Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 ülevaade :: Digitest

Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 – suurem ei ole alati parem
Silver Pik

Prestigio tutvustas sel sügisel uut tahvelarvutite seeriat, Multipad 4 Quantum. Nende ühiseks nimetajaks on neljatuumaline protsessor, IPS ekraan ning Android 4.2 operatsioonisüsteem. Tänases ülevaates võtame luubi alla selle seeria kõige suurema mudeli – Multipad 4 Quantum 10.1. Nagu nimigi ütleb, on tegu 10.1″ ekraaniga tahvelarvutiga ning oma 199€ hinna juures on see igatepidi hea masin.

multipad4quantum10-1-eestDT

Disain

Antud tahvelarvuti näeb välja, nagu paljud teised Prestigio toodetud seadmed. Alumiiniumist tagumine paneel, eesmine külg äärest ääreni klaasiga kaetud ning hunnik liideseid külgedele paigutatud.

multipad4quantum10-1-eest

Eestpoolt vaadates on seade kaetud äärest ääreni klaasiga. See on hea lahend, kuna lihtsustab seadme ekraani puhastamist ning mustus ei jää ümbritseva raami vahele. Sarnaselt teiste soodsamate seadmetega on küll teatud miinuskülg. Kui nn. premium seadmetel on Gorilla Glass peale pandud, mis on kriimukindel ning natuke sõbralikum sõrmejälgede suhtes, siis MultiPad 4 Quantum kasutab soodsamat lahendit. Seega ära pane teravamate esemetega ühte kotisahtlisse kaitsmata tahvelarvutit. Teiseks on ka see häiriv aspekt, et sõrmejäljed ekraanil takistavad päris korralikult sõrme libisemist klaasil. Millal küll tootjad mõistavad, et Gorilla Glass tüüpi kattematerjal on äärmiselt vajalik ka kasutusmugavuse seisukohalt?

multipad4quantum10-1-eestraam

Ekraani ümber ei ole liigselt suur raam – piisavalt lai, et oleks hea kinni seadmest haarata, samas piisavalt kitsas, et ei hakkaks häirima.

multipad4quantum10-1-eestkaamera

Ülemises paremas nurgas leiab ka ühe kaamera kahest (teine tagumisel küljel). Kuna see on seadme nurka pandud, siis videokõnede ajal tuleb vaatenurka jäigalt paigal hoida, et teised näeksid sind. Ning loomulikult tähelepanu pöörata sellele, et sõrmedega kaamerat kinni ei kataks.

multipad4quantum10-1-tagant

Tagumine paneel, nagu eelpool mainisin, valmistatud ühest suurest alumiiniumitükist. Läbipainduvus on sellel minimaalne ning käes tundub üleüldiselt soliidsena.

multipad4quantum10-1-tagantkaamera

Tagantpoolt vaadates vasakus ülemises nurgas asub pisike kahe megapiksline kaamera. Midagi erilist see ei ole, ning hädapärase pildi saab ei saa sellega tehtud. Kaamerast räägime täpsemalt allpool.

multipad4quantum10-1-pealt

Ülemises ääres on lisaks toitelülitile ka helitugevuse reguleerimise nupud.

Alumises ääres on… mitte midagi!

multipad4quantum10-1-paremalt

Paremas küljes on kaks avaust kõlarite jaoks. Esiteks – stereo? Ei ei ei, pigem mono. Kas saab ruumilise heli tunnetuse kätte? Ei, kõlarid liiga lähestiku selle jaoks. On need midagi head üldse? Mängimiseks jms võib asja ära ajada. Kui tahad muusikat nautida, kasuta hoopis kõrvaklappe.

multipad4quantum10-1-vasakult

Vasakus küljes peitub trobikond liideseid-pesasid. Pildi pealt vasakult lugedes on mikrofon, kõrvaklapiväljund, microSD kaardi pesa, microUSB pesa, miniHDMI väljund ning toitesisend.

Antud seadmel on küll eraldi toitesisend, kuid tahvelarvutit on võimalik laadida ka üle USB, mis teeb igapäevase kasutamise natuke lihtsamaks.

Oma 612 grammise kaalu juures tundub see tegelikult päris raske, kuid siin tuleb ka nentida, et korpuse koostekvaliteet ning materjalid nõuavad kaalus oma hinda.

multipad4quantum10-1-karbis

Peab ära ka mainima, et lisaks tahvelarvutile on komplektis ka vutlar, laadija ning USB Host adapter ning USB kaabel arvutiga ühendamiseks.

