Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Platinet Tuya WiFi pistik võib olla Sinu nutikodu nurgakivi :: Digitest

Platinet Tuya WiFi pistik võib olla Sinu nutikodu nurgakivi
Erki Oras

Iga algus ei pea olema raske. Isegi sedavõrd komplitseeritud ja tehnoloogiline kooslus nagu nutikas kodu võib alata millestki väikesest ja lihtsast.Nii nagu tuhande miili pikkune tee algab esimesest sammust.

Antud juhul on selle esimese sammu ja nutikodu nurgakivi nimeks Platinet Smart Home Plug Uni-Schuko 16A nutipistik. Selle pika ja kõlava nime taga peitub tegelikult üsna väike ja lihtne nutipistik, millel vaid üks füüsiline nupp. Spoiler: Mis tegelikult polegi nupp.

 

Välimus

Välimuselt on Platinet Tuya WiFi nutipistik väike valge silinder. Jupp umbes 5 sendimeetrise läbimõõduga plasttoru, mis on elektroonikat täis topitud, aga sellisest kvaliteetsest, maitsekalt tagasihoidliku läikega plastist.

Oma suuruselt on see veidi väiksem tavalisest pistikupessa pistetavast harukarbist. Ainult et see nutipistik näeb välja märksa edevam, kui tavaline harukarp, sest selle küljel asub taustavalgusega ümmargune ‘nupp’, mida tegelikult vajutada ei saa (ausõna, ma proovisin ise järgi).

Platinet nutipistik WiFi Tuya

‘Nupu’ punakasoranži taustavalguse järgi saab juba eemalt otsustada, kas pistik on aktiivne või välja lülitatud. Selle nupu funktsionaalsust vaagides jõudsin järeldusele, et praktilist väärtust sellel pole ning põhimõtteliselt võiks see ju olemata olla. Samas aga lisab selline ilus värviline valguslaik tootel sellele kuhjaga lahedusfaktorit, mis ilma selle nuputa pistikul täiesti puuduks.

Kui tavaline harukarp vms võiks oma täisfunktsionaalse välimusega olla pigem silma eest varjul, siis selline edev nutipistik seevastu lisab interjööri teatavat kaasaegsust ja tehnoloogilist kõrgklassi.

 

Tarkvara

Nutipistikule kui sellisele annab väärtuse ehk siis funktsionaalsuse selle tarkvara. Miskipärast tuleb selle pistiku puhul kasutada tarkvara, mille nimi ei vihja kuidagi tootja ehk Platinet firmanimele. Selle asemel peab App Store’ist või Google Play’st otsima hoopis Tuya Smart nimelist rakendust. Õigemini ei pea seda eriti otsima, sest juba pistiku pakendil on eraldi QR-koodid mõlema (st iOS ja Android) rakenduse jaoks.

Kui pistik ise on välimuselt üsna moderne, siis rakenduse välimus on korralik Harju keskmine – mitte midagi silmapimestavat, aga samas ka ei midagi häirivat. Ehkki konkreetse toote (äpis võib neid olla mitu) aken selles rakenduses näeb üsna cool ja minimalistlik välja.

Platinet nutipistik WiFi Tuya

Mõistagi võib selle nutipistiku integreerida ka Google Home rakenduse alla nagu ma soovitasin Platinet Tuya WiFi pikendusjuhtme-harukarbi ülevaates. Antud toote puhul ma aga sellist soovitust ei anna, vaid jääge pigem Tuya Smart rakenduse juurde. Sellepärast, et Tuya Smart on selle pistiku kontekstis veidi lihtsam, aga mis peamine, funktsionaalsem.

Erinevalt Platinet Tuya Wi-Fi Smart harukarp-pikendusjuhtmest saab ülalmainitud pistikuga rakenduse abil kasutada ka taimerit. Ilmselt on see ka Google Home’iga võimalik, kuid Tuya Smart’i puhul on taimeri aktiveerimine lihtsam ja intuitiivsem ning seega algajale sobilikum.

