Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Prestigio MultiPad 4 Ultimate 8.0 3G ülevaade :: Digitest

Prestigio MultiPad 4 Ultimate 8.0 3G
Silver Pik

Prestigio suudab oma tooteliinilt tihedamalt erinevaid tahvelarvuti mudeleid välja saata, kui Vändrast saelaudu tuleb. Tõsiselt, korraga on tootmises niipalju erinevaid tootesarju, lisaks on need eri ekraanimõõduga saadaval. Lisaks veel ka 3G versioonid. Selles mudelimüriaadis on suhteliselt raske orienteeruda, mis mille jaoks mõeldud on. Oleks siis mudelivalik igal tootjal nii lihtne, kui näiteks Nexus seeria või Apple iPad’id. Aga ei, elu oleks liiga lihtne meil, tavakasutajatel, sellisel juhul. Igatahes sokutati mul töölauale üks Prestigio tahvelarvuti: MultiPad 4 Ultimate 8.0 3G. Kasutasin seda aktiivselt terve kuu ning võtan siin oma mõtted antud seadmest kokku. Ning jätame vahele selle aspekti, kus see Prestigio mudelivalikus asetseda võib või millega konkureerida

 

Karbis

multipad4ultimate_karbis

Antud seadmega on kaasas üks korralik valge nahkne vutlar, USB kaabel laadimiseks või arvutiga ühendamiseks, laadija ning ka microUSB OTG tüüpi kaabel lisaseadmete ühendamiseks.
Mõned mõtted kaasapandava varustuse osas. Laadija on imelikult kohmakas võrreldes teiste USB laadijatega. Näiteks Nexus tahvelarvutitel või HTC nutitelefonidel on see tükkmaad kompaktsem. Ei Omega, Prestigio ega Archos ei suuda normaalset kaasa panna.
Lisaks on komplektis olev kaabel naljakalt lühike – seda kasutades on tahvelarvutile suht raske leida normaalset kohta, kuhu laadima panna ning laadimise ajal ei ole ka mõistlikku liikumisruumi.

multipad4ultimate_vutlariga

 

Disain

Eestpoolt vaadates on tegu nagu…. iPad’i odava klooniga. Või noh, teatud maani. Äärest ääreni klaasiga kaetud, valge raam ning 4:3 küljesuhtega ekraan.
Ekraanil on pildipunkte 1024 × 768, mis annab punktitiheduseks ligikaudu 160ppi. Normaalkaugusel (40-50 cm) vaadates ei ole võimalik üksikuid pildipunkte eristada, kuid lähemalt piiludes on neid näha. Seega – ära liiga lähedale oma silmi ekraanist pane!

multipad4ultimate_eest2

Sarnaselt teiste Prestigio tahvelarvutitega kasutab MultiPad 4 Ultimate 8.0 IPS tüüpi paneeli, mis ühest küljest annab hea vaatenurga. Teisalt on ka selle mudeli ekraanil värviküllasus natuke üle keeratud, nagu ka teistel Prestigio mudelitel.

Häirima jäi suuresti just ekraani ees olev klaas. Olles harjunud Nexuse Gorilla Glass kattega tabas mind väga kiiresti halb üllatus. Nimelt sõrmejäljed paistavad häirivalt välja ning sõrmede libistamine ekraanil ei ole tea mis mugav asi siis, kui ekraan täitsa puhas ei ole.

multipad4ultimate_eest_ülevalt

Ekraani ülemisel äärel leiab ühe kaamera videokõnede tegemiseks ning ka väikese kõlari. Viimane neist toimib ainult telefonirakenduses, seega filme vaadates või muusikat kuulates ei tasu antud avast heli oodata.

multipad4ultimate_taga

Tagumine paneel on ühest suurest alumiiniumitükist. Lisaks on seal suur Prestigio logo, väike kõlar, reset nupp ning kaamerasilm.

