Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto MHXPRO-3W 3-suunalise statiivipea ülevaade :: Digitest

Manfrotto MHXPRO-3W 3-suunaline pea ühildab kompaktsuse ning kasutusmugavuse
Silver Pik

Manfrotto XPRO seeria statiivitpead on suunatud nii alustavale harrastajale kui ka elukutselisele fotograafile, kes hindavad kasutusmugavust, kompaktsust ning vastupidavust oma fototarvikute juures. Seetõttu leiab sealt statiivipäid igaks otstarbeks – valikus on nii kuulpea, 3-suunaline pea, hammasmehhanismiga 3-suunaline pea ning videopea. Eelnevalt oleme siin Digitesti veergudel lähemalt uurinud XPRO seeria kuulpead, täna on meil käsil 3-suunaline pea ning lähitulevikus on tulemas ka teiste sama seeria statiivipeade ülevaateid.

Manfrotto MHXPRO-3W on põhimõtteliselt suurem vend uuendatud 804 seeria 3-suunalisele peale. Suurem vend pakub aga suuremat paindlikkust – suurem kandevõime, parem kasutusmugavus ning vastupidavus. See omakorda teeb antud peast tõsise abimehe paljudele fotograafidele väga erinevates olukordades kasutamiseks.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-003-Sissejuhatus2

 

Kõik vajalikud numbrid

MHXPRO-3W 3-suunalisest peast rääkides oleks paslik panna kõrvale korra ka uuendatud 804 seeria statiivipea – MH804-3W. Seda just seetõttu, et XPRO-3W on oma juurtega 804 seeria statiivipeade juures.

Mudel MHXPRO-3W MH804-3W
Materjal Alumiinium Tehnopolümeer
Maksimaalne töökoormus 8 kg 4 kg
Külgkalle -30° / +90°
Kalle taha / ette -30° / +90°
Panoraampööre 360°
Hõõrdetugevuse reguleerimine Kahel teljel Puudub
Lood 3 1
Kiirkinnitusplaat 200PL-14 200PL-14
Kõrgus 130 mm 120 mm
Kaal 1000 g 750 g

Ainult numbreid vaadates koorub välja tegelikult võrdlemisi kerge statiivipea, millel on soliidne kandevõime. 8 kg on tegelikult rohkem, kui me enamus ajast vajame – või noh, kui sa just 600 mm f/4 või analoogse objektiiviga igapäevaselt tööd ei tee. Kolm mugavalt paigutatud loodi, piisav ja sujuv pea liikumine – kõik vajalik nagu olemas. Kui mugav MHXPRO-3W statiivipea tegelikult on, sellest juba järgmises peatükis.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-002-Sissejuhatus

 

Disain & kasutamine

Statiivipead esimest korda statiivile keerates puges ligi väike kahtluseuss – nii kerge pea, ei tea kas see ikka suurt kaamerat korralikult kinni hoiab. Lappasin tooteandmed teistkordselt läbi – kuni 8 kilo võib peale panna, seega peaks nagu sobima. Testimiseks sai kasutatud nii EOS 5D Mark III + Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD komplekti kui ka väikekaamerat – EOS 600D + Tamron 18-200 Di II VC kooslust. See omakorda andis hea võrdluse, kuidas pea käitub suure kaameraga, kuidas väikesega ning kas üldse mingeid takistusi peaks olema.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-005-Canoniga

Alustuseks – Manfrotto MHXPRO-3W on 3-suunaline pea oma kõige klassikalisemas mõistes. Kolm eraldi hooba kolme suuna muutmiseks. Alumiiniumist valmistatud pea kaalub küll terve kilo, kuid oli väga heas tasakaalus nii suure MT055CXPRO4 kui ka kompaktse MT190GOC4TB süsinikkiust statiivi peal. Eks Manfrotto ongi oma uut XPRO seeriat disaininud selliseid statiive silmas pidades.

Statiivipea liikumine on päris korralik – 90° alla ning 30° üles, kuid päris perfektne see ei ole. Soovides öist taevast pildistada, leiad end ikka ja jälle kaamerat valepidi pea peale panemas – kuulpeaga seda probleemi ei ole. Külgkalle samas ulatuses jällegi on piisav – portreeasendisse liigub kergelt ning muu on juba viltuse statiivi sirgeks korrigeerimine.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-007-DT-hoovad-sees

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-006-DT-hoovad-valjas

Sellel statiivipeal on kaks väga olulist funktsiooni / disainiuuendust. Esimene neist on see, et mõlema kalde muutmise hoobasid saab koomale lükata (või välja tõmmata, kuidas soovid). See omakorda annab vabaduse – vabaduse transpordi ajaks statiivipea kompaktsemaks teha või pildistamise ajal pikemate hoobadega täpsem liikumine saavutada. Teiseks, nagu piltidel juba näha, on statiivipeale lisatud ka hõõrdetugevuse reguleerimise võimalus.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-008-DT-hoordetugevus

Hõõrdetugevuse reguleerimine on varasemalt olnud pigem kuulpeade ning videopeade pärusmaa, mistõttu on väga meeldiv seda näha 3-suunalisel peal. Nii ette-taha kaldel kui külgkaldel on võimalik hõõrdetugevust eraldi seadistada vastavalt sinu kaamera raskusele-suurusele. Nii suure komplekti kui väikese hübriidkaameraga oli sobiva tasakaalu leidmine imelihtne. Olgugi, et need rattad on valmistatud natuke libedamast plastikust, sai neid ka kinnastega imelihtsalt keerata. Pööramine toimub 30 kraadiste sammudega ning antakse selge klõpsuga teada, mil 30° keeratud.

