Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Musikaalne GPS-nutikell Garmin Vivoactive 3 Music :: Digitest

Musikaalne GPS-nutikell Garmin Vivoactive 3 Music
Kadi Huizinga

Kui oled Garmin Vivoactive 3 digitesti ülevaadet vaadanud, siis oskad juba oodata, millest järgnevalt lugeda saab. Garmin Vivoactive 3 Music on nimelt eelnimetet mudeli otsene järeltulija, mis võttis üle kogu selle funktsioonipagasi ning õnnistas seda muusikaga. Tegemist on teise Garmini kellaga, mis muusika telefonist randmele toob (esimesena sai selle funktsiooni sportlikum Forerunner 645 Music) ning see võimaldab edaspidi nii trenni, kui jalutuskäigule minnes telefoni hoopis koju jätta. Paki kella sisse rohkelt muusikapalasid, podcaste või audioraamatuid, ühenda see juhtmevabade kõrvaklappidega ning unusta telefon.

 

Disain

Vivoactive seeria sai kolmanda mudeliga põhjaliku ümberdisaini – Music versiooniga enam nii põhjalikku lihvimist teha vaja ei olnud, kuid värske ilme sai seegi. Roostevabast terasest raamiga ekraan on Music versioonis asendunud täielikult karastatud klaasiga, mis annab kellale sujuvama, elegantsema välimuse – isegi ekraan tundub selle võrra suurem, kuigi on jäänud täiesti samaks. Samasugune on ka käerihm, mida saab tänu universaalsele 20 mm kinnitusele ka lihtsalt vahetada. Kellaga kaasasolev silikoonist rihm on mugav sportimiseks ega ärrita rannet.

vasakul Garmin Vivoactive 3 // paremal Garmin Vivoactive 3 Music

Kellal on puutetundlik ekraan, kuid selle ühel küljel on ka üksik nupp, millega treeningut alustada, pausile panna ja lõpetada – hea näiteks juhuks, kui trenni käigus käed higiseks saavad. Music toob Vivoactive seeriasse ühe olulise funktsiooni juurde (huvitav küll, mis see olla võib..), aga on ka üks funktsioon, mille see ära võtab – Side Swipe puutetundlik küljekorpus. Miks see uude mudelisse ei jõudnud, me ei tea, aga väga puudust ka ei tunne.

Kella ekraani ereduse taset ja taustvalgustuse kestust saab seadistada ning valgustugevust vähendades ka akut kokku hoida. Kätt tõstes automaatselt sisselülituv taustvalgustus tõttab appi hommikul unise peaga kella vaadates või pimedal tänaval kõndides. Kusjuures toa pimedamates nurkades kobamiseks on kellal ka taskulambi funktsioon, mis parema puudumisel ära kulub.

Kõikide kellade ja vilede juures lubab Garmin, et Vivoactive 3 Music aku kestab mõistlikul kasutamisel kuni nädala ning järjestikusel kasutusel koos GPSiga kuni 13 tundi. Reaalses kasutuses saab kellaga rahulikult kulgeda ka üle nädala, aga intensiivsemal kasutusel nõuab kell ilmselt juba 4-5 päeva järel turgutust. Positiivseks küljeks on see, et täiesti tühjaks pigistatud kell laeb end täis kõigest 1,5 tunniga, nii et trennide vahel ei pea palju ootama, et saaks uuesti kellale säru anda.

Ekraan Värviline 1,2″ ekraan
240 × 240 pikslit
Puutetundlik
30,4 × 30,4 mm
Taustvalgustus
Corning Gorilla Glass 3
Sensorid Altimeeter
Kompass
Kiirendusmõõtja
Termomeeter
Optiline pulsiandur
GPS + GLONASS
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Liikumisriba
Sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepist tõus/laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, puhkeasendis)
Stressitase
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Kalender
Muusikarakenduse juhtimine
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Automaatne eesmärk
Trepiastmed
Nädala intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 4.0 LE
ANT+
Ilmastikukindel 5 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumioonaku
13 tundi treeninguaega (GPSi ja pulsianduriga)
7 päeva nutikellana
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 43,1 × 43,1 × 13,6 mm
Kaal 39 grammi
Rihma pikkus 127–204 mm
Värvivariandid Must
Granite blue/rose gold

