Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 28. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Garmin Forerunner 745 ülevaade :: Digitest

Garmin Forerunner 745 – kõik-ühes GPS-multispordikell
Kadi Huizinga

Garmin Forerunner 745 on võimas jooksjatele ja triatleetidele loodud multispordikell, mis pakub põhjalikku treeningustatistikat, pakib enda sisse treeningkavad, hoiab silma peal aktiivsusel ja tervisel ega koonerda ka nutifunktsioonidega. Võrreldes oma eelkäija Forerunner 735 XT spordikellaga, on uuel Forerunneril lisandunud rohkelt tervisejälgimise ja nutifunktsioone, tehes sellest kellast ideaalse kaaslase igaühele sõltumata sellest, kas oled triatleet või mitte.

 

DISAIN

Lihtsustatult – Garmin Forerunner 745 ei eristu märgatavalt teistest Forerunner seeria kelladest. Sel on polümeerist (loe: plastikust) korpus, TFT ekraan ning viis füüsilist nuppu korpuse servadel. Kusjuures pean tunnistama, et mul olid väikest viisi eelarvamused selle plastikust korpuse osas. Olin kindel, et kell näeb sellega odav välja, aga pidin eksima. Eriti üleni musta mudeli puhul ei märka üldse, et korpus oleks metalli asemel plastikust ja sellevõrra on kell muidugi kergem ka.

Garmin Forerunner 745

Kella hoiab käe ümber 22 mm laiune silikoonist QuickFit käerihm, mida on väga lihtne vahetada juhul, kui tahad erinevat värvi või materjalist rihmasid katsetada.

FR 745 on kusjuures veidi väiksema korpusega, kui vanem 735 XT mudel, ja märkimisväärselt väiksem, kui kaasaegne Forerunner 945. See tähendab, et kell ei näe niivõrd kohmakas välja ka peenematel randmetel ning on kindlasti tervitatav uuendus naiste seas. Ma olen paar nädalat seda kella ööpäevaringselt randmel kandnud ja see ei sega ei niisama toimetades ega ka uneajal.

Garmin Forerunner 745

Ekraan on küllaltki hästi loetav ka hämaras.

Kella 1,2-tolline TFT ekraan on Forerunner seerias kindel ja vankumatu valik – säästab see akut ja on hästi loetav ka otsese päikesevalguse käes. Õhtusteks jooksutrennideks või unesegasena kella vaatamiseks on sel muidugi ka taustvalgustus.

Kell on muidugi ka 5 ATM standardile vastavalt veekindel, nii et kell ei tee teist nägu ei vihmasajus, duši all ega ujumas. Mis on triatlonikella puhul muidugi loogiline.

Kirjade järgi on Garmin Forerunner 745 akukestvuseks lubatud kuni 7 päeva nutikella režiimis, kuni 6 tundi koos GPSi ja muusikaga, 16 tundi ainult GPSiga ning 21 tundi UltraTrac režiimis. Kusjuures on üllatav, et poole soodsam Garmin Forerunner 245 aku kestab tavalises treeningrežiimis GPSiga tunduvalt kauem – 24 tundi. Aga see selleks. Reaalselt ma kella 16 tunniks jooksma ei viinud, aga tavaelus on kirjade järgne 7 päeva akut täiesti saavutatav. Ainus, mis seda võib väga palju alla tuua, on ööpäevaringne verehapniku jälgimine. Kui seda ainult öösel mõõta või sootuks välja lülitada, seda kauem kestab aku.

