Mitmekülgne Roccat Torch USB-mikrofon aitab sosistada :: Digitest
Kui mulle pakuti testimiseks Roccat Torch lauamikrofoni, siis olin esimesel hetkel õhinal nõus.
Peatselt aga saabus mu hinge kerge kahtlus, et mida üldse võiks kirjutada mikrofonist? Okei, tegelikult olen ma ju oma arvustajakarjääri jooksul arvustanud ka hiirematte, mis on põhimõtteliselt ju isegi lihtsamad kui mikrofon. Aga ometi tundus mulle mikrofon oma monofunktsionaalsuses kuidagi verevaese ja ebahuvitavana.
Alles sellesse mikrofoni süvenedes sain aru, kui vale oli see arvamus. Minu vabanduseks võib öelda, et seni olin peamiselt kokku puutunud vaid üsna odavate ja primitiivsete arvutimikrofonidega, aga Roccat’i “tõrvik” on muidugi hoopis teine ooper.
Välimus
Välimus
Ma poleks kunagi uskunud, et kasutan mikrofoni kohta väljendit nagu seksikas, aga selle diiselpunki meenutav esteetika võitis mu südame. Lapik traatvõrgus mikrofon ja retrostiilis nuppudega konsool moodustavad edeva terviku, mis striimimise käigus vabalt ka kaamera kaadrisse võiks sattuda – häbeneda poleks siin midagi!
Must, tuhmilt läikiv korpus, mida kaunistavad erinevad värvilised tuled…mmm. Kusjuures, kui mulle tavalistel arvutiaksessuaaride juures värvilised tulukesed eriti ei meeldi, siis antud USB-mikrofoni puhul on need igati asjakohased. Tegelikult ka funktsionaalsed st eri värvi valgustel on erinev tähendus, aga sellest hiljem lähemalt.
Välimus meenutab raadio kuldajastut või vähemalt filme ajast, kus lipsustatud ja kleidistatud inimesed olid kogunenud mikrofonide taha. Omamoodi on see ka õigustatud, sest eks ole ju praegugi kuldajastu – striimimise kuldajastu. Igaüks võib avada oma YouTube’i kanali või taskuhäälingu (podcasti) ning täita piirideta internetti endaloodud sisuga. Ja kui seda juba teha, siis võiks seda teha vähemalt stiilselt – näiteks Roccat Torch’iga.
Isegi mikrofoni tekstiiliga kaetud kaablid (neid on komplektis koguni kolm) on minu silmale kuidagi kvaliteetsema koostekvaliteediga, kui näiteks keskmine hiirekaabel.
Kõige kasulikum Torch’i visuaalne efekt tuleb välja siis, kui mikrofon on sisse lülitatud ja kasutusel.
Nimel peituvad mikrofoni terasvõrgu all värvilised tulukesed, aga need pole seal mitte ilu pärast. Nimelt on mikrofonil kolm erinevat edastusrežiimi ja igal režiimil on oma valguse värvikood. Valgustatud on mikroni keskel asuv kopsakas Roccati logo ning mikrofoni välisservad. Nii saab kaamerale pilku heites kohe teada, millisel tasemel on mikrofoni tundlikkus – mida eredam valgus, seda valjemalt kõlab kasutaja hääl mikrofonis. Üsna edev ja väga praktiline.
Kasutamine
Kasutamine
Kasutamise puhul tahaks meenutada ühte sir Arthur Clarke’i ütlust, et teataval arengutasemel on tehnoloogia eristamatu maagiast. Seda mitmel põhjusel, aga sellest juba allpool.
Sissejuhatuseks tuleb öelda, et Torch’il on varrukas nii mõnigi trump, mida pole isegi temast märksa kallimatel striimerimikrofonidel.
Esimesest neist tuli juba juttu: kolm edastusrežiimi koos sellega sobivat värvi valgustusega. Edastusrežiimide seas on kasutajale suunatud kardioidrežiim, mis edastab mikroni ees istuvat kasutajat, stereorežiim, mis põhimõtteliselt edastab kõike mikrofoni ümbruses toimuvat ning nn sosinarežiim, mis reguleerib kasutaja häält mikrofonis ühtlaseks. See tähendab, et kui kasutaja peaks sosistama mõnel pingelisel hetkel, siis võimendab mikrofon tema häält. Kui aga kasutaja peale mängus toimunud edukat head shot’i võidukalt röökima hakkab, siis võtab Torch tema kisa volüümi alla.
