Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Sportlikkusest pakatav nutikell – Garmin Vivoactive 3 :: Digitest

Sportlikkusest pakatav nutikell – Garmin Vivoactive 3
Kadi Huizinga

Sellest ajast, kui viimane Garmin Vivoactive seeria mudel ilmavalgust nägi, on palju vett merre voolanud ja nuti-spordikellade pagasid nii mõnegi uue funktsiooni võrra rikkamaks saanud. Ent aastakümneid spordikellade ja aktiivsusmonitoride maailma lavalaudu valitsenud Garmin teab, et pidevalt arenevas maailmas ei saa keegi loorberitele puhkama jääda. Vivoactive seeria mudelitega on Garmin alati randmele toonud funktsioonidest pakatavad hübriidid, millele on tegelikult raske ühtset nimetust anda – on nad siis nutikellad, aktiivsusmonitorid või spordikellad? Ega polegi vist oluline, sest funktsioneerivad need kõigi eest. Garmin Vivoactive 3 mudeliga püüab Garmin utsitada kasutajat kella igapäevaselt kandma ning selle saavutamiseks on Vivoactive saanud nii kosmeetilisi kui sisulisi muudatusi. Milliseid täpsemalt, uurime järgnevalt.

 

Disain

Vivoactive seeria kolmanda liikme silmapaistvaim muutus on kahtlemata korpuse disainis – alati kandiline korpus on uuel mudelil puhta ümaraks lihvitud, andes kellale rohkem tavapärase käekella tunnetuse. Suure lihvimise käigus on vähenenud ka nuppude arv, seda suuresti tänu kella puutetundlikule ekraanile ja uuele Side Swipe funktsioonile, mis võimaldab kella küljel libistades selle menüüd sirvida. Side Swipe tõttab appi, kui ei ole tahtmist trennist higiste sõrmedega kella ekraani mökerdada või keset südatalve kindaid käest võtta – kella külg saab puutest aru ka läbi kinda. Tänu uuele disainile saab Vivoactive 3 kanda ükskõik kummal käel – lihtsalt pööra kell ümber, määra seadistus Garmin nutirakenduses ja miski ei jää ka vasakul käel pahupidi.

Vivoactive 3 menüüs sirvimine toimub täielikult puutetundliku ekraani või puutetundliku Side Swipe kaudu, kella nuppu läheb vaja vaid siis, kui soovid treeningut alustada või esilehele naasta. Kella ekraan on varustatud kohandatava ekraaniereduse ja automaatse taustvalgustusega. Ekraani valgustugevust vähendades saab akut kokku hoida ja kätt tõstes automaatselt sisselülituv taustvalgustus tõttab appi hommikul unise peaga kella vaadates või keldris kobades. Kusjuures selleks puhuks on kellal ka taskulambi funktsioon, mis parema puudumisel ära kulub.

Vivoactive 3 eemalt peale vaadates ehk kohe silma ei torkaksi, et selle korpus on valmistatud kõige lihtsamast plastikust. Ekraani palistav roostevabast terasest äär lisab küllalt stiili, et välimuse osas näiteks Fenix 5s’iga võistelda. Küll aga tunneb disaini eripära ära kella käele pannes, sest võrreldes Fenix 5 metallkorpusega on Vivoactive 3 märkimisväärselt kerge. Kõigest 43 grammist kella kandes tänab Sind ka Su ranne. Kella rihm on valmistatud klassikaliselt silikoonist ning need kinnituvad korpusele universaalse 20 mm kinnitusega, tänu millele saab originaal silikoonrihma mõne elegantsema vastu vahetada. Kuigi kella silikoonrihm on naha vastas meeldivalt pehme ning vastupidav ka trennist trenni joostes. Tänuväärne on see, et isegi testitud valge mudeli rihm ei jõudnud üle kuu ajaga koledaks määrduda.

Kella tagumisel küljel peitub selle optiline pulsiandur, mis mõõdab pulssi 24/7, et hoida silma peal Sinu südametööl ka puhkeasendis ning mõõta stressitaset terve päeva kestel. Kusjuures pulsiandur on kella niigi peenesse korpusesse väga osavalt ära mahutatud – see ei turrita kuidagi kellast välja.

