Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 28. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Seitse fotoseljakotti suures võrdlustestis :: Digitest

Jaanus "digistoop" Terasmaa

Sel korral on teemaks fotoseljakotitest fotoseljakottidest. Kui suur hunnik kallist fotovarustust on hangitud, siis tuleb seda kuidagi ka vahel endaga kaasa võtta. Kaua sa ikka toas kassi ja potililli pildistad.  Seega tekib varem või hiljem küsimus, kuidas ja millega seda teha, näiteks poekilekott pole selleks ilmselgelt parim valik. Õnneks pole muret – targad inimesed on välja mõelnud spetsiaalsed polsterdatud ja lahterdatud fotokotid, mida saab kanda näiteks õlal või vööl või seljas või käe otsas või  kuidas iganes. Käesolevas ülevaates tuleb juttu ainult fotoseljakottidest.  Miks? Eks ikka selleks, et vähemalt ühe kitsa segmendi siseselt anda veidi mõtteid ja variante, mida endale fotokoti valmisel arvesse võtta.

kotidkoos_1

Ilmselt pole üllatus, et poed – ja veel rohkem internet – on täis kümneid kui mitte sadu erinevaid fotokotte, mis kõik erinevad kuju, värvi, tegumoe ja loomulikult ka hinna poolest. Võtab silme ees kirjuks, sest loomulikult tahaks parimat hinna-kvaliteedi suhet ning seda, et konkreetne kott oleks mugav, vastupidav, ilus ning mahutaks täpselt seda ja niipalju kui endal vaja on.

Seega pidi ka alljärgnevaks läbikatsumiseks tegema valiku. Üheks kriteeriumiks oli, et ainult seljakotid. Teiseks, et hind oleks alla 2000 krooni, mis võiks väikese koonerdamisega olla muude soovide puhul ehk taskukohane ka Jõuluvanale ilma, et ta peaks SMS-laenu võtma. Kolmandaks, et kotid oleksid ilusad ja head ja võimalikult erinevad. Nii ongi testis kotte, mida saab laadida eest, küljelt, keskelt; mõnel juhu lisaks muule kraamile võtta kaasa ka rüperaali jne-jne-jne. Et sellises kaoses valida välja parim, ei jäänud muud üle kui viia kotid laborisse ja algosadeks lahti lammutada. Seda viimast küll vaid ülekantud tähenduses.

Kõikidesse kottidesse üritasin mahutada järgneva varustuse:

Pentax K10D
smc PENTAX DA* 50-135mm F2,8 ED IF SDM
smc Pentax DA 18-55mm F3,5-5,6 AL WR
Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC
smc Pentax-M 50mm f/1.7
Pentax Manual Extension Tube Set B with Case

Võtsin eelduseks, et ideaaljuhul võiks kaamera mahtuda fotokotti selliselt, et ka kõige pikem objektiiv saab ees olla. Vähemalt minu jaoks on see üheks oluliseks kriteeriumiks fotokoti ostmisel. Samal ajal peab loomulikult teisi objektiive ka veel kuhugi mahtuma, ehket kaamera ei tohiks kogu fotoosa täita. Testimiseks kasutusel olnud varustuse puhul tähendab see seda, et kotis peab olema õõnsus, mille pikkus on vähemalt 21,5 cm.

 

Võrdlustabel

Kotid on toodud enam-vähem suuruse järjekorras (välismõõdud). Nagu selgus, ei ole suur välismõõde olulises korrelatsioonis fotoosa mõõtudega ja sellega, palju objektiive ja fotokraami kaasa mahub.

kotitabel_800

Crumpler Pretty Boy Laptop backpack

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

ummaline kott. Väga suur – üle poole meetri kõrge ja ka üsna paks. Tugevast ja karmikoelisest materjalist. Paraku on fotosa nii pisike, et sinna praktiliselt ei mahugi midagi. Kit-objetiiviga õnnestub kaamera kotti mahutada. Pentax K10D muidugi on suhteliselt suur kaamera ka, aga ikkagi.

