Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 2. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Spordikellade tšempion Garmin fenix 5X Plus :: Digitest

Spordikellade tšempion Garmin fenix 5X Plus
Kadi Huizinga

2018. aastal sai terve Garmin fenix seeria “Plus” mudelite näol uuendatud. Nagu nimigi viitab, peidab uus mudel enda sees kõiki fenix 5X omadusi pluss natuke veel.

Seni on fenix 5X olnud Garmini kõige tõsisem seikluskell, pungil trennihuntidele ja matkasellidele olulisi funktsioone. Garmin fenix 5X Plus toetab endiselt rohkelt treeningrežiime ja tervet kompotti mõõdetavaid parameetreid, kuid on saanud juurde veel mõned uued tööriistad nagu näiteks pulssoksümeeter, mis võiks kõnetada kõiki, kes vähegi suurematel kõrgustel seiklevad. Plus mudeliga viskab Garmin kompotti ka mõned nutifunktsioonid nagu Garmin Pay ja integreeritud muusikatugi.

Järgnevalt uurime lähemalt, mis selle “Plus” järelliite taga peitub.

 

DISAIN

Muudatused võrreldes tavamudeliga on fenix 5X Plus välised muutused praktiliselt olematud. Plus mudel on täpselt sama suur kui 5X mudel: tervelt 51 mm diameetriga ja 17,5 mm paksune fenix 5X Plus (ja 5X) on kõige suurem spordikell Garmini tootevalikus ning kaalub seejuures ka üsna palju – lausa 96 grammi. Kusjuures kaal ongi ainus erinevus Plus ja tavamudeli vahel – uus 5X Plus kaalub 2 grammi vähem!

Garmin Fenix 5x Plus

Kellal on üsna industriaalne disain, millele aitavad kaasa viis kruvi otse kellasihvril. 51 mm korpusele vaatamata on kellal endiselt vaid 30,4 mm läbimõõduga ekraan. Samuti on sel need samad viis nuppu kella menüüs liikumiseks, sest fenix seeria ei tunnista puutetundlikke ekraane (ning me oleme tänulikud).

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin fenix 5X Plus 51 mm korpus võrrelduna Garmin Forerunner 645 42,5 mm korpusega. Kusjuures ekraan on mõlemal sama suur – 30,4 mm.

Garmin Fenix 5x Plus

Kella teisel küljel on endiselt kolm valgusallikat, endiste roheliste tulukeste asemel on üks neist nüüd punane, mis märgib uut pulssoksümeetrit.

Garmin Fenix 5x Plus

fenix seeria on juba pikka aega hoidnud disainis üsna samasugust joont. Arvestades, kuidas teised Garmini kellad on uue näo saanud (nt Vivoactive 3 Music) võib arvata, et fenix 6 mudeliga saab ka senine disain kerge (või põhjaliku?) lihvi. Eriti kui võtta arvesse, et uued fenixid on saanud nii Garmin Pay kui muusikatoe ning Garmin brändib neid kui 24/7 kantavate käekelladena, mis peaksid sobima igasse situatsiooni. Kindlasti on neid, kes ka fenix 5X Plusi igapäevaelus välja kannavad, kuid pigem on selle kella loomulik keskkond spordisaal ja matkarada.

fenix 5X Plus on küll paras purakas, kuid ehk leevendab seda asjaolu, et tänu sellele on suure mahutavusega ka kella aku. 5X Plus lubab vastu pidada GPSi kasutades lausa 33 tundi järjest (võrreldes eelmise mudeliga 13-tunnine kasv!) ning 20 päeva vaid igapäevase nutikellana kasutades (eelmise mudeliga võrreldes 8-päevane kasv!). Muidugi sõltub akukestvus kasutusest ning muusika kuulamine ja SpO2 näidu võtmine vähendab lubatud numbreid.

Ekraan Värviline 1,2″ ekraan
240 × 240 pikslit
30,4 × 30,4 mm
Taustvalgustus
Sensorid Baromeetriline altimeeter
Termomeeter
Kompass
Kiirendusmõõtja
Asendisensor
Optiline pulsiandur
Pulssoksümeeter
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Move Bar
Läbitud vahemaa
Läbitud sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepist tõus/laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, puhkeasendi pulss)
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Kalender
Muusika
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Automaatne eesmärk
Trepiastmed
Intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 4.0 LE
WiFi
ANT+
Ilmastikukindel 10 ATM
Sobib ujumiseks
Aku 32 tundi treeninguaega (GPSiga)
70 tundi UltraTrac režiimis (ainult GPS)
20 päeva nutikellana
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 51 × 51 × 17,5 mm
Kaal 96 grammi
Rihma pikkus & laius Universaalne suurus
26 mm QuickFit rihm
Värvivariandid Must

Garmin Fenix 5x PlusGarmin Fenix 5x PlusGarmin Fenix 5x PlusGarmin Fenix 5x PlusGarmin Fenix 5x Plus

Treening & aktiivus

Garmin fenix seeria pakub kõikvõimalikke välis- ja sisetreeningu režiime – jooksmine, rattasõit, kajakisõit, SUP, suusatamine, jooga – kui vaid mõned välja tuua. Kellal on isegi eellaetud paadisõidu režiim, millega kiirust sõlmedes mõõta. Juhul, kui Sa kellast sobivat treeningrežiimi ei leia (tekib küsimus, millega Sa siis tegeled?), on võimalik sobiv režiim ka täitsa ise teha.

