Garmin Venu ülevaade :: Digitest
Kaua oodatud kaunikene – Garmin Venu on esimene AMOLED puuteekraaniga nutikell Garmini ridades. See eristub oma luksuslikuma välimusega selgelt teistest Garmini kelladest, mis kasutavad tavalisi LCD ekraane, kuid säilitab siiski Garminile omase kvaliteedi aktiivsuse ja treeningute jälgimisel.
Lisaks nutikusele on Venu sees ka palju aktiivsus- ja treeningfunktsioone, mida leiab ka Garmini sportlikumatest kelladest, kuid see kõik on pakitud palju kaunimasse korpusesse.
DISAIN
Kuigi Venu püüdleb Apple Watch’iga samale pulgale, säilitab see Garminile omase ümara disaini. Sisuliselt on Venu samasugune, nutikell kui samaaegselt väljakuulutatud Garmin Vivoactive 4, kuid sel on lihtsalt kaunim ekraan ja peenem disain.
Ning see ekraan on tõesti kaunis: 1,2-tolline 390 × 390 px lahutusvõimega AMOLED puuteekraan on Venu säravaim omadus. Tänu AMOLED tehnoloogiale on kella värvid ja mustad toonid sügavad ning tekstid ja animatsioonid eredad ja selgelt loetavad.
Vingem ekraan sunnib aga ka mõningaid kompromisse tegema. Esiteks loomulikult on Venu veidi kallim kui sama sisuga Vivoactive 4 seeria, teiseks aga ei püsi Venu ekraan alati aktiivsena. Kui käe silme eest ära paned, kustub ka kella ekraan, nii et kellaaja vaatamiseks on alati vaja see jälle silme ette tõsta. Ekraan reageerib liigutamisele üldjuhul kenasti, kuid võiks veelgi kiiremini aktiveeruda. Kella sätetes on ka valik ekraan alati aktiivsena hoida, kuid see vähendab oluliselt akukestvust.
Ka raam Venu ekraani ümber on palju õhem ja kaunim kui Vivoactive 4 seerial. Sel on 43 mm fiiberpolümeerist korpus (peen sõna plastikule), nii et lisaks kaunile välimusele on see ka väga kerge – 46,5 g. Kella rihmasid saab mugavalt vahetada, kuna kasutusel on universaalne 20 mm rihmakinnitus.
Kella menüüs orienteeriumine toimub peamiselt puutetundliku ekraani kaudu, kuid treeningu aktiveerimiseks või seadistuste muutmiseks on korpuse paremal küljel ka kaks nuppu.
Võiks arvata, et AMOLED ekraani kasutus tõmbab kella akukestvust tohutult alla, eriti kui mõelda Apple Watch’ile, mis vaid umbkaudu 24 tundi töös püsib. Venu aga selles osas alt ei vea (vähemalt seni kuni ekraan pole seadistatud alati aktiivne olema) – kell peab vastu keskmiselt 5 päeva tavalise nutikellana kasutades ning umbes 6 tundi GPSi ja muusikat üheskoos kasutades. Maratone sellega küll ei jookse, aga tavakasutuses kestab aku kenasti. Õnneks käib kella laadimine kiirelt ning alla kahe tunniga on Venu ka taas töövalmis.