Suureks miinuseks on see, et fotokraami kättesaamiseks tuleb kott pooleks voltida. Kui ülemine osa on täidetud ja rüperaal ka kotti surutud, siis on seda suhteliselt kehv teha. Selleks, et sülearvuti eemaldada, tuleb omakorda koti ülemine osa praktiliselt ära tühjendada.

Samal ajal on kott nii rohmakas ja jäigast materjalist, et lukkegi ei saa naljalt lahti.

Õnneks  seljas on kott mugav, rihmade polstriosa piisava pikkusega ja mitte liiga jäik.

Taskuid ja sahtleid on kotil väga vähe ja need mis on, on väga pisikesed ja kasutamiseks ebamugavad.

Selgelt mitte parim fotokott Crumpleri valikus, fotosa on rohkem selline väike lisaboonus niisama seljakotile, kuhu mahub ka rüperaal. Isiklikult on varasem kogemus tunduvalt pädevama Crumpleri fotoseljakotiga (Match Maker), kuigi ka sel olid omad veidrad kiiksud.
[nggallery id=35]

Lowepro Fastpack 250

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

Suur, konservatiivne ja korralik kott. Midagi ekstra-super-ägedat selle koti kohta välja tuua pole. Samas kõik mis on, on hea ja kvaliteetne. Fotoosa on mahukas ja hästi ligipääsetav. Ülemine osa on samuti suur. Fotokraami saab paigutada kotti kenasti nii ühte- kui teistpidi.

Miinus – selleks, et kraami kätte saada, tuleb kotil ka nö külg avada. Seega võib näiteks kaamera sealt kergesti välja pudeneda. Mingi servake võiks seal ikka ees olla ka kotti avades. Selles mõttes on kaks teist testis osalevat ja küljeava omavat kotti veidi ohutumad.

Seljas üsna jäik, rihmad ei ole väga mugavad. Tegemist on ainukese kotiga, millel on seljaosa õhku läbilaskva materjaliga kaetud. Palaval suvepäeval seljas kandes oleks vahe ilmselt tunda. Samas on nõmedad ja ülearused polsterdatud kõrvad vöörihmal, mis ei ole eemaldatav ning mis on sellise koti jaoks liiga lai ja suur.
[nggallery id=36]

Kata Digital Backpack KT DR-467

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

Testi üks suuremaid kotte.  Lisaks fotokraamile tõesti suur ülemine osa ja spetsiaalsesse taskusse mahub ära ka rüperaal. Pisemaid taskukesi on välisküljel veelgi.

Polsterdatud fotoosa on eemaldatav ning kott kasutatav lihtsalt seljakotina. Paraku on see ka põhjuseks, miks fotoosa on veidi väiksema kui võiks koti väliskuju järgi eeldada. Seega väga palju lisaobjektiive ära ei mahuta ning ka kaamera koos 50-135 mm objektiiviga pole just kõige lihtsamini paigutatav, et mitte öelda paigutamatu.

Fotovarustuse sisestamine on mugav, aga kotti uuesti kinni panna mitte nii mugav. Vähemalt ei pea kraami kättesaamiseks kotti pooleks voltima vms, mis laptopi korral oleks üsna keeruline, vaid fotosa saab seest nö välja keerata.

Koti seljaosa on täiesti tasapinnaline ja sile. Rihmad mugavad ja kott seljas samuti.

Lisana on kaasas vihmakate. Ka väiksema fotostatiivi kinnitamise peale on selle koti puhul mõeldud, küljel olevast pisikest taskust saab võrktasku välja tõmmata. Või on see tasku veepudeli jaoks? Ega täpselt aru saagi…

[nggallery id=37]

Tamrac 3375

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

Omapärase fotoosa lahendusega. Lisaks esiküljel olevale suurele luugile on koti ühel küljel lisaluuk, et ainult kaamerale kiiresti ja kotti maha panemata ligi pääseks. Väga positiivne lisandus. Tänu sellele luugile sopistub fotoosa ka pisut suuremaks kui muidu oleks. Luuk on kotil selle külje peal, mis sobib nendele, kes kannavad kotti vasakul õlal. Igatahes parem lahendus kui Lowepro kotil, sest koti avamiseks ei pea tingimata ka külge avama.