Ekraan Värviline 1,2″ ekraan
240 × 240 pikslit
30,4 × 30,4 mm
Taustvalgustus
Corning Gorilla Glass 3
Sensorid Baromeetriline altimeeter
Kompass
Asendisensor
Kiirendusmõõtja
Termomeeter
Optiline pulsiandur
Verehapniku sensor
GPS + GLONASS + Galileo
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Liikumisriba
Sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepist tõus/laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, puhkeasendis)
Vere hapnikusisalduse protsent
Stressitase
Nutitelefoni märguanded
Ilmaprognoos
Kalender
Muusika
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Automaatne eesmärk
Trepiastmed
Nädala intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth LE
ANT+
WiFi
Ilmastikukindel 5 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumaku
7 päeva nutikellana
6 tundi treeninguaega GPSi ja muusikaga
16 tundi treeninguaega GPSiga, ilma muusikata
21 tundi UltraTrac režiimis
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 43,8 × 43,8 × 13,3 mm
Kaal 47 grammi
Rihma pikkus 126–216 mm
Värvivariandid must
neo tropic – roheline
magma red – punane
whitestone – valge

Garmin Forerunner 745 Garmin Forerunner 745 Garmin Forerunner 745 Garmin Forerunner 745

TREENINGUD

Forerunner 745 on GPS-spordikell, mis lisaks treeningu kaardile joonistamisele, võimaldab trenni teha ka sisetingimustes, vabas õhus, kui ka ekstreemspordialadel. Erinevaid treeningrežiime on kellas tõesti palju: jooks, kõnd, matkamine, rattasõit, basseiniujumine, avavees ujumine, kajakisõit, suusatamine, lumelauasõit, aerusurf, jõutreening, jooga, pilates, ronimine, muidugi ka triatlon.. ja ma ei nimetanud kõiki.

Garmin Forerunner 745

Vabaõhutreeninguteks nagu jooksmine, rattasõit, matkamine jms saab kella laadida Garmin Connect veebikeskkonnas loodud kaarte, nii et matkamise kestel juhatab kell, mis suunas minema pead. Ainult kaarte kellas pole, selleks peab vaatama kallima Forerunner 945 poole.

Garmin Forerunner 745

Mine joone järgi ja eksimisvõimalust pole.

Jooksu-, matka-, ratta- ja murdmaasuusatamise treeninguteks on kellal ka uus ClimbPro funktsioon, mis hoiatab Sind enne tõusu, et oleksid selleks paremini valmist. FR 745 ühildub ka erinevate Garmini sensoritega, mida müüakse eraldi, et saaksid näiteks rattasõidu võimsust, jooksudünaamikat või muud mõõta.

Aga muidugi on kella sisse juba pakitud GPS, GLONASS ja Galileo satelliitide tugi – kui ühel satellidil on kehv ühendus, siis teisel on ehk parem. Samuti on kell varustatud kõrgust mõõtva baromeetrilise altimeetriga ning liikumisanduritega, mis koguvad infot sammudes ja sisetreeningutel. Ka Pulse Ox ehk verehapniku sensor on FR745il olemas – see mõõdab SpO2 näite terve päeva, öösel või siis kui soovid.

Garmin Forerunner 745

Mitte ainult jooksjatele, vaid ka seiklejatele. Integreeritud kompass ja baromeetriline altimeeter!

Kellal on Garmini uusim Elevate pulsiandur, mis võimaldab pulsitsoonide järgi treenida ning hoida silma peal, et Sa trenni liiga kergelt ega ka liiga rängalt teeks. Kusjuures kella saab seadistada märku andma juhul, kui Su pulss on ebatavaliselt madal või kõrge.

Lisaks lihtsalt treeningute jälgimisele, on Forerunner 745’st tegelikult kasu ka treeningute planeerimisel. Kella saab alla laadida treeningplaane, luua struktueeritud trenne või kasutada Garmin Coach virtuaalset jooksutreenerit.

Garmin Forerunner 745

Forerunner 745’s astuvad üles ka kaks tähtsamat uuendust: taastumisnõustaja ja soovitatud treeningud. Taastumisnõustaja on muidugi varemaltki Garmini kellades olemas olnud – treeningu lõpus annab kell nõu, kui palju aega Su keha vajab, et sellest pingutusest taastuda. Ent nüüd on seda funktsiooni uuendatud nii, et nõuannete andmisel võtab kell nüüd ka arvesse päevast aktiivsust, stressi ja und. Nii et näiteks hea ööune järel võib taastumisaeg kiiremini lüheneda.

