Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto OffRoad Hiker 30L - matkakott kaamerakotis :: Digitest

Manfrotto OffRoad Hiker 30L – matkakott kaamerakotis
Silver Pik

Fotograafina kel meeldib alatihti looduses käia – kas siis lihtsalt peale päeva kontoritoolil sõrmelihaseid treenides, nädalavahetustel järgmisele põlvkonnale looduslähedust sisendades või hoopis lihtsalt metsas käimise pärast – mis iganes see põhjus / ajend ka pole. Just fotograafina, kes on linnadžunglis vähem kui metsas, otsid endal nendeks pikkadeks retkedeks ja jalutuskäikudeks seda kõige õigemat kotti varustuse kandmiseks. Liiga pikalt on see olnud kompromiss kahe loogika vahel – surudes matkavarustus tavalisse fotokotti või otsides matkakotis kohta fototehnika jaoks. Õnneks ei pea enam nii tugevat kompromissi tegema, kuna Manfrotto tootevalikus on juba mõnda aega olnud üks mugav seljakott, mis täidab sisuliselt mõlemat rolli – Manfrotto OffRoad Hiker 30L seljakott. See on seljakott, kus on olemas nii fototehnika hoidmiseks eraldatud tasku, kuid ka võimalus kinnitada koti külge isegi telgi koos magamiskotiga või võtta kaasa hoopis kaks komplekti vahetusriideid. Ehk miski, mis ühendab kahe maailma parimad küljed.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-001-eest

 

Vajalikud / mittevajalikud numbrid

Kõik need võimalikud numbrid

Materjal Nailon
Välimised mõõdud 55 × 30 × 24 cm
Sisemine põhiosa mõõt 53 × 29 × 17 cm
Fotoosa mõõt 23 × 29 × 17 cm
Mahutab Peegelkaamera
2-4 objektiivi / tarvikud
Isiklikud esemed (eraldi osas / taskutes)
Soovituslik koormus ~ 10–15 kg
Statiivikinnitus Mitmed erinevad võimalused
Värvivalik Roheline
Hall
Punane
Sinine
Kaal 1,9 kg

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-004-kott

Selle seljakoti puhul kumab läbi klassikaline Manfrotto (ehk varasemalt Kata) lähenemine, kus ülemine osa isiklike asjade tarbeks ning alumisse ossa jääb fototehnika jaoks eraldatud sektsioon. Kogu siseosa kõrgus on 53 cm, millest ~ 23 cm võtab alt fototehnika osa ning pealpool jääb ~ 30 cm kõrgune osa matkavarustuse jaoks. See on vastupidine fotokesksete seljakottide loogikale, kus alumine fotoosa võtab vähemalt 2/3 koti koti kogumahust. Samas on võimalik teha sest kotist ka täismõõdus matkakott – kas fotoosa vahepehmendused lihtsalt välja visates või hoopiski kahe sektsiooni eraldajagi tõmblukuga avada. Siis ongi selle kõrgus kokku 53 cm.

Teisisõnu – selle seljakotiga kaob juba eos see probleem, et fotograaf peaks metsa minnes ühes või teises suunas kompromisse tegema oma fototehnikat või matkavarustust kaasa võttes.

 

Disain ja funktsionaalsus

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-003-kott

OffRoad seeria seljakotid ei ole mõeldud modernse hipsterliku lumberjacki fototehnika kaasaskandmiseks – need näevad heal juhul puukoortega sillutatud “matkarada” Tähtvere pargis. Ei, OffRoad Hiker on mõeldud sellisele loodushuvilisele, kes hea meelega hülgab igasugused laudrajad ning põrutab Karula rahvuspargis otse läbi ürgmetsa. See kajastub ka foto-matkakoti disainis. Jättes kõrvale erksinise ning erkpunase värvuse, on kott meeldivalt pastelse tonaalsusega ning sulandub ümbritsevasse keskkonda võrdlemisi hästi. Lisaks heale värvivalikule on kott valmistatud kvaliteetsest vett hülgavast nailonist. See omakorda tähendab, et nii matkariided kui fotovarustus on alati kuivad ning kaitstud. Kotiga on kaasas ka erkroheline vihmakeep juhtudeks, kus veega koos juba kärnkonni taevast alla tuleb.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-005-seljas

