Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 26. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

GoPro Hero6 Black – videote tegemine pole veel nii lihtne ja lõbus olnud :: Digitest

GoPro Hero6 Black – videote tegemine pole veel nii lihtne ja lõbus olnud
Oskari Värä

2016. aasta oli GoPro jaoks üks raskemaid – nägime aktsiahinna langust, praaktoodete tagasikutsumisi, tooteliini ümberstruktureerimisi, koondamisi ning tootevaliku kärpimist. Ettevõte nägi just tulevases Hero6 Black seikluskaameras päästerõngast, mille abiga sellest august välja ronida. Ning seni tundub, et see on õnnestumas sest kasumirida on jälle roheliseks muutumas. Samas on GoPro kaubamärk endiselt niivõrd kõva ning paljudel endiselt võrdub just vaid GoPro seikluskaameratega.

Eelmine mudel – Hero5 tõi GoPro seikluskaamerates üpris suure muutuse. Kadus ära kaitsekest ning ilma kestata on võimalik minna kuni 10 meetri sügavusele vee alla. Varasemalt oli kindlasti vaja eraldi kesta, et üldse vett kannataks. Samuti ilmusid häälkäsklused. GoPro Hero6 Black on selle mudeli edasiarendus kuid võrreldes eelkäijaga vähemalt paberi peal igast otsast parem – 4K lahutusvõimega suudab kaamera nüüd filmida 60 kaadrit sekundis, mitte nagu Hero5 slaidshow 24 kaadrit sekundis. Samuti tuli 240 fps full HD klippide võimalus ning andmevahetus kaamera ning nutiseadme vahel on nüüd kuni 3x kiirem kui varasemalt. Väidetavalt on ka dünaamiline ulatus tervelt 1 stopi võrra parem. Igal juhul tundub olevat muljetavaldava edasiminekuga ning vaatamegi nüüd tehnilisi andmeid veidi lähemalt.

 

Tehniline pool kirjalikult
Mudel GoPro Hero6 Black
Stabilisaator Jah, elektrooniline
Video lahutusvõime [4K UHD] 3840 × 2160 60p
[4K UHD] 3840 × 2160 30p/25p
[2.7K] 2704 × 1520 120p/100p
[2.7K] 2704 × 1520 60p/50p
[2.7K] 2704 × 1520 30p/25p
[1440p] 1920 × 1440 60p/50p
[1440p] 1920 × 1440 30p/25p
[FullHD] 1920 × 1080 240p/200p
[FullHD] 1920 × 1080 120p/100p
[FullHD] 1920 × 1080 60p/50p
[FullHD] 1920 × 1080 30p/25p
[HD] 1280 × 720 60p/50p
Aegluubis video [2.7K] 2704 × 1520 120p/100p
[FullHD] 1920 × 1080 240p/200p
[FullHD] 1920 × 1080 120p/100p
Video salvestusvorming MP4 (Video: H.264/MPEG-4 AVC)
MP4 (H.265/HEVC)
Andmetihedus 78 Mbps
Lahutusvõime fotorežiimis 12 megapikslit
Foto sarivõte 30 kaadrit/sek
Ekraan 2-tolline puutetundlik TFT LCD
Ühendused 1 × USB-C 3.1, 1 × microHDMI, WiFi, Bluetooth
GPS Jah
Mõõdud 45 x 65 x 35 mm

Väliselt ei ole mingeid muudatusi toimunud. Kui omad nii Hero5 Black kui ka uut Hero6 Black mudelit, tee julgelt selged märgised peale, millega neid on lihtne eristada. Kuigi kaamera enda peal on mudelinumber olemas, siis seda on nii halvasti näha, et sellest ei ole kasu. Kui kest ümber on, siis seda pole üldse näha. Sellel muidugi on oma pluss – ühilduvus erinevate seadmetega on mõlemal täpselt sama ning Karma Grip stabilisaatori ning Karma drooniga kasutamine käib täpselt samamoodi.

Samuti on kaamera taga endiselt 2-tolline puutetundlik ekraan kuid kui kaamera panna kõrvuti eelkäijaga, on näha ka seal vahet. Uue ekraan on kirkamate värvidega ning tundub olevat igati parem.

