Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 17. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Lenovo sülearvuti S12 – moodne klassika :: Digitest

Lenovo S12 on 1280 x 800 resolutsiooniga 12 tolline Nvidia Ioniga netbook. Tõsiselt mõõdukas suurus, elegantne disain ja meeldivalt õhuke paksus. Klassikaline, mitte liialt pehme, aga ka mitte päriselt kantis korpus. Universaalne Skandinaavia klaviatuur (Rootsi koos värviliste Norra ja Taani lisamärkidega – neid näeb meie maal harva).

Arvutil on Windows 7 Home Premium opsüsteem – see on väiksele sülearvutile ootamatu, aga kui Inteli kiibistikega pisimasinad ei suudaks Windows 7 Aerot kenasti välja mängida, siis Ioni tõttu on sellel masinal probleeme ei ole.

Mälu on talle ka piisavalt kaasa antud – 2 GB! Windows Experience indexi järgi kõik komponendid peale protsessori üsna korralikud 4-5 punkti skoori – seal hulgas Aero 4,3 ja mängugraafika 5,3. Kuid vana N270 protsessor jääb nõrgaks 2,2 punktiga. Sellegi poolest asine tükk.

Minu hinnangul on peamisekt arvuti miinuseks nõrk protsessor ja pisiraali kohta kõrge hind, viimases võib süüdistada Intelit, kes neid Atomeid oma kiibistikuga ja maksimaalselt 10 tollistena müüa tahab ning Microsofti, kes Home Premiumi eest rohkem raha soovib. Lenovo “raud” on tehtud aga väga veetlev ja hea. Kahju, et seda ilma Redmonti “pehmeta” ei saa.

Sisu

Arvuti põhja all on kaks luuki – üks mälu ja teine 3G modemi ning SIM-kaardi jaoks (vaikimisi modemit siiski kaasas pole). Mälupesi on üks – seal laiutab kohe alguses 1 GB kivi, samuti nagu vanemal S10e mudelil on pool mälust aga emaplaadil. Seega siis S10e 2 x 512 asemel on siin 2 x 1 GB, sellest opsüsteemile kasutatavalt näitab masin 1790 MB – peaks piisama küll! Üht või teist pidi – netbookide mälu uuendamine on viimasel ajal raskemaks tehtud, õnneks on see siiski Lenovo puhul täitsa ise tehtav kui olemas kruvikeeraja.

Kõvaketast enam S12 puhul kerge vahetada ei ole – see on põhjalikumalt masina sisse ära pakitud ja pole luugi all. Seal sees on 320 GB platterite kogumahuga ketas – nüüd on juba kõik pisemad arvutid vähemalt 250 GB või 320 GB peale minemas minemas ja 160 GB ning väiksemad kettad jäävad lõplikult ajalukku.

Kui veel S10e’ga võrrelda, siis akud on S10 ja S12 seeriatel ristvahetatavad – see teeb akude hankimise ehk tulevikus lihtsamaks. Muidugi peab jälgima aku värvi – valge S10e aku musta S12 hingede vahel on üsna kentsakas vaatepilt, aga võibolla keegi just sedasi oma masinat isikupärastada tahab? Ja lisaks – äkki jõuavad selle kujuga akude kohale sobivad kütuseelemendid ka millalgi meieni …

Ühendused

[nggallery id=72]

Arvuti paremal küljel on HDMI, helisisend ja -väljund, üks USB port, VGA, võrgukaabli pesa ning Kensingtoni lukuauk. Teisel küljel on ees servas SD mälukaardipesa, Wifi lüliti, siis kaks USB porti, jahutusradiaator ja toiteauk. Kuivõrd Lenovo netbookiakud võtavad arvuti tagakülje enda valdusesse, siis sealt midagi ei leia.

Esiserv pole enam nii kantis nagu S10e puhul, serv läheb laugelt alla – sealt seest leiab kõlarite restid. Võrreldes S10e’ga veelkord on puudu väikse ExpressCard pesa, tänapäeval kasutatakse enamasti USB lisalaiendusi ja ExpressCardile on vähe ning kalli võitu rakendused. Selle eest on USB porte kolm.

Klahvistik

[nggallery id=71]

Universaalne Skandinaavia klaviatuur on küllalt lai – masin tervikuna on silma järgi 3 sendimeetrit S10’st laiem ja seda on piisavalt, et pakkuda tõesti mugavat ja korralikku klassikalist klaviatuuri.

Ka pole kursoriklahve kirvega poole klahvi kõrguseks lõigatud, veidi väiksemad nad muudest klahvidest kõrguse poolest on, aga serv on eraldi välja toodud ja mugavam käsitleda kui paljudel teistel pisirüperaalidel. Samuti on puuteplaat mõistlik.

Pilt

Windows 7 Home Premium on Microsofti toote täisversioon – ei ole tehtud järeleandmisi Aero kasutajaliidese väljalülitamises (poolläbipaistvad efektid akende tiitelribadel, raamidel ja tegumireal, stardiribal).

Korralik 16 : 10 resolutsioon 1280 x 800 punktiga on viimastel aastatel levinud sülearvutites kõige tuntum, väikesele 12,1 tollisele ekraanile palju rohkem punkte ei tahaks ka. Ekraani külgede suhe pole seega ülilai – 1366 x 768 (nt HP Mini 311c) ja 1024 x 576 (Lenovo S10e) vastavad 16 : 9 suhtele. S12 16 : 10 on veidi kõrgem ja vahel on see ainult hea – saab terve lehekülje ette võtta ja paremini pilte töödelda. Piksleid mahub ekraanile küll veidi-veidi vähem (10 024 tuhat 10 048 vastu), kuid see pole oluline kaotus.

Tarkvara

Tarkvara poolelt on Lenovol kombeks lisada näotuvastusega sisselogimise võimalus – minu külma talve vastu kindlustatud habetunud nägu see esialgu inimese omaks ei pidanud – kalibreerida ei tahtnud, aga mõistlikemates oludes on täitsa kasulik – S10e puhul olen sellega rahule jäänud.

Peal on MS Office 2007 prooviversioon koos Skandinaaviamaade (Soome, Norra jne) keelepakettidega. 1280 x 800 resolutsioonil on Microsofti ruumi kulutava ribadepõhise kasutajaliidesega midagi juba teha küll, miks seda aga vahel väiksemate ekraanidega netbookidesse topitakse – aru ma ei saa.

Viirustõrjeks on kaasa McAfee, aga see kipub üsna kohe litsentsi nõudma – ei anta poolt aastat tasuta prooviperioodi kaasagi.

Võrreldes…

Võrreldes seni saada olnud teiste Nvidia Ioni põhise masinaga – HP Mini 311c, siis Lenovo masin on veidi väiksem ja elegantsem. Kergem ning mugavam. Kaalu tuleb köögikaalu järgi ikka veidi üle 1500 grammi võrreldes väikevelle S10 1300 grammiga. Arvutit käes hoides seda suurenenud kaalu eriti ei märka, rohkem tunnetab mõõtmete vahet ja samas tundub masin õhem. Siiski S12 on ikkagi tõsise arvuti mõõtu juba – mis siis, et netbook!

Tõsise raskekahurväe olemuse annab arvutile aga graafika, vaikimisi piisav hulk mälu ning kettapinda, Windows 7 Home Premium opsüsteem.

Ainsateks tõsisemateks miinusteks jäävad masinal minu hinnagul protsessori kiirus ning hind. Plussideks muidugi ka mõõtmed ja kvaliteet, Lenovo on taas näidanud end viisaka ja asjaliku brändina!