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-006-seljas

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-007-seljas

Siirdudes esmalt koti sisemusse – fotoosa asub koti alumises osas ning on küljelt avatav. Sisu võrdlemisi mahukas, mahutades vabalt ära täiskaader peegelkaamera koos akutallaga, suurema teleobjektiivi (nagu näiteks 70-200, 100-400 või 150-600) kaamera ees ning paar keskmist/suuremat lisaobjektiivi. Selle sisu on kasutaja poolt mingil määral ümber seadistatav ning kogu see “vutlar” on kotist teisaldatav / eraldi tõmblukuga suletav. Kusjuures, võttes kaamera polsterduse seljakotist välja, jääbki suur lahmakas matkakott alles, kuna kahe sektsiooni vahel olev vahesein on lukuga avatav.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-008-sisu-valjas

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-008-sisu-2

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-008-sisu-valjas2

Ülemine osa isiklike asjade jaoks mahutab vabalt lõunasöögi ja õhtusöögi, veepudeli ning tagavarajalatsid koos sokkidega. Natuke modernsematele metsameestel (vt peatüki esimest lauset) võib küll nende asemel olla müslibatoon, ülipeen allikatervisevesi ning David Foster Wallace novell. Aga see selleks. Tegelikult on see ülemine osa siiski väga mahukas. Talviste öiste pildistamiste ajal mahutasin sinna termose koos kuuma joogiga, teised kindad, hommikueine ning ruumi jäi veel kõvasti üle. Kasutamise teeb veel mugavaks üleval lihtsalt “nööriga koti suu kinni ja klapp peale” suletav lahendus. Kusjuures – klapi sees on väike tasku kuhu peidetud ka vihmakeep.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-009-kotisisu1

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-010-kotisisu2

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-011-kotisisu3

Koti eesmisel küljel asub ka mugav pisike tasku dokumentide või rahakoti jaoks. Piisavalt diskreetne, et linnadšunglis minimeerida ohtu asjade omapäi jalutama mineku osas. Esiküljel on ka neli kummipaela koos sulguritega – nende vahele peaks saama mugavalt statiivi tõmmata. Kuidas kellegile – kerged OffRoad seeria statiivid ning üksjalad püsivad seal paigas, kuid raskema 055CXPRO või 190GO süsinikfiibrist statiiv koos peaga oli juba liig. Raskema statiivi jaoks kasutasin alatihti hoopis koti all olevaid kinnituspunkte, mis algselt mõeldud magamiskoti, telgi või piknikuteki hoidmiseks. Tegelikult ongi nii mugavam – statiivi võimalikult madalale pannes hoitakse raskuskese kenasti all ning keskel.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-012-statiiv1

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-013-statiiv2

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-023-rahakott

Kui ühele küljele jääb fotoosa ligipääs, siis teisel küljel on üks suur tõmblukuga suletav tasku näiteks paberkaartide jaoks. Arvestades tasku väikest paksust – kaart või märkmik on maksimaalne mida sinna topiks. Ning üks mugav võrktasku veepudeli hoidmiseks. Hea on leida sel taskul eraldi rihma pingutuseks – samamoodi nagu saab nii ülemist osa koomale tõmmata. Viimaseid rihmu võib kasutada ka statiivi hoidmiseks, kuid see tõmbab koti seljas omajagu kiiva.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-014-borjom

Kotid istub selga mugavalt ning kanderihmad on eraldi ülevalt veel pingutatavad / kotti saab reguleerida veel kõrgemale seljale. Mis väga oluline – rihmad ise piisavalt laiad ja pehmed ning hästi hingavad, mistõttu suurema raskuse kandmine ei ole probleem. Suurema raskuse all mõtlen kuni ~15 kilot – sealt edasi, sõltuvalt kui leplik sa oled, võib kott häirima hakata. Kogu seljaosa on eraldatud võrkriidega, tagades parema õhu liikuvuse ning mugavama kandmise. Nimmepiirkonda jääb aga mugav lisapehmendus / tugi, mida jagub ka vöökohalt kinni käivate rihmade jaoks.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-017-seljad

Kanderihmade küljes on lisakinnitus rinnakult rihmade fikseerimiseks ning nende alla jääb mugav lahendus kaamera stabiliseerimiseks matka ajal. Nimelt – kaamera ümber kaela ning objektiiv erksavärviliste rihmade vahelt läbi – ka kiirema sammuga ei hakka kaamera kõhul hüppama. Sulguriga kummipaelad kanderihmade küljes võimaldavad aga küljele diagonaali kinnitada kergemad statiivid või üksjalad, hoides need mugavalt käeulatuses. Suureks boonuseks on ka vöörihma küljes olevad lisataskud – üks neist võrkkangas avatud, teine kinnine. Sinna on väga mugav suruda telefon, autovõtmed, kompassi või hoopis distantspäästiku / filtrid.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-015-voolt