Tõeliselt professionaalne töö võin ma oma kogemusest öelda või siis maagia. Igatahes peaks see olema selle mikrofoni üks põhilisi müügiargumente.
Teine professionaalne ja peaaegu maagiline omadus on puutevaba haldamine. See tähendab, et seda lauamikrofoni saab vaigistada ilma ühelegi nupule vajutamata – piisab kui selle kohal käega kiirelt viibata. Roccat on selle funktsiooni isegi nii udupeeneks ajanud, et on kolm võimaliku varianti, kui kõrgelt mikrofoni kohalt tuleb käega mikrofoni vaigistamiseks viibata. Selleks on mikrofoni jala tagaküljel spetsiaalne kolme jaotusega regulaator.
Minu jaoks jäi see kõrguse vahe küll üsna sümboolseks st kõrguste vahe oli üsna väike. Kui keegi küsib, et milleks selline asi on hea, siis ilmselgelt pole ta varem striimimisega kokku puutunud. Asi on selles, et kui näiteks otseülekande või lindistamise ajal mikrofoni vaigistamiseks nupule vajutada, siis on seda klõpsuna kuulda ning tõelised profid teatavasti selliseid klõpse ju väldivad.
Seade ise koosneb põhimõtteliselt kahest osast – mikrofonist endast ja selle all olevast juhtpuldist. Mikrofon ja pult on omavahel ühendatud spetsiaalse USB-C kaabliga, mida kasutaja peaks hoidma nagu silmatera, sest tavalist USB-C kaablit selle asemel kasutada ei saa. Komplekti kuulub ka pikem USB-C kaabel, mida saab kasutada siis, kui on soov paigutada mikrofon näiteks pikemale liigendjalale (mis komplekti ei kuulu).
Pisikeseks boonuseks on ka kõrvaklappide helitugevuse reguleerimine juhtpuldil üsna kesksel kohal asuvast keeratavast nupust. Seda muidugi juhul, kui klapid puldiga kaabli abil on ühendatud.
Naastes veel maagiateema juurde, siis pean tunnistama, et vähemalt alguses oli mul Torchi ühendamisega probleeme. Täiesti arusaamatul põhjusel ei leidnud arvuti ja mikrofon teineteisega ühist keelt. Ühendades mikrofoni aga poja märgatavalt uuema arvutiga, siis mingeid probleeme ei tekkinud. Vähe sellest, ühendades mikrofoni uuesti oma arvutiga leidis aset sõbralik ja samas pisut salapärane ühendumine. Paraku polnud mul piisavalt ei aega ega energiat selle saladuse lahendamiseks.
Tarkvara
Tarkvara
Kuigi mikrofoni põhifunktsioone saab kasutada ka ilma spetsiaalse tarkvarata, siis ometi pakub Roccat võimalust kasutada koos Torch’iga ka Roccat Neon rakendust.
Viimane pakub esialgu ainult ühte asja – võimalust panna mikrofonil ilutsev logo veiklema Roccat AIMO valgusrežiimiga. Kusjuures see AIMO ei kattu selle AIMO-ga, mis on kasutusel Roccati klaviatuuridel ja hiirtel. Ainuke toode, mis mikrofoniga samas rütmis oma valgusmängu muudab on Roccati uus proffidele suunatud Syn Pro kõrvaklapp nii et võite selle Neoni rahuliku südamega kasutamata jätta.
Kokkuvõte
Kokkuvõte
Mikrofoni testides hakkas mul isegi kahju, et ma pole striimer ega edasta oma mängusessioone YouTube’is või Steamis, sest nagu alguses öeldud, siis näeb Roccat Torch üsna edev välja. Eriti veel oma valgusmänguga.
Selle nutikad funktsioonid, millest ka märksa kallimad mikrofonid ainult unistada võivad, võitsid mu südame või noh, tegelikult võitis minu südame ikkagi mikrofon tervikuna. Ilus, nutikas, töökas – sellisele USB-mikrofonile oma südant kaotada pole häbi.
Kindlasti on turul saadaval ka odavamaid alternatiive, kuid sellist funktsionaalsust on pea võimatu leida ka Torch’ist tunduvalt kallimate mudelite seast. 12 points, Roccat Torch!