 

Filmimine

Hero6 on saanud täiesti uue ning just selle kaamera jaoks tehtud pildiprotsessori GP1, mis põhiliselt ongi põhjuseks, et 4K lahutusvõimega filmimine 60 kaadrit sekundis võimalikuks sai. Samuti on võimalik 1080p lahutusvõimega filmida 240 kaadrit sekundis (!!) eelneva “vaid” 120 asemel. Nii saab eriti super aegluubis analüüsida oma lumelauaga käbarassekäimisi või kellelgi naljakat kukkumist youtubesse laadida.

Tänu uuele protsessorile on ka video kvaliteet parem kui kunagi varem. Värvid on kirkad, joonis ilus – see kõik tähendab, et otse kaamerast saab juba väga head materjali, mida ei pea hakkama hiljem töötlema. Videotöötlus sellele, kes pole seda varem teinud, on ikka väga suur ning tüütu asi ja Hero6 hea meelega jätab selle osa vahele. Filmid, kuidas bemmiga põllul külje ette saab, seejärel lükkad lihtsalt youtubesse ja laigid tulevad.

Hea asi, mis mind päästis mõnes olukorras, on filmimise alustamise võimalus nii et kaamerat ei lülita eelnevalt sisse. Vajutad lihtsalt pealolevat nuppu ning kaamera läheb käima ja alustab kohe ka filmimist. Super lahendus kiiretes olukordades, kus hetk läheb kiirelt mööda ning midagi jääb kaadrisse püüdmata sest enne oli tarvis kaamera käima saada, otsida filmimisnuppu jne.

Stabilisaatorit on võrreldes eelkäijaga samuti parendatud kuid see on endiselt vaid elektrooniline. Ühtegi liikuvat osa, mis füüsiliselt pilti stabiliseeriks – ei ole. Kuid stabilisaator on väga rahuldav. Kaamerat käes hoides ning kõndides jääb loomulikult üles-alla liikumine ning värin videos selgelt näha, kuid näiteks ratta peal või pea küljes töötab see väga efektiivselt. Tähele peab panema, et 4K 60 kaadrit sekundis ning 1080p 200 kaadrit sekundis videote ajal stabiliseerimine ei toimi.

Aku eluiga on väga lühike, eriti kui kasutada ekraani ning filmida 4K lahutusvõimega. Protsendid kukuvad kiiresti ja alguses võib tunduda, et äkki on midagi valesti. Ei ole – nii võimekas kaamera lihtsalt nõuab palju energiat. Esimese investeeringuna igasuguste kinnituste asemel tuleks teha lisaakudesse. Laadimisaeg ei ole kuigi pikk – seinakontaktist läbi kaamera laadides võtab aega vähem kui poolteist tundi.

Eelmainitud häälkäsklused, mis olid küll juba eelmises mudelis olemas, töötavad suurepäraselt. Käisin ringi ning käskisin kaameral salvestamist alustada, peatada, märkida ära HiLight (funktsioon, millega saab videotele järjehoidjaid lisada, et hiljem mingeid kindlaid kohti oleks lihtsam leida), vahetada režiimi jne. Mingeid probleeme ei tekkinud kui tegu ei olnud just väga mürarikka kohaga.

Näidisvideo, millele pole lisatud mingeid efekte (peale muusika). 1080p 60 kaadrit sekundis:

 

3-Way kinnitus sai kiirelt üheks mu lemmikuks. Seda saab kasutada nii käsistatiivina kui ka kuskile pinnale asetamiseks.

Kinnituse asendit saab muuta kolmest liigendist.

Quik

Läbi nutitelefoni on loomulikult juba pikka aega olnud võimalus kaamerat juhtida ning mälukaardile salvestatud materjali sirvida. Nüüd aga on väljas ka uus rakendus Quik, mis teeb salvestatud materjalist valmisvideo täitsa ise valmis. See kõik on imelihtne! Filmi oma GoProga vingeid videosid, seejärel ava GoPro rakendus nutiseadmes (kui see juba pole lahti, et sellega video filmimist alustada, lõpetada jne), tõmba filmitud materjal alla (mis käib väga kiiresti). Seejärel vali välja, millistest videotest tahad, et Quik enda versiooni kokku paneks ja oota natuke aega kuni seade hakkab juba ise automaatselt mängima kokkumonteeritud videot! Hämmastav!

Okei, see on küll ülilihtne aga mitte nii ideaalne, kui ülalkirjeldatu. Ega see ikka tegelikult täitsa päriselt ei tea, milliseid kohti sa tahad videosse alles jätta ning mida mitte. Selle parandamiseks on aga väga lihtne kasutajaliides, millega klippide järjekorda muuta, neid lõigata, lisada värve, effekte jne.