Kott on vahepõranda eemaldamisega (takjakinnitused, mitte lukk) muudetav suureks tavaliseks seljakotiks. Või siis vahetükke sättides näiteks sobivaks muudetav mõnele eriti suurele teleobjektiivile. K1oD + DA* 50-135 mm mahutamisega probleeme ei teki.

Rihmad on sama tobedad ja jäigad kui Adventure 7 kotil. Õnneks puudub vähemalt vöörihm. Koti küljel on küll võrktasku, kuid kuna ülalpool rihm või mõni muu kinnituskoht puudub, siis statiivi naljalt kuhugi kinnitada pole.
[nggallery id=38]

Kata Digital Sling Backpack 3in1

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

See kott ei ole ainult seljakott – rihmasüsteem on ringitõstetav nii seljakotiks, slingshotiks kui ka õlakotiks. Lisaks on rihmad nii pikad, et soovi korral saab üle rinna risti panna, et kott eriti tugevalt seljas püsiks. Kaamerat on lihtne kätte saada, ei pea kotti kuhugi maha asetama. Fotoosa on avatav lisaks pealmisele osale ka mõlemalt küljelt ning sisu on ümberseadistatav nii vasaku- kui paremakäelistele.

Fotoosa on mahukas, testis osalenud kottidest kõige suurem. See annab võimalusi mitmesugusteks kombinatsioonideks asjade ümber tõstmisel. Tänu suurele sügavusele  (16 cm) mahtus Pentax DA* 50-135 mm ka püstipidisena kotti ära.

Ülemine osa küll suhteliselt väike, kuid vajalikud vidinad mahuvad sinna igal juhul ja ruumi jääb ülegi. Kuna ülemist ja alumist osa eraldav sein on avatav, saab ülemist osa alumist osa veidi ümber seadistades suuremaks muuta. Isegi niipalju suuremaks, et sinna mahub täpselt sisse kaasaegne ja pisike kuni 10″ ekraaniga netbook. Mitte küll nii turvaliselt ja mugavalt kui spetsiaalse rüperaali osaga kotti, kuid siiski on võimalus olemas. Samas saab niiviisi koti ülemist osa ära kasutada ka lisaruumina fotokraamile.

Koti seljaosa on üsna tasapinnaline, mingit anatoomilist sobivust pole üritatud. Koti rihmad on mõnusalt pehmed ja mugavad, seljakotina kandes ei suru kuhugi kaela peale vms.

Lisana on kotiga kaasas statiivihoidmissüsteem ja vihmakate.

Aastapäevad tagasi on Kata 3in1 kottidest ilmunud detailne ülevaade Photopointi ajaveebis.
[nggallery id=39]

Tamrac 5547 Adventure 7

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

Pisike ja tubli kott. Väga palju fotokraami ei mahuta, aga lühemaks retkekt täitsa sobiv. Mahub kaasa ka võileib ja tagavarasokid. Testis osalenud fotokraami kõikides kombinatsioonides kahjuks sellesse kotti mahutada pole võimalik.

Selleks, et fotokraami kätte saada, peab koti nö pooleks murdma. Kasutajad on kurtnud, et vahel ununeb lukk uuesti kinni panna ja siis võib koti ülesvõtmine fotokraamile kurvalt lõppeda, sest see lihtsalt pudeneb välja.

Miinuseks on tobedate nahklappidega rihmapolsterdus. Ei saa nende otstarbest kummagi Tamraci koti puhul aru. Rihmad väga jäigad. Mingi eriliselt arusaamatu mõttevälgatusena on sellisele pisikesele kotile külge pandud lai vöörihm, mida ei saa eemaldada teisiti kui ära lõigates. Mina isiklikult teeksingi seda, et jalus ei tolkneks. Lisaks vöörihmale on olemas ka rinnarihm, nii et kui täiendavat stabiilsust vaja, ajaks see asja kenasti ära.
[nggallery id=40]

National Geographic Small Backpack

Igast võimalikust küljes saab kotti imetleda siin (nägemiseks on vaja arvutisse installeerida väike programmijupp):

