Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

5 kommentaari

Sony DSC-HX10v kompaktkaamera :: Digitest

Sony DSC-HX10v kompaktkaamera
Lauri Veerde

2012 aasta algul tõi Sony välja kolm praktiliselt identse korpusega supersuumi. HX30V, HX20V ja HX10V kuuluvad kõik Sony kompaktkaamerate absoluutsesse tippu – nendest kallima hinnaga on Sony`l ainult HX200V kompaktkaamera, mis on tegelikult juba suurema korpuse ja peegelkaamera disainiga supersuum.

Sony turundusosakond on kõigi nende kaamerate juures kõva lobitöö ära teinud ning sundinud inseneridele peale mõned aastad tagasi vaat et utoopilise katsumuse: mahutada pisitillukesele 1/2,3 tollisele sensorile 18 miljonit pikslit ning saavutada seejuures suhteliselt pimeda objektiiviga pildikvaliteet, mis oleks kaamera keskmiselt kõrgemale hinnale vastav. Ehk siis – suurepärane.

Selles ülevaates võtan endaga ühes uhke trio kõige soodsama esindaja: Sony Cyber-Shot DSC HX10V. Sellel on pisut lühem 16x suumobjektiiv kui kahel kallimal 20x suumiga mudelil, samuti puuduvad sel mõned kellad-viled nagu OLED-ekraan ning üks vabalt seadistatav lisanupp korpuse ülaservas. Muidu on see aga välimuselt ja olemuselt oma tähtsamate vendade sarnane ning peaks oma oluliselt väiksema hinnasildi tõttu paeluma paljude fotohuviliste meeli, kes otsivad endale pisut võimekamat kompaktkaamerat.

Püüan selle ülevaatega anda vastuse kõige olulisemale küsimusele: kuidas suudab oma raske ülesandega (pritsida välja teravaid ja kvaliteetseid pilte) hakkama saada see 18 MP sensor. Samuti vaatame, kas kaameraga on mugav pildistada ning milliseid pilte ja millist videot sellest üldse välja võluda saaks. Tulge kaasa:

Sony HX10v kompaktkaamera olulisemad tehnilised andmed ja asetus

Tooksin siin ülevaate alguses ära kaamera olulisemad tehnilised andmed, et sul kaamera võimekusest mingi üldine ettekujutus tekiks:

  • 18.2 MP Exmor R CMOS sensor (võrdluseks: Panasonicu Lumix DMC TZ-30 kaameral on 14 MP, Canoni PowerShot SX260 digikaameral on vaid 12 MP)
  • F3.3-5.9, 16X optilise suumiga Sony G objektiiv, 24 – 384 mm ekvivalent
  • Optiline kolmesuunaliselt toimiv värinastabilisaator, digitaalne värinastabilisaator filmirežiimis
  • Kiire autofookus (on tõesti)
  • 3.0″ LCD, väga hea lahutusvõimega 921 600 px
  • Sisseehitatud GPS
  • 10 kaadrit sekundis sarivõte (väga hea näitaja, Canon PowerShot SX260 kaameral vaid 2.4 fps )
  • Manuaalrežiim, HDR, Handheld Twilight, Anti Motion Blur ja 3D režiimid, üheksa digifiltrit
  • Intelligent Sweep Panorama režiim, 3D panoraamrežiim
  • Full HD video: AVCHD 1920 × 1080 50i (24 Mbps); MP4 1440×1080 25fps (12 Mbps). HX20V kaameraga saab filmida ka progressive Full HD (1920 × 1080 50p) videolõiku, selle mudeliga siin see kahjuks võimalik ei ole.
  • 105MB sisemälu
  • 320 säritust ühe laadimisega (muljetavaldav!)
  • HDMI väljund
  • Valmistatud “SoRPlas” materjalist (Sony taaskäideldud plastik)

Sony HX10v kompaktkaamera disain

HX10v – vähemalt musta rüütatuna – ei ole kaamera, mis paneks oma erilise disainiga päid pöörama. Midagi ülemäära uhket selle juures ei ole. Midagi professionaalsena näivat samuti mitte. Seda sobib ilmselt kõige paremini iseloomustama omadussõna: sümpaatne. Oma tagasihoidlikul moel on see kaamera disainitud nii, et mitte midagi ei riiva silma. Kõik on omal kohal ning pisidetailid – nagu hõbedased nupud või bajonetipäästikuna näiv väljaulatuv osa objektiivirõnga küljes kella ühe suunas – loovad tunde kvaliteetsest digikaamerast. Mida HX10V kahtlemata ongi. Massiivne objektiiv korpuses ning korraliku mahtuvusega aku annavad sellele aparaadile juurde nii kaalu kui kaalukust. Tänu eenduvale kummeeritud käepidemele vasakul pool on see üks paremini kätte istuvaid kompaktkaameraid mida leida võib.

