Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Gary Fongi välguhajutid :: Digitest - Part 6


Loeme tibud üle

[nggallery id=87]

Näidisfotod on tehtud sarnastes tingimustes kuid mitte nii hoolikalt täpselt kui testfotod. Samuti oli TTL-režiimis ka välk (vajadusel piltide heleduse korrigeerimine, üldiselt +1 stopp, on piltide all märgitud). Seekord oli piltidel ka hallkaart ning ära on toodud ka piltide valgebalansi korrigeeritud temperatuur.

Näiteks 6500K -12. K-number tähistab värvustemperatuuri Kelvinites (mida väiksem, seda sinakam ehk külmem ja mida suurem, seda kollakam ehk soojem). Number selle järel tähistab negatiivselt rohekaga korrigeeritud lillakat tooni ja posiitivselt lillakaga korrigeeritud rohekat tooni. Valgebalansi näitajad korrigeeritud Adobe Camera Raw tarkvaras hallakaardi abil.

AmberDome lisaga pildistatud piltide puhul tõin ära korrigeeritud tulemuse (“pärast”) koos kaamera välguga pildistatud fotodelt võetud valgebalansi väärtustega korrigeeritud fotodega (“enne”).

Numbrid

Tehnilistest andmetest alustades võib öelda, et Gary Fongi välguhajutid vähendavad välgust sähvatatavat valgust oma suuruse kohta üsna vähe. Lightsphere hajutitest tõkestab valgust kõige vähem (minu jaoks üllatavalt!) piimjas Cloud. Järgneb väga napilt 1/2 Cloud ning Collapsible nopib kolmanda koha. Samas on vahed üsna väiksed. Snoot on pigem eriefekti pakkuva hajutina võrdluseks kõrval ning reaalselt oleks veidi kohatu seda võrrelda teiste hajutitega (kuigi ka Snoot on väga efektiivne).

Levinud valge kork ehk Diffuser Dome on valguse tõkestamise poolest üsna samal tasemel 1/2 Cloud ja Collapsible hajutitega. Õigesti kasutades ehk otse peale lajatades on Lumiquesti Softbox sama hea kui Gary Fongi Lightsphere Universal Cloud. Üllatavalt on Lumiquesti Quik Bounce ebaefektiivseim.

Tulemus

Muidugi on olulisem veel hoopis see kui meeldivaks hajutid välgu lajatatud sähvakad pildi peal silma jaoks teha suudavad. Selles osas on arvamused muidugi kahtlemata subjektiivsemad aga olen seisukohal, et Gary Fongi hajutid suudavad tekitada pisut meeldivamad pildid. Ütlen pisut, sest muutujaid võrrandis on palju ning hind, suurus, mugavus jpm on erinevates situatsioonides vägagi erineva tähtsusega. Siiski pakub Gary Fongi hajutite suurem pind parema tulemus. See on füüsikaseaduste kohaselt ka loomulik. Vahed Cloud, 1/2 Cloud ja Collapsible hajutite vahel on üsna väikesed.

Cloud vs 1/2 Cloud hajutite tulemus kombinatsioonis erinevate lisadega pakub väga palju erinevaid lahendusi. Ei saa öelda, et üks on parem kui teine, sest vahe on ju tegelikult selles kui palju üks või teine endast valgust läbi paistab. Kõik muutub taaskord kui suunata välk lakke või tulistada otse. Mängima hakkab nii lae kõrgus kui kaugus pildistatavast objektist.

Collapsible on jällegi mõeldud olema universaalsem tööriist, mida oleks mugavam kaasa võtta ning kasutada väheke aktiivsemates situatsioonides. Snoot teisalt ilmselt võrrandisse ei mahu, kuna seda on hea pigem kasutada kunstilisemate võtete puhuks või täitevalgusena olukordades, kui tarvis on täpsust.

Plastikkork ehk Diffuser Dome jääb pisut alla kuid mitte mäekõrguselt. Samas teeb selle tasa lollikindel ehitus ja kindel kasutus. Lumiquesti Softbox pakub samuti väga ilusaid tulemusi aga seda ainult otse peale välgutades ning mitte väga kaugelt. Quik Bounce on selles osas universaalsem ning toimib üldiselt hästi.

Kasutamine

Mitte sugugi vähemoluliseks tuleb pidada ka kasutamismugavust. Siinkohal tuleb välja üks Gary Fongi suurim miinus. Nimelt ei ole võimalik Lightsphere Universal tüüpi hajuteid (Cloud, 1/2 Cloud, Snoot) kokku panna ning fotokotis võtavad need päris palju ruumi. Mõnusaks erandiks on siinkohal Lightsphere Collapsible. Samuti on mõnusam ka viimase kumminagadega kinnitus. Kinnitus on muidu Gary Fongil siiski parem kui näiteks Lumiquestil, sest midagi välgu külge kleepima ei pea ning hajutid on kohe peale kinnitamist ilma suurema sättimiseta õiges asendis.

Plastikkord ehk Diffuser Dome on muidugi lollikindel nagu ikka. Kuigi säärane hajuti sobib vaid kindla suurusega välkudele ning peate leidma oma välgule sobiva mudeli. Lumiquesti Softbox on üks ebamugavamaid hajuteid. Õige asendi saavutamiseks tuleb seda üldjuhul alati pisut sättida ning arvestades kitsamat kasutusvaldkonda ei ole siin just palju plusspunkte. Quik Bounce on jällegi üsna kiire ja mugav kasutada. Küll ei ole see eriti kindlalt välgu külge kinnitatud ning tõenäoliselt on võimalik suurema tunglemise korral lihtsamalt ära kaotada.

  • Järgmisel lehel vaatame üle plussid ja miinused ning võtame asjad kokku.
Leheküljed: 1 2 3 4 5 6 7