Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 20. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Canon EOS 6D :: Digitest

Canon EOS 6D
Toomas Ili

Canon EOS 6D osutus lähemal vaatlemisel hoopis millekski muuks kui “munadeta 5D Mark III-ks”, nagu paljud teda nimetavad. Ma tavaliselt suhtun eelarvamusega sellesse kui üks otsast otsani korralik aparaat “noa alla” läheb, et hind söödavamaks saada.
Lähiminevik on täis näiteid, kus lisaks üldistele omadustele nuditakse märgatavalt ka pildikvaliteeti, mis võrreldes paari nupu kaotusega korpusel juba palju tõsisem probleem on. 6D pildikvaliteediga õnneks nii ei läinud. Tõsi, väljast ja seest tuli 5D Mark III-ga võrreldes õige mitmest asjast loobuda, samas anti paar huvitavat vidinat juurde. Aga kõigest järjekorras.

Alustuseks veidi tehnilist juttu ja numbreid, millest tuleks eraldi välja tuua 20,2MP täiskaadersensor, 11 punktiga autofookus, 3-tolline Clear View ekraan, Digic 5+ protsessor, Full HD videorežiim, integreeritud GPS ja Wifi. Viimase plussidest kohe pikemalt.

Canon EOS 6D olulisemad tehnilised andmed

Sensor CMOS 36 × 24mm
Efektiivseid piksleid 20,2 miljonit
Pildimõõt pikslites kuni 5472 × 3648
Pilditöötlusprotsessor Digic 5+
Bajonett Canon EF
Salvestusmeedium SD, SDHC või SDXC (UHS-I) mälukaart
Teravustamine TTL-CT-SIR eraldi CMOS sensoriga
Säri mõõtmine TTL lahtise avaga mõõtmine, 63 tsooniga kahekihiline SPC sensor
Säriajad 30-1/4000 sek (sammuga 1/2 või 1/3 EV), Bulb
Sarivõte
4,5 k/s
Tundlikkus ISO 100-25600, laiendatav kuni 102400
Värvustasakaal automaatne, päike, pilves, varjus, hõõglamp, päevavalguslamp, välklamp, eriseadistus; kompensatsioon B/A ±9, M/G ±9
Välklamp
Failivormingud JPG, RAW
LCD ekraan
7,7 cm (3-tolline) Clear View TFT, 1,04 megapikslit
Pildiotsija pentaprisma, 97% vaade
Iseavaja 2 sek, 10 sek
Liides USB 2.0, videoväljund (PAL/NTSC, USB pesa kaudu), HDMi mini väljund, välise mikrofoni stereosisend 3,5 mm
Vooluallikas
liitiumaku LP-E6
Mõõtmed
144,5 × 110,5 × 71,2 mm
Kaal
755 g koos aku ja mälukaardiga

Esmamuljed

Kui algul tundus, et 5D Mark III-ga võrreldes väiksemaks lihvitud kere on väljast palju olulisi nuppe viinud, siis lähemal vaatlusel tuli välja, et ühtegi päriselt olulist funktsiooni kadunud ei olegi – RATE nupu eemaldamist tagaküljelt ilmselt keegi taga nutma ei hakka. :)

Ühesõnaga, esimesed muljed olid positiivsed – aparaat istus kätte hästi, samuti olid peamised nupud kenasti ja loogiliselt sõrmede all olemas. 5D Mark III-ga võrreldes on 6D tuntavalt väiksem, kuid mitte nii väike kui EOS XXX seeria kered. Samuti mitte nii väike, et teda seetõttu ebamugavam käsitleda oleks.

EOS 6D ekraan jättis hea mulje, pilt on kirgas ja ilus ning väga hästi ka ereda valguse käes vaadatav. Nagu 5D Mark III-l, on ka 6D-l tagaküljel eraldi live view/videovõtte nupp, mis muuhulgas ka ühelt teisele ülemineku eriti lihtsaks teeb.

