Clint Freya – Bluetooth kõlar, mis paitab sinu kõrvu :: Digitest
Clint kõlarid on Maarjamaal veel võrdlemisi tundmatud – tegu on ju ühe Taani “elustiili” audio-seadmete tootjaga, mille kõlarid kannavad Norra mütoloogiast tulnud nimesid (mida, õnneks, on Marveli filmid tublisti uuesti kollektiivsesse teadvusesse toonud) ning on suunatud pigem natuke suuremate audiofiilide mängumaale. Seda uskumatumalt ning kulmekergitavamalt kõlab ka see: Clint toodab suurematele massidele suunatud juhtmevabu kõlareid. Mitte lihtsalt juhtmevabu kõlareid – kvaliteetseid Bluetooth ning WiFi ühendusega seadmeid. Tänases ülevaates vaatamegi lähemalt Clint Freya Bluetooth kõlarit ning kuulame, milleks see võimeline on.
Ood disainile
Freya on muinaspõhja mütoloogiast pärit viljakusjumalanna, kuid ka armastuse, sõja, ilu ja nõiakunsti jumalanna. Clint Asgard seerias on Freya aga stiilne Bluetooth kõlar, mis õhkab oma põhjamaist disainjoont iga külje alt. Mitte, et neid külgi palju oleks – Freya on silindrikujuline kõlar, kuid mitte just kõige väiksem. Mõõtmetelt ø 100 × 210 mm – kõlar on täpselt sellises mõõdus, et sobib pea igasse tuppa või lauale ning miks ka mitte – metsa. Väga sümpatiseerib värvivalik ning kooslus, mida Clint on kõlaritel kasutanud. Pastelsed ning pehmed toonid koostöös hõbedase ribaga kõlari alumisel äärel – selline lahendus sobib nii vanasse talumajja kui modernsesse linnakorterisse.
Disainjoon on tegelikult Clint toodetel ühtne läbi Asgard seeria ning seda iseloomustab kvaliteetne alumiiniumist korpus ning ümarate avadega kõlarivõre seadme ees. Olgugi, et kõlari pealne ning juhtnupud on plastist – tegelikult ongi parem kasutada natuke soojemat materjali nendes kohtades, kuhu peab vajutama või toimuvad lülitused.
Freya juhtnupud on lihtsad ning iseenesest mõistetavad – helitugevuse reguleerimine ning meediamängija juhtimine on kõlari peal lihtsalt kätte saadav. Samas võib seda sama teha ka otse nutiseadmest – valik on sinu. Sellise hinna eest pakutavatel kõlaritel oleks oodanud küll natuke parema lülitusega nuppe – sõrme all tundub kui 50-eurone seade, kuid… tähtsam on unelaul, mida Freya Sinule laulma hakkab.
Siis, kui seadme esikülge ilmestab suur võre, peidetakse tagaküljele nii mõndagi olulist. Nimelt on seal kolm liidest, üks nupp ning üks avaus. Alustame viimasest – ülemisel äärel on madalsagedushelide paremaks esile toomiseks väikene invertertoru. Alumises ääres on olemas välise toite sisend (toiteadapter on komplektis loomulikult), 3,5 mm helisisend vanakooli lähenemise jaoks ning USB liides. Viimane on konkreetselt erinevate USB seadmete laadimiseks – nagu näiteks nutitelefon või MP3 pleier. Nende kohal on aga nupp, mis võimaldab kahte Freya Bluetooth kõlarit stereorežiimi ühendada, tagamaks parema ja ruumilisema heli.
Väga oluline on ka alumise külje disain. Nimelt on alumine külg pehme kummikattega, hoides sedasi kõlarit kindlalt laual paigal. Mitte ainult laual – ka mätta peal või riiulil või… kuidas iganes sul soov ei ole.
