Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 29. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Garmin Vivosmart 4 hoiab silma peal nii tervisel kui energiavarudel :: Digitest

Garmin Vivosmart 4 hoiab silma peal nii tervisel kui energiavarudel
Kadi Huizinga

Garmin on viimasel ajal välja tulnud mitmete tippklassi spordikelladega nagu näiteks Fenix 5 Plus seeria või Forerunner 935, mis sobivad kui valatult tõsiste sportlaste randmetele. Ent ei tasu unustada, et Garmini kellade-võrude kandmiseks ei pea olema tõsine sportlasehakatis või maratoonar – nii Garmin Vivosport, Vivofit kui Vivosmart seeria pakuvad tavakasutajale igapäevasteks teekaaslasteks lihtsamaid fitnessile orienteeritud seadmeid.

Uusim täiendus Vivo-seerias on Garmin Vivosmart 4. Tegemist on peene võruga, mis on varustatud nii aktiivsuse jälgimise funktsioonidega, treeningrežiimidega kui ka nutifunktsioonidega. Vivosmart 4 toob lauale ka midagi uut – see on esimene Garmini aktiivsusmonitor, mis mõõdab vere hapnikutaset. Varemalt on seda funktsiooni saanud kasutada vaid Fenix 5X Plus spordikella kandjad – Garmin pani selle kella sisse peamiselt matkajaid silmas pidades, mõõtmaks hapnikutaseme muutusi mägedes ronides, Vivosmart 4 aga kasutab seda igapäevase biomeetrilise parameetrina. Samuti on Vivosmart 4 sees uhiuus Body Battery funktsioon, mis mõõdab keha energiavarusid ning annab Sulle teada, kas oled trenniks valmis või vajad veidi puhkust.

Disain

Tõsiste spordi-nutikellade kõrval on Garmini valikus alati olnud mitmeid kompaktseid ja mugavaid aktiivsusvõrusid. Vivosmart 4 selle poolest ei erine, kuigi tasub märkida, et võrreldes eelmiste Vivosmartidega on sel mudelil õnnestunud ka korpuse profiili korralikult õhemaks lihvida. Tänu sellele on võru mugav nii igapäevatoimetuste kestel kui ka ööunne jäädes. Võru S/M mudel kaalub vaid 16,5 grammi ning L mudel 17,1 grammi – seda on tõesti vaevu randmel tunda.

Vivosmart 4 väiksemat mudelit on saadaval neljas erinevas värvitoonis – sinine, hall, marjapunane ja must (suurem versioon on saadaval vaid musta randmepaelaga). Samuti tasub märkida, et Vivosmart 4 randmepaelu välja vahetada ei saa, nii et oma valik tasub hoolikalt teha. Värvilisi mudeleid samas karta ei tasu, kuna tänu võru peenele disainile sulanduvad need aksessuaarina randmele.

Võru on varustatud väikse OLED puuteekraaniga, mida raamib sõltuvalt mudelist stiilne hõbedane või rose gold raam. Ekraan hoiab Sind kursis nii kellaaja ja kuupäevaga, kui ka erinevate aktiivsusparameetrite ja ilmaprognoosiga. Menüüs liikumine toimub ekraanil libistades ja koputades ning esilehele tagasi minemiseks saab mugavalt ekraani allosas asuvat nuppu kasutada. Kuna võru ekraan on õige pisike, vaevleb see veidi ka info kuvamisega – näiteks juba neljakohalise sammude arvu juures hakkab see arvu jupitama, et seda ekraanile mahutada. Info näitab küll ära, aga see näeb lihtsalt veidi kohmakas välja. Sellest hoolimata kuvab võru ekraanil ka isegi nutitelefoni sõnumeid.

Ekraan OLED
48 × 128 pikslit
6,6 × 17,7 mm
Sensorid Baromeeter
Kiirendusmõõtja
Optiline pulsiandur
Valgussensor
Pulsoksümeeter
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Passiivsuse riba
Astutud sammud
Trepiastmed
Päeva eesmärk
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss & keskmine puhkeasendi pulss)
Ilmaprognoos
Nutitelefoni märguanded
Stress
SpO2
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Unekvaliteet
Stressitase
Body battery
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 4.0 LE (nutitelefoniga ühendamiseks)
ANT+ (muude ANT+ seadmetega ühendamiseks)
Ilmastikukindel Ujumiskindel
Aku Integreeritud liitiumaku
7 päeva ilma öise SpO2 mõõtmiseta
Laadmine spetsiaalse USB kaabliga
Rihma pikkus Small/Medium: 122 – 188 mm
Large: 148 – 215 mm
Kaal Small/Medium: 16,5 g
Large: 17,1 g
Värvitoonid Must
Lilla/hele kuld
Hall/hõbedane

Aktiivsusmonitorist tervisemonitoriks

Aktiivsusmonitorile kohaselt loeb Vivosmart 4 üles kõik sammud, kõnnitud kilomeetrid ja põletatud kalorid. Siin saab aga teleturulikult hõigata “See ei ole veel kõik!”. Vivosmart 4 ei piirdu enam kõigest aktiivsuse jälgimisega, vaid hoiab pilku peal ka üleüldisel tervisel. Uus võru toob mänguplatsile lausa kaks täiesti uut tervist hindavat funktsiooni – vere hapnikusisalduse mõõdik ja Body Battery.