Tõesti, videote monteerimine ei ole eales veel NII lihtne olnud. Unusta ära mitmetunnised monteerimisajad, keerulised programmid jne. Tegu on revolutsiooniga videote töötlemises ning nende jagamises (kõlab nagu uue pesupulbri reklaam aga see on päriselt elumuutev asi).

Smart Cuts

Ei saa tegelikult suurte kiidusõnade saatel nii lihtsalt minema. Ülalmainitud funktsioon, mille abil rakendus vaatab, mis kohti videosse jätta ning mida mitte, on nimetatud kui Smart Cuts. Kindlasti on tegevusi, kus see toimib suurepäraselt kuid näiteks kardisõidus see ei toimi. Ei toimi ka siis kui kaamera on statsionaarne. Kardisõidus oli kaamera mul pea küljes ning rakendus jättis alles need kohad, kus hoog oli kõige suurem kuid erilist tegevust ei toimunud (sirgel sõites). Olukorrad, kus kiirus langes, lõikas see sujuvalt välja kuigi need olid näiteks spinnid, külg ees kurvis sõites jne mida just tahaks näha. Selle vastu oleks lihtne rohi – võimalus ise lõigata videost välja huvitavamad kohad. See on ka praegu võimalik, kuid iga uue koha jaoks tuleb video uuesti laadida, paika panna ning lõigata. Võimalust ühest klipist mitu kohta võtta (nagu suudab teha automaatika), veel ei ole. Olen siiski üpris kindel, et midagi sellist on varsti tulemas.

Quik video kardisõidust:

Kasutajaliides on must ning lihtne:

Kokkuvõte

Kaamera osas on edasiminek märgatav ning kvaliteet on tipp. Kasutusmugavus, lihtsus, kompaktsus ning tippklassi videokvaliteet teevad sellest kaamerast ühe ihaldatuima seikluskaamera praegusel turul. Kindlasti aitab sellele kaasa ka GoPro nimi, mis on muutunud juba rahva suus üldnimetuseks ükskõik, millise seikluskaamera kohta. Siiski peab mainima, et tegu on hetkel kõige kallima seikluskaameraga omas klassis ning soodsama raha eest saab juba Sony FDR-X3000R, millel on optiline pildistabilisaator, 4K salvestus 100 Mbit/s kuid samas kaadrisagedus on ikka vaid 30 kaadrit sekundis. Seega on mõlemal omad plussid-miinused.

Tahaks Quiki vigade ja puuduste eest punkte maha võtta, kuid samas kripeldab sees, et see oleks veidi ebaaus nii värske toote suhtes (a ma teen seda ikkagi). Jah, sellel on puudusi kuid ma usaldan GoProd piisavalt arvamaks, et need saavad peagi lahendatud. Tegu on ilusa ning loogilise rakendusega, mis enamasti töötab tõrgeteta ning enamik vigasid tunduvad olevat pisivead. Olles omanud varasemalt mitut GoProd ning hetkel mitte ühtegi, tekkis uue kasutamise käigus taas kihk see endale soetada. Kaamera lausa ajab tegema ägedaid asju, minema välja, proovima uusi liigutamist nõudvaid tegevusi ning Quik rakenduse olemasolu tagab selle, et sealt ei teki taaskord tohutult ruumi võtvaid videoklippe, mida keegi ei viitsi monteerida ega ammugi kellelegi näidata. Nüüdsest jõuavad filmitud asjad reaalselt kuskile üles kellelegi vaatamiseks ning on ilma mingisuguse vaevata energilise muusikaga, mis läheb videoga kokku ning jätavad üldiselt professionaalse mulje.

GoPro Hero6 Black seikluskaamera Photopointi veebikaubamajas >>

Ülevaade numbrites

Videokvaliteet
9
Kasutusmugavus
9.5
Aku eluiga
5
Quik rakendus
7.5
Disain
10
Koostekvaliteet
9
Lõbususe faktor
9.5
8.5

Jah!

Väga hea videokvaliteet, tippklassi disain ja lihtne kasutada. On omade puudustega, kuid igal juhul teeb kaamera elu lõbusamaks. Quiki tähtsust ei saa mitte kuidagi alahinnata. Terabaitide jagu materjali, mida keegi kunagi enam ei vaata, jääb nüüd ära ja videotega on väga tore tegeleda.