Nii mõnegi statiivipea puhul on olnud probleemiks pea fikseerimine. Keerad kuuli või hoovad kinni ning lased kaamera lahti ja ära see vajubki. Õnneks MHXPRO-3W juures seda probleemi ei esine – kui hoova kruvimine natuke raskemaks muutub, on pea liikumine kindlalt paigal. Lisaks ei tekkinud kordagi sellega probleeme, et peale kätte eemaldamist pea natuke järgi annaks (see on pikemate torudega kadreerides omajagu närvirakke tapnud).

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-011-DT-loodid

Manfrotto MHXPRO-3W statiivipeal on kokku kolm loodi, mis paigutatud mugavalt fotograafi poole jäävale küljele. Nii rõht- kui püstasendis pildistades on kasutaja päralt kaks loodi, et horisont sirgeks saada.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-010-DT-pealt2

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-009-DT-pealt1

Kiirkinnitus on klassikaline Manfrotto RC2 süsteem, mis kasutab 200PL-14 kiirkinnitusplaati. Statiivipea kiirkinnituse turvamehhanismid on tuttavad juba teistelt uuematelt mudelitelt – kiirkinnitusplaati ei lasta lahti ennem, kui lisahoob alla suruda; plaati pessa pannes käib selge klõps ning kiirkinnitusplaat on pesas fikseeritud. Isegi, kui fikseerimishooga liigutada ning sellega kiirkinnitusplaat kergelt logisema saada, ei tule plaat pesast välja. Sellega kaasnev turvatunne on suur – kallis tehnika püsib seal, kus olema peab.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-013-DT-kraadid

 

Statiivipea kesosas on ka skaala kraadidega – seda ikka selleks, et panoraami pildistamisse suure pedantsusega läheneda ning vastavalt objektiivi pikkusele õige nurga edasi keerata.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-015-DT-mudel

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-012-DT-alt

Statiivile kinnitub see pea Manfrottole kohaselt 3/8″ kruviga, mida saab keermeadapteriga vabalt ka 1/4″ peale vähendada, et väiksemate statiivide peale keerata. Nagu näha, on alumine külg reljeefne – sel on lihtne põhjus. Nimelt Manfrotto statiividel on pea kinnituse juures lisakruvi(d) pea lõplikuks fikseerimiseks ning reljeefne pind tagab kindla tulemi.

 

Kokkuvõte

Manfrotto MHXPRO-3W statiivipea pani mind üle pika aja 3-suunalistele peadele teistpidi vaatama. Kui seni on need minu jaoks olnud kas liiga suured ja kohmakad või siis väikesed ning õblukesed, siis… XPRO seeria 3-suunaline pea on täpselt see õige. Õige kaaluga, õige kandevõimega ning sobiva disaini ja funktsionaalsusega. Arvestades eelnevat juttu, ei ole see pelgalt minu isiklik rõõm – sobib see pea ka väikse kompaktse hübriidkaameraga kasutamiseks.

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-014-DT-loodid

Loomulikult ei saa väikese nurinata seda testimist lõpetada. Hoobade sisse lükkamine ning välja tõmbamine võiks natuke sujuvam olla. Samamoodi – statiivipea üles keeramise piirang on lihtsalt nõme – kui ma selle pea Manfrotto 90° pööratava kesksamba peale panen, siis ei saa kaamerat kuidagi maapinna lähedal otse vaatama panna. Kui sa just süsteemi tagurpidi ei kasuta loomulikult.

+ Kerge, samas suure kandevõimega
+ Hõõrdetugevuse reguleerimine kahel teljel
+ Kindel lukustamine
+ Kolm loodi
+ Hind
– Pea liikumise ulatus üles

Manfrotto-MHXPRO-3W-DT-016-DT-soovitab

Lõppkokkuvõttes, jättes need paar pisikest kiiksu kõrvale, on tegu ikkagi ühe korraliku 3-suunalise peaga. Statiivipeaga, mis sobib suurepäraselt nii algajale fotograafile kerge peegelkaamera alla kui ka paduprofile suure raske komplekti ja lisavarustusega kasutamiseks.

Manfrotto MHXPRO-3W 3-suunaline statiivipea Photopointis 139 €

Ülevaade numbrites

Koostekvaliteet
9
Paindlikkus
9
Kandevõime
9.5
Kasutusmugavus
9.5
Mõõdud-Kaal
9.5
9.3

Fotograafi lemmik

Manfrotto MHXPRO-3W 3-suunaline statiivipea peaks sümpatiseerima sisuliselt kõiki fotograafe - see on paindlik, mugav kasutada ning väga läbimõeldud disainiga. See omakorda teeb statiivipea kasutamise sobilikuks vaat et igas situatsioonis.