Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Noz kõrvaklapid räägivad ühest asjast :: Digitest

Roccat Noz kõrvaklapid räägivad ühest asjast
Erki Oras

 

Kõrvaklappe kasutavad tänapäeval kõik, alates koolilastest kuni nutikamade pensionärideni. Piisab, kui ühistranspordis otsiva pilguga ringi vaadata. Raudteed ületavatest jalgratturitest rääkimata. Avalikus ruumis summutavad need meid ümbritsevat olme- ja liiklusmüra, mis on ühest küljest hea, aga liikluskeerises jällegi ohtlik nagu on näidanud arvukad faktid reaalsest elust. Arvuti taga seevastu, virtuaalsetel lahinguväljadel on korralikkest klappidest ainult puhas rõõm. Mõistagi pole klapid vaid mängimiseks. Töö juures aitavad need summutada kärarikkaid kolleege, kodus tööd tehes aga lülitavad välja perekonnaga kaasneva müra, pakkudes selle asemel sulneid muusikahelisid. Juhul, kui klapid on varustatud mikrofoniga nagu nt Roccat Noz, siis võimaldab see ka vahetut suhtlust nii tiimikaaslaste kui ka kaugelviibivate sugulaste või sõpradega.

 

Välimus

Kiri Noz klappide ülemisel paremal nurgal kuulutab uhkelt, et tegu on Saksa disaini ja inseneritööga alates aastast 2007. Saksa inseneritöö on kindlasti parem, kui näiteks Portugali oma ja disain kohe kindlasti etem kui näiteks Poolas. Nozi puhul on Roccat hoidnud disaini miinimumini. Tegu on väliselt täiesti silmatorkamatute klappidega. Ainukesena eristuva nö disainielemendina on ühel klapil toote- ja teisel firmanimi. Ning ka need on tegelikult üpris tagasihoidlikud. Erinevalt hiirtest ja klaviatuuridest pole aga klapid reeglina kasutaja silma all ning seega pole nende välimusel mingit tähtsust. Pretensioonitu ja isikupäratu välimus seevastu ei mõjuta kuidagi klappide funktsionaalsust, vaid pigem toovad seda isegi esile.

Niisiis on Roccat Noz täiesti tavaline mustast plastist over ear-kõrvaklapp, mille küljes on teisaldatav pehme varre otsast mikrofon. Ehkki see plastine olek võib tunduda mõnevõrra odav, tähendab see tegelikult hoopis midagi muud. Aga sellest edaspidi.

Minu jaoks väga positiivne nende klappide juures on see, et klapipadjad on kaetud tekstiili, mitte kunstnahaga, mis klapivalmistajate juures ülimalt populaarne on. Põhimõtteliselt räägib see samast asjast, millest ka klappide plastine olek.

Klappide ehituslikust küljest võiks veel välja tuua eraldi nuppu mikrofoni sisse-välja lülitamiseks. See on tehtud piisavalt suur, et käsi leiab selle üles kergelt ja kiiresti. Samuti on kergesti leitav ja kasutatav selle nupu all asuv helitugevuse regulaator. Pesuehtne saksa disain selle kõige paremal kujul.

Kui paljute teiste tootjate klappide juures võiks veel esile tuua tekstiilkattega kaablit, siis Roccati puhul tundub see vähehaaval standardiks kujunevat.

 

Kasutamine

Roccati sõnul saab klappe kasutada lisaks arvutile ka PS4, Xboxi ja mobiilseadmega. Kuna konsoole mul kodus ei ole ning nii iPhone X-il kui ka OnePlus 7 Pro’l puuduvad kõrvaklapiühendused, siis kasutada sain ma Roccat Nozi vaid oma lauaarvutiga. Aga ka see oli täiesti piisav.

Klappide pisut plastine olek ja tekstiilist kõrvapadjad kõnelevad meile ühest asjast – pikkadest kasutusvälbadest. See tähendab, et neid võib rahumeeli kasutada järjest pikki tunde. Plast annab klappidele kerguse ning tekstiil hoiab ära ebameeldiva higistamise, mis kunstnaha puhul oleks enamasti vältimatu. Nii võimegi klappide välimusele vilistada ja veeta klappidega tundidepikkuseid reide või produktiivseid tööpuhanguid, mis võivad venida öötundidesse. Ning see ongi asi, millest need klapid kõnelevad.

Kõrvaklappide juures ei saa üle ega mööda helikvaliteedist. Tõelise connoisseur’ina võin siin öelda, et Roccat Nozi heli on tummine, kergelt bassise järelmaitsega ning kui nüüd muusikast rääkida, siis sobib läbi nende serveerida pigem moodsamaid elektroonilisi helindeid. Mõistagi võib nendega kuulata igasugust muusikat, helikvaliteet pigem ületab hinnataset. Ehk teisisõnu teevad klapid oma hinna kohta igati okei häält.

Mikrofoni helikvaliteedis ma isiklikult veenduda ei saanud, kuid need kodanikud, kellega ma läbi Discordi suhtlesin, kiitsid igatahes minu puhast ja kvaliteetset kõnet.

Boonusena summutavad need ülekõrva klapid suurepäraselt taustamüra. Tõsi, võibolla mitte nii hästi, kui spetsiaalsed mürasummutavad kõrvaklapid, mida lennukites kasutatakse, kuid igasuguse vestlusalge klapikasutajaga summutavad nad juba eos.

Hoolimata oma plastisest olemusest tundusid klapid üpris vintske olemusega. Siin aga ma mingeid veksleid välja käia ei saa, sest olulisseleproovile ma nende klappide vastupidavust ei pannud. Küll aga suhtun ma ise üpris suure usaldusega Roccati toodete kvaliteeti, milles ma ise aastate jooksul veendunud olen.

Klappide kaablipikkus on arvuti jaoks normaalne, aga ma pisut kahtlen, kas see PS4 või Xboxi jaoks on ikka piisavalt pikk. Kui just nö nina vastu lina ei istuta.

Kokkuvõtteks

Roccat Noz klapid on tõelised tööloomad. Võisin neid kanda kaua, ilma, et klappidest väsisin ja seda hoolimata sellest, et minu peakolakas on tunduvalt suurem Eesti keskmisest. Mõistagi aitasid siin kõvasti kaasa ka tekstiiliga kaetud klapipadjad. Mulle isiklikult meeldib ka pehme ja hästipainduva varre otsas istuv mikrofon, millele võib kasutaja leida just enda jaoks täpselt sobiva asendi. Klappide helikvaliteet on pisut etem, kui selle hinna eest loodaks saada. Eriti veel kui meeldib moodne ja elektroonikapõhine muusika.

Juhul, kui klappide juures pole vaja midagi spetsiifilist nagu 7.1 heli, juhtmevabadus või ’äge’ disain, millega võrgupeol või külaliste ees laiata, siis võin julgesti Roccat Noz klappe soovitada. Ehkki need pole just kõige odavamad (ega ka kallimad), siis pakub Roccat oma hinna kohta vägagi korralikku kvaliteeti, mis vähemalt mind veel kordagi alt pole vedanud. Tubli Saksa disain ja inseneritöö ikkagi.