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-016-taskud

Kaks asja, mis koti kasutamise veel eriti mugavaks tegid – esiteks iga luku küljes on mugav kummiga kaetud nöörijupp kust lukku kerge lahti tõmmata / kinni panna. See tegi suure külmaga taskute avamise imelihtsaks – isegi käpikutega. Teine asi on see, et iga pikendatav rihm on varustatud õmmeldud takjaribaga rihma otsas – sobivas pikkuses rihma otsa saab rulli keerata ning takjaribaga koos hoida. Sedasi ei jää ükski ülearune rihmaots sul jalgu või võsas oksa taha kinni.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-020-sang

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-021-rihmad

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-022-aasad

Võttes korra kokku kasutusmugavust – ka suure koormusega oli selle seljakotiga mööda metsaradu ülimugav käia. Raske fototehnika ning elementaarne lisavarustus ehk üle kümne kilo turjal ning pool päeva metsas jalutamist ja pildistamist ei teinud seljale või õlgadele üldse liiga – täpselt nii hästi see kott loodushuvilise fotograafi selga istubki.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-019-statiiv

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-018-foto

 

Kokkuvõte

Manfrotto OffRoad Hiker seljakott tekitas tegelikult esimesest hetkest veidraid emotsioone. Toas käevahel vaadates jättis esimese hooga külmemaks, kuid metsaserval kotti selga pannes tekkis ootamatult kihk üha rohkem ja rohkem looduses ringi liikuda. Seda just seepärast, et fotovarustus sai lihtsalt nii mugavalt kaasa võetud. Varasemad kogemused erinevate Kata, Manfrotto, Crumpler, Tamrac ning National Geographic fotokottidega oli lihtsalt näidanud seda, et kõik mis sobib linnatänavatele või pulma, ei sobi üldjuhul Tähtvere pargi “matkarajast” kaugemale.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-012-statiiv1

+ Piisavalt suur fotoosa
+ Väga hea mahutavusega, piisavalt lisataskuid
+ Ilmastikukindlus
+ Suurepärane kandmismugavus
+ Hea ventilatsioon
+ Müriaad kinnituspunkte igal küljel
+ Hea kandevõimega
+/- Ei ole päris matkakott ega fotokott
– Statiivikinnitus kergemate tugede jaoks
– Ka halli koti vihmakeep liiga erksat värvi

Lõpplikku hinnangut andes tulebki tegelikult pöörata tähelepanu sellele, et see kott ei ole ei matkakott ega täismõõtu fotokott. See on suurepärane kaaslane siis, kui sa soovid teha terve päeva kestva matka läbi ilusa Maarjamaa looduse – seda mööda matkaradasid või põlislaantes võsas turnides. Ning selle matka ajal kõvasti pilte teha. See kott ei sobi siis, kui on vaja rohkem fototehnikat kaasa võtta ning metsaveerel suurem fotosessioon teha. Samamoodi jääb kott väikeseks siis, kui plaanid ööks või kaheks telgiga metsa jääda ning samal ajal kõik endaga, kohe alguses, kaasa võtta. Kuigi jah, olukord on teine kui öömajaks on mõni RMK metsamaja või tuttava talumehe värskete heintega küünipealne.  Ehk et, mida ma selle kõigega öelda tahan? Seda, et see seljakott on tavapärase looduslähedase fotograafi seljas sama mugav, kui vanaema kootud käpik talvel käes. Lihtsalt arvesta sellega, et ööseks tuleb ikka toasooja linade vahele tulla. Sest siis on see kott hea kaaslane ning mahutab kõik vajaliku.

Manfrotto-OffRoad-Hiker-30L-024-dt-soovitab

PS: kui  sul on väiksem kaamera või ei soovi nii suure kotiga mööda metsa ringi tammuda, siis OffRoad seerias on olemas ka väiksem, Hiker 20L seljakott.

Ülevaade numbrites

Kvaliteet & materjalid
8.5
Funktsionaalsus
8
Mahutavus
8
Kandmismugavus
9.5
Hind
8
8.4

Matkasõbralik fotokott

Manfrotto OffRoad Hiker 30L seljakotti tulebki vaadata selles vaatevinklis, et see on loodud just pühapäevasõdalasi / loodussõbralike fotograafide vajadusi silmas pidades. Päeva-pooleteise varustuse mahutab selle kotiga selga, kuid see on ka kõik - sügisese põtrade pulma ajal ikka kolmeks päevaks parima kaadri jahile selle ühe kotiga ei lähe. Hommikul metsa ja ööseks koju linade vahele - vot siin on OffRoad Hiker 30L seljakott vaat et perfektne kaaslane matkahuvilisele loodusfotograafile.