Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 29. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar – nagu Sonos, aga nutikam

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar – nagu Sonos, aga nutikam
Erki Oras

Nutikõlaritega ei üllata tänapäevale enam kedagi. Ehki neid on vähem, kui lihtsalt juhtmevabu kõlareid, siis on nende võidukäik peatumatu ning minu arvates on tavalised Bluetooth kõlarid mõistetud ajaloo prügikasti ning juba mõne aasta pärast on kõikidel juhtmevabadel kõlaritel mingi piirini mõistus peas.

Ebaoriginaalse nimega Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar pole esimene taoline minu majapidamises. Minu öökapil on ennast sisse seadnud Apple HomePod mini ning tegelikult on ka sealsamas asuval Xiaomi Mi Smart Clock lauakellal põhimõtteliselt nutikõlari funktsioonid st lisaks kellaajale vastab see ka küsimustele ning mängib muusikat. Seega on mul käepärast teatavat võrdlusmaterjali, mis antud ülevaatele tuleb kindlasti kasuks.

 

Välimus

Üldiselt on Xiaomi tuntud oma toodete hea ja isegi auhinnatud disaini poolest, kuid enda nutikõlari puhul pole firma miskipärast erilist originaalsust ilmutanud. Pigem on mindud kindla peale ning valitud hästi läbitöötatud ja maailmas menukas disain – selline nagu on ühel Eestis mitte väga nutikal, kuid maailmas ülimalt populaarsel juhtmevabal kõlaril Sonos One’il, täpsemalt selle hõbevalgel versioonil.

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Niisiis Xiaomi Mi Smart Speaker on üsna Apple’iliku välimusega kergelt lapik hõbevalge silinder, mille valgest plastist üla- ja alaosa eraldab hõbedane perforeeritud alumiiniumleht. Kõlari peal on neli tagasihoidlikult märgistatud “nuppu”, mille abil saab kõlari heli ja mikrofoni hallata. Praktiliselt märkamatuks jääb kõlari ülaservas olev riba, mis erinevates olukordades erinevat värvi valgust eritab.

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Kõlar on umbes keskmise õllekapa suurusega st üsna kopsakas – eriti kui võrrelda seda näiteks Apple HomePod miniga. Samas on kõlarite puhul suurus ja helikvaliteet enamasti korrelatsioonis, mis tähendab, et ilmselt on Xiaomi antud juhul püüdnud panustada helikvaliteeti või vähemalt püüab sellist muljet jätta. Seda enam, et võrreldes eelmainitud HomePod miniga jääb Xiaomi Mi nutikõlar oma helikvaliteedilt paraku viimasele alla. Oma suuruse kohta on kõlar pigem kerge, kui raske, ehkki päris kergeks seda seadet ka nimetada ei saa.

Kõlari disain on meeldivalt minimalistlik. Ainuke etteheide või vähemalt virin oleks sellel teemal, et selle lumivalge ülaosa tundus pidevalt olevat tolmune ning pühkisin seda ka siis, kui tegelikult seal mingit tolmu ei olnudki.

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Tegelikult on üks märksa suurem virin veel, mis puudutab mitte just välimust, vaid kõlari ehitust üldisemalt – täpsemalt selle laadimist. Miskipärast on Xiaomi pidanud heaks mõtteks ühendada kõlar vooluvõrguga mingi spetsiaalse kaabli, mitte laialt levinud USB-C kaabli abil. Ilmselt küll kõlari kaablit kuigi tihedalt sisse-välja ei sikutata ning kaabli kiire purunemine on ebatõenäoline, kuid siiski oleks võinud siin kasutada universaalset lahendust.

 

Xiaomi Mi Smart Speaker kasutamine

Iga nutikõlari muudab nutikaks ühilduvus internetiga. Xiaomi Mi Smart kõlari võib võrguga ühendada kahel moel, täpsemalt kahe rakenduse– Google Home ja Xiaomi Home abil. Pean ausalt tunnistama, et Xiaomi enda rakendusega mul kõlarit ühendada ei õnnestunudki. Seevastu Google Home leidis kõlari üles esimesel katsel ning edasine koostöö Google’iga muutis ühendamise Xiaomi enda rakendusega tarbetuks.

