Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Samsung Galaxy Watch4 hägustab nutitelefoni ja nutikella piirimaid

Samsung Galaxy Watch4 hägustab nutitelefoni ja nutikella piirimaid
Markus Robin Kiisla

Galaxy Watch4 on Samsungi kõige uuem nutikell, mis tuleb mitmes kuues ja mitme põneva uuendusega. Kuigi siiamaani on tõsisemad sportlased arvanud, et ükski nutikell lähiajal päris spordikella ei asenda, siis Samsung soovib ja on suurel määral juba tõestanud vastupidist. Funktsionaalsuse poolest iseloomustaks antud kella termin “Šveitsi nuga” üpriski hästi.

Samsung Galaxy Watch4 teeb palju enam kui pelgalt aja näitamine – olgu selleks viipemaksete sooritamine, une jälgimine, vererõhu mõõtmine või hoopis YouTube’i vaatamine. Tegemist on kõrgtasemilise kellaga, mis suudab palju, aga samas ei kurna liialt rahakotti.

Märgin kohe ära, et mudelite nimetused on seekord mõnevõrra muutunud: Galaxy Watch4 on Galaxy Watch Active 2 uus versioon ja Watch4 Classic on hoopis Galaxy Watch 3 järeltulija. Mõlemad Watch4 versioonid on saadaval kahes erinevas suuruses ja Bluetooth või LTE variandina. Kuigi taoline nimemuutus võib alguses segadust tekitada, siis on tegelikult mõlemad uued mudelid riistvaralt identsed – erinevused peituvad välimuses.

 

Mis on karbis ja esimesed muljed

Viimasel ajal on nutiseadmete pakendid muutunud aina enam minimalistlikuks ja Samsung Galaxy Watch4 ei ole selles suhtes erand – kaasa on ainult laadija ja manuaal. Kusjuures, vooluadapterit ei ole, mistõttu tuleb see eraldi osta. Muidugi natuke on kahju, et Samsung on läinud Apple’i jälgedes, vähendades keskkonnasõbralikkuse nimel pakendi suurust tarvikute hulga arvelt.

Samsung Galaxy Watch4

Esimene asi, mis tõenäoliselt kella tööle panemisel kohe silma torkab, on selle lummavate värvidega ere ekraan – suuresti võimalik tänu Samsungi Super AMOLED paneelile, mis kasutab OLED tehnoloogiat.

Kella natuke juba kasutades, võib varasemat Galaxy Watch mudelit omanud kasutaja täheldada, et seadme sirvimiskiirus on üllatavalt hea, kuigi see ei küündi veel päris nutitelefonide tasemele. Vahest jääb Watch4 ikkagi natuke kasutajast maha, aga kella suurust arvestades on see täiesti mõistetav ja tüüpiline ka teiste brändide mudelitele.

 

Watch4 vs Watch4 Classic

Nagu ennist mainitud, siis on Galaxy Watch4 saadaval kahe erineva variandina: Watch4 ja Watch4 Classic. Ise otsustasin Classic mudeli ja täpsemalt 46mm suuruse kasuks (selle kasutamise põhjal on loodud ka see ülevaade). Muidugi tekib kohe õigustatud küsimus, et mis neil siis üldse on erinevat?

Samsung Galaxy Watch4 Classic peamiseks eristavaks tunnuseks on pöörlev raam. See märgatavalt hõlbustab üles-alla kerimist ja menüüde sirvimist, kuna näpuga lohistamise asemel piisab vaid raami keeramisest. Lisaks annab raam kella välimusele vunki juurde, meenutades oma kujult rohkem traditsioonilist käekella.

Tavaline Watch4 on raami puudumise arvelt Classic’ust väiksem (ja ka odavam), kuid seevastu tal ei ulatu ekraan täiesti ääreni. Ekraani ja ääre vahele jääv must riba on puutetundlik, mistõttu see justkui asendab Classicu pöörlevat raami, pakkudes sarnast sirvimise funktsionaalsust.

Samsung Galaxy Watch4

Erinevusi leidub korpuse materjalis: Watch4 on valmistatud alumiiniumist, kuid Classic terasest, mille pärast on viimane vastupidavam, aga kaalub selle arvelt rohkem. Kusjuures, suurema ekraaniga mudelite kaalu erinevus on peaaegu kahekordne, mistõttu kui otsida kella, mida oma käel peaaegu tähele ei panegi, siis on tavaline Watch4 kindlasti parem variant.