Tagaküljel on kõige kasulikumaks nupuks neljasuunaline valikunupp, mis toimib ka valikurattana. See on põhiline koht, kust kõik olulisemad valikud tehtud saab. Mind häirib valikuratta lahtine-logisev ehitus. Tundub, nagu oleks seal mingi ühendus lahti läinud, mistõttu see nupp pisut siia-sinna liigub. Neljasuunalise valikuratta keskel olev nupp ja ka teised hõbedased nupud võiksid ju olla pisut suuremad – praegu on neile pisut keeruline pihta saada. Plussiks on aga see-eest küllalt ruumi pöidla jaoks ning kummeeritud pöidlapadjand tagakülje ülemises paremas osas.

Objektiiv kõige laiemas asendis. 24 mm (35 mm ekvivalendina). Selles asendis on maksimaalne ava f/3.3 – see on supersuumide standardne näitaja.

Objektiiv kõige kitsamas asendis ehk maksimaalselt välja suumituna. 400 mm (35 mm ekvivalendina). Selles asendis on maksimaalne ava f/5.9 – ka see on supersuumide standardne näitaja. Tegelikult pole hullu, et supersuumid telesemas otsas pisut pimedad on, kuna nii suur suumikordaja vajab hea värinavaba pildi saamiseks enamus juhtudel nagunii statiivi abi.

Viimasel ajal on kõrgklassi kompaktkaamerate tunnuseks hakatud pidama kerest välja kargavat välklampi. Eks poes vaadates tundub selline ikka lahedam kui vana hea esipaneelil olev välgusilm. Tegelikult on nii et mida vähem liikuvaid osi, seda parem ning pildistades kipub see väljakargav välklamp käe alla jääma nii et tekib vajadus haaret korrigeerida. Samas muidugi on teoreetiliselt asjalood nii, et mida kõrgemal kaamera kohal välklamp on, seda vähem portreteeritavate silmad punased jäävad. Parandage mind, kui ma eksin, kuid praktikas ei anna mõni cm lisakõrgust mingit efekti.

Kaamera peal – kahju küll – ei ole lisanuppu “CUSTOM”, mis oli nii HX9V kaameral kui on ka HX20V ja 30V kaameratel. Sellest on muidugi kahju, aga eks soodsam hind peab ju milleski käegakatsutavamas ka väljenduma. Kaamera peal on näha stereomikrofonid, mis teevad heli salvestamisel tõeliselt head tööd. Paremat, kui mõnegi peegelkaamera monomikrid.

Tegemist on tõsise kaameraga. Selle rõhutamiseks ei ole programmirattale välja toodud pildiprogramme (portree, maastik jne). Nende asemel näeme siin kahte automaatrežiimi, täismanuaalrežiimi ja nii mõndagi muud. Ülalt allapoole liikudes on programmirattalt valitavateks režiimideks: 3D foto, filmirežiim, paniraamrežiim, manuaalrežiim, programmrežiim, Superior Auto režiim, Intelligent Auto režiim, Uduse tausta režiim ja pildiprogrammide valik.

Kuldse ikooniga tähistatud Superior Auto režiim on eriti huvitav uus lisa. Sellel programmil pildistab kaamera ülikiire sööstuna kaks, vajadusel isegi neli või rohkem fotot ning seejärel paneb nendest kokku ühe, väiksema müra ja teravama joonisega foto. See režiim töötab päris hästi. Ainsaks miinuseks on muidugi see, et pärast igat võtet läheb kaameral lõpp-pildi kokkupanekuks paar sekundit aega.

Superior Auto režiim on nii huvitav, et võime ehk endale väikest kõrvalepõiget disainiteemast lubada. Tegin siinsamas töölaua ääres kaks proovipilti. Ühe Superior Auto, Teise Intelligent Auto režiimiga. Hämaras valguses pildistasin 16x suumiga nii, nagu keskmine algaja pildistaks – kaamerat ühes käes hoides. Ekstreemtesti tulemuseks on tõepoolest silmnähtavalt teravam pilt. Kuna piltide erinevuse põhjuseks võis olla ka minu käte liikumise erinevus pildistamisel, siis pildistasin niimoodi päris mitu pilti ja Superior auto režiimis olid kõik pildid teravamad.

