Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Lühikese sabaga Xiaomi Mi Home 1080p turvakaamera näeb isegi vaime :: Digitest

Lühikese sabaga Xiaomi Mi Home 1080p turvakaamera näeb isegi vaime
Erki Oras

Mitu head aastat tagasi müüsin ennast Sony DVD-mängija ja kõlarite eest maha G4S turvafirmale – vähemalt mõneks aastaks. See tähendab, et sõlmisin nendega kliendilepingu ja lasin neil oma majakesse valvesüsteem paigutada ja minu majapidamist valvata. Valvesüsteem koosnes peamiselt mõnest ukse- ja aknaandurist, liikumisandurist ja valvepuldist. Kokku võttes teenis turvafirma minu pealt ilmselt õige mitu kodukinokomplekti.

Tänapäeval on lood märksa lihtsamad ja kliendile taskukohasemad. Ilmselt kõige soodsamaks võimaluseks on paigaldada oma elamisse üks või mitu liikumisanduriga wifi turvakaamerat. See annab vähemalt võimaluse näha murdvargaid, nende liikumist salvestada ja nendega isegi suhelda, kui kaamera on varustatud kahepoolse kõneedastusega. Või siis vajadusel aktiveerida naabrid, et need kurikaelte tegemistesse sekkuksid ja politsei saabumiseni olukorda kontrolli all püüaks hoida.

Üks selline virtuaalne turvamees on Xiaomi Mi Home 1080p (Magnetic Mount) valvekaamera. Reaalsuses ta eriti hirmuäratav ei tundu – väike valge muna väikesel valgel alusel, mis on ühendatud valge toitekaabli abil vooluvõrguga. Aga olgem ausad, turvakaamera on kindlasti üks selliseid asju, mille puhul suurus olulist rolli ei mängi. Ja siin olemegi jõudnud meie arvustuse esimese alapeatükini.

 

Välimus

Üldiselt sarnaneb Xiaomi Mi Home 1080p (Magnetic Mount) turvakaamera väiksemat sorti valge munaga, millelt on lõigatud küljest tükk, kust paistab muna must sisemus. Maailmas pole ilmselt lihtsamat ja minimalistlikumat geomeetrilist kujundit kui valge ümmargune muna. Mis aga ei tähenda, et see oleks mingil moel märkamatu kasvõi Eesti keskmises kodus.

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

Valges ja kõrgläikega interjööris on sellel “munal” kõik eeldused märkamatuks jääda, kuid ruumis, milles on erinevaid värve ja tekstuure, tuleb Mi Home 1080p neitsilik välimus tahes või tahtmata esile.

Siin me jõuame muidugi küsimuseni, kas kaamera peaks olema märkamatu või hoiatavalt silmatorkav. Vaieldamatult on suur ja elujõuline grupp kasutajaid, kes usuvad, et paljalt kaamera nägemine mõjub kurjategijatele taltstutavalt ja sunnib neid ümber mõtlema – sellised inimesed on varmad ostma ka näiteks turvakaamerate mulaaže. Igatahes Eesti keskmises interjööris see kaamera märkamatuks ei jää, iseküsimus, kas see ka kurikaelu taltuma ja taganema sunnib. Samas ei pea kena valge muna pärast näitekst televiisorilaual piinlikust tundma ka moodsama toakujunduse omanikud.

Ainuke asi, mille üle ma antud kaamera välimuse puhul viriseda tahaks on selle toitekaabli pikkus (mis kuulub vaieldamatult välimuse alla). Minu arvates võiks turvakaamera kaabel olla märksa pikem ning kindlasti märkamatum.

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

Kaamera aluse põhja all on kleeps, mis tähendab, et wifi turvakaamerat võib põhimõtteliselt kleepida mistahes piisavalt siledale pinnale. See tähendab, aga, et kui see alus näiteks kuhugi seinale või lakke kleepida, siis on kaablihaldus veelgi olulisem.

 

Tarkvara

Xiaomi on minu jaoks eeskätt disainifirma. Mi 1080p kaamerat kasutades võisin rõõmustada, et lisaks toodete välimusele proovib Xiaomi disainida ka oma seadete kasutajaliideseid. Ja teatavate mööndustega teeb ta seda üsna tulemuslikult, sest seadme tarkvara on üsna intuitiivne ja lihtsakoeline, kuid viimane pole mitte puudus, vaid eelis.

Kaamera ühendamiseks nutiseadmega (alla tule laadida Xiaomi Home rakendus) tuleb esmalt uurida kaameraga kaasas olnud pabermanuaali, mille pisike kiri oli minu silmadele tõsine väljakutse. Kui aga info sealt omandatud, siis edasi läheb kõik libedalt nagu ludinal. Vähemalt neile, kes valdavad inglise keelt, sest eestikeelne manuaal ja tarkvara paraku puuduvad.

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

Tarkvara on võimaluste poolest enam kui külluslik ja võimalusi on nii algajatele kui edasijõudnutele. Tegelikult on pakutavat isegi liiga palju, et siin kõiki võimalusi lahkama hakata.

Ühe näitena võib tuua kasutaja poolt eelsalvestatud sõnumi, mida kaamera liikumisanduri aktiviseerudes sissetungijatele edastab. Näiteks: “Naeratage, teie tegevus salvestatakse hetkel pilveteenusesse! Soovitame teil väljuda ja uks enda järel kõvasti sulgeda!” Paraku pole kaamera kõlar kõige valjem, kuid kõige eelduste kohaselt üritab ka sissetungija olla nii vaikne kui vähegi võimalik.