 

Riist- ja tarkvara

Puht-tehnilisest vaatepunktist on Watch4 saavutanud hea tasakaalu. Ekraani eraldusvõime on piisavalt suur, et isegi lähemalt vaadates on piksleid raske eristada ning selle maksimaalne heledus võimaldab ka kõige päikselisemal päeval õues selgelt seda näha.

Muutmälu on kellal 1,5GB ja püsimälu 16GB, mis on enam kui piisav, mistahes nutikella jaoks. Aku suurus erineb natukene suuremal ja väiksemal mudelil, kuid selle kestvus jääb mõlemal enam-vähem samaks, kuna suurem ekraan vajab rohkem toidet. Samsung väidab, et Galaxy Watch4 aku kestab tavatingimustes umbes 40 tundi ning siiamaani tundub see üpriski lähedane tegelikkusele, kui ei kasutata GPSi ja muid akut “söövaid” funktsioone.

Samsung Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4

Uutes Samsung Galaxy Watch mudelites on kasutajaliides täiesti ümber kujundatud. Põhjuseks on uus operatsioonisüsteem – Wear OS Powered by Samsung, mis on valminud Google’i ja Samsungi koostöös.

Varasemad Galaxy Watch seeria kellad töötasid Samsungi enda loodud Tizen OS’i peal, mis tähendas, et rakenduste saadavus oli limiteeritud. Nüüd on aga võimalik laadida alla pea igat rakendust, mis on Wear OS nutikelladele tehtud, nagu näiteks Google Pay või Google Maps. Uus operatsioonisüsteem tähendab kahjuks ka, et iOS seadmeid ei ole enam kellaga võimalik ühendada (kui vähe neid inimesi ka ei oleks, kes sooviks Samsungi kella iPhone’iga kasutada).

 

Nutikell kui spordikell

Samsungi nutikell soosib sportlikku eluviisi. Watch4 võimaldab salvestada peaaegu 100 erinevat tüüpi treeningut ja suudab automaatselt tuvastada peamisi nagu jooksmist, rattasõitu, ujumist või ka lihtsalt kõndimist. Kuigi ametlikult ei ole tegemist täiesti veekindla kellega (IP68 ja 5ATM reitingu põhjal võib kella vee all hoida kuni 30 minutit korraga), siis ei ole mul probleeme tekkinud sellega märgatavalt kauem ujudes.

Trenni tehes on Galaxy Watch4 justkui oma kasutaja personaaltreeneriks. Näiteks on võimalik joostes iga kilomeetri täitumisel saada teavitus ja ülevaade kiirusest, kulunud ajast ja pulsist. Ka jõusaalis suudab kell kasulik olla. Igasuguste lihasharjutuste korral, nagu rinnalt surumisel, on võimalik valida soovitud korduste arv ja Watch4 annab märku nende täitumisel. Lisaks on ühe treeningu lõppedes võimalik paari nupuvajutusega valida kohe järgmine ala, mistõttu pole erinevate tegevuste kombineerimine sugugi keeruline.

Samsung Galaxy Watch4

Nagu igale nutikellale kombeks, loeb ka Galaxy Watch4 samme ja isegi läbituid korruseid. Sammude lugemine on üldiselt suhteliselt täpne, kuid korruste lugemine, nagu ka varasematel mudelitel, on kuidas kunagi. Sammude ja korruste lugemise kõrvalt annab Watch4 ka vahel tüütu kuid kasuliku märguande ennast liigutada, kui kasutaja on üle 50 minuti paigal olnud. Seda on muidugi võimalik soovi korral seadetes muuta või üldse välja lülitada.

 

Tervise jälgimine

Galaxy Watch4 aitab tervisel regulaarselt silma peal hoida, pakkudes hulgaliselt erinevaid mõõdikuid. Kõige peamisem neist on muidugi pulsiandur, mis on täpsem kui kunagi varem. Toetudes suuresti pulsiandurile, võimaldab kell jälgida ka kasutaja und, andes ülevaate erinevate unestaadiumite pikkustest ja une efektiivsusest.