Unelaul: natuke tehnilist
Juhtmevaba Bluetooth kõlar |
Integreeritud 2600 mAh liitiumaku |
Kuni 8 tundi tööaeg |
Bluetooth TrueWireless tugi |
7 W DSP võimendi |
5 V 2,4 A USB toiteväljund |
3,5 mm helisisend |
Eco save funktsioon – kõlar lülitab välja peale 20 min ooteaega |
Mõõtned ø 100 × 210 mm |
Kaal 1 kg |
Mis siis teeb Clint Freya kõlarid niivõrd eriliseks? Helikvaliteedile moment peatumata – selle seadme võimekus. Kvaliteetne DSP võimendi suudab heli kvaliteetselt üles võimendada ning tükkmaad suurema seadme mulje jätta. Teisalt – kasutusmugavus. Nimelt, igapäevaselt võid Bluetooth kõlaritel toitesaba taga hoida ning muusikat nautida – nii arvutist kui nutiseadmes. Samas kui vähegi soov tekib, saab akutoitel tunde muusikat kuulata. Olgu selleks situatsiooniks siis voolukatkestus või soov lihtsalt kõlar kööki supitegemise ajaks seltsi kaasa võtta. Integreeritud akut saab teistpidi kasutada ka akupangana, kuid kuna selle mahutavus on võrdlemisi madal, siis täit ringi ei ole võimalik tänapäeva nutitelefoni ära laadida. Samas, hädavajaliku esmase särtsu ikka sisse annab. Rääkides sisenditest – ka 3,5 mm AUX sisend on kõlaritel olemas, kui ei ole soovi Bluetooth režiimis neid kasutada. Seda näiteks juhtudel, kui soovid filmi vaadata ning heli pildiga paremini sünkroonis hoida.
Samas on kõlaritel ka midagi unikaalset – stereorežiim. Clint Freya kõlarite stereorežiim sobib siinkohal pigem muusika kuulamiseks. Arvutis või nutiseadmes videoid vaadates muutub helinihe väga kiirtelt väga häirivaks. Samas, võimalus grillpeol nii väikeste kõlaritega täisstereoheli nautida – see on midagi omapärast. Samamoodi võib sellist lahendit kodus muusikakuulamiseks ära kasutada.
Neile, kel sellisest võimalusest päris piisav pole – Clint Freya kõlareid on saadaval ka WiFi ühendusega. Viimane lisab omamoodi autonoomse töörežiimi – näiteks korra Spotify poole suunamisest piisab, et kõlar iseseisvalt edaspidi muusikat voogedastaks. Või hoopis DLNA toega otse arvutist muusikat teise tuppa mängida või hoopis AirPlay toega seadmest info vastu võtta. Sealt edasi – Freya suurem vend Odin on samuti WiFi toega juhtmevaba kõlar, mis täidab isegi keskmise saali meeldiva muusikaga. Aga see kõik on teise ülevaate teema juba.
Muusika, mis paitab su….
Ühtedest kõlaritest ning kõrvaklappidest rääkides ei saa üle ega ümber ka helikvaliteedist. Clint Freya kõlarite puhul tuleb nentida seda, et hea disain ning koostekvaliteet on ainult üks tahk suurepärastest kõlaritest – helikvaliteet on saanud täpselt sama suure, või vaat et isegi suurema, tähelepanu osaliseks. See omakorda kummutab koheselt ka müüdi, et Bluetooth kõlarid nagu ei kõlbaks kvaliteetse muusika nautimiseks. Vale – lihtsalt õigete kõlarite otsa pole varem sattunud.