Kui kusagil oleks konkurss kottidele, millel on kõige rohkem taskuid, mille all on tasku, mille all on taskud, siis see kott oleks kindel võitja. Väljastpoolt kott nii pisike polegi (kuigi testi üks väiksemaid), samas seest küll. Sest üsna palju mahust annavadki need arvukad taskud, mille all on tasku, mille all on taskud. Ja siis veel suur hunnik erinevaid rihmakesi ja asju. Kott näebki välja nagu mingi taskute ja rihmade pundar, mille kallal tuleb natuke pusida, et fotoosale ligi pääseda. See kõik muudab koti ka jube raskeks – peaaegu 2 kg.

Fotoosa on tilluke. Nii et kui tahta veidi rohkem asju või vähegi suurem kaamera kaasa võtta, aga NG kott kangesti meeldib, siis tasub kaaluda suurema versiooni ostmist. Pika teleobjektiiviga kaamerat sellesse kotti igatahes naljalt ei mahuta.

Sellesse mudelisse mahub ka ainult üsna väike rüperaal. Miniatuursus igal sammul.

Seljas on see üllatuslikult üks mugavaimaid testitud fotokotte. Piisava jäikuse ja mõnusate rihmadega. Samas rihmade pikkuse reguleerimine ebamugav, sellises “vanakooli” stiilis  kahe metallrõngakese vahelt läbi keeratud rihmaga.

Kotiga on kaasas vihmakate, statiivi saab kinnitada arvukate rihmadega külgedel ja põhja all olevate rihmade külge või siis näiteks torgata koti küljelt avatavasse pudelihoidjasse. Aga võibolla see on hoopis statiivihoidja? Mine tea…
[nggallery id=41]

 

Dimensioonid

Nagu juba öeldud, ei pruugi kõige suuremate välismõõtmetega kott tähendada fotokraami mõttes suurimat. Samuti ei maksa uskuda tehaseandmeid, kus paljudel juhtudel üritatakse asju näidata suuremana kui need tegelikult on. Häbi-häbi neile selle eest.  Mõni firma on lähenenud ka vastupidisest otsast ja väiksemaid numbreid kokku lubanud.

kotidkoos_3

Nagu alljärgnevalt jooniselt näha (kotid on reastatud välismõõtude järgi, aga vastupidises järjekorras kui ülaltoodud pildil), omab kõige suurem kott üht väikseimat fotoosa. Samas on tagantpoolt kolmas kott suurima fotoosaga. Lisaks ruumalale on loomulikult oluline ka küljesuhe. Kõige ebapraktilisem on see Crumler Pretty Boy puhu, mis on väga kitsas. aga see-eest pikk.

kotidkoos3_800

 

Koostekvaliteet ja disain

Üldmulje kõikidest kottidest on positiivne ja kvaliteetne, mingeid viltuseid või rebenema kippuvaid õmblusi jms kusagilt silma ei torka. Ka polstrit on kõigil kottidel ümber kalli fotovarustuse piisavalt, mõnel vaat’ et liigagi palju.

kotidkoos_7

Välimus on alati maitseasi, aga otseselt midagi silma ei riiva. Olenevalt koti kasutuskohast ja eesmärkidest on välimus veidi teisest aspektist oluline – näiteks reisil või liikumisel veidi ebaturvalisemas piirkonnas on uhke ja ehedalt fotokotiliku välimusega paun pigem miinus kui pluss. Seetõttu võiks kõige turvalisem olla Crumpleri kott, mis näeb välja nagu tavaline suuremat sorti märss, mille puhul ei oska kahtlustadagi, et seal on 17″ rüperaal ja fotokraami. National Geographicu kott on lihtsalt imelik ja paljude ripnevate rihmadega. Tamraci ja Lowepro kotid veidi kogenumale silmale võivad mõjuda juba kahtlaselt fotokotilikumalt, Lowpro puhul torkab silma rüperaali tasku, mis omakorda viitab kurjade kavatustega inimesele, et seal on midagi saada. Kata kotid näevad samuti välja piisavalt tehnilised ja imelikud, et kahtlust äratada, eriti Digital Sling Backpac 3in1 oma kandilise kujuga.