Samuti võimaldab Watch 4 mõõta vere hapnikusisaldust (SpO2), kehakoostist ja stressitaset, kuid viimase täpsuse osas tasub skeptiline olla. Lisaks pakub kell ka EKG funktsionaalsust, mis küll ei asenda lähitulevikus ühtegi meditsiinilist aparaati, kuid võib anda varakult märku potentsiaalsest südame rütmihäirest.

Samsung Galaxy Watch4

Üks kõige silmatorkavamaid mõõtevahendeid, mida Samsung Galaxy Watch4 pakub, on tõenäoliselt vererõhumõõtja. Kuigi see funktsionaalsus oli olemas juba eelneval generatsioonil, siis ei leidu seda siiamaani enamike teiste brändi kelladel.

Vererõhu mõõtmiseks tuleb kõigepealt Galaxy Watch4 kalibreerida, kasutades selleks üheaegselt kella ja meditsiinilist vererõhumõõtjat. Edaspidi on kell võimeline iseseisvalt vererõhku mõõtma, kuid kuna Watch4 kasutab selleks otstarbeks valgussensoreid, sisi on tegemist rohkem arvutamise kui mõõtmisega. Sellegipoolest on kella mõõdetud tulemused üllatavalt lähedased tegelikkusele: korduvalt testides erines kella mõõdetu vererõhuaparaadist keskmiselt ainult 5 mmHg võrra reaalsusest.

 

Kasutajaliides

Telefoniga ühendub Galaxy Watch4 “Samsung Wearable” programmi kaudu. Seal on võimalik muuta kella sätteid, sihverplaadi välimust, hallata alla laetud äppe ning uuendada kella tarkvara.

Oma treeningute täpsemaks jälgimiseks on tarvilik telefoni hankida ka “Samsung Health” rakendus. See annab täpsema ülevaate ka unest, päevas läbitud distantsist, pulsist pikema aja lõikes ja paljust muust.

Samsung Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4

Mõnevõrra veidral kombel on EKG ja vererõhumõõtja kasutamiseks vaja alla laadida lisaks veel üks rakendus: “Samsung Health Monitor”. Viimase otstarve üldjoontes piirdubki kahe eelmainitud funktsiooniga ning praktiliselt on see vajalik ainult vererõhumõõtja kalibreerimiseks ja soovi korral oma EKG graafiku vaatamiseks

 

Kergelt negatiivsed küljed / Mis võiks olla parem

Aga ükski asi ei ole perfektne ning peab tõdema, et ka antud nutikal kellal on omad kiiksud. Ekraan kellal on iseenesest väga hea, kuid automaatse ereduse funktsioon vahepeal lihtsalt ei tee koostööd. Näiteks on mul juhtunud, et Watch4 krutib muidu hämarates oludes ekraani heleduse suvalisel hetkel maksimumi. Kiire Google’i otsing näitab, et ma ei ole ainuke, kes taolist probleemi on täheldanud.

Kella ekraanilukk on ka vahest tüütu. Kuivõrd selle kasutamine on ainult pool vabatahtlik (osasid funktsioone nagu näiteks Google Pay ei saa muidu kasutada), siis võiks see koodi vähemalt küsida ainult siis, kui telefon pole kellaga ühendatud või selle ekraanilukku pole hiljuti avatud. Ometigi tuleb hetkel PIN iga kord sisse toksida, kui kell korrakski käe pealt ära võtta.

 

Kokkuvõtteks

Samsung Galaxy Watch4 on nutikell, mis on loodud eelkõige Samsungi telefoni kasutajatele, kuid ainuüksi oma funktsioonide universaalsuse poolest sobib see pea igale Android telefoni omanikule. Valikuruumi on ka piisavalt – Watch4 on saadaval kokku üle kahekümnes erinevas konfiguratsioonis, kuna kumbki mudel on saadaval lisaks eri suurustele ka eri värvides.

Samsung Galaxy Watch4

Kella ehitus on läbimõeldud ja soliidne ning funktsionaalsuse poolest on vähe kui üldse midagi, mis kellalt puudu tunduks olevat. Tänu uuele operatsioonisüsteemile on kell intuitiivsem ja võimekam kui eelnevad generatsioonid. Kõike seda arvestades peab tunnistama, et Samsung on loonud kaks väga ahvatlevat kella, mida oma hinnaklassis on päris raske üle trumbata.