Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 26. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Pentax Optio X70 – esimene supersuum Pentaxilt :: Digitest

Pentax Optio X70 – esimene supersuum Pentaxilt
Lauri Veerde

X70 on Pentaxi esimene supersuum-tüüpi kompaktkaamera. Müügile ilmus see 2009 aasta alguses. Pentax on üldiselt spetsialiseerunud peegelkaamerate tootmisele ning seda on ka X70 mudelist hästi näha – kui teiste kaameravalmistajate bridge-kaameratel on tihtipeale rohkem elemente seepikarpide vallast, siis Pentaxi X70 funktsioonid, käsitlemine ja mõningate reservatsioonidega ka välimus on päris sarnane algtaseme digitaalsete peegelkaameratele. Eriti Pentaxi enda väikesele digipeeglile K-m.

Paremate omadustena toon kohe välja selle aparaadi suumi ulatuse – 24x optiline suum on megahea. Aparaadil on täielikult manuaalsed seadistusvõimalused ning ülihea LCD-ekraan ja muidugi kindlasti nn roheline nupp, mille saab soovi korral seadistada nii, et see muudaks ISO, teravustamist, värinastabilisaatorit jne…

Negatiivseid aspekte on senimaani kaamera juures ilmnenud kaks. Esimene on aku kestvus. Vähemalt minu pildistamisharjumuste juures saab see küll liiga kiiresti tühjaks. Ehk on selle arvelt saadudki teha niivõrd kerge kaamera – kerge on X70 tõepoolest. Kirjade kohaselt 390 g. Teiseks oleks Pentax võinud kaamerale ka RAW faili pildistamise funktsioonid anda – RAW faili X70-ga pildistada ei saa.

Kere ja kaamera juhtimine

digikaamera-pentax-x70-18


X70 sarnaneb disaini ning mõõtmete poolest Olympuse ning Fujifilmi supersuumidele. X70 pikkuseks on 110,5, laiuseks 89,5 ja paksuseks 82,5 mm. Selliste mõõtmete juures kaalub kaamera kõigest 390 g.

Pentax X70 on välimuse ja käsitsemise poolest üpris sarnane digitaalsele peegelkaamerale. Paremal pool eendub kummeeritud ala enam kui sentimeetri võrra kere tasapinnast, Sellest on hea kaamerat parema käega hoida. Vasaku käega saab aparaati toetada objektiivi alt just nagu peegelkaameratki.

X70 taga on digipeegli-stiilis valikuketas, millega saab pildistusrežiimil seada säriaega ja avaarvu ning pildistatud fotosid taasesitusržeiimil suumida. Kohe valikuketta all on nupp, mille abil saab sisse ja välja lülitada näo- ja naeratusetuvastust. Elekroonilise pildiotsija katte kest ulatub enam kui 1 cm võrra kaamerast tahapoole. Selle kõrval on nupp, millest saab kaamerat LCD-režiimilt elektroonilise pildiotsija režiimile lülitada.

[nggallery id=13]

Elektrooniline pildiotsija (EP) on üks neist aspektidest, kus Pentax oma konkurentidele silmad ette teeb. Tavaliselt on see kohmakas, digimürase ja pikslise pildiga kasutu kasvaja kaamera taga. Pentax X70 elektroonilise pildiotsija kohta aga seda ütelda ei saa – see on hea lahutusvõimega (200 000 px) ning suhteliselt kiire ja täpne, kuvades samas kogu info täpselt samamoodi nagu LCD ekraan seda teeb. Julgeksin X70 sees olevat pildiotsijat võrrelda koguni Panasonic G1 omaga.

Pentax X70-l on lisaks tavapärastele juhtnuppudele veel särikompensatsioonile pühendatud nupp päästiku juures ning nn roheline nupp (Green Button). Sellest on võimalik kaamerat ükskõik millises pildiprogrammis või režiimis kiiresti “auto pict” režiimi lülitada. See ei ole aga veel kõik.

Sedasama rohelist nuppu saab X70 menüüs seadistada nii, et sellelt oleks võimalik muuta nelja pildistusparameetrit (sarnaselt digipeeglite Fn nupuga). Kaheteistkümnest parameetrist (värinastabilisaator sisse/välja, värvustasakaal, ISO jne) saab valida neli sobivat, milleni pildistamise ajal rohelise nupu abil hea ja kiire jõuda on.

pentax-x70-menyy-3
pentax-x70-menyy-5
pentax-x70-menyy-6

Aku ja ühendused

Pentax X70 nõrgimaks küljeks on kindlasti tema aku. See kestab lihtsalt liiga vähe. CIPA standardse testi kohaselt peab see ühe laadimiskorraga vastu kõigest 170 võtet. Kui aga võtete vahepeal veel tehtud pilte vaadata ning menüüdes sobrada, siis jääb seegi arv vaid unistuseks. Hädast aitab mõnevõrra välja hea elektrooniline pildiotsija, mis võtab kordades vähem elektrienergiat kui LCD. Vahel tahaks aga kadreeritavat ka suuremalt vaadata. Aku koos SD/SDHC mäukaardiga mahutub kaamera allosas olevatesse pesadesse.

[nggallery id=14]

Kaamera paremal pool kummklapi taga on kaks ühenduspesa – mini USB arvuti ja teleriga ühendamise jaoks ning “DC IN” sisend kaamera vooluvõrku lülitamiseks (adaptrit kaaasas pole).

