Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Tundliku natuuriga kant – Qpad MK-90 klaviatuur :: Digitest

Tundliku natuuriga kant – Qpad MK-90 klaviatuur
Erki Oras

Ainult e-sportlased, kirjatsurad ja elupõlised kontorirotid suudavad hinnata hea klaviatuuri väärtust. Enamusele inimkonnast aga on arvutiklaviatuur midagi sama isikupäratud nagu tualettpaber. Midagi vältimatu pahe sarnast.

Ning kui lisada siia veel teadmine, et keskmist klaviatuuri katab kordades rohkem baktereid kui prilllauda, siis pole klaviatuuride vähese populaarsuse üle midagi imestada. Aga meie teiega, hea lugeja, teame hästi klaviatuuri tõelist väärtust.

Kui veel mõned aastad tagasi seisis klaviatuurimaailm umbes neljal klaviatuurielevandil – Logitech, Razer, Roccat ja Steelseries, siis tänapäeval on sellesse maailma sissetungijaid oi kui palju. Eestlasele üpris tundmatu on ka firma Qpad, kes on endale pesa teinud Skandinaaviasse. Qpad ei proovigi endale populaarsust võita odavtootjana nagu see kaasajal moes on, vaid hindab ennast keskmisest kõrgemaks. Nii hinnalt ja sellest tulenevalt ka kvaliteedilt. Võtame siis klaviatuuri Qpad MK-90 karbist ja vaatame lähemalt.

 

Välimus

Klaviatuuri karbist välja võttes tabas mind üllatusena karbi ja sisu harmoonia. Karp ise on üpris pragmaatilise, kuid samas meeldiva välimusega. Matt must, malbete värvilaikudega. Väärikas, ent samas moodne. Ning väga kandiline nagu klaviatuurikarbist oodata võiks.

Kandiline on ka klaviatuur ise, meenutades ehk kõige enam Roccat Suora-seeria minimalistlikke klaviatuure. Matt ja must nagu karpki, meenutades oma olekult relva, mida see ju põhimõtteliselt ongi.

Ülimalt soliidne on ka klaviatuuri tekstiilkattega kaabel, mis oma jämeduselt oleks suuteline kai ääres hoidma keskmist sorti jahtlaeva. Pole ka ime, kaabli otsas on kaks USB pistikut ning pistikud kõrvklapi ja mikrofoni jaoks. vilunud e-sportlane juba aimab, et ka klaviatuuril on seega kaks USB 2.0 sisendit ning ühendused kõrvaklappide ja mikrofoni jaoks. Põhimõtteliselt pole ju paha. Vähemalt ei kaota kasutaja klaviatuuri läbi ühtegi väärtuslikku vaba USB-porti.

Kaabel on ka meeldivalt pikk, et pmst saaks seda kasutada ka arvutilauast ehk arvutist veidi eemal istudes. Tootja rõhutab isegi karbil, et nii USB- kui ka klapi- ja mikriotsikud on kõik kullatud.

 

Võimas

Q-Pad MK-90 klaviatuuriga samas karbis on ka randmetugi, mis ülla-ülla on täpselt samasugune must ja matt nagu ka klaviatuur. Võrreldes klaviatuuri endaga jätab randmetugi veidi rabeda mulje, kuid püüab veenda oma meelekindluses kasutajat kirjaga „We love gaming“, defineerimata sealjuures, kes on see salapärane „we“. Randmetoe ühendamine klaviatuuriga ei olnud just üleliia kerge, kuid sellised väikesed nuputamisülesanded hoiavadki mängureid enneaegse vananemise eest.

Ilmselt kõige silmatorkavamaks tunnuseks kõrgema klassi arvutiklaviatuurist on MK-90 valgusefektid. Arvutiklahve saab panna särama 16,8 miljonis erinevas värvitoonis. Samuti saab reguleerida valgusefektide rütmi ja kestvust.

Minusugust sardellisõrme rõõmustas muidugi nö suur Enter-klahv.

 

Tarkvara

Mees ilma naiseta on nagu puu ilma rähnita. Või klaviatuur ilma tarkvarata. Alles tarkvara toob välja kõik spordiklaviatuuride postitiivsed ja negatiivsed küljed. Ning põhimõtteliselt muutis Qpad MK-90 üldse kasutuskõlblikuks.