Ekraan | Värviline 1,2″ ekraan AMOLED, 390 × 390 pikslit Puutetundlik 30,4 × 30,4 mm Taustvalgustus Corning Gorilla Glass 3 |
Sensorid | GPS + GLONASS + Galileo Optiline pulsiandur Pulssoksümeeter Baromeetriline altimeeter Kompass Kiirendusmõõtja Asendisensor Termomeeter |
Ekraani kuva | Kuupäev ja kellaaeg My Day Health Stats Pulss Sammud Body Battery Kalorid Veetarbimine Nutiteavitused Ilmaprognoos Kalender Muusika |
Nutitelefoni märguanded | Kõned SMS Kalender Rakendused Sotsiaalmeedia Passiivsus Äratus |
Aktiivsuse & tervise jälgimine | Sammud Läbitud vahemaa Trepiastmed Nädala intensiivsed minutid Unekvaliteet Veetarbimine Keha energiavarud (Body Battery) Vere hapnikusisaldus Passiivsus |
Ühendused | Bluetooth ANT+ WiFi |
Ilmastikukindel | 5 ATM Sobib ujumiseks |
Aku | 5 päeva nutikellana 6 tundi GPSi ja muusikaga 20 tundi ainult GPSiga Laadmine spetsiaalse kaabliga |
Mõõtmed | 43,2 × 43,2 × 12,4 mm |
Kaal | 46,3 grammi |
Rihma pikkus | 125–190 mm |
Värvivariandid | Must/must Rose gold/light sand Hõbedane/graniithall Kuldne/must |
NUTIPAGAS
Venu toob randmele kõik telefoni potsatavad nutiteavitused, mida soovid – täpsemaid rakendusi saab Garmini telefonirakenduses ise valida. Kusjuures kell ei ole märguannetega kitsi – lisaks lühikesele väljavõttele saab sõnumeid ka täies mahus avada. Samuti saab kella ekraanile jõudvatele tekstsõnumitele (olgu selleks siis SMS, Messenger, WhatsApp vms) otse ekraanilt vastata (hetkel vaid Android seadmetega ühenduses olles). Päris otse sõnumeid küll välja trükkida ei saa, kuid Garmini rakenduses saab enda kirjutatud vastuseid luua.
Samuti toetab Venu ka muusika kuulamist. Muusikat saab kella laadida kahel moel – arvutist Garmin Express programmi kaudu või üle WiFi ühenduse Spotify’st või Deezer’ist, kui Sul on nende teenuste Premium kasutaja.
Garmin Expressi kaudu saab kella panna helifaile, mis Sul juba arvutis olemas on ning nendest erinevaid esitusloendeid kokku panna. Spotify’ga on laadimine sama lihtne. Connect IQ poest on esmalt vaja alla laadida Spotify rakendus, ühendada kell WiFi võrguga ning seejärel saadki Spotify’s valmistatud esitusloendeid kella sisemällu salvestada.
Muusika kuulamiseks peab veel kellaga ühendama juhtmevabad kõrvaklapid ning saadki trenni minnes muusika kaasa võtta, aga telefoni maha jätta.
Lisaks kuulub Venu nutipagasisse ka Garmin Pay tugi, mis võimaldab Sul poes kassajärjekorras kiirelt läbi vuhiseda ning rahakoti järele haaramata hoopis kellaga viibates maksta.
AKTIIVSUS & TERVIS
Venu teeb igapäevaselt ära ka aktiivsusmonitori töö. See jälgib astutud samme, ronitud trepiastmeid, põletatud kaloreid, aktiivseid minuteid ja pulssi nii treeningul kui puhkeasendis.
Lisaks neile põhifunktsioonidele on Venu sisse pakitud ka rohkelt uusi tervist jälgivaid funktsioone. Näiteks on ka Venu varustatud Vivosmart 4 nutivõrus tutvustatud Body Battery energiamonitoriga. Body Battery mõõtmiseks võtab kell arvesse Sinu stressitaset, südametööd, hiljutist aktiivsust ja unetunde ning ühendab selle kõik üheks arvuks 100st. Selle arvu järgi saad teada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. Näiteks 75 juures on Su keha valmis trenni tegema, aga 30 juures vajaks juba voodisse kerra sättimist.
Body Battery näitu saab jälgida nii kella ekraanilt, kui Garmin Connect rakendusest, kus näeb ka põhjalikumat graafikut energiavarude muutustest päeva kestel. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada.