Platinet nutipistik WiFi Tuya

Platinet Tuya WiFi pikendusjuhtmel ja nutipistikul on üks ühine suur viga – nendega saab täisväärtuslikult kasutada vaid rumalaid seadmeid. Mida rumalam, seda parem. Minu ultrapeent reguleeritava valgustugevuse ja -temperatuuriga põrandalampi sai nutipistiku abil küll kustutada, aga mitte uuesti põlema panna. Küll aga õnnestus see täiesti tavalise totaka laualambi või -raadioga. Ahjaa, peaaegu oleks unustanud – selle rakendusega saab kasutada ka häälkäskluseid st kui lamp on piisavalt rumal, siis võib seda ingliskeelsete käskluste abil nii sisse kui välja lülitada.

 

Platinet Tuya nutipistiku kasutamine

Nii nagu ma eelmise peatüki lõpus juba mainisin, siis on selle pistiku kasutamine väikese kiiksuga, sest maksimaalselt efektiivne on see ainult “rumalseadmetega”. Platinet nutispistiku kasutamine on samas täiesti nutivaba st sellega saaks isegi suhteliselt tehnikakauge inimene hakkama, kui keegi eelnevalt paar elementaarset asja ära teeb. Näiteks pistiku ühendamine seadmesse ja kohalikku WiFI-võrkku.

Ehkki see käis üsna sujuvalt, siis peab selleks vähemalt algtasemel teadma inglise keelt. Samamoodi oleks ka taimeri kasutamisega – mitte mingit ajurkirurgiat, sest kõik on üsna elementaarne. Reaalsuses näeb selle seadme kasutamine välja umbes nii, et paned selle pistikusse, ühendad voolutarbijad taha ja põhimõtteliselt unustad seadme kui sellise ja kasutad vaid telefonirakendust.

Platinet nutipistik WiFi Tuya

Põhjuseid nutipistiku kasutamiseks võiks olla aga mitmeid – esimesena tuleb pähe muidugi turvateema. Nutipistiku abil erinevaid valgus- ja heliseadmeid kodust eemal viibides aeg-ajalt sisse välja lülitades loote välisvaates mulje nagu oleks keegi kodus ning kurikaeltel kaob huvi asja lähemalt uurida.

Platinet nutipistik WiFi Tuya

Samadel põhjustel sobib see ka suvilasse või maakodusse. Viimase puhul võib veel lisanduda võimalus lülitada enne linnast sõitma hakkamist nutipistiku abil sisse näiteks soojapuhur või elektrikeris, et pärale jõudes ootaks ees mõnusalt soojad ruumid või kuum saun – pole paha, ütleb eestlane minus!

Mõistagi võib rumalseadmeid kasutades selle pistiku abil koduseinte vahel mõnusat laisklemist kultiveerida ja kasvõi voodist teki alt valgustust vms sisse-välja lülitada. Pistik ise on piisavalt soodsa hinnaga, et neid võiks majapidamises olla kasvõi mitu.

 

Kokkuvõtteks

Seda arvustust alustades kahtlustasin, et sellest võib tulla minu karjääri kõige lühem arvustus ja ilmselt ei venita ma isegi ühte lehekülge välja. Palju sa ikka suudad rääkida või kirjutada ühest pistikust – mis sest, et nutikast pistikust. Asjasse süvenedes selgus, et ka siin leiab piisavalt teemat, hoolimata sellest, et tegu on ikkagi üsnagi pisiasjaga.

Platinet nutipistik WiFi Tuya

Samas on Platinet Smart Home Plug Uni-Schuko 16A oma algelisuses piisavalt lihtne ja soodne, et seda katsetada oma esimese elemendina tarka kodu ehitades. See on nagu eelroog, mis annab kerge maitse järgnevast mugavuse pidusöögist, mida tark kodu meile tervikuna pakkuda suudaks.