Vivoactive 3 on saadaval kolmes eri värvitoonis: must hõbedase raamiga, valge hõbedase raamiga ning üleni must mudel. Võrreldes peenete nutikelladega nagu näiteks Apple Watch, jääb Garmin Vivoactive 3 sel iludusvõistlusel küll teisele kohale, kuid uus ümar ja õhuke disain teeb silmad ette nii eelmise generatsiooni Vivoactive’itele, kui ka enamikele kogukatele spordikelladele. Vivoactive 3 peen korpus on ideaalne igapäevaseks kandmiseks, selle neutraalne disain sobib nii kontorisse, kui trenni ning viimase jaoks on selles peenes korpuses peidus võimas sisu.

Kõikide kellade ja vilede juures lubab Garmin, et Vivoactive 3 aku kestab mõistlikul kasutamisel kuni nädala ning järjestikusel kasutusel koos GPSiga kuni 13 tundi. Reaalses kasutuses iga päev kellale vatti andes oli võimalik sellest 5 päeva välja pigistada, ainult aktiivsusmonitorina kasutades kulgeks Vivoactive 3’ga ilmselt üle nädalagi. Eriti tänuväärne on see, et täiesti tühjaks kasutatud kell laeb end täis kõigest 1,5 tunniga, nii et ka intensiivsemate treeningpäevade jooksul on võimalik leida see aeg, et kellale energia taas sisse puhuda.

Ekraan Värviline 1,2″ ekraan
240 × 240 pikslit
Puutetundlik
30,4 × 30,4 mm
Taustvalgustus
Corning Gorilla Glass 3
Sensorid Altimeeter
Kompass
Kiirendusmõõtja
Termomeeter
Optiline pulsiandur
GPS + GLONASS
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Liikumisriba
Sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepist tõus/laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, puhkeasendis)
Stressitase
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Kalender
Muusikarakenduse juhtimine
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Automaatne eesmärk
Trepiastmed
Nädala intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 4.0 LE
ANT+
Ilmastikukindel 5 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumioonaku
13 tundi treeninguaega (GPSi ja pulsianduriga)
7 päeva nutikellana
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 43,4 × 43,4 × 11,7 mm
Kaal 43 grammi
Rihma pikkus Universaalne suurus
Värvivariandid Must/hõbe
Valge/hõbe
Must/must

Funktsioonipagas

Vivoactive 3 mõõdab igapäevaselt astutud samme, põletatud kaloreid, aktiivseid minuteid ja pulssi nii treeningul kui puhkeasendis. Lisaks hoiab see silma peal Sinu stressitasemel terve päeva kestel ja juhendab Sind hingamisharjutusi tehes – suurepärane võimalus ärevatel hetkedel aja maha võtmiseks. Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt, nii on need iga päev erinevad: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks – eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada. Samuti ei pööra Vivoactive 3 kasutajalt pilku unetundidel – hommikul ärganuna ootab Garmini rakenduses unetundidest põhjalik graafik, mille põhjal näed, kui kaua said sügavat und või kui kaua voodis visklesid.

Kogu selle info (v.a unekvaliteet) uudistamiseks, ei pea avama Garmini nuti- või veebirakendust, vaid seda saab sirvida ka kella menüüs. Kogu päevane aktiivsus, sammud, pulsilöögid, trepist ronitud astmed, intensiivsed minutid, viimase treeningu info ja ka ilmaprognoos ning nutitelefoni märguanded on kõik kella sees olemas. Samuti saab uudistada viimase nädala keskmise pulsi graafikut ja sammude ning kaloripõletuse diagrammi.

Vivoactive 3 nimetab Garmin peamiselt ikkagi nutikellaks ja õigustab seda sellega, et kell toob vaikse vibratsiooniga randmele kõik nutiteavitused, mida soovid – täpsemaid rakendusi saab Garmini telefonirakenduses ise valida. Vivoactive 3 ei ole märguannetega kitsi – lisaks lühikesele väljavõttele saab sõnumeid ka täies mahus avada. Kui eelmise generatsiooni Vivoactive’i puhul siin nutikus lõppes, siis vahepealsete aastatega on Garmini tootearendajad suutnud nutikella brändingut veelgi rohkem õigustada. Kuigi kellalt ei saa veel kõnedele vastata, saab neid vastu võtta või tagasi lükata ning eriti üllatav on see, et kellale potsatavatele tekstsõnumitele (olgu selleks siis SMS, Messenger, Snapchat vms) saab nüüd otse kellalt vastata (hetkel vaid Android seadmetega ühenduses olles). Päris otse sõnumeid küll välja trükkida ei saa, kuid Garmini rakenduses on olemas mõningad stampvastused nagu näiteks “Yes“, “No” või “Love you!“, mida saab kustutada, muuta ja neile uusi enda kirjutatud vastuseid luua. Reaalses kasutuses tõestas see funktsioon end vägagi kasulikuks, on väga mugav keset trenni telefonikõne tagasi lükata ja saata sõnum “Ma ei saa praegu vastata“. Super!