 

Kasutusmugavus

Veel üks oluline aspekt on kasutusmugavus – kas ja kui kergelt saab kätte fotokraami, kas on võimalik kinnitada lisavarustust, kuidas kott seljas istub. Siin kategoorias eristuvad need kotid, millel saab fotokraami sisestada ja välja võtta mitmel erineval moel. Kõige rohkem võimalusi omab Kata Digital Sling Backpac 3in1 – mõlemad küljed ja keskosa eraldi või üks külg ja keskosa korraga. Ühelt küljelt saab avada ka Tamrac 3375 kotti. Väga mugav – saab fotoka kiiresti ja kotti kuhugi asetamata kätte. Analoogilist lahendust on üritatud ka Lowepro Fastpack 250 puhul, kuid veidi ebaõnnestunumalt. Külge ja esikülge ei saa avada eraldi, vaid küljeosa tuleb esimesena avada (ainult fotoka kätte saamiseks mugav ja hea) ja seejärel sisuliselt kogu esikülg eemaldada, et ka tagantpoolt miskit kätte saada (fotokas võib välja kukkuda, mis on kole ja paha). Kõige ebamugavamaks on fotovarustusele ligipääs tehtud Crumpler Pretty Boy’l ja National Geographic Small Backpack’il. Esimesel juhul on koti materjal väga jäik ja lukk serva all peidus, teisel juhul on fotoosa kusagil taskukihtide alla mattunud. Kata Digital Backpack KT DR-467 on vahepealne variant, fotoosa on nö välja keeratav/tõmmatav, mis asjade väljavõtmist tunduvalt lihtsustab. Ainuke viga, et nii mugav seda uuesti tagasi panna enam pole. Saab muidugi hakkama.

kotidkoos_2

 

Erinevate asjade (peamiselt statiivi) kinnitamise peale on kõige rohkem mõeldud National Geographic Small Backpack’i puhul. Isegi liiga palju, sest rihmu tilpneb kõikjal. Statiivi saab koti külge kenasti kinnitada ka Kata kottide puhul (3in1-ga on kaasas eraldi kinnitustasku- ja rihmasüsteem). Lowepro Fastpack 250 puhul saab ka pisema statiiviga kuidagi hakkama – näiteks fotoosa katva lapatsi alla. Pole küll eriti turvaline, aga ajab asja ära.

Taskuid ja erinevaid panipaiku nii koti sees kui välisküljel on kõige rohkem Lowepro Fastpack 250-il. Kokku tervelt 16. Tihedalt rebib kannul Kata Digital Sling Backpac 3in1 (14) ja seejärel Kata Digital Backpack KT DR-467. Ankrumeheks on Crumpler Pretty Boy on õnnetu 6 taskukesega, mis peale kõige muu on kehvasti ligipääsetavad ja koti välisküljel väga tillukesed.

 

Kokkuvõte ja järeldused

Põhimõtteliselt võib testitud kotid jagada kolme (ja poolde) erinevasse gruppi. Kõige kehvemalt esinenud grupi moodustavad kaks üsna vastandlikku kotti – Crumpler Pretty Boy ja National Geographic Small Backpack. Vastandlikkus seisneb nii kottide väliste dimensioonide erinevuses kui ka kõiksuguste taskute, rihmade jms olemasolus. Üks suur ja taskuvaene ning teine väike ja rihmi, taskuid jms täis pikitud. Samas fotoosa on mõlemal pisike ja raskesti ligipääsetav, nagu ka rüperaali tasku. Küll ei saa siinkohal teha järeldusi kummagi kaubamärgi headuse või kehvuse kohta, üldiselt on vähemalt Crumpleri puhul tegu väga tõsise tegijaga kotivalmistajate maailmas ning endale sobiva leiab nende valikust vast igaüks.

kotidkoos_4

Järgmise ja juba täitsa tubli keskmise grupi moodustavad Tamrac’i kotid. Mõlemal on omad plussid ja miinused, kuid kui suurus sobib, siis neid ostes pettuma ei pea ja halbu üllatusi ootamas ei ole. Fotokraami sisestamine käib erinevalt, seega selles osas on valikuvõimalus olemas. Tamrac ongi silma jäänud kui suhteliselt soodsa hinnaga ning samas korralikku ja stabiilset kvaliteeti pakkuv firma.

