Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto kompaktne kuulpeaga statiiv 785B :: Digitest

Valle Kapstas
  • Avaldatud 20. märts 2010
  • http://foto.vallekapstas.com

Esimene korralik äge kompakt- või pisike peegelkaamera ostetud? Ostetud. Pilti ka juba omajagu tehtud? Tehtud. Tahaks hämaramas ka pilti teha pika säriga? Tahaks. Statiiv on juba olemas? Ei ole…

Tavaliselt ostetakse esimeseks odav plastmassist statiiv. Näiteks Velbon CX-444. Tegelikult pole sellel ju häda midagi. Täitsa soodne ja kaamera alla kõlbab alustuseks küll. Siiski on konstruktsioonis plastmassi palju. Vastupidavama ja funktsionaalsema statiivi saab veidi kallima raha eest. Metalli on rohkem, kaalu on rohkem, hinda on rohkem… Näiteks Velbon Sherpa 600. Kuigi selline statiiv on juba palju-palju vastupidavam ja rohkemate võimalustega, siis ilmselt esimest statiiviostjat heidutab pisut Sherpa hind ja kaal. Kõige pisem see just ka ei ole. Siiski on olemas ka vahepealseid variante, milledest ühte lähemalt vaatan-proovin.

Manfrotto statiiv 785B pole nii kallis, kui Sherpa seeria kolmjalad. Samuti on Manfrotto jalg kerge ja päris pisike. Konstruktsioonis on küllaltki palju ka alumiiniumi. Plastmassi on küll piisavalt, kuid siinkohal on see kvaliteetsem. Funktsionaalsus on samuti parem. Kesksambast saab juba jupi alt ära kruvida ning omavahel ühendamata jalad täiesti laiali ajada ning nõndaviisi kaamera statiivi peal päris maadligi sättida.

Jalad

Jalgade kaldenurga sättimiseks on statiivi peal vastavate märgistustega hall valikuketas. Kaldenurga sättimise valikuid on kolm (normaalne, laiem ja täisnurga all). Samas on statiiv nii kerge ja pisike (kokku panduna 43,5 cm), et ei teki suurema ja raskema statiiviga kaasnevat kõhklust kas ikka tasub seda tassimist jälle ette võtta… Siiski on 785B lahti võttes mitte väga mini. Täisväärtusliku statiivi mõõdu annab välja küll!

Minimaalne töökõrgus on 17,5 cm ja maksimaalne 150,5 cm (koos kesksambaga). Olemas on ka vesilood. Kahjuks ei anna Manfrotto oma 785B statiiviga kaasa kandekotti, mis näiteks paljudel Velbon CX ja Sherpa seeria omadel olemas on.

[nggallery id=60]

Kandevõime

Kaalu on 785B statiivil nii kilo jagu. Samas kaalus lubab Manfrotto sinna peale ka tehnikat kinnitada. Kiirkinnitusplaatki on pisike. Korralikuks plaadi aparaadi alla keeramiseks võiks taskupõhjas mõni münt või sent leiduda. Suurema häda korral kannatab statiiv tehnikat ka rohkem. Jalad on küll peenikesed ja paljude lülidega kuid selle kohta üllatavalt stabiilsed. Probleemiks võib saada hoopis pea, mille kinnitushoob raskemat tehnikat lukustada ei jaksa. Aga ega see väga raske tehnika jaoks polegi mõeldud…

Prooviks keerasin oma Nikon D200 kaameral patareitalla alt ära. Kaal koos akuga 920g. Ette keerasin kerge 50mm F/1,8 fiksobjektiivi kaaluga 160g. Kokku kaal 1080g ehk natukene üle lubatu. Kannatas täitsa ilusti linnas ringi luusida. Kuigi nagu terav pilt tahab iga statiivi peal kaugjuhtimispuldi kasutamist, siis antud statiivi jaoks on see veidi olulisem. Üllatavalt stabiilne on 785B küll, aga päris suure jala mõõtu siiski välja ei anna. Kui pulti pole, on abi ka taimerist. Kergem kaamera nagu Pentax K-x koos 18-55 standardobjektiiviga sobib Manfrotto 785B peale väga hästi. Samuti Näiteks Panasonic GF-1 + 14-45 jmt.

[nggallery id=61]

Kuulpea

Statiivi pea pole vahetatav kuid see-eest pakub nii foto kui ka video funksionaalsust. Päris suurte vedelikajamil videopeadega konkureerida see ei suuda kuid arvestatava ultrakompaktse kaks ühes variandi pakub kasutajale küll. Mina keerasin sinna peale näiteks sellise väga väikese videokaamera nagu JVC Picsio GC-FM1. Ultrasujuvat videopilti küll päris saavutada ei õnnestunud, kuid kodukasutaja jaoks on see täiesti piisav. Pikem käepide lisab vajaliku sujuvuse videopildi kontrollimisel.

Kui fotorežiimi valik rakendada, siis avaneb pea keskel rõngas, mis lubab kuulpea vertikaalava nihutada pea eest külje peale (näiteks portreepiltide tegemiseks) jne. Jalgade liigutamise hea funktsionaalsus lubab statiivi väga kenasti auto kõrvalistme kohale üles seada. Sättisin jalad pisut enam laiali (keskmine aste), ühe jala sirutasin pikalt jalutsisse istme ees ning teised kaks ühe ukse hoiusahtlisse ning teise keskkonsooli sahtlisse. Videod said väga head.

[nggallery id=62]

Plussid-miinused

Plussid: väga kompaktne; video+foto; kvaliteetsem plastik; sobib ka makrode tegemiseks; eraldi liigutatavad jalad koos mugava valikukettaga; lahtisena üsna kõrge; vesilood.

Miinused: pea ei ole vahetatav; raskema tehnika puhul pea lukustus nõrk; esineb pisut ebastabiilsust; kiirkinnitusplaadi kinnitamiseks vajalik münt vms; kaasas ei ole kandekotti.

Kokkuvõtteks

Manfrotto 785B statiiv on hea valik kompaktkaamera või väiksema peegelkaamera omanikule. Plastik on kvaliteetne ning statiiv on väike ja kerge. Hind ei ole mäekõrguselt suurem odavaimatest statiividest kuid on siiski odavam järgmise hinnaklassi suurtest ja rasketest metallstatiividest. Võimalik on peale keerata ka videokaamera ja statiivipea video funksioon on tänu kuulpeale ja pikemale käepidemele, arvestades, et tegemist ei ole vedelikajamiga videopeaga, täiesti arvestatav.

Pisikesele olemusele vaatamata on lahti võttes statiiv üsna kõrge. Kui rasked ja suured metallstatiivid väga ei ahvatle aga tahaks siiski midagi natukene etemat kui kõige odavamad, siis on see statiiv just sinule!