Intelligent Auto automaatrežiimil Superior Auto automaatrežiimil

100% väljalõige pildist Intelligent Auto automaatrežiimil

100% väljalõige pildist Superior Auto automaatrežiimil. Nagu näha, on pilt siiski teravast kaugel, kuid tegemist oli ekstreemtestiga – hämaras 400 mm fookuskaugusega lähedal asuvat objekti pildistades, kaamerat ühes käes hoides…. on see tegelikult muljetavaldav tulemus.

Kaamera alt leiame korraliku metallist statiivikeerme ning üllatus-üllatus – microUSB pesa. Siitkaudu käib nii kaamera laadimine kui ka arvutiga ühendamine.


Laadimissüsteem on Sonyl teiste tootjate omast erinev. Akut ei võeta kaamerast laadimiseks välja – selle asemel on vaja kahte kaablit ning adapterit ning digikaamera ühendatakse nende abil laadimiseks vooluvõrku. Minu arvates väga ebamugav.

Sony HX10v kompaktkaamera pildikvaliteet

Sony kompaktkaameratele omaselt on DSC-HX10v kaameraga tehtud piltide värvid keskmisest pisut kirkamad ehk küllastunud. Kaameraga esimesi pilte tehes tabab pildistajat rõõmus üllatus – ekraanilt paistvad äsja pildistatud fotod on väga ilusad. Teravad ja värvilised ja kontrastsed ja digimüra poleks nagu ollagi. Digimüra pole väga olla tõepoolest – ja seda isegi vaat et ISO 3200 tasemel. Seda seetõttu, et Sony on tarkvaraliselt piltidele peale keeranud sellise vänge müraeemalduse, mis sööb koos digimüraga ära ka kõik detailid. Kompaktkaamera ülihea lahutusvõimega ekraanil, Snäpis, Facebookis ning väikeste piltide tellimisel on Sony DSC-HX10v kaameraga tehtud pildid väga ilusad. Isegi ISO 800-ga tehtud pildid. Kui aga neid pilte arvutiekraanil vähegi suuremalt vaadata, kaob see ilu oskajama vaataja silmadele kui nõiaväel ning asemele hiilib pettumus. Pilt, mis just äsja tundus nii hea, pole seda teps mitte.

Kõik allolevad pildid on pildistatud Sony DSC-HX10v kaameraga ning neid ei ole töödeldud.

Objektiiv maksimaalselt välja suumituna statiivilt pildistades ja ISO 1600 tundlikkusega polegi ju pildil tegelikult mitte midagi viga. Suurelt üle ekraani vaadates see aga peegelkaameraga pildistajale enam nii hea ei tundu. Värvilist digimüra ei ole, kuid detaili samuti mitte. Allolevad 100% suurendusest lõigatud tükid näitavad selgelt. f/5.9, 1/160 sek, @400mm ISO 1600, statiivilt.

Huvitav on ära märkida, et ISO saab sellel kaameral seadistada enneolematult (kompaktse supersuumkaamera kohta) suures vahemikus: 100-12800. Tihti on supersuumide laeks ISO 3200. Sony kaamera suudab nii suurte tundlikkustega toime tulla omapärasel moel. Kui ISO on seadistatud 6400 või 12800 peale, siis pildistab kaamera ühe asemel neli kaadrit ning paneb nendest kokku ühe, madala müratasemega pildi. Liikumist sellega mõtet pildistada ei ole ning olgem ausad – midagi muud peale liikumise nii suure isoga nagunii mõtet pildistada ei ole. Nii et sellise kõrge ISO puhul on tegemist peamiselt ostjate peibutamisega.

Et lugejat mitte ära hirmutada, peab siia kõrvale ära tooma ka ISO 100 tundlikkusega pildistatud portree. Siingi on kontrastsemate alade äärtes näha pisut pläsust joonist, kuid seda vähe ning tõepoolest vaid 100% suurendusega vaadates. f/5, 1/60 sek, ISO 200, käest.

ISO 800 on juba parema tulemusega kui 1600 (heledam kaader on ka muidugi). Samas on suuremal vaatlemisel müraeemalduse kõva töö ikka näha. Tegelikult ei maksa end sellisest detailikaost heidutada lasta. Nõnda suure suumi ka nõnda rohke megapiksliarvu juures on siin tegelikult väga hea pilt. Ning mida madalamale ISO langeb, seda teravamaks pildid muutuvad. f/5.9, 1/100 sek, @400mm ISO 800, statiivilt.

