JVC Picsio GC-FM1 – pisike ja lihtne videokaamera :: Digitest
JVC Picsio GC-FM1 on lihtsalt kasutatav ultrakompaktne ja soodne taskukaamera. Filmib see väike elektrooniline mobiiltelefoni mõõdus aparaat täiesti arvestatava kvaliteediga HD-videot. Seda lausa täis-HD kvaliteedis (1080p).
Kõik kaamera ja ka kaasa tuleva tarkvara juures on mõeldud olemaks võimalikult lihtne ja mugav kasutada. Sensor on sellel pisikesel aparaadil üsna suur ning hea lahutusvõimega: 8 megapikslit ja 1/3,2″ CMOS. Olemas on ka neljakordne digitaalne suum. Pildistabilisaator on Picsiol ka (digitaalne), aga kuna seda välja lülitada ei saa, ei oska ma ka öelda kui efektiivne see tegelikult on. Stabilisaatori töötamist märgata igatahes ei olnud. LCD on 2-tolline. Lahutusvõimet tootja ei märgi.
Salvestab see kaamera materjali SD/SDHC mälukaartidele. Sisemine mälu oleks ehk mõneti mugavam kuid samas SDHC kaartide toel on ka mälukaardist küll. Näiteks 32 GB lubaks vahepeal arvutisse laadimata juba üsna pikalt videot teha.
Maksimaalne video lahutusvõime on 1080p: 1440 x 1080 kaadrisagedusega 30 fps. Loomulikult laiekraanformaadis 16:9. Välja annab sellise pikslite arvu juures kaamera mängitava video lahutusvõimeks 1920 x 1080. Samuti pakub kaamera ka 720p nn “pool-HD” resolutsiooni 1280 x 720 @ 60 fps. Vajadusel on võimalik valida ka VGA (640 x 480 @ 60 fps, 4:3) ja QVGA (320 x 240 @ 30 fps, 4:3) suurused. QVGA resolutsiooni ma ei proovinud. Kõik videod on formaadis MPEG-4 AVC / H.264: MOV ehk Quicktime video.
Kui aku on täis laetud ja algseaded määratud, pole filmimiseks muud tarviski kui mälukaart sisse pista. Viimast Picsioga kaasa kahjuks ei tule. Õnneks on SD/SDHC mälukaartide hinnad üpris soodsad. Soovitan osta HD video tegemiseks vähemalt 8 GB mälukaardi. Toon ära ka kui palju seade erinevate mälukaartide ja video resolutsioonidega salvestatavaks mahuks näitas:
16GB: 1080p/720p – 02 h 52 m; VGA – 08 h 37 m; QVGA – 43 h 17 m;
8GB: 1080p/720p – 01 h 23 m; VGA – 04 h 12 m; QVGA – 21 h 06 m;
4GB: 1080p/720p – 00 h 41 m; VGA – 02 h 06 m; QVGA – 10 h 33 m;
2GB: 1080p/720p – 00 h 20 m; VGA – 01 h 02 m; QVGA – 05 h 13 m;
Videonäiteid saab vaadata ülevaate lõpus.
Fotofunktsioon
Pilte teeb Picsio samuti, kuni 8 megapiksliseid 4:3 küljesuhtega. Maksimaalselt resolutsiooniks 3264 x 2448 pikslit. Pildid on tavapärases JPEG formaadis. Fotosid tehes hakkas häirima see, et mingisugust helisignaali ei olnud ning ka tehtud pilti kohe ekraanil ei kuvatud. Vahel kohe läksin eraldi vaatama kas ikka tegi mingi pildi ära…
[nggallery id=57]
Käsitlemine ja ühendused
Sisemise aku korralikult USB kaudu täis laadimine võtab oma kolm tundi. Kasutada annab aparaati tund-poolteist. Sisse lülitamiseks tuleb nuppu pisut all hoida. Käivitub seade kiiresti. Alguses tuleb paika panna ka kuupäev ja kellaaeg. Picsio saab vabalt kinnitada ka statiivi peale kuna põhja all on 1/4″ standardne keere olemas. Küll aga jäi minul kaamera statiivi peale alati pisut viltu. Võib-olla on see seotud sellega, et seadme nurk on ümar ning keere on väga serva lähedal.
[nggallery id=56]
Video ja piltide resolutsiooni saab vahetada vasakut nooleklahvi klõpsides. Sellega raskusi ei tekkinud. Siiski on nooleklahvid pisut tundetud ning video kiirkerimine on pisut keeruline kuna tihtipeale sai kogemata hoopis eelmine/järgmine klipp nõndaviisi ette kuvatud. Menüüsse pääsemiseks eraldi nuppu pole. Selleks tuleb all hoida kustutamise nuppu ning vajutada parempoolset alumist nuppu.
Video tegemiseks ja piltide salvestamiseks peab vajutama nooleklahvide keskel asuvat valikunuppu. See ja taasaesitamisrežiim on lihtne ning loogiline kasutada. Video- ja fotorežiimi vahel valimiseks on eraldi vastav nupp. Videopilt on nii pisikese aparaadi kohta üllatavalt hea. Ka HD-klipid on täiesti asja ette.
