Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto kompaktne reisistatiivi Befree MKBFRC4-BH :: Digitest

Manfrotto kompaktne reisistatiivi Befree MKBFRC4-BH
Tõnis Sestverk

Manfrotto fototehnika arsenal on kirjum kui vanaema lapitekk. Statiivid seal hulgas on palavalt armastatud nii professionaalide kui ka hobifotograafide seas. Manfrotto valikust leiab statiivi endale filmirežissöör kui ka kepikõndija. Vahepeale jääb suur hulk erinevaid variatsioone ning seetõttu võtame reservõppusele Manfrotto statiivi Befree MKBFRC4-BH.

pntx9989Statiiv on iseenesest lettidel juba mõnda aega olemas olnud ja samast seeriast on olemas erivärvi alumiiniumist versioonid. Befree statiivid on varustatud integreeritud kuulpeaga, Befree Live kannab enda õlgadel eraldi videopead. Kuid lähema vaatluse alla võtame seekord süsinikkiust isendi, millel samuti integreeritud kuulpea.

 

Tehnilised andmed
Statiivi mudel MKBFRC4-BH
Materjal Süsinikkiust tuubused
Magneesiumsulamist detailid
Maksimaalne töökõrgus 142 cm
Minimaalne töökõrgus 34 cm
Minimaalne töökõrgus 40 cm
Minimaalne töökõrgus 4 kg
Kaal 1100 g
Minimaalne töökõrgus 4
Jalgade diameeter 22,25 mm
18,55 mm
15,05 mm
11,55 mm
Jala diameeter 25°
51°
Statiivipea Integreeritud kuulpea
Kiirkinnitusplaat 200PL-14

pntx9983Manfrotto Befree statiivid on mõeldud eelkõige liikuvale ja reisivale fotograafile. Seetõttu on Manfrotto nende statiivide puhul panustanud kompaktsusele, funktsionaalsusele ning kergele kaalule. Befree Carbon on selles osas oma vendadest veel peajagu üle. Süsinikkiust jalad annavad talle 20% kergema kaalu, kui alumiiniumist mudel, kaaludes kõigest 1,1 kg. Ei kõla võibolla millegi erilisena, aga oma kaalu juures on statiivi kandevõime tervelt 4 kg. Seda arvesse võttes on 1,1 kg olematu. Pooletunnine jalutuskäik võttepaigale koos statiivi ja kaamerakotiga õla peal ei vajanud tõsist jõupingutust. Transpordiasendis on statiiv vaid 40 cm pikkune, mis tähendab, et mahub ka tõsisemasse fotokotti või pagasisse. Selle ülikompaktse mõõdu on Manfrotto saavutanud tänu erilisele süsteemile, mis võimaldab statiivijalad kokku “voltida”. See voltimine on omakorda võimalik tänu patenteeritud statiivijalgade kaldenurga seadistamise süsteemile, mille abil saab kiiresti ja vaevata jalgade kaldenurka kahe asendi vahel muuta. Esimene asend on transpordi jaoks, teine asend jätab jalad 25° ja kolmas asend 51° nurga alla. Maksimaalne töökõrgus on 142 cm, millest piisab enamlevinud tegevusteks ning minimaalne töökõrgus on suisa 34 cm. Selline kõrgus sobib ideaalselt näiteks makrofotode tegemiseks.

pntx9970

pntx9985

Disain

Manfrotto sõnul on tegemist esimese statiiviga, mille jalgade esimene sektsioon on saanud peale mudeliinfo ka värvika disaini. Seda ikka selleks, et teiste seas silma paista. Mina neid punaseid ja valgeid triipe paljuks ei pea aga kole see tõepoolest välja ei näe. Jalasektsioone on statiivil kokku neli, mis annabki talle kompaktsuse. Öeldakse, et neljas sektsioon on statiividel üldjuhul äärmiselt peenike ja see mõjutab stabiilsust. Befree kohta ma seda väga öelda ei saa. Käisin kõige tuulisemal nädalavahetusel pildistamas ja seda omakorda mere ääres, kus tuul oli puhanguti 25m/s. Nelja sekundilise säriajaga oli pilt kristallselge. Tegu on siiski süsinikkiuga ja see ei eelda mööndusi statiivi vastupidavuses ega kasutusmugavuses. Integreeritud kuulpea on väga mõnusa suurusega ja sellest õhkab kvaliteetsust. See on ka piisava suurusega, et sobida peegel- kui ka hübriidkaamerale. Kuulpeal on aga ainult üks lukustushoob, mis iseenesest on ergonoomilise disainiga ja käe all mugav, kuid kalle ja pööre ei ole selletõttu eraldi lukustatavad. Kiirkinnitusplaat, mida kuulpea kasutab, on üks levinumaid – 200PL-14. Oma tuntud headuses on sellel all väga hästi käsitletav kruvi, millega saab plaadi kiiresti kaamerale alla keerata, ilma, et peaks taskupõhjast sente otsima.