Vere hapnikusisalduse mõõtmine ei olegi aktiivsusmonitoride maastikul täiesti uhiuus funktsioon – varemalt on nii Fitbit, kui ka Apple on oma aktiivsuseadmete sisse SpO2 sensorid peitnud. Niisiis on ilmne, kust Garmin selleks inspiratsiooni saanud on. Seni pole aga kumbki neist SpO2 näitajaid otse kasutaja silme alla toonud.

Milleks aga SpO2 üldse tarvilik on? Tavapäraselt oleksid ilmselt vere hapnikusisaldust läinud arsti juurde mõõtma või soetanud hoopis spetsiaalse pulssoksümeetri – Vivosmart 4 aga mõõdab oma sensoritega seda nii päeval kui ööl. Aga et tegemist ei ole ikkagi meditsiinilise seadmega, siis võru ei diagnoosi ega isegi nõusta Sind mõõtmiste põhjal. Selle asemel saab kasutaja näha kõiki oma SpO2 mõõte ja graafikuid ja selle põhjal ise järeldusi teha (ja mure korral võimaluse selle infoga arsti poole pöörduda). Terve inimese jaoks pole see ilmselt parameeter, millel kullipilguga järge ajada, kuid uneapnoe või südame rütmihäiretega inimestel võib Vivosmart 4 olla abiliseks süptomite tabamisel.

SpO2 saab Vivosmart 4-ga mõõta igal ajahetkel, otsides võru menüüst vastav nupuke üles. Uneajal teeb võru mõõtmisi aga isekeskis, nii et võib ette tulla, et ärkad keset ööd üles ja avastad, et Su ranne on ereda punase valgusega üle ujutatud. Kui see parameeter Sind aga kuigivõrd ei huvita, siis saab öise mõõtmise Garmin Connect seadetest ka välja lülitada ning seeläbi natuke ka akut kokku hoida.

Teine uhiuus funktsioon Vivosmart 4 sees on Body Battery – energiataseme mõõdik. Varemalt on Garmini spordikellades kasutusel sarnane funktsioon nimega Training Load, mis arvestas treeningu mõju Sinu kehale. Body Battery toob selle näitaja sportlastele mõeldud kelladest välja ning paneb selle lihtsama igapäevamonitori sisse. Body Battery mõõtmiseks võtab võru arvesse stressitaset, hiljutist aktiivsust ning unetunde ning kuvab protsenti, mille järgi saad teada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. Näiteks 75% juures on Su keha valmis trenni tegema, aga 30% juures vajaks juba voodisse kerra sättimist.

Body Battery näitu saab vaadata nii võru ekraanilt, kui Garmin Connect rakendusest, kus näeb ka põhjalikumat graafikut Body Battery muutustest päeva kestel. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada. Tulevikus loodaks seda funktsiooni ka rohkematel Garmini seadmetel näha.

Brains & brawns

Vivosmart 4 ei ole küll spordikellaks loodud ent on ikkagi valmis aktiivsemaks treeninguks tänu mitmele integreeritud treeningrežiimile. Võru jälgib nii kõndimist, jooksmist, jõutreeningut, ujumist, joogat, elliptilise trenažööri treeningut, kardiot kui ka Toe-to-Toe (vanemate ja laste vaheline võistlus) treeningut. Kui Sinu meelisala selles nimekirjas aga ei leidu on varuks alati Other režiim, millega teisi treeninguid salvestada.

Kuna Vivosmart 4 on ennekõike lihtsalt aktiivsusmonitor, on sellel üks puudus – sel pole GPS vastuvõtjat ega ka oskust GPS informatsiooni nutitelefonilt võtta*. See tähendab, et jooksma või kõndima minnes hindab see kilometraaži pelgalt kiirendusmõõtja kaudu ja see annab tunda – ainult käeliikumise põhjal arvutatud distants ei saagi anda GPSi täpsusega andmeid.

(* NB! Alates 4.00 tarkvaraversioonist saab võru endale Connected GPS funktsiooni, mis tähendab just seda, et nutitelefoniga ühendades on võimalik välitreeninguid juba koos GPSiga teha.)