Suumi võimsuse presentratsioon. Maastikufoto kõige laiemas – 24mm asendis. f/8, 1/25 sek, @400mm ISO 100, statiivilt. Sellelt vaastikupildilt näeme ka 100% suurendusega vaadates, et kui rohi kaadri keskel on aktsepteeritavalt terav, siis võimas suum tähendab oluliselt pehmemat joonist kaadri äärealadel. Kui soovid paremat teravust kogu kaadri ulatuses, siis võta mõni 4x suumobjektiiviga aparaat.

Sellesama eelmise kaadri keskosas asuv vaatetorn optilise suumi maksimaalväärtuse juures. 400mm. f/14, 1/10 sek, @400mm ISO 100, statiivilt.

Dünaamiline ulatus on ju päris hea. Näeme, et ISO 100-ga pildistades ei ole digimüraeemaldust vaja ning joonis on puhas ning terav. Pildistatud Intelligent auto režiimil. 400mm. f/3.3, 1/250 sek, @24mm ISO 100, statiivilt.

Täpselt sama kaader, pildistatud mitte Intelligent Auto režiimil vaid Superior auto režiimil (see, kus kaamera pani mitmest pildist kokku ühe). Nagu näha, siis lihtsates pildistamisolukordades Superior Auto režiimi kasutada mõtet ei ole. See aeglustab oluliselt pildistamisprotsessi (Piltide kokkupanekule kuluvad sekundid pärast igat võtet) ning tulemuseks on pisut teravam – suurelt vaadates isegi veidi üle teravustatud – foto. 400mm. f/3.3, 1/250 sek, @24mm ISO 100, statiivilt.

Laia nurgaga pildistatud maastikufoto. Vaadeldavad objektid on kaadri äärealadel – seal, kus mäletatavasti objektiivi teravus kõige parem ei ole. f/8, 1/30 sek, @24mm ISO 100, statiivilt 2 sek aegpäästikuga.

Objektiivi lähimaks teravustamiskauguseks on 5 cm. Seega on selle kaameraga hea pildistada makropilte. Ülalolev foto on pildistatud objektiivi maksimaalselt välja suumides, alumine on pildistatud lainurkasendis. f/5,9, 1/40 sek, @400mm ISO 100, statiivilt 2 sek aegpäästikuga.

Makropildistamisel on aga siiski üks oluline miinus: manuaalse teravustamise puudumine. Statiivilt väikseid objekte pildistades peab keskmist teravustamispunkti kasutades kogu aeg ümber kadreerima ning see muudab pildistamisprotsessi ebamugavaks. f/10, 1/13 sek, ISO 100, statiivilt 2 sek aegpäästikuga.

Automaatrežiimil saab selle kaameraga pildistada ka jälgiva autofookusega. Lukustad teravuse kaadris liikuvale objektile ning kaamera hoiab ise selle liikuva objekti terava. Proovisin sarivõtte ja jätkuva autofookusega pildistada liikumist kaasavedamistehnikas. Midagi tuli välja ka – usun, et kui selle kompaktkaameraga kauem aega koos veeta, tuleks ka sellised dünaamilisemad pildid päris korralikult välja. f/9, 1/40 sek, ISO 100, käest, sarivõtte ja jätkuva autofookusega.

Selle pildi juures tahaks rääkida LCD-ekraanist. See on Sony DSC-HX10V kaameral tõeliselt hea lahutusvõimega 921 600 pikslit mahutav 3″ ekraan. Sony`l on aga kalduvus pilte ekraanil näidata kontrastsematena ning värviküllasematena kui need tegelikult on. Nii tunduvad korralikult säritatud pildid pigem alasäris. helehallid alad paistavad LCD-ekraanilt valged ning väga tumehallid toonid tunduvad täiesti mustad ja alasäris. Ülaloleval pildil paistsid ratturid kaamera LCD-ekraanilt vaadatuna mustad tondid ning ma arvasin, et seda pilti ülevaatesse panna ei saagi. Arvutist vaadates selgus, et tumedates alades on detaili siiski enam-vähem piisavalt. f/4.5, 1/250 sek, ISO 100, käest, jätkuva autofookusega.

Lihtsalt üks kena vastu valgust pildistatud foto siia lõppu.