Samuti teeb kella nutikaks veel ka võimalus kalendrisündmustel ja ilmaprognoosil silma peal hoida või Find my phone funktsiooni kasutades diivanipatjade vahele haihtunud telefoni otsida. Ka ei puudu Vivoactive 3 oskus telefoni puutumata parasjagu käimasolevat muusikarakendust juhtida, lisaks palade skippimisele saab kella pealt isegi helitaset vaiksemaks või valjemaks keerata. Uusima funktsioonina on Vivoactive 3 varustatud ka Garmin Pay toega, mis lubaks* poes kiirelt rahakotti haaramata pangatehinguid teha.

*Kahjuks ei ole Garmin Pay hetkel Eestis aktiivne.

 

Nutikellast spordikellaks

Kuigi Garmin brändib Vivoactive 3 nutikellana, tahaksin seda siiski meelevaldselt spordikellaks liigitada. Kella peenesse korpusesse on pakitud nii GPS-vastuvõtja, baromeetriline kõrgusmõõtja, elektrooniline kompass kui ka Garmin Elevate optiline pulsiandur. See on varustatud rohkete treeningrežiimidega, mille seast leiab meelepärase nii jooksja, suusataja kui ujuja (jah, see on veekindel!) ning kõik, kes nende vahepeale jäävad. Samuti saab menüüs luua endale meelepärase treeningu, valides olemasoleva ja selle nimetust ning seadistust kohandades.

Treeningu alustamine on lihtne, see on ühtlasi ainus kord, kui kella üksikut nuppu vajutada on tarvis. Treeningute nimekirjas saab otseteena määrata oma lemmiktreeningud, et neid kiiremini leida. Treeningu aktiveerides avaneb GPSi ekraan (välitreeningu puhul), mil kell Sinu asukoha lukustab – toiming, mis käib Vivoactive 3’ga meeldivalt kiiresti. Võrreldes eelmiste Vivoactive seeria mudelitega, oskab Vivoactive 3 jooksjate rõõmuks mõõta nüüd ka kasutaja VO2max, mis on suurepärane üldise treenituse näitaja ja hea progressi indikaator.

Jõutreeningute tegemiseks on kella sees olemas eelvalmistatud treeningud, mis ütlevad, mitu kordust teha ja millal puhata. Samamoodi saab treeninguid ka ise Garmin Connect keskkonnas koostada ja kella üles laadida.

Vivoactive 3 disainides on Garmin teinud pulsimõõtmise algoritmides korrektuure, et kell veelgi täpsemalt südametaktid üles loeks ning seda on tunda. Nagu ikka, ei ole pääsu sellest, et kellal võtab hetke kauem (kui pulsivööl), et trenni alguses õige pulss ära tabada, aga kui see kord selle rütmi kätte saab, püsib ta oma lugemistes üsna tõe ligi. Kui “üsna” Sinu jaoks piisav pole, siis selleks puhuks on Vivoactive 3 ka väliste sensorite tugi, et ühendada väline pulsivöö. Eriti tänuväärne on see, et lisaks ANT+ ühendusega vöödele, saab Vivoactive 3 ühendada ka Bluetooth pulsiandureid. Bluetooth sensorite tugi on Garmini spordikellade seas võrdlemisi uus funktsioon, olles varasemalt saadaval vaid Fenix 5 seerial.

Treeningul kestel hoiab kell peal Sinu liikumistrajektooril, -kiirusel ja pulsilöökidel, et treeningu lõpus seda kõike kaardil ja graafikutena näidata (nii veebis kui nutiseadmes). Nendelt on hiljem põnev jälgida, kuidas süda küngastel ronides kiiremini põksuma hakkas ja puhkehetkedel taas maha rahunes.