[nggallery id=58]
Salvestamine ja taasesitus toimivad kiirelt ja ilma viivitusteta. Kummaliste pilkude arv tänaval kinnitab, et nii pisikesed videokaamerad veel Eestis väga levinud pole. Küllap ka sillerdav tagumine külg andis siia oma väikese panuse.
Pisut häirima jäi kaamera odavamapoolne koostekvaliteet. Fookus on aparaadi objektiivil fikseeritud (nagu tihtipeale nähtud mobiiltelefonidel). Mehhaanilise lüliti abil saab valida ka makrofookus kuid selleks ette nähtud lüliti pole väga konkreetne ning valik ei lülitu alati väga täpselt sisse.
Helikvaliteet just ei hiilga kuid on nii pisikese seadme kohta piisav. Eeskujulik on aga see, et pakutakse stereoheli (sellise klassi videokaamerate puhul on enam levinud monoheli). Ühendustest pakub kaamera HDMI, USB (standardne) ja AV väljundit. Kaasas on AV ja USB kaablid. Samuti randmerihm, mis nii pisikese seadme puhul kindlasti ära kulub.
Kaameraga kaasas olev tarkvara
Kaasa tulev tarkvara on üsna põneva koha peal: nimelt aparaadi sees ja arvutisse installeerida saab selle USB kaudu. Esimestel katsetel Vistaga töötavasse arvutisse mul see ei õnnestunud, kuna seadme ketas tekkis ja kadus järjest. XP peal töötavasse arvutisse sain kohe installeerida. Vistaga töötavasse arvutisse sain selle lõpuks ka kui olin natukeseks seadme järele jätnud ja seadme ketas valikusse püsivalt jäi. Ei oskagi öelda kas viga oli operatsioonisüsteemis või milleski muus. Seadme sees on olemas peale tarkvara ka võõrkeelne detailne juhend.
Kaasa tuleb kaameraga MediaBrowser LE nimeline tarkvara. See on äärmiselt lihtne. Programm lubab sorteerida ning taasesitada kaameraga tehtud videosid ja pilte. Videosid on võimalik ka soovi korral lõigata, mille peale genereeritakse uus klipp programmi seadetes määratud kohta koopiana. Klippe omavahel kokku panna kahjuks võimalik ei ole. Windows Movie Maker Quicktime-videot (.MOV) kahjuks avada ei soovi. iTunesi eksportimist ma ei proovinud aga programmi sisse ehitatud YouTube-i keskkonda üles laadimine toimida igatahes ei soovinud. Kuid samas on YouTube-i enda lehel üles laadimine niivõrd lihtne ning Picsioga tehtud klipid läksid nõndaviisi üles ilma probleemideta.
Plussid: soodne; hea resolutsiooniga; mugav; väike; kerge; statiivikruvi; levinud SD/SDHC mälukaart; HDMI liides; AV liides; standardne USB liides; stereoheli salvestus.
Miinused: kohati koostekvaliteet; laadimine ainult USB kaudu; fookuse lüliti; küsitavad kujunduselemendid; seadistusmenüüsse pääsemine klahvikombinatsiooni abil; Windows Movie Makeriga mitte töötav Apple Quicktime videoformaat.
Kokkuvõtteks
Filmišedöövrite valmistamiseks ma seda kaamerat ei soovitaks. Kui see eesmärgiks pole, pakub pisikene Picsio üllatavalt head pildikvaliteeti soodsa hinnaga ning kompaktses pakenduses. Mõni lüliti võiks olla paremini valmistatud-lahendatud kuid üldist kasutuskogemust need vead ülemäära ei häiri. Kaamera sobib väga hästi just YouTube-i klippide meisterdamiseks või miks mitte lapsele esimeseks videokaameraks. Kasutamisega saab hakkama ka vanem inimene.
Sillerdav tagumine külg võib mõne õlgu kehitama panna aga otseselt häiriv see ei ole. Sisse ehitatud liitiumaku varutoite võimalust ei paku kuid igapäevaseks kasutamiseks sobib kenasti. Pealegi on USB-kaudu laadimise võimalusi ju tänapäeval mitmesuguseid. Kaasa tulev tarkvara on klippide vaatamiseks ja lõikamiseks piisav. Kes soovib aga videolõike ka kokku monteerida, siis seda programm ei võimalda. Samuti ei ole abi Windowsi kasutajatel ka Movie Makerist kuna Apple Quicktime formaadis videot too ei toeta.
Videokaamera JVC Picsio GC-FM1 Photopointis: 3 499,00 kr
- Videokaamera JVC Picsio GC-FM1 Purpur
- Videokaamera JVC Picsio GC-FM1 Sinine
- Videokaamera JVC Picsio GC-FM1 Must
Näidisvideod:
- 1080p hämaras. Originaalfaili saad alla laadida siit