 

Kasutamine

Kasutamine on selle pisike Xiaomi turvakaamera kõige mugavam külg. See tähendab, et kaamerale ei pea põhimõtteliselt mingit tähelepanu pöörama – kõigest vajalikust teavitab nutikas seade oma omanikku ise.

Alustama peab paigaldamisest, kus on põhimõtteliselt kaks võimalust. Kaamera kinnitub oma aluse külge magneti abil, aluse põhja all on omakorda kleebis, mis lubab alust kinnitada seina, lakke või mistahes piisavalt siledale pinnale. Oluline on ainult, et kaameraga kaasas olev USB-juhe ulatuks mingi seinakontaktini.

Muuseas, laadimisadapter komplekti ei kuulu, seega tuleb see soetada eraldi.

Tänu piisavalt lühikesele toitekaablile võib seadme seinale või lakke kinnitamine olla piisavalt ebamugav. Seega tuleks eelistada pigem klassikalist varianti, kus kaamera asub kas riiulil või lauakesel või mingil muul majapidamises leiduval tasapinnal. Aluse liimkinnitusest võib ka siin kasu olla, sest vähemalt korra pudenes see kaamera minu öökapi pealt põrandale, sest juhe takerdus kapi sahtli külge.

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

Niisiis, töötamiseks peab kaamera olema ühendatud kodusesse wifi-võrku. See võimaldab olla kaameraga ühenduses läbi nutitelefoni või -tahvli, mis aga veel olulisem – võtta kaameral ühendust valdaja nutiseadmetega. Muuseas, kaameraomanik võib kaamerat nö jagada teiste kodustega või tegelikult kasvõi vanakuradi vanaemaga, kui selleks tahtmist peaks olema. Jagamine tähendab, et kaamera saadab oma teateid kõikide osaliste nutiseadmetele ja läbi kõikide osaliste nutiseadmete saab jälgida kaameras toimuvat. Tõsi küll, ainult üks kasutaja saab hallata kaamera tegevust ja sealjuures teisi kasutajaid.

Xiaomi Mi Home 1080p on tõeline teravsilm, mille eest ei jää miski varjule. Isegi kui ma keerasin kaamera näoga seina poole, siis fikseeris ta mööduvate inimeste varje ja andis nendest varmalt teada. Vahel andis ta häiret ka siis, kui keegi toas ei käinud, mis võis tähendada vaid seda, et ülitundlik kaamera reageeris ka ruumis liikuvale ektoplasmale. Jälgimisrežiimi tundlikkust saab kusjuures reguleerida, antud anomaaliad toimusid keskmise tundlikuse juures ja seda pisut tundetumaks muutes ilmselt need anomaaliad kaoksid.

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

Jälgida on hea, aga salvestada on veel parem ning Xiaomi wifi valvekaamera pakub selleks kahte võimalust. Esiteks käib kaamera sisse mälukaart, teiseks saab kaameras toimuvat salvestada ka oma nutiseadmesse. Kui mälukaardile saab salvestada automaatselt, siis oma telefonis tuleb salvestusrežiim aktiveerida manuaalselt.

Mälukaardile salvestada tasub ehk vaid siis, kui eesmärk pole salvestusi kasutada kurjategijate vastu, sest vähegi kogenum röövlinägu rabab turvakaamera lahkudes endaga lihtsalt kaasa. Küll on mälukaardist abi, kui tahad jälgida, kes ja kes näiteks sinu töökabinetis või külmkapi kallal käib. Telefoni või tahvlisse salvestatu see eest jääb kurikaeltele kättasaamatuks ning seda salvestust saab hiljem kasutada kurjategijate tabamiseks ja kindlakstegemiseks.  

Ainuke etteheide kaamerale on pilditeravus. Ehkki Xiaomi nimetab seda uhkelt Mi 1080p kaameraks, siis minu silmale see küll FullHD mõõtu välja ei andnud. Võibolla puht tehniliselt, aga vähemalt mitte visuaalselt. Samas aga oli pilt isiku tuvastamiseks piisavalt terav ning seda isegi öörežiimil st täielikus pimeduses.

 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks võiks tegelikult piisata ka ühest faktist – Xiaomi Mi Home 1080p (Magnetic Mount) hinnast.

Vaatasin Photopointi veebikaubamajast seadme hinda alles siis, kui arvustus juba põhimõtteliselt valmis oli ja esimesel hetkel vajus mul lõug ripakile.

Üks põhjus selleks on ilmselt minu asjatundmatus valvekaamerate hindade teemal, aga sellise hinnaga (artikli kirjutamise hetkel 24,99€) võiks neid ju osta põhimõtteliselt igasse tuppa, koridori, kööki ja kasvõi vannituppa, sest tegu on põhimõtteliselt veekindla kaameraga.

Xiaomi turvakaamera Mi Home 1080p Magnetic Mount

See on peaaaegu ideaalne seade jälgimaks, millega tegelevad kodus üksijäänud koduloomad ja lapsed. Kaamera annab teada, millal keegi uksest sisse astub ehk siis koju jõuab. Vajadusel saab kodustele kaamera kaudu ka juhiseid või õpetussõnu jagada ning kuulda ning kuulata, kuidas kodused sellele reageerivad.

Tänu oma kasutuslihtsusele ning võimaluste rohkusele sobib see kaamera suurepäraselt nii algajale kui ka edasijõudnud kasutajale. Või lihtsalt uudishimulikule, kes tahab asjadel pilku peal hoida ka siis kui ise sündmustkohast eemal asub.