Nutipagas & muusika

Nagu mainitud, omab Vivoactive 3 Music samasugust funktsioonipagasit nagu tema muusikavõõras eelkäija. See on täpselt sama nutikas, tuues randmele nutitelefoni märguanded ning võimaldab Android seadmetega ühendatult (sorry, iPhone) ka sõnumitele otse kellalt vastata. Sõnumeid küll ise trükkida ei saa, kuid Garmini rakenduses on olemas mõningad stampvastused nagu näiteks “Yes“, “No” või “Love you!“, mida saab kustutada, muuta ja neile uusi enda kirjutatud vastuseid luua. Lisaks on kellal ka Garmin Pay võimekus, mis ideaalses maailmas võimaldaks kiiresti käeviipega poes maksta, aga et me ideaalses maailmas ei ela, siis Garmin Pay hetkel Eesti pangakaartidega ei ühildu. Võib-olla tulevikus. Loodame.. Nutikaks teeb kella ka võimalus kalendrisündmustel ja ilmaprognoosil silma peal hoida või Find my phone funktsiooni kasutades diivanipatjade vahele haihtunud telefoni otsida.

Aga et meil on teemaks Vivoactive 3 Music, siis rääkigem muusikast. Garmini valikus on tänaseks päevaks kolm seeriat, mis võimaldavad telefonivabalt muusikat kuulata: Garmin Vivoactive 3 Music, Garmin Forerunner 645 Music ning Garmin Fenix 5/5X/5S Plus. Vivoactive 3 Music on seejuures neist kõige vähem sportlik (olgugi, et tegemist on siiski väga võimeka spordikellaga).

Kella sees on varuks pandud piisavalt mäluruumi, et saaksid sinna sisse pakkida umbes 500 muusikapala. Hetkel saab Eestis muusikat kella laadida vaid Garmin Express arvutirakenduse kaudu (kellas on olemas ka iHeartRadio vidin, kuid seda saab kasutada vaid USA ja UK elanikud). Tulevikus saab kell nii Deezer kui Spotify rakendused – selleks annab lootust fakt, et näiteks Garmin Forerunner 645 Music ja Fenix 5 Plus spordikelladel on need rakendused juba olemas, nii et Vivoactive 3 Music kasutajad ilmselt enam kaua ka ootama ei pea.

Muusikapalade kella laadimine on üsna lihtne ja muretu kõigile, kes omal ajal on muusikat näiteks mp3-mängijasse lohistanud. Selleks on tarvis alla laadida Garmin Express ning oma Garmini kontole sisse logida. Seejärel ühenda kell USB kaabli kaudu arvutiga ning Expressist valida “Music” alaleht. Sealt otsib Express juba ise välja Sinu arvuti muusikakausta ning laseb albumite/artistide/muusikapalade/žanrite jms kaupa lugusid valida. Lemmiklood valitud, võib vajutada “Send to Device” et voilà.. ongi tehtud. Viimase sammuna ühenda kella seadetest ka Bluetooth kõrvaklapid ning saadki oma igapäevaelule soundtracki ilma telefoni kaasas vedamata.

 

Treening & aktiivsus

Vivoactive seeria liikmeid pärjatakse küll nutikella tiitliga ja olgugi, et nutti on neil korralikult, on need siiski peamiselt GPS-spordikellad. Nagu ka tavamudelil on ka Music täis pakitud erinevaid treeningrežiime, mille hulgas näiteks jooksmine, rattasõit, ujumine, sõudmine, suusatamine, jooga jne jne. Samuti saab menüüs luua endale meelepärase treeningu, valides olemasoleva ja selle nimetust ning seadistust kohandades. Samuti saab iga treeningrežiimi andmevälja ja märguandeid eraldi seadistada.

Põhjaliku treeninginfo salvestamiseks on kella korpusesse on pakitud nii GPS-vastuvõtja, baromeetriline kõrgusmõõtja, elektrooniline kompass kui ka Garmin Elevate optiline pulsiandur.