 

Garmin Connect

Veelgi põhjalikuma analüüsi ja andmekuva toob kasutajani Garmini nutiseadmete teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal toimub kella seadistamine, salvestub kogu aktiivsusinfo ning sünnivad põnevad graafikud. Kuna rakendusel on palju funktsioone ja lehekülgi võib selle tundmaõppimine võtta hetke aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses.

Kiire ülevaate aktiivsusest ja sõprade tegevusest saab nii veebilehitsejas, kui nutitelefonis. Kõiki plokke saab veel omakorda lähemalt uurida, et näha graafikuid, mida Garmin koostab kogu Sinu aktiivsusinfo põhjal. Nii näed, kuidas Sinu aktiivsus kuude lõikes muutub, kuidas paraneb unekvaliteet ja väheneb pulss puhkeasendis.

Garmin Connect nutirakenduse betaversioonil on nüüd mõnda aega juba olnud uus ja sisukam esileht, kus saab nüüd veelgi parema ülevaate terve päeva treeningutest, südametegevusest ja aktiivsusest.

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi kell ise salvestab samuti Sinu varasemaid treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Kõik seadistused, mida saab teha kella menüüs, saab korrigeerida ka rakenduses. Samuti pääseb siit ligi Garmin Connect IQ rakenduste poodi, kus saab alla laadida erinevaid ekraanikuvasid ja rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.

Tänuväärne on see, et kella ja rakenduse koostöö sujub suurepäraselt. Kell sünkroniseerib automaatselt, nii on kõige uuem aktiivsusinfo Sul kogu aeg käeulatuses. Võid kohe peale trenni rakenduse lahti lüüa ning lisaks treeningu parameetritele uurida tempo- ja pulsigraafikuid ning välitreeningu marsruuti kaardil.

Samuti käib rakenduse kaudu kõikide nutiteavituste kontroll. Võta kõik maha või aktiveeri, vali oma lemmikrakendused, mille teavitustest ilma ei taha jääda. Siin saab seadistada ka automaatseid vastuseid, millega kiirel hetkel kõnedele või sõnumitele vastata – kasuta stamplauseid või loo enda omad.

 

Kokkuvõte

Garmin Vivoactive 3 on tänuväärne täiendus Vivoactive seerias – see on nii kaunim, nutikam kui ka täpsem kui tema eelkäijad. Vivoactive 3 korjab üles kõikvõimalikud aktiivsusparameetrid, et Sinu tervisel pilku peal hoida; kella optiline pulsiandur ja GPS-vastuvõtja töötavad kiirelt ja täpselt, et ükski treening ei jääks analüüsimata ning kella treeningrežiimide seast leiab meelepärase igaüks. Kõigi spordikella funktsioonide taustal töötab Vivoactive 3 eeskujuliku nutikellana, hoides Sind alati maailmaga ühenduses. Vivoactive 3 on üheaegselt nii aktiivsusmonitor, spordikell kui nutikell ning tänu parendatud disainile on see kell, mida kannad meelsasti nii trennis, kui igapäevatoimetusi tehes.

+ Uus disain
+ Nutitelefoni märguanded, millele saab vastata
+ Rohkelt treeningrežiime
+ Eellaetud treeningute võimalus
+ Põhjalik analüüs Garmin Connectis
+ Puutetundlik ekraan
+ Kohandatav disain Connect IQ kaudu
+ Bluetooth sensorite tugi
– Aku võiks kesta kauem

Garmin Vivoactive 3 nutikell Photopointis »

Ülevaade numbrites

Disain
9.5
Kasutusmugavus
8.5
Funktsionaalsus & täpsus
9.5
Ühilduvus
9
Hinna & kvaliteedi suhe
9
9.1

Parem kui varem

Vivoactive 3 uus ja uuendatud disain ei ole teinud kompromisse funktsionaalsuse osas. Kella peen korpus mahutab hulga funktsioone, mida leiab ka Garmini tippseadmete seest – see on kolm ühes spordi-aktiivsus-nutikell. Vivoactive 3 on meister igale alale ning selle GPS-vastuvõtja ja optiline pulsiandur tagavad täpse treeninginfo sellal kui aktiivsusmonitori funktsioonid koguvad kokku igapäevased aktiivsusparameetrid. Kella uuendatud disain on toonud ka lisanutikust – Vivoactive 3 kaudu saab otse randmelt sõnumitele vastata, uurida ilmaprognoosi, kui ka juhtida telefoni muusikarakendust. See on kell, mida soovid kanda nii trennis, kui igapäevatoimetusi tehes.