Garmin Forerunner 745

Taastumisaeg võib nii lüheneda, kui ootamatult pikeneda.

Garmin Forerunner 745

Soovitatud treeningud on hetkel saadaval jooksjatele ja ratturitele. See funktsioon annab hetkelise treeningstaatuse põhjal nõuandeid, millise koormusega trenni peaksid tegema. Selleks, et soovitusi saada, pead treenima vähemalt nädal aega, aga et see on ratturitele ja jooksjatele, siis on soovitused muidugi samadel aladel. Muidu kõlab see funktsioon sarnaselt Polari FitSpark funktsioonile, aga Polaril on see kuidagi paremini läbi mõeldud, soovitades ka jõutreeninguid ja liikuvust arendavaid treeninguid.

Et treeningud turvalisemaks teha on Garmin Forerunner 745 varustatud juhtumituvastuse funktsiooniga. Kui kell tajub, et oled joostes, kõndides, matkates või jalgrattaga sõites õnnetusse sattunud – st kella andurid tajuvad järsku muutust Su liikumises – saadab kell automaatselt sõnumi hädaabikontaktidele Sinu hetke asukohaga, et Sind oleks lihtsam leida.

Garmin Forerunner 745

Näiteks õnnestus mul juhtumituvastus kogemata käivitada, kui kiirelt nõlvalt alla jooksin ja järsku peatusin. Õnneks olin matkamas oma hädaabikontaktiga,

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

.., kelle telefonile saabus kohe nii sõnum, kui e-mail minu asukohakoordinaatidega.

Sellistel juhtudel, mil tegelikult ei ole Sinuga midagi väga tõsist juhtunud, siis saab hädaabi sõnumi välja saatmise ka katkestada, et mitte lähedastele ilmaasjata südamevalu põhjustada. Või kui Sa ei jõudnud piisavalt kiiresti reageerida, nagu mina.. siis saab kontaktile saata sõnumi, et Sinuga on kõik korras.

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

AKTIIVSUS ja TERVIS

Treeningute vahepeal võtab Garmin Forerunner 745 üles aktiivsusmonitori ülesanded, jälgides 24/7 nii samme, kaloripõletust, trepiastmete vallutamist, pulssi kui unetunde. Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt – nimelt on need iga päev erinevad: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks, eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada.

Garmin Forerunner 745

Samuti hindab FR745 Su stressitaset ning keha energiataset. Body Battery mõõtmiseks võtab kell arvesse Sinu stressitaset, südametööd, hiljutist aktiivsust ja unetunde ning ühendab selle kõik üheks arvuks 100st. Selle arvu järgi saad teada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada.

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

Lisaks 24/7 pulsijälgimisele on Forerunner 745 varustatud ka pulssoksümeetriga, mis mõõdab vere hapnikusisaldust. Kell kuvab hapnikusisaldust protsendina – mida kõrgem, seda parem. Tervislik oleks kui see number püsiks üle 95–100% vahemikus, eriti peaks see nii olema merekõrgusel asetsedes. Kõrgemale ronides hakkab aga hapnikku sisaldus õhus vähenema ning kell näitab seejuures, kuidas kõrgus kehale mõju avaldab. Mis teeb sellest eriti kasuliku funktsiooni mägedes seigeldes. Samas peab muidugi silmas pidama, et tegemist pole meditsiinilise seadmega ja kella mõõtmistesse tasub suhtuda kerge skepsisega ning hinnata näite suhtes varasemate mõõtmistega.

Garmin Forerunner 745

Nagu juba mainitud, siis pole kell isegi uneajal ebamugav, niisiis on hea, et selle sisse on pakitud ka unejälgimine. Kell jälgib öösel nii Su pulssi, vere hapnikusisaldust kui hingamist. Kõige selle ja käe liikumise järgi hindab see ka, millises une faasis oled, eristades pindmist, sügavat ja REM und. Samuti saab Garmin Connectis näha lisaks unefaaside vaheldumisele ka öist liikumise graafikut. Nii näed ära kuivõrd rahutu või rahulik uni oli.