Võrreldes konkurentidega

Canon EOS 6D-l on reaalselt ainult üks konkurent ja see on mõistagi Nikon D600. Kuna D600-t ei ole ma enda käes hoidnud, saan rääkida vaid numbritest paberil. Ning need räägivad õige mitmes lõigus Nikoni kasuks. Kusjuures neli enamat megapikslit minu “seljad kokku” nimekirja ei kuulu, kuigi väärib märkimist. Pikslitest olulisemad on kindlasti 39 vs. 11 autofookuse punkti, 100% vaade pildiotsijast, kaks SD kaardi pesa, puhas HDMI väljund ning nõksa kiirem sarivõte. Need kõik siis Nikoni plussid. Canonil on selle vastu panna kaks suurt ja mahlast maasikat – superpuhtad kõrged tundlikkused ning sisseehitatud Wifi, mis muuhulgas näiteks kaamerat nutitelefonilt juhtida lubab.

Canon EOS 6D reaalses kasutuses

Kui nüüd 5D Mark III-e kohe kõrval ei ole, siis silma järgi ütleks, et ega neil vist väga vahet ei olegi. Kõrvuti pannes on muidugi selgelt näha, et 6D on pisem. Kätte võttes on ka kaaluvahe tunda.

Vaatamata välistele kitsendustele on seda aparaati suurema vennaga võrreldes siiski kõige enam seestpoolt nuditud. Paari nupu kadumine korpuselt ei ole suur õnnetus, niikaua kui päriselt olulisi otseteid nudima ei hakata. Kannatame ära. Küll aga on tõsiseks tagasiminekuks autofookuse tapmine, ütleme otse.

Keskmine punkt keskmiseks punktiks, aga tegelikult on 5D Mark III väiksema venna sisse viis aastat vana autofookuse süsteem pistetud. Kõrvale võib tuua 5D Mark II-e. Kes on selle kerega näiteks elusloodust pildistanud, teab hästi, et ka lendavast linnust on tõesti võimalik teravaid kaadreid saada, kuid see on tükki vaevalisem kui näiteks 5D Mark III-ga, rääkimata siis esimese seeria kaameratest. 6D ja 5D Mark II äärmised fookuspunktid käitusid sarnaselt. Väga kontrastsetes tingimustes ei olnud teravustamisega probleeme, vähegi kehvemates valgusoludes või siis plässide toonide puhul küll.

Põhimõtteliselt võib öelda, et ainus punkt olemasolevast üheteistkümnest, millele ka loota saab, on keskmine. Maastikupildistajale, kel on võimalik kasvõi läbi live view kadreerida ning soovitud kohtadest teravust kontrollida, ei ole see probleemiks. Elusa looduse, spordi, ehk isegi reportaaži puhul juba küll.

Pilt on 6D-l mõistagi 5D Mark II-ga võrreldes igast otsast parem ja kuigi mul ei olnud käepärast 5D Mark III-e, tunduvad 6D pildid suurte ISO-numbrite puhul müravabamad. Seda on näha ka erinevatest võrdlustest, mis netis liiguvad.

Canon EOS 6D videost on palju räägitud ning arvamusi on täpselt kahesuguseid – ühed kiidavad, teised virisevad nii moiré kui aliasingu üle. Esimese koha pealt ei oska kommenteerida, kuna kahjuks ei jäänud võetud klippidesse ühtegi sellist pinda, kuhu moiré-vikerkaared tekkida armastavad. Samas, allpool olevas tikutopsiklipis on sihilikult teravus triipkoodil, mis näiteks 5D Mark II-ga filmides tänu aliasinguprobleemidele väga koledalt oleks jäädvustunud. Siin ei ole midagi sellist hoomata. Lisaks on pilt HDSLR-i kohta üllatavalt terav. Rõhk sõnadel “HDSLR-i kohta”.

Minu jaoks oli kõige toredam üllatus 6D juures (väga kenade puhaste ISO-de järel) võimalus sisseehitatud Wifi funktsiooni abil kaamerat nutitelefonist juhtida. Sõna “distantspäästik” sai täiesti uue tähenduse, sest lisaks seadete muutmisele ning distantsilt päästiku vajutamisele kuvatakse reaalajas pilt ka telefoni ekraanile, et näeks ka eemalt kuna täpselt vajutada.