multipad4ultimate_taga_kaamera

Kaamera asub ebameeldivalt nurgas, mis teeb pildistamise natuke keerulisemaks. Seadet põiki peos hoides tuleb ka tähelepanu pöörata, et kaamerasilma kinni ei kataks.
Positiivse aspektina tuleb mainida, et sellel valgusepüüdjal on olemas autofookus ning tarkvaras on lisatud ka mõned filtrid-efektid ning lubatakse pildistamisparameetreid muuta.
Samas kaamera pildikvaliteet ei ole midagi erilist – ka kõige odavam kompaktkaamera suudab sellest seadmest parema foto talletada. Vahet pole, et megapiksleid jagatud 8 – pilt jääb ikka natuke müraseks ning detailsus pole kõige parem.

multipad4ultimate_nurk

Seadme külgmine profiil on mõnusalt ümar, mis teeb tahvelarvuti käes hoidmise mugavaks. Samas isiklikult arvan, et raam selle ümber oleks võinud natuke vähem särav olla.

multipad4ultimate_pealt

Pealmisel küljel on toitelüliti, kõrvaklapiväljund ning ka microUSB pesa. Viimane neist on Host funktsiooniga – sinna võid vabalt ühendada USB mälupulki, klaviatuuri, hiirt või välist kõvaketast. Miks ka mitte hoopis mängupulti. Vajalik kaabel seadmete ühendamiseks (USB OTG) on tahvelarvutiga komplektis kaasas.

multipad4ultimate_külg

Küljepealt leiab mikrofoni, helitugevuse reguleerimiseks vajalikud nupud ning ka ühe luugi, mille taga on microSD kaardi ning ka SIM kaardi pesa.

multipad4ultimate_pesad

Seade kasutab täismõõtu SIM kaarti ning toetab kuni 64GB microSDXC mälukaarti.

 

Riistvara
Ekraan 8” IPS LCD, 1024 × 768 pikslit
mahutundlik puuteekraan
Protsessor Mediatek MTK8389, neljatuumaline, 1,2 GHz
ARM Cortex-A7
Graafikaprotsessor PowerVR SGX544
Mälu 1GB DDR3 operatiivmälu
16GB sisemälu
kuni 64GB microSDXC mälukaart
Operatsioonisüsteem Android™ 4.2.1 Jelly Bean
Võrgud WiFi 802.11 b/g/n
Bluetooth
GPRS, GSM, EDGE, HSDPA, HSPA+
Ühendused microUSB pesa andmete edastamiseks & laadimiseks
3,5mm kõrvaklapipesa
SIM kaardi pesa
Sensorid kiirendussensor
asendisensor
A-GPS, GPS
Kaamera 8-megapiksline tagapaneelil
2-megapiksline eespaneelil
Vooluallikas 4850 mAh liitiumaku
USB laadimine
Mõõdud 204 × 154 × 9,6 mm
Kaal 448 g

Seadme tuumaks on MediaTek’i protsessor koos PowerVR SGX544 graafikakiibiga. See ei ole nii kiire kooslus, kui näiteks Rockchip RK3188 protsessor teistes uutes Prestigio tahvelarvutites. See fakt tuleb välja ka kiiret testi tehes. AnTuTu annab tulemiks tagasihoidlikud 13326 punkti, mis jääb alla eelmise põlvkonna Nexus 7’le ning ka minu vanale HTC One X nutitelefonile.

multipad4ultimate_antutu1

multipad4ultimate_antutu2

Samas rakendused toimivad normaalselt, liigset rebenemisefekti ekraanil ei tähelda ning 99% mängudest saab probleemideta ära mängitud.

16GB sisemälu peaks tegelikult enamuse kasutajate vajadused täielikult rahuldama. Kui sest peaks väheseks jääma, siis mälukaardiga on võimalik mälu laiendada.

Mis puutub ühendustesse, siis MultiPad 4 Ultimate on varustatud nii WiFi (b/g/n), Bluetooth kui ka mobiilse andmesidega. Viimane toetab kuni 42Mbps HSPA+ ühendust. Mobiililevi on seadmel korralik (loe: antenn piisavalt võimekas) ning ses osas midagi halba ette heita ei ole.

multipad4ultimate_miracast

Seadmel puudub küll HDMI väljund, kuid peale viimast tarkvarauuendust on lisatud Miracast tugi. See tähendab, et Miracast toega telerisse või monitori on võimalik juhtmevabalt tahvelarvuti pilti ning heli edastada.