Visuaalselt on tarkvara meeldivalt lihtne ja selge ning erilist peamurdmist ei valmista. Küll aga peab pisut nuputama tarkvara installimisel. Eriti kui arvutis on 64-bitine operatsioonisüsteem. Aga siin jätan ma avastamisrõõmu järgmistele klaviatuuriomanikele.

Tarkvara võimaldab tekitada 5 erinevat kasutajaprofiili ning lisaks on veel arusaamatu PCMode-režiim. Et tarkvara installiti arvutisse sätestatuna selle PCMode’i peale, siis tekkis mul esialgu tunne, et klaviatuur on hoopis kasutuskõlbmatu. Klahvid olid lihtsalt ülitundlikud, korra klahvile vajutades tekkis ühe tähe asemel näiteks 5-6 tähemärki. Õnneks küll ühesugust, aga teksti sisestamine oli siiski võimatu. Eks hea lugeja võib ju katsetuseks ise proovida seda PCMode’i, aga soovitan siiski eelistada erinevaid profiile.

Tarkvara saab igatahes hakkama kõigi e-sportlase vajadustega. Tõsi, makrosid ei saa salvestad nö käigu pealt nagu peenematel sportklaviatuuridel, kuid reaalses elus on ka vajaduse sellise funktsiooni järgi tegelikult kaduvväike.

 

Kasutamine

Qpad MK-90 on mehhaaniline klaviatuur, mis on spordiklaviatuuride puhul elementaarne. Antud klaviatuur võib kiidelda nö Cherry MX punaste lineaarklahvidega, mis on tänapäeva e-spordimaailmas ühed populaarsemad. MK-90 klahvikäik on kerge, kuid kõrge. Klahve tuleb vajutada sügavale. Kuigi ülalmainitud PCMode jättis mulle tunde, et klahvid on tegelikult veelgi tundlikumad, kuid teiste profiilide juures ilmnes.

Tänu kõrgele klahvikäigule vajab selle klaviatuuriga kirjutamine teatavat harjumist, kuid minul kulus selleks umber pool nädalat ning ka käesolev arvustus on kirjutatud just selle klaviatuuriga. Tootja ise kiidab, et punased klahvid on vaiksemad, kuid mina ise eelistan mehhaanilise klaviatuuri puhul just seda teravat plaginat, mida klahvid teevad. See on midagi sarnast Harley-Davidsoni mootorratta mürina või Zippo tulemasina patenteeritud klõpsuga.

Nagu ülal juba mainisin on klaviatuur meeldivalt kompaktne ning laual liigselt ruumi ei võta. Matt ja kummine pind on küll varmas erinevat tolmu ja prahti koguma, mis tähendab, et puhtusearmastaja peaks sellel rohkem silma peal hoidma ning pideva pisipuhastusega ära hoidma suurema määrdumise. Tolmumaias on muidugi ka tekstiilkattega kaabel.

 

Kokkuvõtteks

Tuleb tunnistada, et lõpliku hinnangu andmine Qpad MK-90 klaviatuurile on keeruline. Ma ei oska siin esile tuua erilisi eeliseid ega puudusi teiste ja tuntud tootjate sama hinnaklassi klaviatuuridegavõrreldes. Kõige nõrgemaks küljeks sellel klaviatuuril pean ma selle tarkvara, kuigi see oli samas meeldivalt lihtne ja intuitiivne.

Tegelikult on mul tunne, et selle testperioodi vältel ei avanud see soft mulle kõiki oma saladusi. Tegu oleks otsekui metsiku mustangiga. Selle hingeelu tuleb alles avastada ning ühiselt kasvades jõuda lõpuks täiusliku koostööni.

Qpad MK-90 sobib ka hipsteritüüpi inimestele, kellel on villand korporatsioonide toetamisest, kes on ise avatud uuele ja põnevale, kes ei karda ennast proovile panna käimata teedel. Et äkki ongi Qpad MK-90 sportklaviatuur märk iseseisvast vaimust ja avatud maailmavaatest. Ehk algab just MK90-ga ’ratsutades’ ka sinu teekond e-spordimaailma tippu?