Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 25. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Samsung Galaxy Note – telefon või tahvelarvuti? :: Digitest

Silver Pik

Samsung Note on lüli Samsungi Galaxy S II telefoni ning Galaxy seeria tahvelarvutite vahel. Oma suure 5,3 tollise ekraaniga on mõõdult küll pigem tahvelarvuti, samas tarkvara ja ülejäänud tootedisain on telefonina kasutamisest lähtuv. Samas pole turul teisi analoogseid tooteid. Vanemast ajast võib ära mainida Dell Streak seeria telefonid. Jällegi, need polnud üldse populaarsed. Ühest küljest oma vana tehnilise lahenduse pärast, teisalt mitte niiväga õnnestunud tootedisaini süül. Samsung aga proovib nüüd neid vigu vältida.

Galaxy Note & S Pen

Disain

Samsung Note on võrdlemisi suur telefon, mis ei taha igale poole ära mahtuda. Õnneks on see alla 1 cm paks, seega rinnataskusse surumine ei ole väga suur probleem. Ning võrdlemisi väike kaal ei tee teda liigselt raskeks kaaslaseks.
Korpus on küll plastist, aga peos on tugev ja jäik. Sellegipoolest ei soovita seda tagataskusse panna ning telefoni peale istuda. Eespaneelil on füüsiline kodunupp. Kui ekraan sisse lülitatud, põleb ka selle taustvalgustus. Ning loomulikult toimib selle taustvalgustus ka märguandetulena – kui on vastamata kõne või mõni programm aktiveerib teated, siis tuluke vilgub.

Galaxy Note võrrelduna Nokia 2110’ga

Alumisele äärele on peidetud microUSB pesa ning ka puutepliiats. Vasakul küljel aga helitugevuse reguleerimise nupud. Seadme pealmisele küljele on pandud standardne 3,5mm kõrvaklapiväljund. Paremal küljel on toitelüliti ning selle vajutamisega lülitatakse ka ekraan sisse.

Küljepealsed nupud oleks võinud küll natuke suuremad olla ning natuke madalamale paigutatud, kuna nende tabamine esimese hooga on natuke vaevaline. Tagumisel paneelil on aga peidus 8MP kaamera koos LED välguga. Eespaneelil on lisaks veel üleval ääres üks pisike kaamera videokõnede jaoks. Kaamera omadustest räägime hiljem.

Galaxy Note tagumine külg

Riistvara

Esimene asi, mis silma jääb, on Samsungi suurepärane AMOLED ekraan. Suur 5,3” ekraan, millel on piksleid 1280×800. Sellel ekraanil saad vaadata veebilehti ka täismõõdus, ilma, et peaks laadima mobiilse vaate. AMOLED ekraanidele omaselt on vaatenurk väga hea. Lisaks sellele on värvid kirkad ning selged, must värv aga must nagu pime öö.

Võimas kahetuumaline protsessor annab kasutajale väga sujuva kogemuse. Isegi suurema koormuse all on harva märgata pildi hangumist või veebis lehte kerides rebenemisefekti. Isegi 1080p video ettemängimisel ei tekkinud Galaxy Note’l probleeme, sõltumata sellest, kas kasutada riistvaralist või tarkvaralist dekoodrit.

Seadmel on ka 16GB sisemälu, mis on enamus kasutajatele küllaga. Kui aga sul sellest puudust tuleb, siis on olemas ka micoSD kaardi pesa, mis toetab kuni 32GB kaarte. Kokku 48GB – selle peale mahub kasvõi kogu muusikatagavara.

Kahjuks füüsiline HDMI väljund puudub. See-eest pakub Samsung üleminekut, mille saad telefoni microUSB pessa panna. Mõistliku summa eest eraldi soetades loomulikult.

Ühendusvõimalusi jätkub samas küllaga. Telefonil on, nagu standardiks saanud, WCDMA/UMTS ühendusvõimalus kuni 21Mbps HSPA+ režiimis. Samamoodi ka GSM/EDGE tugi võimalus. Juhtmevaba võrgu võimalustest ka IEE 802.11 b/g/n raadio, nii 2.4GHz kui ka 5GHz peal. Lisaks ka Bluetooth 3.0 koos oma kõikide lisadega erinevate lisaseadmete ühendamiseks. Ning FM raadio võimalus, kus füüsilised kõrvaklapid toimivad antennina. Kahjuks sellese maakera nurka ei tule seadmeid, mis toetaks LTE (3,9G) mobiilse andmeside standartit. Võibolla selle põhjuseks see, et Euroopas suuresti jäetakse see etapp vahele ning minnakse otse 4G andmeside juurde.

Tarkvara

Operatsioonsüsteemiks on hetkel Android 2.3 Gingerbread koos TouchWiz kasutajaliidesega. See sarnaneb suuresti Galaxy seeria mobiiltelefonidega. Kuna aga ekraan on füüsiliselt suurem ning kõrgema lahustusvõimega, siis mahub sinna korraga rohkem. Sellest tulenevalt on ka mõned pisiprogrammid (widgets) ümber disainitud.

Kaasapandud programmide valik on rikkalik. Alates harjumuspäraseks kujunenud Google valikust: Youtube, Gmail, Google Calendar jms, on Samsung lisanud enda poolt ka nii mõnegi väga vajaliku programmijupi. Üheks neist on Polaris Office. See kontoritarkvara pakett sisaldab endas kõike mobiilse kontori jaoks vajalikku: suudab ju avada ning luua kõiki enamlevinud failiformaate.