Garmin Fenix 5x Plus

Nii matka, jooksmise kui mis tahes muu treeningu kestel läheb töösse kella integreeritud pulsiandur. Võrreldes Polar H7 pulsianduriga, mis käib rindkere ümber, saab 5X Plusi andur päris hästi hakkama, jäädes natuke aeglaseks vaid pulsigraafiku kõrgemates tippudes, mis on optiliste andurite puhul üsna tavaline.

Garmin Fenix 5x Plus

Et kell on üsna raske, kipub ta randmel ka päris palju liikuma, niisiis peab treeningu ajaks käerihma tavalisest tugevamini kinni tõmbama, et pulsiandur saaks korralikult lugeda.

Kõigi treeningrežiimide kõrval on 5X Plusil ka tavapärased aktiivsusmonitori funktsioonid. See loeb üles päeva jooksul astutud sammud, kalkuleerib põletatud kalorid, loeb trepil tõustud ja laskutud astmeid ning hoiab pulsil ka silma peal terve päeva kestel. Kuigi kell on paras kobakas ja mitte parim voodikaaslane, ei puudu sellest ka unejälgimine. Kell jälgib öist pulssi ja käe liikumist, et hinnata une faasi, eristades pindmist, sügavat ja REM und. Samuti saab Garmin Connectis näha lisaks unefaaside vaheldumisele ka öist liikumise graafikut. Nii näed ära kuivõrd rahutu või rahulik uni oli.

Garmin Fenix 5x Plus

Kaardid & pulssoksümeeter

Kui varem tõusis 5X mudel oma seeriakaaslastest esile topograafiliste kaartidega, siis nüüd on terve 5 Plus seeria kaartidega varustatud. Kellal on ülemaailmne DEM baaskaart, mis kuvab infot suuremate teede, linnade ja topograafia kohta. Tänu sellele pakub kell rohkelt infot Sinu asukoha ja ümberkaudsete paikade kohta. Täpseks asukoha märkimiseks on kellal nii GPS, GLONASS kui Galileo tugi, mis aitavad hädast välja ka keerulisemal maastikul.

Garmin Fenix 5x PlusGarmin Fenix 5x Plus

Kella kaart on heaks abiliseks matkal, kui telefon juhtub levist välja minema ning Sa pole enam päris kindel, millist rada tasub järgida. Kaardilt näeb ära tupikteed ja alternatiivsed teed. Et kaarti detailsemalt näha saab kella keskmisest vasakust nupust ekraanil ka sisse suumida. Lisaks maastikule on kellal on ka linnade kaardid, nii et see tuleb kasuks ka turistina võõrastes linnades rännates.

5X Plusiga saab rada valmistada ka otse kellast. Kella kaardilt saab valida huvipunkti ning kell valmistab ise marsruudi sinna paika jõudmiseks.

Garmin Fenix 5x Plus Garmin Fenix 5x Plus Garmin Fenix 5x Plus Garmin Fenix 5x Plus

Kuna Plus seeriaga said kõik fenix 5 kellad endale ka topograafilised kaardid, ei jäänud enam palju millega 5X saaks teistest esile tõusta. See mure lahendati pulssoksümeetri lisamisega. Tegemist on anduriga, mis mõõdab vere hapnikusisaldust ning seda teistest fenix 5 mudelitest ei leia.

Kellas on funktsioon nimega Pulse Ox Acclimation, mis on sama asi nagu SpO2 Vivosmart 4 nutivõrus või mitmetes Fitbit seadmetes. Kui Fitbit kasutab SpO2 mõõtu uneapnoe tabamiseks, rakendab Garmin seda hoopis suurematel kõrgustel seigeldes hapnikutasemel silma peal hoidmiseks.

Kell kuvab hapnikusisaldust protsendina – mida kõrgem, seda parem. Tervislik oleks kui see number püsiks üle 90%, eriti peaks see nii olema merekõrgusel asetsedes. Kõrgemale ronides hakkab aga hapnikku sisaldus õhus vähenema ning kell näitab seejuures, kuidas kõrgus kehale mõju avaldab.

