Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Salapärane Speedlink Piavo vertikaalhiir – töö ja lõbu käsikäes :: Digitest

Salapärane Speedlink Piavo vertikaalhiir – töö ja lõbu käsikäes
Erki Oras

Vertikaalhiired pole varem mu töölauale maandunud, kui ma nüüd õigesti mäletan. Nagu ka vertikaalstardiga lennukid. Lame nali, erinevalt vertikaalsest hiirest. Nüüd juba kaks lamedat nalja.

Aga tõepoolest pole mul varem olnud kokkupuudet ergonoomiliste vertikaalhiirtega, millega töötamisel või mängimisel ei asetse kasutaja käsi peopesaga hiire kohal, vaid käsi on pigem hiire vertikaalselt hiire kõrval. Teoreetiliselt ja praktiliselt peaks sellises asendis käsi väsima märgatavalt vähem. Vaatame lähemalt.

 

Välimus

Kui enamus Speedlinki hiirtest on pakitud punavalgetesse karpidesse, siis Piavo puhul on miskipärast kasutatud sinist tooni osaliselt värvimata kartongil. Ilmselt püüab Speedlink juba pakendi abil mitte positsioneerida Piavot oma mängurihiirtega samasse kategooriasse. Ma ei saa ainult aru, miks. Aga sellest juba allpool.

Välimuselt meenutab Piavo veidi haiuime. Või siis ehk delfiiniuime, sest tal pole haiuimele omast teravust. Hiir on diskreetselt üleni must, isegi firma logo on mustaga, mille eest saab Speedlink minu käest stiilipunktid. Puuduvad igasugused värvilised tulukesed, millega ma viimasel ajal üha rohkem ära olen harjunud. Silm põhimõtteliselt puhkab. Selline hiir sobib suurepäraselt mõne soliidse ülemuse lauale või siis budistlikku meelerahulaagrisse. Lisaks on kogu hiir kummiselt matt, ainult pöidlaklahvid ja DPI muutmiseks mõeldud klahv säravad plastiselt. Mustal hiirepadjal võib hiir täiega märkamatuks muutuda.

Et tegu on juhtmevaba mudeliga, siis on hiirel juhtme asemel kõhu all luugi taga pisike Bluetooth-vastuvõtja, mida arvutiga ühendada.

 

Kasutamine

Alles äsja ma kirjutasin Speedlink Reticos mängurihiirt arvustades, et hiire karbil polnud sõnagi tarkvara kohta, mida hiirele vaja oli. Nüüd olin targem ja hakkasin kohe otsima hiirele sobivat softi. Paraku asjatult. Järelikult peaks siis olema tegu tavalisemat sorti töö- ehk kontorihiirega. Kui see on nii, siis öelge mulle ometi, millisel kontorihiirel on peal klahv DPI muutmiseks??? Või miks ei reageeri pöidlaklahvid näiteks MS Wordi kasutades? See tekitas minu jaoks Piavo ümber väikese salapära.

Nagu juba varem mainitud, puudub mul lähem kogemus igasuguste vertikaalhiirte, trackball’ide ja muude ergonoomiliste hiiresuguste toodetega. Tüüpilise eestlasena ütleksin ma esimese kasutuskogemuse kohta, et pole paha. Hiir istub pihku mugavalt nagu kinnas. Labakinnas. Hiire parempoolne külg on kergelt laineline, et igale sõrmele oleks oma kindel koht. See on tõepoolest mugav, ainult, et selle nautimiseks peab hiirekest üpris kindlas haardes hoidma. Erinevalt tavalisest hiirest, millel käsi võib lõdvalt peal vedeleda. Aga kindlal haardel on oma eelis. Üks asi on ergonoomika, aga lisaks aitab selline kindel haare ka konkretiseerida mõtteid ning tegutseda sihipärasemalt. Asjalikumalt.

Asjalikkus aga käib töö juurde. Mis toob meid taas küsimuse juurde, miks on tööhiirel DPI-d vaja muuta ning mis on näiteks Wordi kasutades täiesti kasutud pöidlaklahvid, millel vähemalt mängides mingi funktsioon on. Nii sai nende klahvide abil näiteks Elder Scrolls Online’is panna oma tegelast jooksma või vahetada relva.

Sellel mõistatusel saab olla ainult üks lahendus. Minu arvates on Speedlink teinud mingi universaalhiire, mis võib märkamatult töölaual seista, kuid millega võib võimaluse avanedes mängida ka midagi muud peale Solitaire’i. Näiteks lõunapausil või kui tööasjadest kopp ees või lihtsalt siis, kui vahelejäämiseks ohtu ei ole. Ühesõnaga sobiv vahend liigse tööviljakuse vähendamiseks. Või lihtsalt mõtete mujale viimiseks.

Ehkki DPI-klahvi üle tahaks pisut viriseda, et DPI-d saab muuta ainult ühes suunas – 800, 1200 ja 1600. Aga kuna pole tegu spetsiaalse mängurihiirega, siis pole sellel ehk isegi tähtsust.

Juhtmevabade seadmete puhul hinnatakse tavaliselt ka ühenduse tugevust ja aku vastupidavust. Ühendusega mul mingeid probleeme ei olnud. Ainult siis, kui ma hiire pikemaks ajaks omapead jätsin, siis hiir enam ei reageerinud, kuid peale kiiret sisse-väljalülitust töötas kõik jälle suurepäraselt – seade oli vahepeal lihtsalt läinud patarei säästmiseks unerežiimile. Paraku pole kuskilt näha patarei või aku täituvust, mistõttu võib selle seis tulla mingil hetkel üllatusena. Loodetavasti toimub see keset Excelit, mitte mänguhoos.

 

Kokkuvõtteks

Speedlink Piavo on igas mõttes üks eriline hiir. Esiteks on ta ergonoomiline ehk siis vertikaalne. Teiseks on ta universaalne st temaga saab teha tööd, aga suure tõenäosusega ka mängida vahetevahel mängu või teise. Mina ise soovitaksin seda muidugi eeskätt inimesele, kellel on või on tekkimas pidevast arvutikasutamisest probleemid randmega. Või siis miks mitte ka arvutikasutajale, kes tahab proovida midagi uut ja erinevat.

Käe asend Piavo kasutamisel erineb kapitaalselt tavalise hiire omast. Kindlasti kaasneb selle täielikuks käppasaamiseks ka teatav harjumusperiood, kuid lisaks vaheldusele võib see säästa ka tulevastest randmeprobleemidest, niiet mida siis veel nõuda ühest juhtmevabast ergonoomiliselt hiirest sellise hinna eest!? Ideaalis võiks sellise hiire juurde sobida ka ergonoomiline laud, mille taga püstiseistes tööd teha või vähemalt ergonoomiline pukk-, kott- või palltool, tervislik quinoasalat ja karastav vitamiinivesi.

 

Speedlink Piavo ergonoomiline arvutihiir Photopointi veebipoes »