Positiivseks ilminguks on ka Samsung AllShare programm, mis täidab DLNA funktsiooni. See teeb failide jagamise üle kohtvõrgu meelelahutusseadmetesse väga mugavaks. Ühe nupuvajutusega saab oma viimase video norskavast kassist kuvada DLNA toega televiisori ekraanile ning sõpradega jagada.

Note tarkvara

Mõne baasfunktsiooni disainimisel oleks võinud samas Samsung arvestada, et inimeste käed ei ole just kõige suuremad. Näiteks kõne vastamisel või lõpetamisel tekkis koguaeg probleem: paremas käes telefoni hoides ei saanud pöidlaga kõne vastu võtta ega lõpetada, kuna vastav nupp kuvati ekraani vasakule äärele. Selle vastu oleks lihtne lahend olnud, analoogselt näiteks HTC‘ga, vastamiseks libista sõrme üle ekraani.

S-Pen

See ei ole tavaline puutepliiats. Oma funktsionaalsuse osas on see rohkem nagu pliiats, mis tuleb näiteks Wacomi graafikalaudadega kaasa. Nimelt on küljel kaks nuppu, millel on omad funktsioonid. Telefon ei kasuta pliiatsi registreerimiseks mitte füüsilist puudutust, vaid toimib NFC (near field communication) metoodikal.

S Memo programm

Multimeedia

8MP tagumine kaamera üllatas positiivselt. Tavaliselt ma näen mobiiltelefone või tahvelarvuteid tegemas võrdlemisi vähekvaliteetseid pilte. Galaxy Note puhul see aga probleemiks pole. Värvid jäävad natuke pastelseks, samas arvestades sensori suurust, pole tulem üldse halb.

Kaamera tarkvara lubab valida erinevatse stseenide vahel. Kasutades automaatrežiimi valib kaamera kasutaja eest parameetrid. Miinusküljena: pilditöötlusprogramm puudub kaamera aplikatsiooni juures. Selline lihtne, pildi tagantjärgi kadreerimine ning sättimine on olemas aga rohkemat ei ole.

Videosalvestus on kuni 1080p formaadis, mis on enam kui keskmine kaamera. Pildi kvaliteet on korralik ning heli jääb puhtalt peale.

Eesmine videokõnede jaoks olev kaamera on aga natuke häiriv. Nimelt peab kasutaja seadme videokõne ajal põiki kätte võtma, kuna püsti hoides ei pöörata videopilti ümber. See aga tekitab pikema videokõne ajal käes ebameeldivat pinget.
Kaasapandud kõrvaklapid, nagu alati, ei kannata erilist kriitikat. Samas kui kasutada korralikke kõrvaklappe (testisin Razer ProTone M100 klappidega), saab väga hea helikvaliteedi. Loomulikult ma ei hakka seda võrdlema õunalogoga i’seadmega aga väga palju see maha ei jää.

Filmivaatamise testis sai kasutatud 1080p videot, mis oli mpeg4 formaadis ning MKV konteineris. Video mahamängimisel ei tekkinud kordagi probleemi ning edasi-tagasikerimine toimus sujuvalt.

Tehnilised andmed:

  • Ekraan: 5,3” HD Super AMOLED 1280×800 pikslit
  • Protsessor: 1.4GHz kahetuumaline ARM Cortex A9
  • Mälu: 1GB RAM, sisemälu 16/32GB, mälukaart kuni 32GB microSD
  • Operatsioonsüsteem: Android 2.3 Gingerbread*
  • Andmeside: 3,5G 850/900/1900/2100 MHz GSM 850/900/1800/1900 MHz
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Bluetooth 3.0
  • Kaamera: 8 MP, 3264x2448px, autofookus, LED välk
  • Sensorid: GPS, güroskoop, lähedussensor, kompass, baromeeter
  • Ühendused: microUSB pesa (andmeedastus & laadimine), 3,5mm heliväljund
  • Aku: 2500mAh, kuni 960 tundi ooteaeg, 26 tundi kõneaega
  • Mõõdud: 146.9 x 83 x 9.7 mm
  • Kaal: 178g
  • Karbis: Galaxy Note koos puutepliiatsiga, microUSB kaabel, laadija, kõrvaklapid koos integreeritud mikrofoniga, juhendid.
    • * Android 4.0 Icecream Sandwitch uuendust lubati 2012 aasta I kvartalis.

Kokkuvõte

Plussid:

  • AMOLED ekraan
  • pliiats toimib kõikjal
  • kvaliteetne kaamera
  • võimekas protsessor
  • hea heli
  • aku kestvus

Miinused:

  • kõrva ääres ebamugav hoida
  • nuppude halb paigutus
  • kõnele vastamine ühe käega
  • kaasapandud kõrvaklappide kvaliteet

Tegu on esimese tõeliselt mugava seadmega, mis täidab lünga tahvelarvutite ja mobiiltelefonide vahel. Kui jätta välja mõned segavad faktorid disaini osas (nuppude natuke halb paigutus ning pliiatsi mitte just kõige mugavam kätte saamine), ei oska Galaxy Note’le eriti halba ette heita.

Parim telefoni juures oli AMOLED ekraan oma kirkate värvide ja väga hea vaatenurgaga. Loomulikult ka puutepliiats, mis erinevalt näiteks HTC Flyer’ist, töötab kõikjal, mitte mõnes üksikus programmis. Negatiivse ilminguna aga natuke suur mõõt – tänaval telefon kõrva ääres jalutades silmasin tahtmatult imestunud pilke enda suunas, et miks mul nii suur asi kõrva ääres on.