Canon Powershot SX280 :: Digitest
Canon Poweshot SX280 on hiljuti poelettidele jõudnud kaamera, mille mati pinnaga värvilises korpuses peidab end uus kiirem ja valgusjõulisem pilditöötlusprotsessor Digic 6. Eriti paistab kaamera silma ülisuure suumi ja Canonile teada-tuntud hea pildikvaliteedi poolest.
Olulisemad andmed
- Sensor 1/2,3’ BSI-CMOS 12,1 MP
- Suurim pildimõõt pikslites 4000 × 3000
- Pilditöötlusprotsessor DIG!C 6
- Objektiiv 25 – 500 mm f/3.5 – 6.8 Optiline suum 20×
- Teravustamiskaugus lähivõttel 5 cm, tavaline 50 cm – 3,5 m (lainurk) / 1,0 m – 2,0 m (tele)
- ISO tundlikkuse ulatus ISO 80 – 6400
- Säriajad 15–1/3200 sek
Seest ja väljast
Väga sarnane välimuselt SX seeria eelmistele mudelitele. Aastat tagasi tulnud mudel SX260 protsessoriks oli Digic 5, siis nüüd uuel SX280 mudelil on juba Digic 6. Uus protsessor võimaldab suuremat tundlikkust (kuni iso 6400) ning kiiremat sarivõtet.
Kaameral on suur ja hea kvaliteediga ekraan, matt viimistlus – tänu sellele ei jää sõrmejäljed ja muud plekid kergelt peale. Samuti on mugav käes hoida.
Nuppude asetus on Canonile tavapärane: kaamera peal on on/off nupp ja päästikunupp suumihoovaga. Tagaküljel on suur 3 tolline ekraan, mille kõrval paiknevad fotoka juhtimiseks vajalikud nupud.
Väga mugavaks teeb kaamerakasutuse režiimide valikuketas kaamera korpusel. Peale pildiprogrammide on olemas ka AV ja TV (ava- ja säriajaprioriteet) ning manuaalrežiim.
Küljel on liideste pesa. Välk on sisseehitatud ja tõuseb vajadusel üles.
Reaalses kasutuses
Tööle läheb kaamera kiirelt. Seda on lihtne ja mugav kasutada. Kui oled vähegi kompaktkaameratega varasemalt kokku puutunud, on nuppude funktsioonid arusaadavad ilma kasutusjuhendit lugemata.
Iseenesest on kaamera üsna kompaktne, samas aga veidi liiga suur, et taskusse pista. Kui kaamera mõõtmed pole nii väiksed, et seda oleks alati mugav igale poole kaasa võtta, peab kaamera sisu selle korvama, et ikkagi tasuks selle kasuks otsustada. Ja sisu on sellele kaameral küll.
Pildikvaliteet on väga hea. Pildid on detailsed, värvid külluslikud. 90% piltidel on taevas ilusat sinist värvi, mitte ülevalgustatult valge nagu odavamate kompaktide puhul kipub olema. Ka muud värvid on õiget tooni. Isegi sombuse ilma korral jäävad värvid pildile parajalt erksad ja kontrastsed.
Päikeseloojangu värve jäädvustab hästi. Kehvemad kaamerad muudavad õhtupäikse punased ja oranžid toonid vahel täiesti kollaseks või lausa valgeks. Sellega saab aga õhtu valguse kaunilt pildile jäädvustada.
Lainurk on piisavalt lai, et jäädvustada pildile korraga kõik, mis soovid, olgu selleks siis maastik või grupipilt. Kaugemal asuvate asjade pildile püüdmiseks on pisikesel kaameral lausa 20x optiline suum. Suur suum ongi SX mudeli eripäraks. Iseenesest saaks ka 10kordse suumiga hakkama, aga vahel on just eriti kaugele vaja suumida, siis tuleb selline võimalus kasuks. Heades valgustingimustes saab välja suumitult korraliku pildi, ent veidi hämaramas võib hätta jääda. Digitaalset suumi saab laiendada kuni 80kordseks. Sellisel kaugusel on peaaegu võimatu teha korralikku pilti. Pildi müratase on liiga suur. Tore, et võimalus on olemas, ent vaevalt see kasutust leiab.
Mõned näited suumist:
Lisaks on kaameral olemas GPS, millega saab fotodele pildistamiskoha koordinaadid salvestada, et hiljem arvutis saaks vaadata, kus pildid tehtud on. Samuti on kaameral WiFi, millega saab mugavalt pilte arvutisse laadida ilma juhtmeta. Kui see pole oluline, võib valida veidi odavama versiooni – SX270 mudeli, nende vahe seisnebki ainult Wifi ja GPSi olemasolus.
Makrovõtet lubab SX280 teha 5cm kauguselt. Arvestades, et paljud teised kompaktid lubavad seda 3cm või lausa 1cm kauguselt, jääb 5cm päris kaugele. Sellest on natuke kahju, sest minu arust on üheks üldiseks kompaktkaamerate eeliseks (võrreldes peegel- ja hübriidkaameratega, mis vajavad makrovõtteks eraldi objektiivi) võimalus teha makrovõtet ülilähedalt.
Heade valgustingimustega (päiksega päeval) saab makrovõtte kergelt ja kiirelt tehtud. Kui pildistatav objekt on aga puude varjus ja õues puhub kerge tuuleiil, on terava pildi tegemine juba keeruline, ükskõik kui kiire säriaeg on. Nõudlikum pildistaja tulemusega rahule ei jää.
Aku kestus võiks olla pikem. CIPA testi järgi saab ühe laadimiskorraga 210 kaadrit. Kui paned fotoka tööle ainult pildi tegemiseks ja tehtud pilte pidevalt üle ei sirvi, kulub akut vähem ja ühest laadimiskorrast piisab umbes 420 pildi jaoks. Kui kaamera reisile minnes kaasa võtta, tasuks osta vähemalt üks lisaaku juurde, sest isegi kui igal õhtul saad aku laadima panna, on 400 pilti ühe päeva jaoks liiga vähe kui huvipakkuvaid pildistatavaid objekte on palju.
Plussid ja miinused
+ Ilusad värvid piltidel
+ 20x supersuum
+ Hämaras teeb korralikke pilte
– Makrovõte 5cm kauguselt, võiks olla lähemalt
– võiks olla mõõtmetelt pisut väiksem, et mahuks kergemalt taskusse.
Kokkuvõte
Superhea pildikvaliteediga kaamera, mida on hea reisile kaasa võtta. Objektiivi lainurk sobib maastikuvõteteks ja grupipiltideks ning 20 kordse suumiga saab kõik huvitav pildile püütud. Värvid on loomulikud ning HS-pildisüsteem tagab ilusad pildid ka vähestes valgustingimustes. Mida veel ühelt väikselt kompaktkaameralt tahta? Kui reisile minek plaanis ja kaamerat veel pole, peab sammud poe suunas sättima.
Canon Powershot SX280 punane Photopointis 359€
Canon Powershot SX280 must Photopointis 359€