Xiaomi Mi Smart Clock on nutiäratuskell üksildasele laiskvorstile :: Digitest
Ühel heal päeval saabusid minu töölauale arvustamiseks kolm eset – nutikell, nutikas turvakaamera ja nutikas äratuskell. Tavaliselt jätan ma maiuspalad viimaseks ja nii jätan ma viimaseks ka kõige magusama arvustuse. Mis arvate, millise neist kolmest ma seekord viimaseks jätsin? Õige, muidugi on kõige põnevam äratuskell. Tegelikult on muidugi veidi väär seda lihtsalt äratuskellaks nimetada, aga kui seda teeb tootja ehk Xiaomi, siis kes olen mina, et neid pettuses süüdistada.
Minu jaoks on Xiaomi nagu Hiina Ikea – ainult, et mööbli asemel teeb ta kõiksuguseid elektroonilisi vidinaid. Absoluutselt igasuguseid, aga ühe eesmärgiga – muuta kasutaja elu kergemaks, lihtsamaks ja mugavamaks. Samasugust eesmärki täidab ka Xiaomi Smart Clock nutiseade, sest lihtsalt äratuskellaks mu keel tõrgub seda nimetamast.
Välimus
Välimus
Xiaomi on muuhulgas ka disainifirma – seda tõestavad näiteks arvukad “Red Dot” auhinnad, mida nad oma tootedisaini eest on saanud. Meeldiv on, et see disain on suunatud suuresti Euroopa ja Ameerika turule st kohalikku tarbijat arvestades. Muidugi võib ju olla, et neil on Aasia turu jaoks mingid muud disainiliinid, aga see, mida ma Eestis müügil näen, on kenasti minu maitse järele.
Valge minimalistlik plastkorpus, praktiliselt märkamatute klahvidega korpuse peal ja pisut viltuse musta ekraaniga valge toitekaabli otsas. Lihtsamaks on juba peaaegu võimatu muutuda, maitsekamaks võibolla veidi, aga see saab olema keeruline. Veidi meenutab Mi Smart Clock oma suuruselt ja kujult tükki kunagisest silikaattellisest, aga sellist hästi ilusat, hästi valget ja hästi lihvitud tükki. Ja tüki maad kergemat!
Välimuse alla liigitub kindlasti ka võimalus vahetada kella sihverplaate ja ka siin võin ma Xiaomile ainult kiitust jagada. Kui ma mõtlen näiteks mingite Korea või Hiina nutitelefonide nn teemadele, millega telefoni ekraani ja kasutajaliidest kujundada, siis näevad need vähemalt minu jaoks suhteliselt maotud välja. Erinevalt Xiaomi äratuskella sihverplaadivalikust.
Kasutamine
Kasutamine
Üldiselt on äratuskellad kaasajal selline väljasurev tooteklass. Äratama saab panna oma nutitelefoni või nutikõlari, kellele ikka sellist muistist nagu äratuskell veel vaja peaks minema. Võib-olla ainult ilma nutiseadmeta inimesele. Sellisel jälle pole midagi peale hakata Xiaomi nutika äratuskellaga, sest selle muudab kasutuskõlblikuks eeskätt internetiühendus. Ja vähemalt minu jaoks muutis selle ajanäitaja iseäranis meelepäraseks võlusõna „Hey, Google!“.
Mida see tark ajanäitaja siis ka oskab? Kõigepealt muidugi rääkida – see tähendab vastata sinu inglisekeelsetele küsimustele toetudes Google’i enda tarkusele. Kell võib isegi nalja visata, kui tema käest seda nõuda. Ja kui sul on Spotify konto, siis mängib kell sulle ka just sellist muusikat nagu soovid, aga mõistagi ikka inglise keeles.
Mulle hakkas hirmsasti meeldima see, et kell mulle õhtuti minu soovi peale unemuusikat mängis ja selle ka minu palvel lõpetas, ilma et oleksin pidanud pead padjalt tõstma või isegi silmi avama. Samuti ei pea sa enam äratuse sättimiseks mingeid klahve või numbreid valima – piisab, kui ütled kellakesele või õigemini Google’ile, mis kell sa äratust vajad ja asi tehtud.