Treeningu alustamine on lihtne – see on ühtlasi ainus kord, kui kella üksikut nuppu vajutada on tarvis. Treeningute nimekirjas saab otseteena määrata oma lemmiktreeningud, et neid kiiremini leida. Treeningu aktiveerides avaneb GPSi ekraan (välitreeningu puhul), mil kell Sinu asukoha lukustab – toiming, mis käib Vivoactive 3 Music’uga meeldivalt kiiresti. Jooksjate rõõmuks mõõdab kell ka VO2max, mis on suurepärane üldise treenituse näitaja ja hea progressi indikaator.

Jooksu- ja jõutreeningute tegemiseks on kella sees olemas eelvalmistatud treeningud, mis ütlevad, mitu kordust teha ja millal puhata. Samamoodi saab treeninguid ka ise Garmin Connect keskkonnas koostada ja kella üles laadida.

Vivoactive 3 Music kannab endas sama pulsiandurit, mida eelkäija ning sel on samamoodi uuendatud algoritmid, millega on kindel, et kell veelgi täpsemalt südametaktid üles loeb ning seda on ka kella kasutades tunda. Nagu ikka, ei ole pääsu sellest, et kellal võtab hetke kauem (kui pulsivööl), et trenni alguses õige pulss ära tabada, aga kui see kord selle rütmi kätte saab, püsib ta oma lugemistes üsna tõe ligi. Kui “üsna” Sinu jaoks piisav pole, siis selleks puhuks on kellal ka väliste sensorite tugi, et ühendada väline pulsivöö. Eriti tänuväärne on see, et lisaks ANT+ ühendusega vöödele, saab Vivoactive 3 Music’uga ühendada ka Bluetooth pulsiandureid.

Treeningul kestel hoiab kell peal Sinu liikumistrajektooril, -kiirusel ja pulsilöökidel, et treeningu lõpus seda kõike kaardil ja graafikutena näidata (nii veebis kui nutiseadmes). Nendelt on hiljem põnev jälgida, kuidas süda küngastel ronides kiiremini põksuma hakkas ja puhkehetkedel taas maha rahunes.

Muidugi ei puudu kellast ka aktiivsusmonitori funktsioonid. Vivoactive 3 Music loeb samme, põletatud kaloreid, aktiivseid minuteid ja pulssi nii treeningul kui puhkeasendis. Lisaks hoiab see silma peal Sinu stressitasemel terve päeva kestel ja annab võimaluse aeg maha võtta hingamisharjutusi tehes.

Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt, nii on need iga päev erinevad: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks – eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada. Samuti ei pööra Vivoactive 3 Music kasutajalt pilku unetundidel – hommikul ärganuna ootab Garmini rakenduses unetundidest põhjalik graafik, millest näed, kui kaua olid sügava une, REM või pindmise une faasis.

Kogu selle info (v.a unekvaliteet) nägemiseks, ei pea Garmini nuti- või veebirakendust avama, vaid seda saab sirvida ka kella menüüs. Kogu päevane aktiivsus, sammud, pulsilöögid, trepist ronitud astmed, intensiivsed minutid, viimase treeningu info ja ka ilmaprognoos ning nutitelefoni märguanded on kõik kella sees olemas. Samuti saab uudistada viimase nädala keskmise pulsi graafikut ja sammude ning kaloripõletuse diagrammi.

 

Garmin Connect

Veelgi põhjalikuma analüüsi ja andmekuva toob kasutajani Garmini nutiseadmete teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal toimub kella seadistamine, salvestub kogu aktiivsusinfo ning sünnivad põnevad graafikud. Kuna rakendusel on palju funktsioone ja lehekülgi võib selle tundmaõppimine võtta hetke aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses.

Kiire ülevaate aktiivsusest ja sõprade tegevusest saab nii veebilehitsejas, kui nutitelefonis. Kõiki plokke saab veel omakorda lähemalt uurida, et näha graafikuid, mida Garmin koostab kogu Sinu aktiivsusinfo põhjal. Nii näed, kuidas Sinu aktiivsus kuude lõikes muutub, kuidas paraneb unekvaliteet ja väheneb pulss puhkeasendis.