Kõrvade paitamisel pikemalt peatudes. Freya suudab väga hästi ka suurema ruumi helilainetega täita. Väga üllatavaks nende kõlarite juures oli just see, et helikvaliteet püsis pea igas asendis ühtlane ning stardipakuks ei olnud väga madalad standardid. Loomulikult ei ole sel eraldi suurt 12-tollist bassikõlarit või müriaadi kõrgsageduskõlareid, kuid nii väikese kesta seest tulev heli eeldaks hoopis suuremat konstruktsiooni. Mida ma öelda tahan on see, et helipilt on tasakaalustatud ning üheski konkreetses spektriosas ei ole signaal liigselt summutatud. Viimane on aga paljude, just juhtmevabade kõlarite probleem. Juhul kui element häälestatakse võimsama bassi edastamiseks, kaovad ära kesksagedused ning ühe tviiteriga üritatakse kompenseerida kogu helipilti. Aga sedasi on sul akustiline kitarr ja saksofon läinud, rääkimata vokaalidest. Tõesti, see ei oma EDM muusikakuulaja juures väga tähtsustki, aga ma tahan vahetevahel ka Claptoni Slowhand albumit nautida.
Päris ideaalsed ka need kõlarid ei ole, see on fakt. Helikvaliteet püsib ühtlane pea kogu helitugevuse juures – vaikselt kuni väga valjuni välja. Samas, täiesti põhja keerates kukuvad kõrgsagedushelid paigast ära, kriipides natuke liiga palju kõrvu. Samuti ei püsi bass omal kohal väga valjult kuulates. Teisalt, iga teine kõlar oleks tükkmaad varem kogu spektri osas alla vandunud, ehk tulem on siiski väga tubli.
Kel monokõlari funktsionaalsus piisav ei ole, see võib endale teise Freya seltsi haarata. Stereorežiimis pakuvad kõlarid hoopis teistsugust, veelgi rikkamat muusikakuulamise kogemust. Vähe sellest, et stereoefekt lisandub muusikale – niimoodi suudavad kõlarid kasvõi väikese saali meeldivate lainetega täita.
Helikvaliteeti kokku võttes – see kõlar pakub sügavat, naturaalset helipilti nii väikeses kui suures ruumis ning sa ei saa selles pettuda.
Kokkuvõte
Clint Freya kõlarite kasutuskogemus on omamoodi… kui sa olev varasemalt kasutanud odavaimaid Bluetooth ühendusega kõlareid või 5-euroseid kõrvaklappe ning ühel hetkel võtad kasutusele Freya komplekti, siis üleminek on nagu…. istuksid vanast Opelist uude Mercedesesse. Kontrast kvaliteedi osas on väga suur ning samuti on suurt rõhku pandud just visuaalsele nauditavusele. See omakorda tähendab seda, et Freya sobib väga hästi nii ultramodernsesse funktsionalistlikku interjööri kui ka keskmisse tudengikoju, mis on kirjum kui vanaema lapitekk.
+ Läbimõeldud põhjamaise disainiga
+ Tipptasemel helikvaliteet
+ Sügav, naturaalne heli
+ Stereorežiim teise kõlariga
– Pealmine paneel natuke liiga plastikuline
– Vähesed moonutused valjult kuulates
– Väiksemapoolne aku
Clint Freya suurimaks konkurentideks ongi pigem sama tootja kõlarid – Freya WiFi ühendusega natuke suurema hinnasildiga mudel või hoopis suurem Clint Odin juhtmevaba kõlar. Samas see kõlar ei ole ka igaühe jaoks – pea 180 eurone hinnasilt tähendab seda, et antud kõlarid soetab pigem see kasutaja, kel hinnasilt ei kaalu helikvaliteeti üle. Mis tegelikult peaks olema igaühele prioriteediks. Teisest küljest – 250-eurone suurem vend võimaldab juba multi-room lahendusi looma hakata ning iseseisvalt üle interneti Spotify või muude platvormide muusikat taasesitada.
Kõige lõpuks ei jää aga muud üle kui nentida, et Clint Freya kõlarites sa ei pettu mitte kuidagi. Need on igat senti väärt, mis hinnasildile pandud. Nii visuaalselt meeldiva disainiga kui suurepärase helikvaliteediga kõlarid sobivad ideaalselt ka Sinu koju või kontorisse.