Google Home muudab kõlari kasutamise meeldivalt universaalseks st sellega saab kamandada häälkäsklustega kõiki seadmeid nutikodus, valida muusikat ning isegi kuulata veidi hambutuid nalju, mida Google Assistant küsimise peale esitab. Muusika esitamiseks on vajalik kas Spotify või YouTube Music konto olemasolu.   

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Lisaks füüsilistele “nuppudele” kõlaril on sellel ka väike nö saladus – käeviipega kõlari kohal on võimalik vaigistada või taasaktiveerida kõlari mikrofon. Ehkki selleks on kõlaril ka spetsiaalne nupuke, siis on käega viipamine mugavam ja intuitiivsem ning selleks ei pea isegi pilku kõlari peale viima.

Lisaks hakkas kõlari ülaservas olev valgusriba eritama punast valgust, kui mikrofon oli väljalülitatud seisundis. See annab väga mugava võimaluse koheselt näha, kas juhtmevaba kõlar kuulab pealt ruumis toimuvat või mitte. Helitugevuse reguleerimiseks mõeldud nupud on aga minu jaoks isegi ülitundlikud st ühe puudutusega helitugevus tõuseb või langeb märgatavalt. Mingis olukorras on see ilmselt hea, kuid mulle meeldiks, kui heli reguleerimine oleks nüansseeritum.

Küll aga paistis tuimuse või kõva kuulmise all kannatavat kõlari mikrofon. Vähemalt testperioodi alguses elavnes minu häälkäskluste peale hoopis toa teises otsas asuv Xiaomi nutikellas pesitsev Google Assistant, kui põhimõtteliselt mu nina ees asuv kõlar vaikis nagu kult rukkis. Hiljem see probleem siiski õnneks möödus :)

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Heli kvaliteedi üle oleks patt nuriseda, kui arvestada, et Xiaomi ei ole heliseadmeid tootev firma. Arvestades oma suurust on heli vali ja selge ning helipilt piisavalt avar. Tootja väitel peaks olema võimalik kahte kõlarit omavahel ühendades saavutada ka stereoefekt, kuid kuna mul oli käepärast vaid üks kõlar, siis ei hakanud ma selle võimalusega isegi teoreetiliselt tutvuma. Ehkki oleksin seda võimaluse korral kindlasti katsetanud.

 

Kokkuvõtteks

Mina pole ilmselt parim mees nutikõlarite hindamiseks, sest olen oma kuulmise tipptasemel kõlarite ja võimendusega nö ära rikkunud. Seega võin olla helikvaliteedi suhtes kriitilisem, kui keskmine arvustaja.

Ometi püüan olla võimalikult objektiivne ning pakun, et kuigi see jäi helikvaliteedilt alla Apple HomePod minile, siis umbes 90% kuulajatest see heli pigem meeldib ning kui seda saaks veel stereona kasutada, siis oleks tegu peaaegu ideaalsete kõlaritega näiteks tööle. Ehkki ühest funktsioonist tundsin puudust – minu täiesti ebanutikas Bose kõlar oli samas ka mugav handsfree. Xiaomi pole paraku oma kõlarit selle meeldiva funktsiooniga varustanud.

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Xiaomi Mi Smart Speaker nutikõlar

Xiaomi Mi Smart Speaker on lihtsalt suurepärane sissejuhatus nutikodusse – selle ülesseadmine on piisavalt lihtne ja intuitiivne, see näeb hea välja, mängib muusikat ning teeb lolli nalja.

Mis mulle aga kõige rohkem muljet avaldas oli Xiaomi Mi Smart Speakeri hind (artikli kirjutamise hetkel 44,99 €). Nii välimuselt kui ka funktsionaalsuselt võiks see kõlar maksta oma reaalsest hinnast mitu korda rohkem. Kõik see teeb Xiaomi nutikõlari ostusoovituse väga lihtsaks, hoolimata kõlari mõnest õige väikesest kiiksust.