 

Riistvara
Operatsioonisüsteem
Android™ 4.2.2 Jelly Bean
Ekraan
10,1” IPS LCD, 1280 × 800 pikslit; mahutundlik puuteekraan
Protsessor
Rockchip RK3188 neljatuumaline 1,6GHz, ARM Cortex-A9
Mali 400 MP neljatuumaline  graafikaprotsessor
Operatiivmälu
1GB DDR 3
Mälu
8GB sisemälu; kuni 32GB microSD kaart
Võrgud
WiFi 802.11 b/g/n; Bluetooth 4.0
Saab kasutada välist 3G modemit
Ühendused
microUSB (HOST funktsiooniga);3,5mm kõrvaklapipesa; miniHDMI
Kaamera
2 megapiksline tagapaneelil; 0,3 megapiksline eespaneelil
Sensorid
asendisensor; kiirendusmõõtja
Vooluallikas
7000 mAh liitiumaku
Laadimine komplektis olevast laadijast või USB kaudu
Mõõdud & kaal
260 × 170 × 9,5 mm
612 g

Ülemisest tabelist on näha, et riistvaraliselt on tegu päris korraliku tahvelarvutiga. Lahkame kõik need numbrid üksikasjalikult läbi ning räägime täpsemalt.

10,1″ on tegelikult väga suur tahvelarvuti, võrreldes 7-8 tolliste seadmetega. Antud ekraan on 16:9 küljesuhtega, mistõttu on filmide vaatamine mugav, kuid niisama internetis tuulamiseks natuke liiga välja venitatud. Egas punktitihedus sellel kõige parem ka pole, kuna lahutusvõime on ainult 1280 × 800 pildipunkti. See annabki kokku kuskil 150ppi. Ekraani lähedalt vaadates on võimalik üksikud pildipunktid ära seletada, kuid normaalkauguselt kasutades on eristamatud. Samas IPS ekraan annab hea vaatenurga ning selged värvid.
Kurja, kas on raske hakata seadmele panema valgussensoreid? Jah, ka sellel seadmel on see puudu. Õhtul kodus tiri taustvalgustust maha, lõuna ajal pargipingil suru juurde. Kõike käsitsi. No mis mõttes küll.

Varasemalt olen ma väga kõrgelt hinnanud teisi Rockchip protsessoreid. Eriti RK3066 kahetuumalist isendit, mis oli kasutusel paljudes Prestigio kui ka Archose ja Omega seadmetes. See oli särtsakas ning stabiilne. RK3188 on uuem, nelja tuumaga protsessor mis baseerub ARM Cortex-A9 tuumadel. Taktsagedus on jäänud 1.6GHz peale, kuid olgem ausad, tavakasutaja jaoks pole eriti vahet kas seal on 1,2GHz või 2,2GHz. Pigem taanduvad need asjad muudele teguritele – mis tüüpi videot pakitakse lahti riistvaraliselt, kui võimekas on graafikaprotsessor, kuidas on tarkvara optimeeritud. Selle seadmega on nii, et natuke uimerdamist ikka esines, kuid siiski toimetas korralikult. Ekraanil pildi kuvamisel rebenemise efekte ei täheldanud, rakenduses laadisid lahti normaalse ajaga, videod mängisid kenasti ning mängudega tuli korralikult toime.

MP4Q10-1-antutu_score_detailid

MP4Q10-1-antutu_score

Kui vaadata staatilisi teste selle seadmega, siis uus Prestigio MultiPad 4 Quantum on isegi särtsakam, kui minu aastavanune HTC One X ning isegi parem, kui eelmise aasta Nexus 7.

Sisemälust ei ole midagi pikemalt rääkida – 8GB vaikelahendina rahuldab enamus kasutajate vajadused. Kui sellest puudust tuleb, siis pista kuni 32GB mälukaart sisse.

Erinevate ühenduste seisukohalt ei ole ka midagi ette heita. WiFi on olemas, Bluetooth 4.0 on olemas. Kui soovid mobiilset internetti kasutada, siis kiika Prestigio kodulehele ning uuri, kas sinu seade on toetatud. Nimelt on antud seamde USB pesa HOST funktsiooniga – sinna võid vabalt ühendada USB mälupulki, klaviatuuri, hiirt, 3G modemit või välist kõvaketast. Miks ka mitte hoopis mängupulti. Vajalik kaabel seadmete ühendamiseks (USB OTG) on tahvelarvutiga komplektis kaasas.
Lisaks on seadmel kaks erinevat videoväljundit. Üks neist on miniHDMI väljund, kustkaudu saab väljastada 1920 × 1080 50p signaali ning teine…. Teine on Miracast tugi seadmes. See tähendab, et Miracast toega telerisse või monitori on võimalik juhtmevabalt tahvelarvuti pilti ning heli edastada.