Samuti on Venu sisse pakitud pulssoksümeeter, mis mõõdab vere hapnikusisaldust. Tavapäraselt oleksid vere hapnikusisaldust ilmselt läinud arsti juurde mõõtma või soetanud hoopis spetsiaalse pulssoksümeetri – Venu aga mõõdab oma sensoriga seda nii päeval kui ööl. Et tegemist ei ole ikkagi meditsiinilise seadmega, siis kell ei diagnoosi ega isegi nõusta Sind mõõtmiste põhjal. Selle asemel saab kasutaja näha kõiki oma SpO2 mõõte ja graafikuid ja selle põhjal ise järeldusi teha (ja mure korral võimaluse selle infoga arsti poole pöörduda). Terve inimese jaoks pole see ilmselt parameeter, millel kullipilguga järge ajada, kuid uneapnoe või südame rütmihäiretega inimestel võib Venu olla abiliseks süptomite tabamisel.
Kella saab sättida SpO2 mõõtma nii terve päeva kestel kui ainult uneajal. Võib ette tulla, et ärkad keset ööd üles ja avastad, et Su ranne on ereda punase valgusega üle ujutatud. Kui see parameeter Sind aga kuigivõrd ei huvita, siis saab öise mõõtmise Garmin Connect seadetest ka välja lülitada ning seeläbi natuke ka akut kokku hoida.
Veel üks uus tervisefunktsioon Garmini uutes kellades on “Respiration” ehk hingamine. Nimelt mõõdab kell Sinu hingamise sagedust terve päeva kestel, nii uneajal kui ka trennis. See töötab koos kella stressijälgimise funktsiooniga, mis stressirohketel hetkedel Sulle meelde tuletab, et võiksid hetke enese jaoks võtta. Peale mõnd hingamisharjutust näed kohe kella ekraanilt, kuidas Su hingamissagedus ja stressitase alanevad.
Veel üks väiksem, kuid mitte vähem kasulikum funktsioon, on Garmini veetarbimise jälgimine. Teame me ju kõik, kui oluline on igapäevaselt piisavalt vett tarbida, aga ometi on seda väga lihtne unustada. Kui oled varem telefoni mõne veerakenduse alla laadinud ja selle siiski peale päevast kasutamist ära unustanud, võiks see Venu funktsioon Sind rõõmustada. Kella saab seadistada Sulle veejoomist meeldetuletama ning joodud vee koguse saab otse kella ekraanilt kohe sisestada. Saad seadistada endale meelepärase vee-eesmärgi või lasta kellal seda igapäevaselt kohendada vastavalt eelmise päeva veetarbimisele.
SPORT
Kuigi Venu kaunis disain sobitub hästi nutikellade hulka, on selle sisu Garminile omaselt vägagi sportlik. Kella peenesse korpusesse on pakitud nii GPS-vastuvõtja, baromeetriline kõrgusmõõtja, elektrooniline kompass kui ka Garmin Elevate optiline pulsiandur. See on varustatud üle 20 eellaetud treeningrežiimiga, mille seast leiab meelepärase nii jooksja, suusataja kui ujuja (jah, see on veekindel) ning kõik, kes nende vahepeale jäävad. Samuti saab menüüs luua endale meelepärase treeningu, valides olemasoleva ja selle nimetust ning seadistust kohandades.
Treeningrežiime valida ja treeningut alustada saab vajutades kella kahest nupust ülemist. Treeningute nimekirjas saab otseteena määrata oma lemmiktreeningud, et neid kiiremini leida. Treeningu aktiveerides avaneb GPSi ekraan (välitreeningu puhul), mil kell Sinu asukoha lukustab ning see toimub Venu’ga üsna kiiresti. Jooksu kestel jälgib kell Sinu tempot, läbitud vahemaad, pulssi, jooksurütmi, sammupikkust ning muidugi ka kalorikulu ja veekaotust.
Garmini spordikelladele sarnaselt saab ka Venu suurepäraselt hakkama GPS jälgimisega ega hüple arutult üle tänavate. Ka Venu integreeritud pulsiandur teeb head tööd. Endiselt ei ole pääsu sellest, et kellal võtab trenni alguses rohkem aega, et reaalne pulss saavutada, aga kui see kord õige rütmi kätte saab, püsib ta oma lugemistes tõe ligi. Vaid HIIT treeningutel, mil pulsisagedus üles-alla käib, peaks arvestama, et randmepõhine optiline pulsiandur ei ole selleks puhuks parim valik. Vajadusel saab Venuga ühendada ka ANT+ või Bluetooth pulsiandureid.