Sony HX10v kompaktkaamera videorežiim

Sony HX10v videorežiimis on vähem valikuid kui näiteks HX20V kaameral.  HX10V filmib full HD videot AVCHD vormingus 1920 × 1080 50i (24 Mbps). Progressive Full HD videolõiku see kaamera ei filmi. Säritus on automaatne ja valida saab kolme kvaliteeditaseme ehk kokkupakkimismäära vahel. Tavakasutajaile, kes oma videot väga töödelda ei soovi, pole progressive video puudumisest midagi katki. HX10V videopilt – ja iseäranis heli – on üks paremaid, mida kompaktkaameratel näha-kuulda võib.

Sony HX10v kompaktkaamera digitaalsed kellad ja viled

HX10V kompaktkaameral on palju igasuguseid digitaalseid režiime ja lisasid, mis panevad mitmest pildilt kokku ühe või muudavad järeltöötlusfaasis pildi tonaalsust. Ülal vaatlesime juba uut Superior Auto režiimi. Programmirattale on välja toodud näiteks ka Background Defocus režiim, mis pildistab kaks fotot ning paneb need kokku nii, et teravustatud objekti taust on udusem, kui tavaliselt. Pildiprogrammide nimistus on ka HDR-režiim, millega saab pildistada suure kontrastsusega kaadreid. Näiteks maastikufotot nii, et ühtemoodi korralikult saaksid säritatud nii hele taevas kui ka tumedam (linna)maastik.

Automaatrežiimil

HDR-režiimil.

Automaatrežiimil pääseb neljasuunalise valikuketta alumist nuppu vajutades “Photo Creativity” menüüsse. Sealtkaudu saab seadistada pilti lihtsate slaiderite abil heledamaks-tumedamaks, külmemaks-soojemaks, mustvalgemaks-värviküllasemaks. neljas valik lubab valida seitsme digifiltri vahel. Üks jätab must-valgele pildile ainult kollase tooni, teine sinise tooni, kolmas rohelise ja neljas punase tooni. Viies teeb pildi kontuurid pehmeks, kuues teeb värvid eriti kirkaks ja seitsmes lisab mängukaamerale iseomase vinjeti ja ilme.

Ilma filtrita Partial blue filter
Partial green filter Soft Focus filter
Pop Color filter Toy camera filter

Partial Red filter.

Juba nimetatud digivalikutele lisaks on Sony kaameratel 3D tavafotode ja 3D panoraamfotode režiim (3D-efekti saab nautida ainult Sony 3D telerite abil). Muidugi ka lihtsate panoraampiltide tegemiseks hea Sweep Panorama režiim.

Osta või mitte osta?

Plussid

Kiire toimimine ja teravustamine
Väga hea lahutusvõimega LCD-ekraan
Aku vastupidavus
Mõnus käes hoida
Tugev koostekvaliteet
Kvaliteetne videopilt ja helisalvestus
Huvitav pildistada (palju digitaalseid efekte)

Miinused

Liiga tugev müraeemaldus kõrgematel ISO tasemetel
LCD-ekraan näitab liiga kontrastset ja värviküllast pilti
Mõttetult palju megapiksleid päädivad mahukate failide ja keskpärase pildikvaliteediga
Manuaalse teravustamise puudumine
Väikesed juhtnupud
Mõned seadistused – nagu nt GPS-i sisse-väljalülitamine on peidetud liiga sügavale menüüsse
Aku laadimiseks peab kaamera ühendama vooluvõrku

Sony kompaktkaamerad on alati olnud pisut kallima hinnasildiga kui näiteks Canoni samaväärsed ekvivalendid. Küsimus on: kas kõrgem hind õigustab ka end? Kindlasti õigustab see end siis, kui sul on juba olemas Sony teler – parem veel kui 3D teler -, millega see kompaktkaamera mõnusalt suurte piltide, 3D-fotode ja video vaatamiseks ühendada.

Kui sul Sony telerit ei ole, siis tea, et Sony kompaktkaamerad on läbi aegade olnud väga vastupidavad. DSC-HX10V trumpideks konkurentide ees on (supersuumide kohta) kiire toimimine, digitaalsed režiimid nagu iSweep Panorama, Background Defocus ja Superior Auto ning väga hea aku kestvus. Pildikvaliteedilt ei erine see oma konkurentidest eriti, ergonoomika on reeglina parem ning kindlasti on parem ka LCD-ekraan.

Kui sulle just supersuumid meeldivad, siis vaata Sony DSC-HX10 enne konkureerivate kaamerate kasuks otsustamist kindlasti üle. Võib täitsa juhtuda, et see hakkab sulle väga meeldima.