lihtsam autos toita.

Sigaretisüütaja 12 voldist pinget on lihtsam ja odavam lihtsalt otse läbi kaabli lasta ja seega saab masinat toita muretult väga lihtsa universaalse mobiiliautoadapteriga. Enamikul sülearvtitest on toitepinge kõrgem, näiteks 14-22 volti.

Pordid

Pisisülearvutile ebatüüpiliselt on enamik porte viidud tagaküljele, paremale ja vasakule on jäänud vaid mõlemasse üks USB port ning vasakule lisaks kõrvaklapiväljund ja mikrofonisisend. Võrgujuhe, monitoriväljund, toitekaabli ava, Kensingtoni lukuauk – need kõik asuvad masina tagaküljel. Eriti häiriv on mälukaardilugeja (SD), mis neelab kaarte valet pidi – klemmid ülespidi, kaardi tootjamarkeering ja märkuste kirjutamise lahter alla poole.

[nggallery id=29]

Mõistagi järeldub kõigest eelnevast, et ViewSonicu ekraanihinged on suhteliselt väikesed ja üle masina klaviatuuritasapinna, ülearu nõrgad nad siiski välja ei näe. Arvuti all on kaks väikest luuki – üks on ilmselt mälu jaoks, teine võibolla (USB) Wifi tarbeks. Masinas on vaid üks mälupesa, kuid kõvaketast luugist vahetada ei saa. Ilmselt peab terve korpuse lahti tegema.

Tarkvara

Tarkvara poolelt on ViewSonic olnud minimalistlik, arvutil on peal klassikaline Windows XP. Lisaks sellele on võimalik hetk pärast käivitust valida (hiirekursoriga!) kiirstardiga Linux opsüsteemi, erinevalt Lenovo QuickStartist seda Linuxit nagu Windowsi rakendust eemaldada ei saa.

[nggallery id=30]

Kiirelt startiv Linux sisaldab Firefox brauserit, Skype’i ja Pidgin mitmete protokollide toega (MSN, GTalk, Jabber jt) välksõnumiprogrammi. Kummalisel kombel ei saa Skype aga mikrofonist heli kätte – Windowsis töötab see kenasti. Ühtlasi võib siinkohal saata tervitused Skype’i ja avaldada lootust, et Linuxi klientprogrammi arendus uuesti tõsiselt käima läheks.
ViewSonicu vaikeinstalli Windowsis on kaasas TrendMicro viirustõrje prooviversioon, muud täiendavat tarkvara ViewSonicus sisuliselt polegi, täitsa meeldivalt tühi arvuti! Parem valik kui mitmetel tülika lisavaraga koormatud tuntumate tootjate masinatel.

Kokkuvõttes võib öelda, et ebatavaline arvutitootja Eesti turul on teinud ka ebatüüpilise pisisülearvuti. Masin on küll mugavates mõõtmetes, odav ja väga kerge, aga kahjuks esineb tal ka tuntavaid puuduseid – eriti akumaht ja juhtmepesade paigutused. Täiendavaks mobiilseks säästuarvutiks võib masinat aga kindlasti kaaluda.

Minisülearvuti ViewSonic VNB101 must Photopointis: 4999.00 EEK
Minisülearvuti ViewSonic VNB101 beež Photopointis: 4999.00 EEK
Minisülearvuti ViewSonic VNB101 punane Photopointis: 4999.00 EEK

arvuti-view-sonic-2