MP4Q10-1-miracast

Kaamerad oh kaamerad. Ma siiani ei suuda mõista, kelle või mille jaoks pannakse tahvelarvutile tagumisele küljele kaamera. See on täpselt sama totter, kui panna tahvelarvutile telefoni funktsioon. Käsitseme neid mobiilsete seadmetena või mitte – tänaval ma ei pane seda eal kõrva äärde või ei hakka loomaaias armast jääkarust tahvelarvutiga pilti tegema. Aga see selleks.
Eesmine kaamera on ainult videokõnede jaoks – ära üritagi sellega midagi muud teha. Tagumine kaamera – ära ürita sellega mitte midagi teha. Sel puudub välk, autofookus (teravustamine fikseeritud mingile punktile) ning ka kvaliteet. Selle asemel oleks võinud stereokõlarid hoopis olla.

Näide antud kaamerast tulnud pildi kohta

 

Tarkvara

Antud seadme operatsioonisüsteemiks on Android 4.2.2 peale viimast tarkvarauuendust. Võrdlemisi stock lahendiga on selle seadme puhul tegu. Liigseid programme meil ka peale ei suruta – mõned Prestigio rakendused ning sellega piirdub. Kasutajal on ise võimalik valida, mida peale panna, mida mitte.

MP4Q10-1-töölaud

Hea nähtus on see, et multi user tugi on olemas – tahvelarvutile saad lisada rohkem kui ühe kasutada (erinevalt mõnest teisest Android 4.2 versiooniga Prestigio tahvlist, mida ma olen testinud).

MP4Q10-1-klaver

Eesti keel! Jah, kasutajaliidese saab sellel ka Maarjamaal kõige levinud keele peale lülitada. Kuid siin on üks suur AGA. Eestikeelsel vaikeklaviatuuril on kaks Z tähte ning mitte ühtegi Y tähte (!? !#$£@$@#¤). Selle vastu ei olnud muud rohtu, kui Prestigio Keys klaviatuurirakendus välja lülitada ning aktiveerida Android AOSP eesti paigutusega klaverirakendus (või Play poest Google Keyboard või SwiftKey alla laadida).

 

Kokkuvõte

Mida arvata ühest 200€ 10-tollisest tahvlist siis? Ma ei hakka nurisema selle seadme suurte mõõtude pärast, kuna selle jaoks on kindlalt sihtrühm olemas. Nuriseks pigem 16:9 ekraani küljesuhte pärast. 9,7″ ning 3:4 küljesuhtega oleks palju parem kasutada olnud. Aga noh, see on pigem minu personaalne eelistus. Siit sealt jäi häirima veel mõned aspektid, kuid üleüldiselt on tegu korraliku tahvelarvutiga.

multipad4quantum10-1-vutlariga

+ Heade värvidega IPS ekraan
+ Miracast  ja HDMI
+ Võimas protsessor
+ USB Host funktsioon, USB laadimine
+ Eesti keele olemasolu
+ Bluetooth
– Valgussensori puudumine
– Väga halva kaamera lisamine
– Möödapanek eestikeelse klaviatuuriga 

Tänud USB Host funktsiooni olemasolule ning ka Bluetooth võimalusele saab tahvelarvutile taha panna hulgim lisaseadmeid, mistõttu saab selle seadmega asendada ka sülearvutit. Miracast ning HDMI väljund võimaldavad kasutada suuremat ekraani. Kasuta seda meediamängijana, hädapäraselt tööarvuti asendusena või lihtsama mängukonsoolina. 199€ eest on seda ju väga hästi saadud.

Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 Photopointis 199€

Ülevaade numbrites

Riistvara
7
Disain
7
Ühendused
7.5
Kasutusmugavus
6
Hind
8
7.1

Kõva keskmik

Lõppkokkuvõttes on tegu täiesti korraliku tahvliga, mida kodus kasutada, sest kaalu arvestades nii väga kaasas ei tahaks vedada. Samas hea suure mahutavusega aku, võimas sisu, terav ekraan ning muud aspektid teevad seadmest korraliku töö või meelelahutusvahendi. Ning mis kõige tähtsam - unusta ära, et sellel kaamera olemas on. Teibi see kasvõi kinni - ära lihtsalt kasuta.