Tippgruppi kuulub kolm kotti – mõlemad Kata kotid ning Lowepro, millest üks minu jaoks siiski veidi meeldivamaks ostus kui teised kaks. Kahtlemata on selles grupis olevate firmade puhul tegu fotokotimaailma tipptegijatega, mis pakuvad kotte nii harrastajatele kui ka proffidele. Kõik kotid hiilgavad oma mahuka fotoosaga, läbimõeldud avamissüsteemiga ning kahel juhul kolmest mahub koti seljaossa ka rüperaal. Kuna aga tegu on fotokottide testiga, siis see peamiseks argumendiks ei saanud, sest igal plussil on ka omad miinused.

 

Seega

– kui on vaja minna lennureisile ja kaasa võtta ka rüperaal, vali kas Lowepro Fastpack 250 või Kata Digital Backpack KT DR-467. Lisaks üsna mahukale fotoosale on mõlemal kotil ka mahukas muu varustuse sektsioon, seega sobivad ideaalselt käsipagasiks lennukis – saab kaasa võtta kõik vajaliku. Kui arvuti kaasatulek pole oluline, on heaks valikuks Kata Digital Sling Backpack 3in1.

– kui on vaja minna fotoretkele ja oluliseks muutub koti kaasas tassimise mugavus ja fotokraami edukas kättesaamine, vali Kata Digital Sling Backpack 3in1. See kott juba nalja ei mõista – kanna seljakotina, õlakotina, slingshot’ina. Kaamera kättesaamiseks ei pea kotti maha asetama, piisab lihtsalt ette keeramisest ja küljeluuk on sinu päralt. Kusjuures, sisu ümber tõstes saab seadistada sobivaks nii vasaku- kui ka paremakäelisele.

– kui on vaja võimalikult suurt fotoosa, vali Kata Digital Sling Backpack 3in1 või Lowepro Faspack 250. Kui on tähtis mahutada kaasa palju muud kraami ja  fotovarustust vaid tibake, käib Crumpler Pretty Boy ka.

– kui oled looduselaps ja eelistad naturaalseid materjale, vali National Geographic Small Backpack. Kui tahad linnadzhunglis kurikaeltele võimalikult vähe silma torgata, vali Crumpler Pretty Boy või Tamrac 3375.

– kui tahad lihtsat ja mitte väga suurt fotokotti, mille kasutamise kallal ei pea pikalt pead murdma, vali Tamrac 5547 Adventure 7 või Kata Digital Backpack KT DR-467.

– kui tahad võimalikult laiade seadistusvõimalustega ning sajal erineval moel kantavat kotti, vali Kata Digital Sling Backpack 3in1.

– kui tahad täiesti kindel olla, et valid oma vajadusteks õige koti, võta oma fotokola kaasa ja mine poodi – lihtsalt proovi, kas kõik vajalik mahub kotti ja kui mugav seda sinna panna on.

Nagu selgus, ühte kindlat võitjat tegelikult ei ole, igaühe jaoks on vajadusel midagi ja iga kott on mingis situatsioonis parim, kuigi kasutusmugavus loomulikult varieerub, aga see on juba harjumuse asi. Isiklikult mina kirjutaksin Jõuluvanale ja paluksin endale tuua järgmiseks fotokotiks Kata Digital Sling Backpack 3in1. Ja seda ma just tegingi…

kotidkoos_5

Crumpler Pretty Boy Laptop backpack Photopointis
Lowepro Fastpack 250 Photopointis
Kata Digital Backpack KT DR-467 Photopointis
Tamrac 3375 Photopointis
Kata Digital Sling Backpack 3in1 Photopointis
Tamrac 5547 Adventure 7 Photopointis
National Geographic Small Backpack Photopointis