Mõistagi on kõike seda juhtmevabalt võimalik teha ka näiteks sülearvuti ekraanilt. 6D saab ühendada ka teise 6D-ga, või Wifi liidese kaudu pilte otse printerisse saata.

Keerame tundlikkust juurde

Pildikvaliteet ning müra (ehk siis selle puudumine) kõrgetel ja väga kõrgetel tundlikkustel oli kindlasti 6D põhiline müügiargument. Ma ei ole neid küll ise külg-külje kõrval võrrelnud, aga räägitakse, et 6D kõrged ISO-d on 5D Mark III omadest hoomatavalt puhtamad. Mul ei ole reaalselt kunagi elus olnud vaja tundlikkust 25600 peale keerata, aga selle kaameraga juba ju täitsa võiks. ISO 12800 kasutamisel ei ole üldse mingit küsimust. Kogu kaadrit näitav pilt siin all ongi muuseas võetud 12800-ga. Veebisuuruses vaadatuna annab kaadrist müra otsida. Allolevad pisipildid on suuremaks klikatavad. Tegu on 100% väljalõigetega kaadri müraseimast osast.

Näidispildid ja -videod

EOS 6D video kohta käivad vastakad jutud. Paljud räägivad kohutavatest moiré mustritest, teised noogutavad tunnustavalt. Pean tunnistama, et ma ei teinud selle lühikese prooviperioodi jooksul ühtgi sellist klippi, kust see kohutav moiré oleks välja võinud paista, nii et siinkohal ei oska ühte ega teist poolt toetada. Küll aga katsetasime veidi HD 720p režiimil 50 k/s filmimist, hilisema aeglustuse mõttega. Canonitel on tavaliselt ikka 720p režiim kesisema kvaliteediga kui Full HD olnud. EOS 6D HD kohta ei saa küll ühtegi paha sõna öelda. Fokusseeritud meelega tikutopsi triipkoodile, et näha kas aliasing videopildile liiga teeb. Kui paistab, et teeb, siis see on scalingu probleem, vaadake klippi täisekraanilt. Triibud on ilusad ja kogu pilt on justkui isegi detailirohkem kui 5D Mark III oma. YouTube-i poolsest kompressioonist ärge siin end eksitada laske.

 

 

1/100s, f/4, ISO 640

1/30s, f/2.8, ISO 640

1/20s, f/3.2, ISO 800

1/60s, f/3.2, ISO 800

 

 

Plussid ja miinused

+ eeskujulikult müravabad kõrged ja ülikõrged tundlikkused
+ praktiliselt müravaba video ISO 1250-ni
+ kaamerasisene HDR-i võimalus
+ sisseehitatud GPS tehtud piltide asukoha täägimiseks
+ Wifi ühendus, võimalik nutiseadmetega aparaati juhtida
+ Time code videovõttel
+ hind

– kaamerasisene HDR vaid JPG režiimil
– kõigest 11 autofookuse punkti, neist vaid üks ristanduriga
– aeglane sarivõte
– ainlt üks mälukaardi pesa

Kokkuvõte

Canon EOS 5D Mark III siiani suhteliselt soolane hind on see, mis uut kaamerat otsiva 650D või 7D omanikku uue 6D poole tõukab. Umbes tuhat eurot odavam hinnasilt viib muidugi tasemel autofookuse, kiirema sarivõtte, ühe mälukaardi pesa, heli reaalajas tagasikuulamise võimaluse videovõtte ajal ja nii mõndagi veel.

Alles jääb sellegipoolest väga korralik aparaat, pisut väiksem ja kergem, aga siiski hästi kätteistuv ja mugavalt käsitletav. Kes oma töös ja tegemistes kiire ja täpse autofookuse peale lootma peavad, vaatavad küsimatagi mujale. Samas need, kes siiani 5D Mark II-ga hakkama said, on väga rahul ka 6D-ga. Videokvaliteet läks paremaks, ISO-d kõrgemaks ja puhtamaks ning juurde tuli paar põnevat ja kasulikku vidinat, millest olulisim kindlasti sisseehitatud Wifi liides.

Canon EOS 6D peegelkaamera Photopointis: 2299,00€