Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Olympus XZ-10 :: Digitest

Olympus XZ-10 kompaktkaamera
Maris
  • Avaldatud 19. juuli 2013

XZ-10 kaamera testimine muutis minu silmis arvamust Olympuse kohta märgatavalt. Kuigi kallimaid kaameraid teeb see firma hästi, on Olympuse odavama otsa kompaktide pildikvaliteet pigem soovida jääv. See kaamera teeb aga silmad ette nii mõnelegi omas hinnaklassis.

 

Olulisemad andmed

  • Sensor 1/2,3’ CMOS 12 MP
  • Suurim pildimõõt pikslites 4032 × 3024
  • Objektiiv  26 – 130 mm, F/1.8 – 2.7,  optiline suum 5x
  • Säriajad 1/2000 – 30 sek
  • ISO 100 – 6400
  • Teravustamiskaugus 0,1 m kuni lõpmatus (lainurk) 0,3 m kuni lõpmatus (tele)

olympus-xz-10-digikaamera-2

olympus-xz-10-digikaamera-3
olympus-xz-10-digikaamera-5

 

Seest ja väljast

Olympus XZ-10 ekraan on suur ja hea kvaliteediga. Ekraan saab aru kui viibib küllalt valgustatud ruumis ja lülitab end automaatselt „säästurežiimile“ (läheb veidi tumedamaks), see hoiab aku tööiga kokku. XZ-10 näeb üsna kena välja, jätab korraliku mulje. Mugav käes hoida, mõnusa mati viimistluse ja osaliselt kummeeritud korpusega – ei libise käest ära. Nuppude asetus on üsna tavapärane:  on/off, päästiku- ja suumi nupp ning režiimide valikuketas on ülaosas. Menüü, video, Fn ja muud nupud tagaküljel, ekraani kõrval. Objektiivi ümber on juhtrõngas, mille funktsiooni saab ise määrata. Välk on sisseehitatud ja hüppab igal võimalusel välja. See on veidi häiriv, aga välgu saab keelata, siis läheb sisse tagasi. Muidugi kui pildirežiimi vahetada, siis vupsab kohe uuesti välja.

Kompaktkaamerale omaselt leiab siit palju pildiprogramme ja -efekte. Menüüdes liikumine on kerge.

olympus-xz-10-digikaamera-6
olympus-xz-10-digikaamera-7

Fookuse paika panek on supermugavaks tehtud. Vajutades tagumise valikuratta vasakpoolsele nupule, kuvatakse ekraanile ruudustik, millega saab määrata oma soovitud fookuspunkti – väga mugav lahendus! Kui hämaras on teravustamine raske, saab fookuspunkti määrata ka ekraanile vajutamisega, kuna XZ-10 kaameral on puutetundlik ekraan. Kohati on kaamera vahepeal pildistamisega aeglane ja ootabki, et päästikule vajutamise asemel just ekraanile vajutataks.

XZ-10 (4)
XZ-10 (3)

 

Reaalses kasutuses

Esimese asjana proovisin kohe kasutada seda kaamerat eestikeelse menüüga, sest on ju Olympus ainuke, millel see võimalik. See oli aga väga harjumatu ja veider ning lülitasin üsna ruttu inglise keele peale tagasi. Seega pole mõtet valida kaamerat menüükeele järgi, tähtis on ikka pildikvaliteet.

Mõõtudelt väike ja kaalult kerge kompakt peidab endast palju. Suurimaks plussiks selle kaamera puhul on valgusjõulisus. Objektiivi maksimaalne ava on lausa 1.8. Sellega on hea inimesi ja detaile pildistada, kuna eraldab objektid taustast superhästi.

f/2.4, 1/250 sek, ISO 100

f/2.4, 1/250 sek, ISO 100

Lahtine ava tuleb kasuks ka hämaras pildistades. XZ-10 teeb täiesti olematu valgusega väga normaalseid pilte. Öösel pimedas ISO 1600 pilt teha pole mingi probleem, seejuures müra ei ole üldse häiriv. Ja seda käest pildistades, ilma statiivita. Pisikeselt kompaktilt ei oska hämaras pildistades paremat tahtagi. Isegi mõned vanemad peegelkaamerad ei saa nii häid pilte pimedas. Muidugi tasub hämaras pildistamisel valida pildiprogramm “hand-held starlight”, vastasel juhul ei tule pilt terav.

f/1.9, 1/20 sek, ISO 1600, käest pildistatud ilma statiivita

f/1.9, 1/20 sek, ISO 1600, käest pildistatud ilma statiivita

Värvid on piltidel loomulikud. Päikselise ilmaga pildistades tulevad mõnusad soojad toonid. Pildid on detailsed ja dünaamilised.

f/2.5, 1/1250 sek, ISO 100

f/2.5, 1/1250 sek, ISO 100

f/3.5, 1/800 sek, ISO 100

f/3.5, 1/800 sek, ISO 100

Pildiprogrammide valik on üsna suur. Eraldi on tavalised (maastik, öövõte, portree, “ilus portree”, dokument jne) ning eriefektid (heledad toonid, pehmed toonid, erksad, mustvalge film jne). Erksate värvide režiim pingutab liiga üle. Portreepiltide jaoks tasuks siiski kasutada lihtsalt “portree” varianti, sest see “ilusaks tegev” režiim lihtsalt udustab nägu ja seejuures jäävad ka silmad ja näokontuurid veidi udused.

Mustvalge filmi režiim on mõnusalt kontrastne, mitte tuhmides halltoonides, nagu enamustel teistel kompaktkaameratel mustvalge kipub olema.

f/1.8, 1/30 sek, ISO 400

f/1.8, 1/30 sek, ISO 400

Objektiivi laiem osa võiks olla veel laiem. Enamasti pole küll vahet, on ta 24mm või 26mm, aga selle kaameraga pildistades sattusin end mitu korda mõtlema, et tahaks laiemat nurka. Suumi on aga parajalt. 5-kordne suum on enamus olukordadel piisav. Kõrgema hinnaklassi kompaktkaameratel ei olegi seda tavaliselt rohkem.

XZ-10 kaameraga saab teha ka fotokollaaže. Seda fotojutustuse funktsiooni ma pole teistel kaameratel täheldanud. See pole just mõjuv pluss selle kaamera kasuks võrreldes teistega, aga huvitav on ta küll.

fotojutustuse efekt

fotojutustuse efekt

fotojutustuse efekt

fotojutustuse efekt

 

Plussid ja miinused

+ Valgusjõuline (F/1.8)

+ Füüsiline valikuketas kaamera peal

+ Manuaalrežiim

+ Fookust mugav määrata

– Vahepeal viivitab pildi tegemisega liiga kaua

– Välk hüppab pidevalt välja kui pildistamisrežiimi vahetada

 

Kokkuvõte

Kui nüüd millegi kallal närida, siis võiks ju olla suumi rohkem ja makrovõtet võiks saada paremini teha. Üldiselt on kaamera ülihea. Valgusjõuline objektiiv jätab loomingulisusele palju ruumi. Mõni pildiefekt on tõesti kasulik. Kaamerat on mugav käes hoida ja endaga igale poole kaasa võtta, sest on mõõtmetelt parajalt pisike. Välimus on tal samuti kena. Kõike on suhteliselt mugav teha selle kaameraga.

Olympus XZ-10 must Photopointis 349€

Olympus XZ-10 valge Photopointis 349€

Olympus XZ-10 pruun Photopointis 349€