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

Samuti ei puudu kella seest Garmini elustiilikellade populaarsed hingamise, naiste tervise ja veetarbimise jälgimise funktsioonid. Nii et isegi kui rohked spordifunktsioonid külmaks jätavad, on kellal pakkuda palju muudki.

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745

Garmini rakenduses saab logida tsükli jooksul esinevaid sümptomeid.

Garmin Forerunner 745

Samuti saab silma peal hoida oma veetarbimisel. Kell seab iga päev uue vee-eesmärgi vastavalt varasemale veetarbimisele ja aktiivsusele.

NUTIFUNKTSIOONID

Nutipagas on ilmselt see osa kellast, milles on võrreldes eelkäijaga toimunud kõige suurem muutus.

Forerunner 745 ühildub Android ja iOS nutitelefonidega ning laeb kogu kella kogutud info Garmin Connect rakendusse. Seal saad lähemalt uurida oma treeninguid ja seadistusi muuta. Samuti saab seal ligi Connect IQ rakenduste poele, mille kaudu saab kella erinevaid vidinaid, ekraanikuvasid jm laadida.

Garmin Forerunner 745

Kella ekraanile potsatavad nii kõned kui kõik erisuguste rakenduste teavitused. Kusjuures märguandeid on võimalik ka terves mahus läbi lugeda enne kui suures õhinas telefoni järele haarad. Kui kasutad Android nutitelefoni, siis saab sõnumitele ka otse kella ekraanilt vastata. Nutikella maiku lisab ka võimalus kella ekraanilt näha kalendrisse ülesmärgitud kohtumisi ja ka ilmaprognoosi.

Garmin Forerunner 745

Samuti ei puudu kella seest Garmin Pay viipemaksete lahendus. Eestis toetavad seda juba mitmete pankade maksekaardid nagu näiteks Swedbank, LHV, Revolut ja TransferWise. Garmin Pay üles seadmine telefonis on üsna lihtne ning seejärel saad juba poes maksta ka siis, kui tahad jooksu järel poest läbi hüpata, aga pole rahakotti kaasa võtnud. Turvalisuse tagamiseks peab enne maksmist muidugi ka kella ekraanilt pin-koodi sisestama, et päris igaüks ei saaks Sinu kellaga ostutuuridele minna.

Forerunner 745’ga saab ilma telefonita ka muusikat kuulata. Kellas on ruumi kuni 500 muusikapalale, nii et kui Sul on Spotify premium konto, siis saad sealseid esitusloendeid otse kella laadida. Jääb üle vaid juhtmevabad kõrvaklapid ühendada ja oledki valmis kuulama.

Garmin Forerunner 745

Nutifunktsionaalsuselt ei too Forerunner 745 lauale küll midagi uut, aga omab täpselt seda baaspagasit, mida võiks igapäevaelus vaja olla.

 

Kokkuvõte

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745 on rikkaliku treeningpagasiga spordikell, mis lisaks treeningute salvestamisele võimaldab neid ka planeerida ning annab asjalikke nõuandeid taastumise osas. Lisaks treeningutele jälgib kell ka silma peal igapäevasel aktiivsusel ning toob randmele nii telefoni märguanded, kontaktivabad maksed kui isegi muusika. Forerunner 745 on kahtlemata ideaalne valik tulihingelistele jooksjatele, ratturitele ja muidugi triatleetidele. Kui Sa aga nii pühendunud pole, võiksid Sindki rõõmustada kella põhjalik aktiivsuse ja tervise jälgimine ning nutifunktsioonid. Samas leiab selleks puhuks Garmini valikust ka sama häid kellasid palju soodsamast hinnaklassist.

+ Mugav, kerge disain
+ Täiustatud taastumisnõustaja
+ Põhjalik aktiivsuse ja tervisejälgimine
– Treeningsoovitused vaid jooksjatele ja ratturitele
– Krõbe hind

Garmin Forerunner 745

Garmin Forerunner 745 multispordikella leiad Photopointist ››