imgp0008

imgp0007

pntx9992


pntx9975

pntx9991

pntx9976

Kasutamine

Befree Carbon statiivi komplektis on kaasas ka polsterdatud kandekott, mis täidab oma eesmärgi igal rindel. Statiivi saab kiirelt kätte, kiirelt tagasi sisse ja õla peal on kerge kanda. Lühematel vahemaadel liikudes on mugavam jalad lihtsalt kokku lükata ja statiiv näppude otsa võtta. Jalgade kaldenurga seadistamine on geniaalne, vaatamata sellele, et jõudsin mõned korrad oma näpud sinna vahele jätta. Statiivi paika sättimine võtab vaid loetud sekundid ja valikuid selleks on mitmeid. Esimene kaldenurga valik on küll vaid transpordiasendi jaoks mõeldud, kuid selline free mode muudab statiivi kasutamise veelgi paindlikumaks. Aga see mitmekülgsus pani mind igatsema ühe asja järele – lood. Kui kaameral ka loodifunktsiooni ei ole, siis horisondi sirgeks ajamine paljalt silmaga on tükk tegemist. Peale selle häiris mind mõnevõrra jalgade lukustussüsteem. Klambrid nõuavad liigset jõudu, mis uhiuue statiivi puhul on arusaadav, kuna ajapikku need annavad järele ja vajavad pingutamist.

pntx9985

pntx9980

 

Kokkuvõte

Reisile minnes või palju liikuvale fotograafile sobib Manfrotto Befree Carbon ideaalselt. Äärmiselt kerge ja kompaktne disain muudab selle heaks kaaslaseks ükskõik millise pildistamise tarvis. Metalne kuulpea on kvaliteetne ning paindlik igas olukorras. Ei tasu heituda peenikestest jalgadest, mis on siiski kindlad ja jäigad ning tagavad seetõttu selged pildid ka pikemate säriaegadega. Ehki jalgade lukustus pole ideaalne, suudab Manfrotto Befree võluda paindlikkusega ning see teebki selle statiivi tõsiseltvõetavaks kaaslaseks pühapäevafotograafile või mugavust armastavale professionaalile. Kui hind tundub veidi krõbe, siis Befreel on ka alumiiniumist vennad, kes funktsionaalsuse poolest alla ei jää, pigem vastupidi.

+ Ülikompaktne
+ Kerge kaaluga
+ Stabiilsed jalad
+ Kvaliteetne kuulpea
+ Jalgade kaldenurga seadistamise mehhanism
– Loodi puudumine
– Jäik jalgade lukustus
– Hind

20161009

Manfrotto statiiv Befree MKBFRC4-BH Photopointis 299 €

Ülevaade numbrites

Materjal
9.5
Paindlikkus
9.5
Kaal
10
Kandevõime
9
Kasutusmugavus
8
9.2

Ülikompaktne ja paindlik

Manfrotto Befree süsinikfiibrist jalgadega statiivi on lihtne kaasas kanda ning veelgi lihtsam kasutada. Unikaalne jalgade kokkuvoltimise mehhanism muudab statiivi transpordiasendis kompaktseks ja seega on see ideaalne reisikaaslane. Kuulpea kannatab kuni 4kg raskust seega probleeme ei teki ka suure peegelkaamera puhul. Oled profifotograaf või klõpsid niisama - Manfrotto Befree on kindlapeale minek!