Oma innovaatilistest omadustest hoolimata tuletas kellake meelde ka traditsioonilisi väärtusi. Ei, mitte pereväärtuseid, vaid iidset oskust vaadata kella sihverplaadilt. Ilma telefoni näppimata nagu tänapäeval ilmselt suurem osa progressiivsest inimkonnast aega vaatab. Väga mõnus oli vaadata kella ilma pead padjalt tõstmata või käega öökapilt telefoni otsimata. Tehke proovi ja veenduge ise!
Kellaaja, Google’i ja muusika kõrval näitab kellake kassisuuruste numbritega ka ilmateadet ilma, et seda taas kuskilt telefonist või mujalt otsima peaks. Tõsi küll, selleks tuleb juba kella puutetundlikul ekraanil üks või kaks viibet sooritada, aga seda pole ehk väga palju nõutud. Kui aga käega viipamine on tõepoolest raske, siis tuleb ilma lihtsalt Google’i käest küsida.
Kõikide nende hüvede tarvis tuleb kellakene muidugi ühendada internetiga ja selleks tuleb oma telefoni või tahvlisse tõmmata “Google Home” rakendus (saadaval nii Android kui iOS seadmetele). Selle abil aga kella internetiga ühendamine oli meeldivalt lihtne ja üsna intuitiivne. Piisavalt lihtne oli isegi kella taasühendamine internetiga, kui ma vahepeal muutsin oma koduse wifi ülesehitust.
Tänu Google Home rakendusele saab kella abil käsutada ka teisi nutikoduga seotud seadmeid nagu kustutada või süüdata valgust, avada-sulgeda kardinaid (jah, ka selle jaoks on olemas nutilahendused) jm.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks
Ühest küljest oli Xiaomi Mi Smart Clock nutiärataja kasutamine nagu taaskohtumine vana tuttavaga – st äratuskella kui sellisega. See andis olukorrale isegi teatava nostalgilise ja südamliku hõngu, aga mingis tulevikulisel kujul, sest nutikodud on paratamatus lühemas või kaugemas tulevikus.
Samuti oli sõltuvust tekitav kella st Google’iga suhtlemine. Asi läks koguni nii kaugele, et mu abikaasa minult poolnaljatades küsis, et miks see Google minuga just naisehäälega suhtleb, et kas seda meeshääle vastu ei saaks vahetada. Põhimõtteliselt muidugi saab, ehkki mina seda tegema siiski ei hakanud. Aga üksikule laiskvorstile (sest laiskvorstid on ju üksikud, eks?) on kas mees- või naishäälega Google just selline pretensioonitu vestluskaaslane, kelle peal on fantaasiat ja sõnavara katsetada.
Kell oli sedavõrd suhtlemisaldis, et tihti püüdis algatada vestlust ka minu telefonis mängivate videote peale, kui ma voodis lesides värskeid TikToki klippe vaatasin.
Üldiselt olen ma viimasel ajal arvamisel, et asju minu ümber võiks olla pigem vähem, kui rohkem – see tark kellakene aga tekitas minus taas omandamishimu. Selle kasutamine oli lihtsalt sedavõrd loomulik ja mõnus.
Ja suure tõenäosusega seab peale testperioodi lõppu, kas seesama või mõni teine sama mudeli esindaja ennast juba jäädavalt sisse seada minu öökapile.
Mõistagi ei pea see tingimata asuma öökapil, vaid samahästi võib kell pesitseda ka töölaual, kus ta oma tagasihoidlikul moel võib aidata kasutaja efektiivsust tõsta, ilma et see käsi klaviatuurilt või hiirelt tõstma peaks. Tegelikult, aga tänu oma suurepärasele hinnale võib neid osta kasvõi kaks – ühe öökapile ja teise töötuppa laua peale. Peab ainult jälgima, et kellad koos ühte tuppa ei sattu, siis võib asi pisut segaseks minna.