Garmin Connect nutirakenduse esilehel saab nüüd veelgi parema ülevaate terve päeva treeningutest, südametegevusest ja aktiivsusest.

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi kell ise salvestab samuti Sinu varasemaid treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Kõik seadistused, mida saab teha kella menüüs, saab korrigeerida ka rakenduses. Samuti pääseb siit ligi Garmin Connect IQ rakenduste poodi, kus saab alla laadida erinevaid ekraanikuvasid ja rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.

Tänuväärne on see, et kella ja rakenduse koostöö sujub suurepäraselt. Kell sünkroniseerib automaatselt, nii on kõige uuem aktiivsusinfo Sul kogu aeg käeulatuses. Võid kohe peale trenni rakenduse lahti lüüa ning lisaks treeningu parameetritele uurida tempo- ja pulsigraafikuid ning välitreeningu marsruuti kaardil.

Samuti käib rakenduse kaudu kõikide nutiteavituste kontroll. Võta kõik maha või aktiveeri, vali oma lemmikrakendused, mille teavitustest ilma ei taha jääda. Siin saab seadistada ka automaatseid vastuseid, millega kiirel hetkel kõnedele või sõnumitele vastata – kasuta stamplauseid või loo enda omad.

 

Kokkuvõte

Garmin Vivoactive 3 Music on ideaalne kaaslane melomaanidele, kes on tüdinenud telefoni trenni kaasa tassimisest. Muusikatoe kõrval loeb Vivoactive 3 Music üles kõik sammud, põletatud kalorid jm, et Sinu tervisel pilku peal hoida; kella optiline pulsiandur ja GPS-vastuvõtja töötavad kiirelt ja täpselt, et ükski treening ei jääks analüüsimata ning kella treeningrežiimide seast leiab meelepärase igaüks. Kõigi spordikella funktsioonide taustal töötab Vivoactive 3 eeskujuliku nutikellana, hoides Sind alati maailmaga ühenduses. Vivoactive 3 aktiivsus-spordi-nutikella võimekus teeb sellest truu kaaslase nii trennisaalis, kui igapäevatoimetusi tehes. Vivoactive 3 Music on kuldne kesktee spordi- ja nutimaailma vahel.

+ Kaunis disain
+ Muusikat on lihtne kella laadida ja kuulata
+ Rohkelt treeningrežiime
+ Eellaetud treeningud
+ Põhjalik Garmin Connect rakendus
+ Kiirelt reageeriv puutetundlik ekraan
+ Bluetooth sensorite tugi
– (Hetkel veel) vähe võimalusi muusika kuulamiseks
– Aku võiks kesta kauem

Osta Garmin Vivoactive 3 Music nutikell Photopointist ››

Ülevaade numbrites

Disain
9.5
Kasutusmugavus
8.5
Funktsionaalsus & täpsus
9.5
Ühilduvus
9
Hinna & kvaliteedi suhe
9
9.1

Ideaalne kaaslane muusikasõbrale

Garmin Vivoactive 3 Music on tänuväärt täiendus Garmini aktiivsusseadmete peres. Lisaks rohketele aktiivsuse jälgimise, spordi- ja nutifunktsioonidele, mida leiab ka Garmini tippseadmete seest, on see varustatud ka muusika kuulamise toega. Tänu sellele ei jää ükski treening ega seiklus ilma päris enda soundtrackita. Vivoactive 3 Music on muidugi ka täisfunktsionaalne spordikell, mille GPS-vastuvõtja ja optiline pulsiandur tagavad täpse treeninginfo sellal kui aktiivsusmonitori funktsioonid koguvad kokku igapäevased aktiivsusparameetrid. Lisaks sellele ei jää Vivoactive 3 Music'ul puudu ka nutikusest – otse kella ekraanilt saab sõnumitele vastata, uurida ilmaprognoosi, kalendrisündmusi jm. Garmin Vivoactive 3 Music on hea valik, kui tahad kella, mis teeks kõike.