Speedlink Geovis Bluetooth kõlari ülevaade :: Digitest
Bluetooth ühendusega kõlarid, mis on esmalt mõeldud mobiilse seadmega kasutamiseks, koguvad maailmas üha enam populaarsust. Olgugi, et Eestis ollakse üldjuhul sellistest trendidest aasta paar maas, on ka meil tegelikult sellised seadmed saadaval. Samamoodi on ka Photopointi tootevalikusse imbunud mitmeid mudeleid (ükski neist pole küll kahjuks Beats Audio uusim sinihambakõlar, kuid nende peale tavaliselt pigem vesistatakse suuremat sorti vedelikukaotus, mitte ei kergendata rahakotti). Eks seetõttu me võtamegi täna esile neist ühe, suhteliselt soodsa Speedlink Geovis kõlari.
Milleks seda üldse vaja?
Tagurpidi ülevaade sõna otseses mõttes. Selle asemel, et rääkida seadmest endast, tutvustame hoopis sedasorti kõlarite erinevaid kasutusvõimalusi.
Tahad nädalavahetusel sõpradega parki grillima minna ning ka meeldiva keskkonna luua. Värske õhk, tasane muusika ning palju head sisse vitsutada? Ilmselgelt on alati võimalik auto lähedusse parkida ning muusika peale keerata, kuid siis lisaks riietel olevale grillilõhnadele on ka auto seda täis. Laseks telefonist muusikat? Sellisel juhul on ainult õrn pinin taustaks (kui just ei ole sul HTC One nutitelefon koos oma kvaliteetsete kõlaritega kaasas).
Kuidas mina leidsin seda äärmiselt mugavana: muusika pisikesse Bluetooth kõlarisse mängima, kõlar kaasa ning kööki südamerahuga küpsetama. Niimoodi ei pea kööki eraldi muusikamängijat muretsema või toas helisüsteemi valjuks keerama (ning naabreid terroriseerima). Kui kõlaril on ka “käed vaba” kõne funktsioon, siis ei pea telefoni üldse kaasa vedama. Samamoodi saab kõlari ühendada ka sinihambaga ühendusega arvutiga ning niipidi kasutada.
Veel üks variant kõlarite kasutuseks (ise küll pigem viskaks sellise subkultuuri ajaloo prügikasti) – tänaval püksid poole istmiku peal jalutades ning valjult muusikat kuulates oma telefonidega (oh õudust, isegi tahvelarvutitega tehakse seda), saab kasutada hoopis minikõlarit. Parem helikvaliteet, natuke valjem ning võib telefoni turvaliselt taskusse jätta.
Tegelikult on neid kasutusvõimalusi veel rohkem, sõltudes pigem kasutaja elustiilist ning fantaasiast.
Tehnilised andmed
Bluetooth 2.1 ühendusega aktiivkõlar |
10 m tööraadius |
Integreeritud liitium-polümeer aku, kuni 5 tundi |
USB kaudu laetav |
Integreeritud mikrofon |
Juhtnupud käed-vaba kõne tegemiseks |
Egas tootja rohkem infot polegi andnud kõlari kohta. Sagedusdiapasoon, signaali-müra suhe jms jäävad pigem teravatele kõrvadele oletamiseks :).
Disain
Speedlink Geovis on pisike monokõlar, mis mahub hea tahtmise juures ka taskusse. Mõõtmetelt on see tõesti kompaktne – ainult 8 × 6 × 4,5 cm (pikkus × laius × kõrgus).
Kõlari pealmisel küljel on võrega kaetud kõlarielement. Lisaks peitub võre all ka indikaatortuli. Pealmiselt küljelt leiab ka juhtnupud. Heli valjemaks, heli vaiksemaks ning kontrollnupp. Viimasega saab muusika taasesituse peatada või mängima panna. Samas ka kõne vastu võtta. Nimelt on kõlaril olemas ka integreeritud mikrofon eesmisel küljel.
Tagumisel küljel on sisse/välja lülitamise lüliti, microUSB pesa laadimiseks ning 3,5 mm helisisend. Jah, kõlarit saab kasutada ka tavalise heliväljundiga, kui Bluetooth peaks puuduma. Laadida on võimalik seadeldist arvuti USB pesa kaudu või ükstapuha millise USB laadijaga.
Põhja all on teine, nö. “bassikõlar”, mis annab helile meeldiva sügavuse. Lisaks on ka pehmed kummijalad, et kõlar hüppama-vibreerima ei hakkaks laual.
Kasutamine & kvaliteet
Seade karbist välja, sisse lülitada ning Bluetooth kaudu sidumine kiirelt tehtud. Ei midagi keerulist selle koha pealt. Kusjuures, hilisem sidumine käib ka äärmiselt kiiresti – Geovis lülitab üllatavalt lühikese ajaga Bluetooth mooduli sisse. St kui telefon lõpuks sellega valmis saab, on kõlar ühenduseks juba valmis.
Miinusküljena peab ära mainima, et kõne pidamiseks pead ikka päris lähedal kõlarile olema, muidu teised sind ei kuule hästi.
Helikvaliteet – see ei ole võrdväärne korralikule kõlarikomplektile ning kohe kindlalt teiselt planeedilt võrreldes kodukinoga. Samas enamus sülearvutite integreeritud kõlaritele teeb silmad ette. Nii valjuduse kui helikvaliteedi osas. Kõlarit kasutades pea ainult meeles seda, et kindla pinna peale asetades saad parema tulemi. Peos hoides või kotti jättes on pigem “plekkpurgis” kuulamise efekt. Kõlar kindla pinna peal tagab parema peegelduse alumise “bassikõlari” helide jaoks ning annab parema kõla.
Jah, selline pisike kõlar ei asenda kodust meelelahutuskeskust, kuid liikvel olles, tööd tehes taustaks või mis iganes muus olukorras on taustamuusika jaoks sest maa ja ilm.
Mida sellisest vidinast arvata?
Enne ülevaate kirjutamist antud kõlarit koju vedades suhtusin väga skeptiliselt sellistesse seadmetesse. Olen ma ju paras melomaan, kes hindab kvaliteetset muusikat ning kvaliteetset soundi, mistõttu ei arvanud algselt sest midagi. Samas peale tunnist koogi küpsetamist ning tüütut nõudepesu avastasin, et vaikne taustamuusika on ikkagi parem, kui mitte midagi. Samamoodi meenus ka eelmise aasta Jaanipäev, mil sai veedetud ööpäeva seltskonnaga pea metsikus looduses. Vana Nexus 7 pinises küll taustaks, kuid tantsukihku peale ei ajanud. Sellises situatsioonis on pisikesest kõlaristki palju kasu. Formuleerides nüüd mõtte ühesse lausesse – natuke rohkem on ikka palju parem, kui kräpp tahvelarvuti piniseja, mida nimetatakse kõlariks.
+ Ülikompaktne disain
+ Mugav kasutamine – Bluetooth ühendus ning analoogsisend
+ Üsnagi vastupidav aku, lihtsalt laetav (kasuta kasvõi akupanka laadimiseks)
+ Üsnagi muljetavaldav helikvaliteet (oma mõõtmete kohta)
– Kehvemapoolne mikrofon
– Sisse ja välja lülitamise helid häirivad
Südamerahuga võin antud kõlareid soovitada – kui juba olemas on, siis leiab alati neile rakenduse. Samas, kui sul mingil põhjusel monoheli vastukarva, siis Photopointi tootevalikus on ka teisi Bluetooth ühendusega ning integreeritud akudega kõlareid. Osad neist isegi stereokõlarid ning isegi NFC toega kiireks sidumiseks.