Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Tõeline pilgupüüdja Speedlink Tyalo mängurihiir – tööl, kodus, puhkehetkel :: Digitest

Tõeline pilgupüüdja Speedlink Tyalo mängurihiir – tööl, kodus, puhkehetkel
Erki Oras

Speedlinki hiirtega seob mind pikaajaline ja soe suhe, sest neid on käte alt läbi käinud juba mitmeid. Need on rõõmustanud ja üllatanud mind nii oma võimekuse, kui ka koostekvaliteediga. Teatavate mööndustega on Speedlinki kummaliste ja eksootiliste nimedega närilised astumas valusalt kandadele sellisele tegijale nagu näiteks Roccat, jäädes viimasele siiski ülivõimsalt alla vähemalt ühes asjas – hinnas. Kui telefonimaailmas on võidutsemas kesk- ja odavklassi telefonid, siis kuidas on lood arvutihiirte seas?

 

Välimus

Ma tõesti ei tea, kust on saanud alguse trend varustada oma mänguriarvuti (või mänguri-BMW) erinevate värviliste LED-tuledega. Samuti pole ma kindel nende tulede funktsioonis. Võibolla aitavad need võitlusvaimu tõsta või üleval hoida, ma ei tea. Speedlink Tyalo sobib sellise arvutiga kokku nagu sukk ja saabas, rusikas silmaauku või nagu puder ja kapsad. Igatahes kui teie arvuti särab tuledes nagu värvipimeda jõulupuu, siis sobib Tyalo selle juurde nagu valatult. Tuled on tema kõige silmatorkavam osa ja neid tulesid pole vähe. Tegelikult tundubki hiire korpus olevat auke täis nagu šveitsi juust ja kõigist neist aukudest paistab kõige erinevamates toonides valgus. Õnneks küll mitte korraga, vaid üks-kaks tooni ühel ajal. Küll aga on need värvid varmad vahelduma. Ja tegelikult on ju tulemus täitsa kena. Veidikene meenutab Tyalo mulle ralliautot, mis on värvilisi sponsorite reklaame täiskleebitud. Ainult sellise väikese vahega, et Tyalo ’reklaamid’ emiteerivad värvilist valgust.

 

Aga õnneks ei koosne Tyalo ainult värvilisest valgusest, vaid tal on ka täiesti eksisteeriv materiaalosa, mis koosneb meeldivalt matist tumedast auklikust plastist. Mulle isiklikult selline matt ja pisut kummise olemisega plast meeldib, sest sellega ei hakka käed kuigi kergesti higistama ka pikemate mängusessioonide korral.

Lisaks korpuse mulgustamisele on disainerid ekstra vaeva näinud ka hiire rullikuga. See ei meenuta oma rohmaka olemusega küll võidusõiduautot, vaid pigem kombaini või traktorit. Samuti ei hiilga see ülejäänud korpusega võrdselt heledalt.

 

Tyalo on sümmeetrilise kujuga, mis põhimõtteliselt peaks selle muutma mõlemakäe-telefoniks (ambidextorous inglise keeles). Juhul kui hiirt kasutavad mitu inimest, kelle hulgas on nii vasaku- kui paremakäelisi, siis võib selline omadus olla suureks plussiks.

Väärilise punkti hiire disainile paneb muidugi hiire kaabel, mille Speedlink on ümbritsenud meeldiva tekstiiliga nagu on tavaliselt omane kallima otsa hiirtel. Lisaks on kaabel tervelt 1,7 meetri pikkune, mis muudab mugavaks võidurõõmu nautides seda enda pea kohal keerutada.

 

Tarkvara

Otsisin, mis ma otsisin, aga tarkvara selle hiire juurde ma ei leidnud. Kuigi iseenesest seda ju eeldaks nii pöidlaklahvide kui ka DPI-klahvide funktsioonide muutmiseks. Seega tuleb lisaklahvidele vajalike funktsioonide andmiseks veidi peadmurda. Ma ei solva siin oma lugejate intelligentsi, et ma neile lahendust siin ette hakkaksin nämmutama. Selle asemel jätan teile kõigile ka pisut avastamis- ja leidmisrõõmu. Aga üldiselt ongi tarkvara nõrkadele, tõelised mängurid seda ei vaja.

 

Kasutamine

Tyalol on kasutamises üks suur erinevus tavaliste hiirtega. Vähemalt pole mina veel näinud ühtegi hiirt, mille küljed oleksid sedavõrd perforeeritud nagu Tyalol. See loob meeldiva taktiilse elamuse ning hoiab täielikult ära sõrmede higistamise. Tegelikult võiks selliste augustatud külgede puhul isegi oodata, et sealt näiteks jahedat õhku puhuks, kuid antud hinnaklassis hiire puhul on see ilmselgelt liiga palju oodatud.

Tyalo on kerge, hiirematil tundub peaaegu kaalutu olevat nagu koosneks ta tõepoolest ainult värvilisest valgusest. Reaalsuses aga muudab see hiire liigutamise kergeks ja mugavaks. Ning mõistagi aitab hiire kergus kaasa ka selle kiirusele.

 

Hoolimata oma sümmeetrilisest kujust pole siiski tegu täisverelise mõlemakäehiiirega, vaid see on mõeldud siiski eeskätt parema käe jaoks. Kuigi põletava vajaduse korral oleks kindlasti võimalik õppida seda kasutama ka vasema käega.

Paraku mahub Tyalo vikerkaarelisse värvidemängu ka tilgake tõrva – hiire rullik pole nii konkreetne nagu kallima otsa märgurihiirtel, vaid pehme ja veidi ebamäärase käiguga. Saan aru küll, et mingis mõttes on tegu säästumängurile suunatud tootega, kuid see ratas jätab vähemalt minu jaoks veidi odava mulje. Samas aga peate arvestama, et ma isiklikult olen harjunud kasutama ainult hiirefirmade lipulaevu. Ning üldse eelistan ma arvuti lisaseadetest pigem hiirt kui klaviatuuri ja seega esitan sellele vastavalt ka kõrgemaid nõudmisi. Tõelised mehed st vähenõudlikumad mängurid ilmselt sellisest pisiasjast välja ei teegi.

 

Kokkuvõtteks

Speedlink Tyalo on värvikas keskmist kasvu arvutihiir, mida võib vajadusel ka öölambi asemel kasutada. Eriti kui teile peaks meeldima disko muutuvate värvidega valgusmuusika. Kiire ja kergena on ta suurepärane kaaslane pikemateks mängu- või miks mitte töösessioonideks. Hiirt kasutades jääb muidugi enamus selle kaunist valgusmängust käe ja peopesa alla varju aga vähemalt mina selle peale kuigi kõvasti nutma ei hakanudki.

Kuigi Speedlink Tyalo on odavamat sorti mängurihiir, on kindlasti ka temast odavamaid. Samas ei saa nii odavalt ilmselt sama ’ägedat’ disaini ega valgusmängu. Speedlink Tyaloga saab lisaks valguse ja värvi pillerkaarile ning põhjalikult perforeeritud korpusele ka kiire ja kerge mängu- ja töökaaslase, kellest võib abi olla ka tagasihoidlikult värvika või värvikalt tagasihoidliku öölambi.

 

Speedlink Tyalo arvutihiir Photopointi veebipoes »