Samas mõõdab Vivosmart 4 treeningu kestel pulssi ning teeb seda küllaltki hästi. Üheaegselt kantud Vivoactive 3 Music kellaga ei jäänud võru näitajad spordikella omadest taktigi maha. Lisaks mõõdab võru ka VO2 Max näitajat, mis on hea üldine treenituse näitaja. Niisiis ei ole Vivosmart 4 ilmselt piisav seadeldis tõsiste trennihuntide randmetele, aga pakub siiski külluslikku funktsioonipagasit, mis on ideaalne Sinu aktiivsustasemel ja tervisel silma peal hoidmiseks ning igapäevaseks motiveerimiseks.

Samuti ei ole Vivosmart 4 ka nutikell, kuid Garmini aktiivsusseadmetel on tänaseks juba justkui kohustuslik osata nutitelefoni teavitused ka randmele tuua. Vivosmart 4 põriseb randmel iga kõne, sõnumi ja muu rakenduse märguande peale – kahjuks ei saa täpsemalt seadistada, milliseid teavitusi soovid või mitte. Tulenevalt võru väiksest ekraanist on ka sellele saabuvaid teavitusi veidi keeruline lugeda, kuid vähemalt annab see aimu teavituse sisust ning võimaldab anda kiire hinnangu, kas on vaja kiirelt telefoni järele haarata või mitte.

 

Garmin Connect

Veelgi põhjalikuma analüüsi ja andmekuva toob kasutajani Garmini nutiseadmete teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal toimub kella seadistamine, salvestub kogu aktiivsusinfo ning sünnivad põnevad graafikud. Rakenduses on mitmeid alalehti ja rohkelt graafikuid, millesse süüvides on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses.

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi võru ise salvestab samuti Sinu varasemaid treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Connect keskkonnas saab muuta kõiki võru seadeid – ekraanikuva, helialarmid, treeningrežiimid jm. Samuti saab rakenduse esilehelt kiire ülevaate päeva näitajatest.

Rakenduses näeb ka uneaja graafikuid koos SpO2 mõõtmistega. Unemustrite analüüsi tegemisel lähtub Garmin Sinu etteantud tavapärastest uneaegadest. Elu küll ei käi niivõrd kellapealt, aga selles suhtes Vivosmart 4 armu ei anna – kui tahad võimalikult täpset unegraafikut, püsi enda seatud raamides!

Garmin Connecti ja Vivosmart 4 koostöö on nauditav ja sujuv. Ei mingit lisaliigutust, et nutivõru andmed rakendusesse üles laadida, kell teeb seda Sinu eest automaatselt. Mitte et sünkroniseerimine raske töö oleks, aga lihtsalt mugav on otse peale treeningut rakendus lahti lüüa, et näiteks pulsigraafikut uurida.

Lisaks telefoni- ja veebirakendusele on Garminil ka arvutiprogramm nimega Garmin Express, mille abil saab kogu aktiivsus- ja treeninginfo ka arvuti kaudu Garmin Connecti üles laadida.

 

Kokkuvõte

Garmin Vivosmart 4 on ehe näide sellest, kuidas lihtsast aktiivsusmonitorist saab midagi rohkemat kui pelgalt sammulugeja. Tänu vere hapnikusisalduse mõõtmisele ja Body Battery funktsioonile tõuseb Vivosmart 4 teiste omasuguste seas hästi esile. See aitab silma peal hoida nii Sinu aktiivsusel kui ka tervisel ning hoiab Sind ka maailmaga ühenduses, tuues randmele telefoni potsatavad sõnumid ja märguanded. Kuigi Vivosmart 4 seest ei puudu ka mitmed treeningrežiimid on see väike võru ikkagi sobivaim inimestele, kes huvituvad liikuvast eluviisist, kuid ei veeda igapäevaselt tunde treeningsaalis. Võru motiveerib alati ühe sammu kaugemale astuma, kuid annab Sulle ka teada, millal vajad puhkust ning millal on aeg endast maksimum anda. Vivosmart 4 on mitmekülgse funktsioonipagasiga nutivõru, mille kerge disain istub randmele kui valatult.

+ Kasulik Body Battery funktsioon
+ Randmel mugav, kerge disain
+ Aku peab kuni nädala vastu
– GPS puudub
– Üsna väike ekraan

 

Osta Garmin Vivosmart 4 Photopointi veebikaubamajast ››

Ülevaade numbrites

Disain
9
Kasutusmugavus
8
Funktsionaalsus & täpsus
8.5
Ühilduvus
9
Hinna & kvaliteedi suhe
9.5
8.8

Kaunis tervisemonitor

Vivosmart 4 aktiivsusmonitoriga tõestab Garmin, et peene aktiivsusmonitori sisse saab pakkida rohkelt kasulikke aktiivsus- ja terviseparameetreid, säilitades seejuures võru kaunis disain ja mõistlik hinnasilt.