 

Tarkvara

Antud seadme operatsioonisüsteemiks on Android 4.2.1 peale viimast tarkvarauuendust. Võrdlemisi stock lahendiga on selle seadme puhul tegu. Liigseid programme meil ka peale ei suruta – mõned Prestigio rakendused ning sellega piirdub. Kasutajal on ise võimalik valida, mida peale panna, mida mitte.

multipad4ultimate_home

Imelik on see, et Android 4.2 on peal, kuid multi user tugi puudub – teiste kasutajate jaoks ei ole võimalik luua eraldi kontot.

multipad4ultimate_klaver

Eesti keel! Jah, kasutajaliidese saab sellel ka Maarjamaal kõige levinud keele peale lülitada. Kuid siin on üks suur AGA. Eestikeelsel vaikeklaviatuuril on kaks Z tähte ning mitte ühtegi Y tähte (!? !#$£@$@#¤). Selle vastu ei olnud muud rohtu, kui Prestigio Keys klaviatuurirakendus välja lülitada ning aktiveerida Android AOSP eesti paigutusega klaverirakendus (või Play poest Google Keyboard või SwiftKey alla laadida).

 

Telefon?

Jah, sellel seadmel on lisaks mobiilsele internetile ka telefoni funktsioon. Sellega paratamatult seostub rohkem negatiivseid aspekte kui positiivseid. Miks nii? Siin mõned näited.

multipad4ultimate_phone1

Esiteks on seade ilmatumalt suur – 8 tolline tahvelarvuti kõrva ääres tundub väga totralt. Vahet pole, kas sa räägid sellega kodus või tänaval – naljakas vaatepilt on see niiehknaa.

Teiseks, seadmel on küll sisse ehitatud mikrofon, kuid see on külje peal. Parema kõrva juures seda hoides jääb mikrofon sul sisuliselt selja taha ning teised sind niikuinii ei kuule.

multipad4ultimate_phone

Paneme siis peakomplekti taha, eks? Siin ka kolmas asi – 3,5mm pesa on ainult heliväljund. See ei võimalda peakomplektide mikrofoni kasutada. Seega peakomplekti puhul tuleks kasutada pigem Bluetooth seadet.

 

Võtame asjad kokku

229 euro eest on iseenesest seda seadet hästi saadud. WiFi on olemas, mobiilne internet on olemas. Selge ning terav pilt, suur vaatenurk ning korralik konstruktsioon. Helistada nagu saab kah, SMS saata ja… üleüldiselt jookseb hästi. Kuid kõik need pisiasjad.

multipad4ultimate_vutlariga2

+ Heade värvidega 4:3 küljesuhtega IPS ekraan
+ Miracast tugi
+ 3G andmeside
+ USB Host funktsioon, USB laadimine
+ Eesti keele olemasolu
+ Bluetooth
– Telefoni funktsiooni läbimõtlemata lahend
– Valgussensori puudumine
– Halb kaamera
– Möödapanek eestikeelse klaviatuuriga 

Ehk võiks selle kohta öelda nii: unusta ära telefoni funktsioon ning ka kaamera seadme tagaküljel, hoia puhastuslapp koguaeg käepärast ning sa oled omadega mäel. Seade tuleb tööga tegelikult kenasti toime ning saab ära tehtud kõik, mida ühe tahvelarvutiga tehakse.

Prestigio MultiPad 4 Ultimate 8.0 3G Photopointis 229€

Ülevaade numbrites

Riistvara
6.5
Disain
7.5
Ühendused
8.5
Kasutusmugavus
6
Hind
7.5
7.2

Teeb töö ära

Lõppkokkuvõttes on tegu täiesti korraliku tahvliga, mida hea kodus või reisil kasutada. Samas hea suure mahutavusega aku, piisavalt särtsakas sisu, terav ekraan ning 3G andmeside teevad seadmest korraliku töö või meelelahutusvahendi. Lihtsalt unusta ära telefon ning kaamera, sest nendega niikuinii midagi erilist pole peale hakata.