X70 statiivikeere on üpris kummaline – esiteks on see metalli asemel plastikust, teiseks ei asetse see objektiivi tsentris. Viimase võib Pentaxile andestada – arvatavasti ei olnud seda tehniliselt võimalik objektiiviga ühele joonele seada ning vaevalt, et keegi selle kaameraga väga 360 kraadi panoraane tegema hakkab. Metallist oleks võinud statiivikeere aga sellegipoolest olla. Fookuskaugus 624 mm (35 mm ekvivalendina) nõuab enamikul juhtudest hea pildi saamiseks statiivi kasutamist. Plastikust statiivikeere sellele valule vastu eu pruugi pidada.

digikaamera-pentax-x70-8

24x suum – 26 – 624 mm

X70 kõige väljapaistvam omadus – nii visuaalselt kui ka praktiliselt – on tema suumobjektiiv. Täpsemalt – selle fookuskauguste ulatus. Peast tuleb esimese hooga sellest suurema ulatusega meelde vaid Olympuse 2009 aasta algusest pärinev 26x supersuum. Tavaliste bridge-kaamerate objektiivide suumid jäävad ikka 15-20 vahele (Canoni kaks viimast SX Powershot`i on 20x suumiga, panasonicu DMC-FZ28 on 18x suumiga jne…).

Kõige laiemas asendis on X70 objektiivi vaatenurk ekvivalentne 35 mm kaamera fookuskaugusega 26 mm. See on päris muljetavaldavalt lai. Peegelkaameratega komplektis müüdavatel objektiividel näiteks on sarnaseks näitajaks 27,5 mm. Laia nurgaga pildistades mahub kaadrisse tõepoolest palju.

Kõige kitsamas asendis on objektiivi fookuskauguseks imetlusväärsed 624 mm. See on juba selline parameeter, millega tuleks pildistada statiivilt. Tänu mehaanilisele värinastabilisaatorile saab päris korraliku pildi aga ka käest pildistades. Automaatne teravustamine on suurte fookuskauguste puhul aeglasem kui lootnud oleksin.

[nggallery id=11]

Pentax x70 fookuskaugused: 26 mm (vasakul), 624 mm (keskel) ja digitaalse suumi maksimaalses lõpus.

Automaatne teravustamine

X70 kasutab kontrastsusel põhinevat autofookust. Võimalik on valida kuue erineva teravustamisrežiimi vahel. Esimene on standardne AF,teine on makroržeiim, millega saab teravustada siis, kui objekt asub objektiivist 10-50 cm kaugusel. Üks lahedamaid, seni veel märkimata omadusi X70 juures on aga “1 cm macro” teravustamisrežiim. Nagu nimigi ütleb, saab sellega pildistada objekte, mis asuvad objektiivist kõigest 1 cm kaugusel.

Lõpmatus AF teravustamisrežiimi saab kasutada maastikuvõtetel või kaugel asuvate objektide pildistamisel, Manuaalse AF abil saab teravustada käsitsi ning kõige viimane – AF Area Selection võimaldab valida kaadril õiges kohas asetseva teravustamispunkti (25 punkti seast).

digikaamera-pentax-x70-test4

PentaxX70 “1 cm macro” režiimil. f/4.5, 1,6 sek, ISO 100.

Pildiprogrammid ja -režiimid

Pentax X70 supersuumil on neli pildistusrežiimi – Kaamera poolt määratud säritusega (P), avaprioriteet (Av), säriajaprioriteet (Tv) ning manuaalrežiim (M). Enda suva järgi seadistatav USER-režiim ja automaatselt pildistatavale kaadrile sobiva pildiprogrammi valiv Auto Picture on ka olemas. Režiimiketta pealt saab valida veel filmi salvestamist ja kahte pildiprogrammi – Digital SR ja Sport. Ülejäänud 20 pildiprogrammi leiab, kui keerata ketas asendisse “SCN ja vajutada “MODE”-nuppu.

pentax-x70-menyy-2 pentax-x70-menyy-1

Seal leiduvad pildiprogrammid on üpris tavalised – portree, maastik, ilutulestik jne… Üheks väga huvitavaks programmiks on aga “Digital Panorama” nimeline. Selle abil saab pildistada järjest kolm fotot ning kaamera seab need kenasti kokku üheks laiaks panoraamfotoks. Iga programmi juures on ära toodud lühike selgitus selle kohta kus ja millal programmi kasutama peaks.

imgp0195Ülalolev panoraam koosneb vaid kahest fotost. Vajadusel saab selle veel ühe pildi võrra laiema teha. f/7.1, 1/80 sek, ISO 100.

[nggallery id=12]

Näitusele just selliselt tehtud panoraami saata ei saa, kuid oma tarbeks on X70 kaameraga panoraame pildistada päris lõbus.

HD video

Pentax X70 filmib 1280 × 720 px HD formaadis videot kiirusega 15 kaadrit sekundis. Video kvaliteet on keskpärane. Veidi vähem võiks kaadris olla digimüra ning loomulikult võiks kiirus olla kui mitte 30 siis vähemasti 24 kaadrit/s. Niikaua kui väga kiiret liikumist ei filmi, pole aga sellest väga lugu.

[flv:/wp-content/uploads/2009/05/untitled.flv 630 473]

Lae alla ja vaata täissuuruses videot. Video arvutisse laadimiseks vali parema-hiireklahvi-menüüst “Salvesta link kui” (“Save link as”).

Plussid ja miinused

Plussid
24x suumiga objektiiv
Väga täpne teravustamine isegi kuni 1cm kaugusel.
Head käsitlusomadused (juhtnupud ja kere ergonoomika)
Oma klassi parim elektrooniline pildiotsija

Miinused
Väikse mahutuvusega aku
Statiivikeere plastikust
RAW formaat puudub

Pentax X70 maksab 5990.- (Photopoint, 30.05.09).

[nggallery id=9]

[nggallery id=10]