Et Eestis meid suurte kõrgustega õnnistatud pole, jäi pulssoksümeetri täpsus meie poolt testimata, aga siiski mõningad näpunäited mõõdu võtmiseks. Kella saab SpO2 mõõtma panna automaatselt ja ka manuaalselt, kuid tasub tähele panna, et edukaks mõõtmiseks peab käsi olema täiesti paigal – iga väiksemgi liigutus segab anduri tööd. Automaatsel mõõtmisel võib seetõttu tekkida suuri lünki, kui Sa pole spetsiaalselt paigale jäänud.

 

NUTIFUNKTSIOONID

Selleks ajaks kui trenniriided ja matkavarustus on kappi ära pakitud, on 5X Plusil varuks mõningad nutifunktsioonid, mis võiksid igapäevaelus kasuks tulla.

Telefoniga ühendatult jõuavad kella ekraanile kõik nutiteavitused, kõnedest ja sõnumitest sotsiaalmeediani välja. Androidi kasutajatel on ka võimalus sõnumitele (nii SMS, Messenger kui WhatsApp ja muud sõnumirakendused) ka otse kella ekraanilt vastata. Selleks saab kasutada nii eelseadistatud ingliskeelseid tekste, kui asendada need omanäoliste vastustega.

Garmin Fenix 5x PlusGarmin Fenix 5x Plus

Garmin on muusikafunktsioone tasapisi lisanud ja täiendanud enamikule uutele kelladele. Kui varemalt sai fenixite ekraanilt nutiseadmes aktiivset muusikarakendust juhtida – pausile panna, helitaset seadistada jm (seda saab endiselt teha), siis nüüd on kellas endas ka rohkelt mäluruumi, et sinna muusikapalu lisada ja otse kellast kuulata (Bluetooth kõrvaklappidega ühendatult muidugi).

Garmin Fenix 5x Plus

Nagu ka Vivoactive 3 Music, mis ka digitesti veergudelt läbi käis, mahub 5X Plusi sisse ligikaudu 500 muusikapala või vastavalt podcaste või audioraamatuid. Arvutis olevaid helifaile saab kella paigutada Garmin Express programmi kasutades. Tänaseks päevaks on fenix 5 Plus seeria kelladel ka Spotify tugi, mis tähendab, et kella saab alla laadida Spotify’s valmistatud esitusloendeid. (Selleks peab olema küll Spotify Premium kasutaja).

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

GARMIN CONNECT

Veelgi põhjalikuma analüüsi toob kasutajani Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal saab kella seadistada, näha kogu salvestunud aktiivsusinfot ning uurida põnevad graafikud kogu statistikast. Tõsi ta on, et rakenduse tundmaõppimine võtab veidi aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses ning mõnele teisele platvormile üle minnes hakkad sellest ilmselt puudust tundma (siinkohal räägib kogemus).

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Garmini esilehel saab nüüd hea ülevaate terve päeva treeningutest ja südametegevusest ja aktiivsusest.

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta. Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin Fenix 5x Plus

Lisaks pääseb Garmin fenix 5X Plusiga Connect IQ rakenduste poodi, milles saab alla laadida palju erinevaid kellade disaine, ekraanikuvasid ning isegi rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.

 

KOKKUVÕTE

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin fenix 5X Plus teeb kõike ja rohkemgi – palju treeningrežiime ja mõõdetavaid parameetreid. Põhjalik kaardiinfo tuleb abiks nii tundmatuid radu kui suurlinnu avastades ja täiesti uus vere hapnikusisalduse mõõtmine annab eelise mägedes seigeldes. Samal ajal ei puudu kellast ka aktiivsuse jälgimine, nutifunktsioonid ja muusikatugi, mis tulevad kasuks igapäevases elus. Kas 5X Plus igapäevaseks kandmiseks just parim on, on igaühe enda hinnata, kuid tõsised seiklushundid ei pea 5X Plus’ist kaugemale vaatama.

+ Palju treeningrežiime
+ Kaart otse kella ekraanil

+ Toetab nii integreeritud muusikat kui Spotify’d
+ Muljetavaldav akukestvus
– Kohmakas disain
– Krõbe hinnasilt

Garmin Fenix 5x Plus

Garmin fenix 5X Plus leiad Photopointi veebikaubamajast ››

Ülevaade numbrites

Disain
7.5
Kasutusmugavus
8.5
Funktsionaalsus & täpsus
9.5
Hinna & kvaliteedi suhe
8.5
8.5

Tõsine tegija

Garmin fenix 5X Plus teeb kõike ja rohkemgi – treeningrežiimid, integreeritud kaardiinfo, vere hapnikusisalduse mõõtmine ning isegi nutifunktsioonid koos muusikatoega. fenix 5X Plus tahab olla truu kaaslane nii tõsistel seiklustel kui ka igapäevases elus ning saab sellega hästi hakkama.. ehk vaid disainimeelest jääb kellal vajaka.