Vivoactive 4 seeriaga välja kuulutatud animeeritud treeningud on ka Venu’s olemas. Treeninguid, mille seast valida, on päris palju ning kui oled leidnud sobiva hakkab animeeritud inimkuju otse kella ekraanil Sulle ette näitama, kuidas harjutust korrektselt sooritada. See on hea abiline kõigile, kes varemalt palju jõutreeninguid või joogaharjutusi katsetanud pole, sest animatsioon näitab kõik puust ja punaseks ette ära.
Garmin Connect
Veelgi põhjalikuma analüüsi ja andmekuva toob kasutajani Garmini nutiseadmete teine külg – Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal toimub kella seadistamine, salvestub kogu aktiivsusinfo ning sünnivad põnevad graafikud. Kuna rakendusel on palju funktsioone ja lehekülgi võib selle tundmaõppimine võtta hetke aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses.
Kiire ülevaate aktiivsusest ja sõprade tegevusest saab nii veebilehitsejas, kui nutitelefonis. Kõiki plokke saab veel omakorda lähemalt uurida, et näha graafikuid, mida Garmin koostab kogu Sinu aktiivsusinfo põhjal. Nii näed, kuidas Sinu aktiivsus kuude lõikes muutub, kuidas paraneb unekvaliteet ja väheneb pulss puhkeasendis.
Garmin Connect nutirakenduse esilehel saab nüüd veelgi parema ülevaate terve päeva treeningutest, südametegevusest ja aktiivsusest.
Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta, kuigi kell ise salvestab samuti Sinu varasemaid treeninguid, siis Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.
Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.
Kõik seadistused, mida saab teha kella menüüs, saab korrigeerida ka rakenduses. Samuti pääseb siit ligi Garmin Connect IQ rakenduste poodi, kus saab alla laadida erinevaid ekraanikuvasid ja rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.
Tänuväärne on see, et kella ja rakenduse koostöö sujub suurepäraselt. Kell sünkroniseerib automaatselt, nii on kõige uuem aktiivsusinfo Sul kogu aeg käeulatuses. Võid kohe peale trenni rakenduse lahti lüüa ning lisaks treeningu parameetritele uurida tempo- ja pulsigraafikuid ning välitreeningu marsruuti kaardil.
Samuti käib rakenduse kaudu kõikide nutiteavituste kontroll. Võta kõik maha või aktiveeri, vali oma lemmikrakendused, mille teavitustest ilma ei taha jääda. Siin saab seadistada ka automaatseid vastuseid, millega kiirel hetkel kõnedele või sõnumitele vastata – kasuta stamplauseid või loo enda omad.
KOKKUVÕTE
Garmin Venu – nutikell, mis toob randmele nii telefonimärguanded, muusika kui ka rahakoti. Lisaks jagub sel rohkelt nutti, et silma peal hoida nii igapäevasel aktiivsusel kui ka tervisel ning pakib enda sisse rohkelt treeningfunktsioone, mis ka usinamaid trennisõpru rõõmustavad. See on tõeliselt universaalne kõik-ühes nutikell.
Garmin Venu on ka suur samm edasi Garmin Vivoactive 3 nutikellast ning selle erk ja kontrastne AMOLED ekraan sätib selle pulgavõrra kõrgemale Vivoactive 4 seeriast. See on hea valik, kui soovid kella, mis eelkõige näeks hea välja, kuid utsitaks Sind ka aktiivsema eluviisi poole ning aitaks treeningeesmärke saavutada.
+ Kirgas AMOLED ekraan
+ Rohkelt uusi tervist jälgivaid funktsioone
+ Lihtsalt järgitavad animeeritud treeningud
+ Põhjalik Garmin Connect rakendus
+ Palju treeningrežiime
– Sõnumvastused endiselt ei tööta Apple telefonidega
– Oleks paras aeg ka juhtmevaba laadimine kella sisse panna